"רוב הרשימה תהיה מורכבת מנשים"

יהודה גולן

אולי זה התיקון לחוק שמבטיח תוספת מימון לסיעות שבהן יש ייצוג נשי בולט • ואולי זו ההתפצלות מאלעד שמעונוביץ ו"הקול הצעיר" • בהשקת הקמפיין של סיעת "חיים למודיעין" הודיע ביבס כי בעשיריה הראשונה של הרשימה יהיו לפחות שש נשים • ויש גם הסבר: "הן ביצועיסטיות טובות יותר"

לאחר התרגיל הפוליטי המוצלח עד כה של היפרדות מאלעד שמעונוביץ (המכוון לקול הצעיר בעיר ברשימה נפרדת) החל ראש העירייה חיים ביבס לגייס רוב נשי לרשימת "חיים במודיעין" למועצת העיר. ביבס הוא מתמודד יחיד בבחירות לראשות העירייה ולכן הזירה המפלגתית במועצת העיר מעסיקה אותו.

השבוע השיק ביבס את פעילות מטה הבחירות של הרשימה ומול עשרות פעילים ומספר חברי מועצה הכריז על מהפכה של ממש בהרכב הרשימה, כשהודיע כי "יותר משישים אחוז מהרשימה תהיה מורכבת מנשים".

המשמעות היא שאחרי פרישת שמעונוביץ מהסיעה הגברים היחידים שיישארו בעשירייה הראשונה יהיו שלמה פסי, שמעון גואטה וביבס עצמו. לתוך שבעת המקומות הנותרים ישובצו נשים שבשלב הזה שמות רק שתיים מהם ידועים – חברות המועצה המכהנות ורד גל בחרי והילה בן אליעזר. יש להניח כי הן ישובצו במקומות הגבוהים. השאר יהיו פנים חדשות לחלוטין.

הכנס השבוע עסק בעיקר בלוגיסטיקה של פתיחת הקמפיין ואופן תליית שלטי התמיכה על מרפסות התומכים. האם הזמן עד הבחירות (שלושה חודשים) קצר מדי? לא לפי ביבס, שאמר: "אני מאמין בקמפיין של עד שלושה חודשים. הוכח ששלושה חודשים זה מספיק להריץ קמפיין טוב".

גם ביבס לא בדיוק יודע מיהם יריבי הרשימה שלו בקרב על קולות המצביעים. האסטרטגיה שלו נראית כמו התמקדות בגיליון ההישגים שלו עד היום: "הציבור לא טיפש והוא יודע מי עשה ועושה ומי מדבר וכותב בפייסבוק. אף אחד לא הרים את הכפפה להתמודד מולי על תפקיד ראש העיר וכאן אנחנו צריכים לדעת שיש הרבה תושבים שאומרים 'מה זה כבר משנה, הרי חיים ממילא ייבחר לתפקיד'. ואני אומר לכם: אתם צריכים להדגיש כי יש הצבעה בשני פתקים. אחד לתפקיד ראש העיר ואחד למועצה. אנחנו צריכים להסביר לאנשים וצריך להקפיד שהם ילכו להצביע ושיצביעו גם למועצה כדי שלא נמצא את עצמנו עם רשימה מכווצת ואז נהיה נתונים לסחטנות. זה כבר לא יהיה מו"מ על חינוך או על תרבות ולא על פיתוח העיר אלא 'תיתן לי להיות סגן ראש עיר בשכר' או משהו דומה ואני לא רוצה את זה. לכן אני מדגיש שאנחנו נשים את האינטרס האישי מאחור ואת העניינים המהותיים קדימה ואז נוכל להעביר לציבור את המסר". ביבס חזר והדגיש את חשיבות המוטו "גם וגם". זאת בניגוד לסלוגן בבחירות הקודמות, ב-2013, שהיה "אחד בשביל כולם".

הדבר הבולט בערב ההשקה היה, כאמור, ההכרזה על צביעת הרשימה בגוון נשי מובהק. "הפעם החלטתי ללכת על הפן הנשי" אמר ביבס כשהוא מישיר מבט לשתי חברות המועצה שעמדו לצדו, בן אליעזר וגל בחרי. השאלה המעניינת היא כמובן מי יהיו אותן נשים נוספות. גורמים המעורים בפוליטיקה המקומית מוסרים שכיום, שלושה חודשים לפני הבחירות, שלב הגיוס כבר מאחורי ביבס. כלומר – הוא והנשים אליהן פנה כבר יודעים במי מדובר. חלק כבר יודעות באיזה מקום ישובצו והאחרות עוד מחכות לתשובה.

הרמת המסך מעל הרשימה וחשיפת הפנים החדשות תתקיים בכל זמן מעכשיו ועד ה-26 באוגוסט. זהו ה"דדליין" של הגשת הרשימות ובתאריך זה מועצת העיר תתכנס לישיבה שלא מן המניין שנקראת "ישיבת הצהרת סיעות", בה מודיעה כל סיעה מה הרכבה לבחירות הקרובות ומיהם האנשים ברשימה ומיקומם.

מעבר לסקרנות לגבי הפנים הנשיות החדשות ברשימת "חיים במודיעין", השאלה המתבקשת היא האם המגדר הגברי ברשימה ייפגע מצעדו של ביבס? והתשובה היא שלא תהיה פגיעה ממשית. נראה שמעמדו של שלמה פסי, מ"מ ראש העירייה, ימשיך להיות איתן. גם שמעון גואטה, יו"ר סניף הליכוד בעיר וחבר המועצה, יהיה כמובן במקום ריאלי. גואטה עצמו אמר כי: "אני מקדם בברכה רשימה  שיהיה בה רוב נשי. אנחנו בכלל צריכים לראות יותר נשים בעשייה הפוליטית המוניציפאלית. זו תופעה שהולכת ומתרחבת בכל הארץ וזה צעד מבורך". ביבס עצמו אמר לאחר השקת הקמפיין: "נשים הן ביצועיסטיות טובות יותר".

ומעבר לכך יש לזכור עוד פרט מעניין אחד – הצד הכספי.

המחוקק הבין את המצב הבלתי סביר שבו מספר הנשים ברשויות המקומיות נמוך מאד לעומת העולם המערבי וכך התקבל תיקון חקיקה הקובע שרשימה שתאכלס מספר גבוה של נשים תזכה למימון מפלגות נוסף. ביוני 2014 אישרה הכנסת בקריאה סופית את תיקון מספר 12 לחוק הרשויות המקומיות (מימון בחירות). התיקון לחוק קובע שסיעה ברשות מקומית ששליש לפחות מחברי המועצה שנבחרו מטעמה הם נשים, תזכה לתוספת בשיעור של 15% מסכום מימון הבחירות שהיא זכאית לו לפי החוק.

החוק ייכנס לתוקף בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות בשנת 2018. המשמעות עבור סיעת "חיים למודיעין" – תוספת תקציב משמעותית למימון הקמפיין.

2018-08-02 01:00:00
2018-08-02 01:00:00

כתבות נוספות

למה? ככה!

מה אומרים לאלפים, ויתכן אף שמדובר ברבבות, שריצו עונשי מאסר על פרומיל מהאישומים נגד ביבי?

נשארים בצמרת

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את נתוני מכירות הדירות החדשות בחודשים ספטמבר-נובמבר, מהם עולה כי מודיעין ניצבת במקום ה-4 בארץ עם מכירה של 842 דירות

תנו ללמוד בשקט

סטודנטים תושבי העיר שרכשו מנוי לתקופת המבחנים במתחם חללי העבודה של העירייה הופתעו לגלות כי שעות הפעילות השתנו ללא התראה: "הבטיחו לנו משהו ופתאום החליטו לשנות"

למה? ככה!

מה אומרים לאלפים, ויתכן אף שמדובר ברבבות, שריצו עונשי מאסר על פרומיל מהאישומים נגד ביבי?

המשך קריאה »

נשארים בצמרת

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את נתוני מכירות הדירות החדשות בחודשים ספטמבר-נובמבר, מהם עולה כי מודיעין ניצבת במקום ה-4 בארץ עם מכירה של 842 דירות

המשך קריאה »

תנו ללמוד בשקט

סטודנטים תושבי העיר שרכשו מנוי לתקופת המבחנים במתחם חללי העבודה של העירייה הופתעו לגלות כי שעות הפעילות השתנו ללא התראה: "הבטיחו לנו משהו ופתאום החליטו לשנות"

המשך קריאה »

שעתם הקשה של המנהלים

הגל הנוכחי של הקורונה מעמיד את מנהלי בתי הספר במצב בלתי אפשרי, בו מלבד המאומתים והמבודדים נעדרים מהלימודים גם תלמידים רבים שהוריהם חוששים לשלוח אותם ללימודים • מנהלי בתי הספר במודיעין מספרים איך בכל זאת מצליחים לשמור על שגרת לימודים כאשר רבע מהמורים נעדרים

המשך קריאה »

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך