שווי מס בליסינג תפעולי – איך זה עובד?

כתבי מודיעין NEWS

היכרות עם תקנות מס הכנסה יכולה להבטיח למעסיקים יתרונות רבים. במאמר הבא נרחיב על ליסינג תפעולי ונסביר מה המשמעות מבחינה כלכלית

ליסינג תפעולי היא עסקה שבה לקוח של חברת ליסינג או השכרת רכב משלם סכום חודשי קבוע שמגלם בתוכו את עלות הרכב ועלויות האחזקה. בניגוד לליסינג מימוני שבו התשלום הוא עבור הרכב בלבד, בליסינג תפעולי אין למעשה הוצאות נוספות. עלות הליסינג מגלמת בתוכה בין היתר ביקורים במוסך, טיפול בתקלות ועוד שורה ארוכה של סעיפים כפי שמבוטאים בחוזה בין הלקוח לבין החברה.

כמו כן, אחד ההיבטים החשובים שמייצגים את היתרונות של ליסינג תפעולי מכונה "שווי מס". מבחינת בעלי עסקים, התשלום החודשי עבור ליסינג תפעולי מוכר כהוצאת דמי שכירות ולא כהוצאות פחת וריבית. המשמעות בפועל היא צמצום חבות המס עבור בעלי עסקים והפחתת תשלומי המס החודשיים והשנתיים כאחד.

מהם התנאים לניצול הטבת המס בעסקאות ליסינג?

תקנות מס הכנסה מכירות בתשלומים בגין עסקאות ליסינג תפעולי רק בהתקיים תנאים מצטברים מסוימים. התנאי הראשון הוא שהמעסיק יעביר את התשלומים בגין העסקה במועד שהוגדר וסוכם מראש, וזאת על מנת להבטיח שאכן ניתן יהיה להכיר בהם כדמי שכירות ולא כהוצאות פחת וריבית.

התנאי השני הוא שבין התשלומים לא יעבור פרק זמן של יותר מ-3 חודשים, בעוד התנאי השלישי הוא שהסכומים בגין הליסינג יהיו קבועים – למעט תוספת של הפרשי הצמדה. לשם השוואה, התנאי הרביעי והאחרון להכרה בתשלומים בגין עסקאות ליסינג תפעולי הוא שתקופת השכירות תסתיים עד שלושה חודשים לאחר העברת התשלום האחרון.

מי יכול ליהנות משווי המס?

שיקולי מס יכולים להנחות גם בעלי עסקים גדולים שמעניקים לעובדים הטבות בגין רכב צמוד בעסקאות ליסינג. במקביל, שיקולי המס חשובים גם עבור בעלי עסקים קטנים ובינוניים ובמקרים מסוימים אפילו עבור עצמאיים שכלל אינם מעסיקים עובדים.

מעבר לכך, כדאי להביא בחשבון את ההפרדה שמתבצעת על ידי תקנות מס הכנסה בין חברות בע"מ לבין שאר המגזר העסקי. באופן עקרוני, חברות בע"מ מחויבות בהנהלת חשבונות כפולה שדורשת הוצאה נוספת מצד הבעלים.

אף על פי כן, בשני המקרים הללו יכולים תשלומי הליסינג להיות מוכרים כהוצאה ולא כפחת ולהבטיח את הטבת המס. ההבדל היחיד הוא שאצל חברה בע"מ, התנאי להכרה בתשלומי ליסינג תפעולי כהוצאה הוא שתקופת השכירות לא תהיה קצרה מתקופת הפחת ביותר מ-75%. בכל שאר העסקים, התקנות קובעות שתקופת השכירות צריכה להיות ארוכה מתקופת הפחת הרגילה.

מס ערך מוסף בעסקאות ליסינג

לסיום כדאי להזכיר שתשלומי ליסינג תפעולי מאפשרים קיזוז מלא של מס ערך מוסף – מע"מ – גם בהוצאות השוטפות. התנאי כאן הוא שהרכב ישמש לטובת העסק בלבד, כי במידה והוא משמש גם לצרכים פרטיים יקוזז המע"מ באופן חלקי.

2018-08-28 01:00:00
2018-08-28 01:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך