שוב יצאנו אל הקלפי

יהודה גולן וערן קמינסקי
2036-03-03 04:19:00
2036-03-03 04:19:00

יום הבחירות השלישי בתוך פחות משנה החל במודיעין באווירה מנומנמת והתעורר לאחר מכן עם ביקורם בעיר של ראשי מפלגת ימינה • את מרב העניין גרפה דווקא "קלפי הקורונה" שהוצבה בחניון בפארק הטכנולוגי

תיכון עירוני א': טורים-טורים הם יוצאים אל הקלפיות, הראשונים להשכים והראשונים להצביע. מדובר כמובן על דיירי בית הדיור המוגן פאלאס מודיעין, שגם בסיבוב הבחירות השלישי בתוך פחות משנה היו הראשונים לפקוד את הקלפי בתיכון עירוני א' במודיעין.

"הכי טוב בחירות", מצהירה בכניסה קשישה שהגיעה יחד עם בעלה ובידם תעודות הזהות והפתק לבוחר. "מה כל כך טוב לך?", שואלת שכנתה לבניין הצועדת כמה צעדים מאחוריה, ונענית כי "את לא מבינה שדחפו לנו שלוש הזדמנויות להצביע בתוך שנה אחת במקום 12 שנים? מי יודע בכלל אם נהיה בחיים בעוד 12 שנים", עונה הקשישה הנלהבת.

בוקרו של יום הבחירות נפתח באדישות מה ברחובות העיר. בכניסה לעירוני א' עומד פעיל העבודה בחולצה אדומה, ושואל "תצביעו לנו היום?" את כל מי שחולף על פניו. אפילו אם זה כלל לא הגיע להצביע. מיותר לציין כי התשובות שקיבל, במידה ובכלל קיבל, לא היו ממש משמחות עבורו. את התוצאות ראו מאוחר יותר גם בקלפיות.

בניגוד לשני סבבי הבחירות הקודמים נראה שכולם התעייפו. גם הפעילים וגם המצביעים. אמנם גם הפעם מוקמו בכניסה לתיכון כמה דוכנים של המפלגות השונות, אבל אי אפשר היה שלא להבחין בשקט היחסי ואווירת הנמנום הכללית.

עוד באותה שעה בבית הספר "דרכי יהודה", נראה היה כי המשועממים ביותר היו דווקא הסדרנים והשומרים שהוצבו במקום. אחרי שני סבבי בחירות הבוחרים כבר ידעו כל אחד באיזה קלפי הוא מצביע ודילגו ישר לכיתה הנכונה. ביציאה אמר אחד התושבים לסדרן "יאללה ביי, להתראות בעוד שלושה חודשים". הסדרן, מבועת אולי מהמחשבה על עוד מערכת בחירות, אפילו לא חייך.

"קלפי הקורונה": בעוד כולנו כבר מתורגלים במערכות בחירות מטונפות ברפש והסתה, משני צידי המפה הפוליטית, למחזות כאלו גם אנחנו לא היינו מוכנים. "קלפי הקורונה", שהוצבה במגרש החנייה בסמוך לבניין אטריום בפארק הטכנולוגי במודיעין, ללא ספק קטפה את תואר "המחזה הכי מוזר של בחירות 2020".

כבר בשעת בוקר מוקדמת התגודדו במקום מספר שוטרים וחובשי מד"א, בנוסף לאנשי משרד הבריאות, שהקימו במקום מאהל מאולתר לטובת תושבי העיר הנמצאים בבידוד ביתי לאחר ששבו ממדינות בהן התגלה נגיף הקורונה. משרד הבריאות אינו מדווח לציבור על מספר המבודדים, בטח ובטח שלא פיזורם בארץ, אבל על פי פרסום של העיתון 'ידיעות אחרונות' בסוף השבוע שעבר מדובר על לא פחות מ-28 תושבי העיר ששבו מחופשה בחו"ל היישר לבידוד בן שבועיים.

בשעות הצהריים של יום הבחירות נדמה היה כי במודיעין ישנם הרבה יותר מ-28 מבודדים, כאשר עשרות מהם עמדו בתור בפינת הרחובות השדרה המרכזית וצלע ההר, כאשר הם עומדים במרווחים משמעותיים אחד מהשני על פי הוראות נציגי משרד הבריאות. כולם כמובן גם היו חבושים במסכות פה, מה שגרר תשומת לב מצד הנהגים שחלפו במקום והופתעו נוכח המחזה הלא שגרתי. אייל הנדלר, חבר המועצה לשעבר שמסיים ביום חמישי את ההסגר הביתי מרצון לאחר ששב מאיטליה, עמד בתור בסבלנות וניצל את קרני השמש החמימות לשאוף קצת אויר צח עד שיחזור להסגר בביתו במכבים. בינתיים סקרנים לא מעטים שעברו בכביש בלמו, שלפו את הסמארטפון והנציחו את המבודדים למזכרת מ"הבחירות של הקורונה". אף אחד מהם לא העז לצאת מהרכב. כולם צילמו מתוך הרכב ונתנו גז. פול גז.

בהוראת משרד הבריאות לא הותר לנו להתקרב אליהם ולפתוח בשיחה, אולם סביר שמלבד הצורך לממש את זכותם וחובתם האזרחית, שמחו המבודדים גם לאפשרות לצאת מהבית סופסוף. על פי דיווחי מד"א מימשו אתמול את זכותם להצביע קרוב ל-4,000 אזרחים הנמצאים בבידוד בכל רחבי הארץ.

על פי ההוראות המחמירות של משרד הבריאות ניגשו כל אחד מהממתינים בתורו אל הדוכן בכניסה למאהל שהוקם במקום, חבשו כפפות סטריליות ונכנסו להצביע. ביציאה נדרשו להשליך את הכפפות לתוך חבית שהוצבה במקום ובה נאגרה הפסולת הרפואית.

מרכז עינב: בשעות הבוקר המוקדמות הקלפיות בעיר היו עדיין במצב של חצי נמנום, לא ברור אם זאת תוצאת המיאוס בציבור מהמצב הפוליטי או שמא מזגו האוויר היה פשוט יפה מדי ורבים העדיפו לצאת לפארקים וליערות. בפארק המנגלים שבמרכז עינב לקראת 11 בבוקר כבר היה עומס כבד של רכבים שחנו גם על המדרכות, וריח כבד של קבבים וסטייקים וענני עשן אפף את האזור. באות שעה במרכזים המסחריים הסמוכים נרשמו עומסי תנועה כבדים, כאשר כל הכניסות היו פקוקות לגמרי והנהגים נלחמו על מקומות חניה, שלא לדבר על מושבים בבתי הקפה.

קניון עזריאלי: המקום אולי היחיד בעיר בו נרשמה השבוע אווירת בחירות אמיתית היה קניון עזריאלי, אליו הגיעו בכירי מפלגת 'ימינה' – נפתלי בנט ואיילת שקד.

באמצע היום הגיעו השניים (בנפרד) למקום, כאשר שרת המשפטים לשעבר (ואולי גם בעתיד) פקדה את הקניון יחד עם מועמדות נוספות מהרשימה ובליווי עמיעד טאוב, יו"ר סניף המפלגה בעיר והמשנה לראש העירייה. שקד ופמלייתה ערכו סיבוב מהיר בקניון, כאשר לא מעט מהמבקרים ניגשו אליה, לחצו את ידה והחליפו עימה מספר מילים.

"בבחירות שימו "טב", אמרה שקד. "בזכותכם תהיינה בכנסת עוד נשים מהמפלגה שלנו, ימנים עם לב ענק, ונהיה מחוייבים לנושאים שהבטחנו, כולל הנושאים החברתיים. חמישים אחוז נשים בכנסת, ואנחנו דקה מלהשיג 60 מנדטים לגוש הימין. הכל תלוי בכם, אנשי מודיעין", קראה שקד והמשיכה לתחנה הבאה.

לא ברור אם זה עשה רושם על העוברים ושבים, אבל שעה קלה אחרי ששקד עזבה הגיע לתת חיזוק נוסף גם שר הביטחון נפתלי בנט. כמו שקד, גם בנט נראה מלא בביטחון בניצחונו של גוש הימין, והכריז באזני כל מי שהיה מוכן לשמוע כי "מודיעין היא עיר מאחדת בין דתיים לחילוניים, ולכן היא עיר מאד אסטרטגית עבורנו".

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »