רואים את האור

נחמיאס, שעבר זה מכבר מכורסת המנכ"ל לתפקיד יו"ר החברה, לאחר שמינה את איתמר רגב, לשעבר סמנכ"ל הנדסה בחברת 'ביג', לתפקיד המנכ"ל, מציג כיום                                                                                                            

גידול מרשים בהיקפי הפעילות, ומי שמרבה לנסוע בארץ בוודאי ביקר בלא מעט  מרכזי קניות  שהוקמו, בעיקר בפריפריה, המכונים 'פאואר סנטר' – כמו באמריקה,  אך לא רק שם – גם בערים מרכזיות, בהן מודיעין.                                                                            

לבד משילת, שם החלה החברה את דרכה, נבנה גם מתחם 'מגה אור' במרכז 'עינב', וכן מבנים עבור חברת 'אופיס דיפו' בפארק הטכנולוגי , ועבור חברת 'ניסקו', שכבר החלה באיכלוס. בעתיד הקרוב מאוד ייבנו שלושה מתחמים נוספים – שניים מתוכם עבור חברת 'אולטראפלסט' בפארק הטכנולוגי.

הון עצמי – 200 מיליון שקל

השותפות עם רמי לוי החלה ממש כאן, במבנה הראשון המשותף בשילת, המאכלס כיום לבד מהמרכול גם את משרדי 'מגה אור' בקומה השנייה, שהועתקו לכאן מבניין 'גלי' הסמוך. המשרדים מהודרים ומעוצבים בקירות זכוכית עם משטחי עץ, כשאת המבואה מקשטים שטיח פרסי ופינת ישיבה כתומה, ועל הקיר מסך פלזמה המציג ב'לופ' את כל הפרויקטים הקיימים והעתידים של החברה (ראה מסגרת למטה).

'מגה אור' הונפקה בבורסה כאשר נחמיאס מחזיק בחלק הארי – 53%, גיל נוי – מחזיק ב-13%, רון נוי ב-6%, חברת 'ילין לפידות' ב-8%, וחברת 'הפניקס' ב-6% מהון המניות של החברה. "כחברת נדל"ן מניב 'מגה אור' צורכת אשראי, וחלק מזה נעשה באמצעות גיוס משוק ההון, מהלך  טריוויאלי", אומרים בחברה על הכניסה לבורסה.  ההון העצמי של החברה עומד כיום על

200 מיליון שקל, כאשר ההכנסות משכר הדירה עומדות על 50 מיליון שקל בשנה. בחברה  מועסקים כ-15 עובדים.    

שביעות רצון מההשקעות במודיעין                                                                                                  

'מגה אור' מתכננת רבות אך אינה נעזרת באדריכל קבוע. סימן ההיכר של מרבית המבנים הוא קובייה פתוחה בצורת  האות ר', הבנויה בקומה אחת בדרך כלל, עם מתחמי חנייה נרחבים וממוקמים ברדיוס של כעשר דקות ממקום ישוב כלשהוא. מהחברה נמסר כי  מדובר בצעד מושכל של רכישת קרקעות זולות, ומכאן מחירי שכירות זולים יותר לבעלי העסקים, שבאים לידי ביטוי במוצרים זולים יותר לצרכנים. גם דמי הניהול זולים בהרבה מאלה שבקניונים הסגורים.

ב'מגה אור' מביעים שביעות רצון יוצאת דופן מההשקעות שביצעו במודיעין, ולראייה מחיר דונם קרקע לפני יותר משש שנים עמד על 400 אלף שקל, וכיום עבר את רף מיליון השקלים. אמנם הרווחים עדיין 'על הנייר', ואינם ממומשים, אבל המבנים כבר עומדים בשטח.

'ניסקו' למשל – תעשייה מקומית שעדיין מאמינה בייצור כחול-לבן של מוצרי תאורה – העתיקה את משכנה משלושה מקומות שונים – לוד, צריפין ותל אביב – והגיעה לפארק הטכנולוגי עם 300 עובדים, כשאת הקושי למצוא עובדים מקומיים מכירים גם בחברות אחרות במודיעין.

הצפי לסיום העבודות על שלושת הבניינים החדשים הוא לסוף שנת 2014: "יש לנו עדיין מאה דונם עתודות קרקע לתעשייה, בעיקר באזור הפארק הטכנולוגי", אומרים ב'מגה אור', "ועדיין לא ידוע מה ייבנה עליהן".

ומה לגבי הבאת חברות הייטק – לא רק לוגיסטיקה ותעשייה?

"אנחנו מנסים להביא חברות הייטק, וזה לא פשוט. אנחנו מאמינים שאם יפתחו את חיבור כביש הפארק ל-431 (לאחר סלילת כביש 4 העתידי. ח.ש.), הדבר יעניק תנופה לכל האזור. לדעתנו, כל פארק תעשיות מתחיל בצורה של לואו טק, ורק אחר כך הייטק. כך קרה גם בהרצליה – הכל היה שם מפעלים ישנים שנהרסו, זה חלק מלידת אזור, ולאזור במודיעין יש פוטנציאל מאוד גבוה".

כיצד מתבצעת העבודה מול גופי העירייה השונים? האם קיימת ביורוקרטיה שמעכבת את הבנייה/האיכלוס?

"העבודה מול החברה הכלכלית מדהימה, במיוחד עם רון ברזני. גם ראש העירייה חיים ביבס מזמין את היזמים הפוטנציאלים, ויש קבלת פנים ונכונות לעזרה גם בקידום תוכניות. אנחנו מאוד אוהבים לבנות במודיעין, כי אנחנו גם מבחינים בשוני לעומת בנייה בתחומי רשויות אחרות. אחד הדברים הטובים הוא שהחברה הכלכלית מלווה את היזם החל משלב השיווק והתכנון, דרך הוצאת היתרי הבנייה ועד לקבלת טופס ארבע. לגבי ראש העירייה – אין יזם פוטנציאלי שאמרנו לו שנביא לעיר וביבס לא אמר לנו שהדלת שלו תמיד פתוחה".

איך החלה השותפות עם רמי לוי?

"הבניין הראשון הוקם כאן, בשילת, לפני כשש שנים. לרמי לוי היה מרכול שפעל בסמוך והוא היה במגמת התרחבות וחיפש מקום מתאים. היום יש לנו ביחד 11 אתרים והוא שותף מדהים, כמו שהוא בן אדם. האזור בשילת משרת גם את תושבי מודיעין עילית, וכיום אין בנמצא אף חנות במבנים שלנו להשכרה, ואנחנו בתפוסה מלאה".

בעבר הובע חשש שהקניון במודיעין יחבל באזור תעשייה זה – האמנם?

"יש הבדל מהותי בין קניון לאזור תעשייה, גם במחירי השכירות ודמי הניהול – כאן זול יותר ודמי הניהול נמוכים יותר. האזור בשילת משלים את הקניון, ולהיפך. מי שמגיע לכאן הם בעיקר תושבי מודיעין בשכונות הצפוניות, לעומת 'מרכז עינב', בו נמצא סניף נוסף של רמי לוי. השוני כאן הוא בהרכב האוכלוסייה. ב'עינב', לדוגמה, מגיעים לבניין 'מגה אור' שלנו גם לקוחות מלוד ומרמלה. כאן בשילת יש 10 אלף מ"ר מסחר ואילו ב'עינב' יש למעלה מ-50 אלף מ"ר, והתחרות בין העסקים על כיס הצרכן שם, הרבה יותר קשה".

איזה תמהיל נמצא בדרך כלל  במרכזים שלכם?

"העוגן בדרך כלל הוא מרכול או חנות פארם, ובכל אזור יש תמהיל שונה. יש חנות מזון, הלבשה זולה, הנעלה, צעצועים, צורכי משרד, מוצרי חשמל ובתי קפה. מרכזי 'ביג' מרוויחים ומצליחים".

האם אתם נתקלים בקשיים ביורוקרטיים?

"האבסורד הוא שמרגע שרוכשים קרקע יכול לקחת כמה שנים עד להוצאת היתרי בנייה, כאשר תקופת ההקמה של המבנה אורכת כעשרה חודשים בלבד".

 

מי ומה ב'מגה אור'

לחברה 14 מרכזים מניבים בהיקף של כ-88,500 מ"ר ובתפוסה של 99%: 'ביג' טבריה, 'ביג' קריית גת, 'ביג' גליל עליון, 'ביג' פרדס חנה, 'מגה אור ביג' מודיעין ('מרכז עינב'), 'מגה אור ביג' עפולה, קניון וולפסון, בית 'מגה אור' (מושב שילת), 'בית ירדן' (מושב שילת), 'בית גלי' (מושב שילת), מוסך 'פורד-מזדה' (שילת), 'מגה אור-רמי לוי' עפולה, מרלו"ג 'אופיס דיפו' (מודיעין), מרלו"ג ומשרדים 'זרעים-גדרה'. כמו כן לחברה 7 מרכזים נוספים בהקמה, בהיקף של כ-47,500 מ"ר, הצפויים להניב שכירות עד תום הרבעון הראשון של 2014. בין השוכרים: חברת 'פרטנר', בנק 'הפועלים', 'קסטרו', 'שופרסל', בנק 'דיסקונט','FOX',  רמי לוי, 'סופר פארם', ורבים אחרים.

מרכזים בהקמה: 'כורדאני'–קריית מוצקין, 'מגה אור-רמי לוי' נתיבות, 'בית ניסקו'-מודיעין, 'מגה אור-רמי לוי' נתניה, 'ביג' צ'ק פוסט חיפה, 'מגה אור-רמי לוי' כפר סבא, ובית 'אולטרא פלסט'-מודיעין. לחברה שותפים אסטרטגיים, בהם 'ביג-מרכזי קניות', רמי לוי, ו'וילאר'.

'מגה אור-רמי לוי'

בעיתון 'דה מרקר' פורסמו לאחרונה פרטים אודות עם השותפות בין רמי לוי ל'מגה אור':

"החברה מחזיקה בחברה-בת משותפת בשם 'מגה אור-רמי לוי', בחלקים שווים. בנובמבר 2008 זכתה החברה במכרז מינהל מקרקעי ישראל בקרקע של 7.3 דונם להקמת מרכז מסחרי ראשון באריאל. המרכז כולל כ–11 אלף מ"ר של שטחי מסחר, 5,000 מ"ר של שטחי משרדים וחניון

ל–600 כלי רכב. המרכז, שמוקם בהשקעה של 100 מיליון שקל, נמצא כבר בבנייה וצפוי להיפתח בעוד כשנתיים. החנות של לוי במרכז תתפוס יותר מרבע משטחו – 3,000 מ"ר, ורמות השכירות הן 85 שקל למ"ר למסחר ו–50 שקל למ"ר למשרדים'.

'מגה אור-רמי לוי' מקימים 'פאוור סנטר' באזור התעשייה 'נועם' בנתיבות, בהשקעה של

כ-30 מיליון שקל ובשטח של 9 דונם שיכללו כ–4,000 מ"ר שטחי מסחר. על פי דו"חות החברה, המרכז צפוי להיפתח ברבעון השלישי של 2013. בכפר סבא מחזיק לוי עם 'מגה אור' כעשרה דונמים המיועדים למסחר, לתעשייה ולמשרדים, אותם רכשה החברה מ'קרדן נדל"ן'. גם שם מתכננים השותפים פרויקט רחב היקף – שטחי מסחר של 7,000 מ"ר ועוד 4,000 מ"ר של משרדים. המרכז יוקם בהשקעה של 100 מיליון שקל, ומחירי השכירות יעמדו על 120 שקל למ"ר למסחר ו–60 שקל למ"ר משרדים. מתחמים אלה מצטרפים למרכז המסחרי של לוי ו'מגה אור' בעפולה, בשטח של 5,000 מ"ר,שמתוכם 3,500 מ"ר הם חנות רמי לוי בעיר. לחברה מתחם נוסף באזור התעשייה בנתניה, בשטח של 4,000 מ"ר, בו ייפתח גם כן סניף של 'שיווק השקמה'.

 

כתבות נוספות

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

המשך קריאה »

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »