שקיפות, אבל חלקית

ערן קמינסקי

חבר המועצה גלעד ביהרי העלה שוב הצעה לשדר בשידור ישיר את ישיבות המועצה, כפי שקורה בערים רבות בארץ, ולא להסתפק רק בהעלאת הקלטות הדיונים לאתר העירייה, אולם ביבס וחברי הקואליציה דחו גם הפעם את ההצעה מבלי לספק נימוק ענייני • פנינו השבוע אל חברי המועצה בניסיון להבין מדוע הם מתנגדים לשקיפות מלאה • התשובות לשיפוטכם

(צילום: מודיעין NEWS)

בעיריית מודיעין התגאו בשנים האחרונות בדוחות המציבים אותה בצמרת העיריות הפועלות בשקיפות מול הציבור, אולם בישיבת מועצת העירייה שהתקיימה בשבוע שעבר הצביעו חברי הקואליציה נגד הצעה לסדר שהעלה גלעד ביהרי, חבר המועצה מטעם 'מודיעין חופשית', לצלם בווידאו את ישיבות המועצה, להעלות את הסרטונים לאתר העירייה ואף לשדר אותן בשידור ישיר. כפי שקרה בפעמים קודמות בהן העלו חברי 'מודיעין חופשית' הצעות דומות, גם הפעם יישרו חברי המועצה קו עם ראש העירייה חיים ביבס, והורידו את הנושא מסדר היום.

ונשאלת השאלה: למה לא לשדר בשידור ישיר את ישיבות המועצה? אחרי הכל, כבר היום משודרות ישיבות כאלו בתל אביב וירושלים, נתניה וחיפה, ראש העין, כפר סבא, מבשרת ציון, לוד, פתח תקווה והוד השרון.

בישיבה טען ביבס כי הישיבות מוקלטות ומצולמות על פי הנהלים, וכי הן זמינות לציבור באתר העירייה. טענה זו אמנם נכונה, גם אם צילומי הישיבות לא מועלים לאתר העירייה אלא רק ההקלטות והפרוטוקולים, אבל גם לא עונה על השאלה מדוע לא לפעול בשקיפות מלאה ולהעביר את הישיבות בשידור ישיר. אמנם הישיבות אכן פתוחות לקהל הרחב, אולם בעידן הדיגיטלי בו אנו חיים נושא השקיפות המלאה של הנעשה בישיבות המועצה מקבל חשיבות יתרה.

גלעד ביהרי אמר השבוע: "אנחנו ב 2020 עיריות ומועצות רבות משדרות שידורים חיים מישיבות המועצה או לפחות מעלות את השידורים לאחר מכן. זה טוב לתושבים וטוב לנבחרי הציבור שהתושבים יוכלו לבחון את עמדותיהם ופעילותם. בדיוק כפי שדיוני מליאת הכנסת משודרים, אין סיבה שלא לשדר את דיוני מועצת העיר ואין סיבה שבמודיעין-מכבים-רעות הכל ייעשה במחשכים. מי שרוצה להסתיר את הדיונים יש לו סיבה לעשות זאת וזה לא לטובת התושבים. חבל שראש העיר מתעלם מהצעות חשובות רק כי סיעת מודיעין חופשית הגישה אותן, וחבל שהוא אינו מעוניין שהציבור ייחשף לאופן התנהלות ישיבות המועצה. סיעת מודיעין חופשית תמשיך להוביל את המאבק לשקיפות ולמען מנהל תקין".

פנינו השבוע אל כלל חברי המועצה שהצביעו בעד הצעתו של ביבס להוריד מסדר היום את ההצעה של ביהרי, בניסיון להבין מדוע בעצם מתעקשים בעיריית מודיעין שלא לנהוג כמו ערים רבות אחרות בארץ. שני סגני ראש העיר, מויש לוי ואילן בן סעדון, לא חשו צורך השבוע להסביר לציבור מדוע הם מתנגדים להצעה, כמו גם עמיחי זליג, עדי מן ונוגה כץ-רפפורט. אחרים ענו תשובה עניינית ואילו חברי מועצה נוספים ניצלו את ההזדמנות כדי להתנגח שוב בחברי האופוזיציה.

שחר מי און: "אני מאמין כי כל גוף ציבורי ובוודאי גוף נבחר חייב לפעול בשקיפות מלאה כלפי ציבור בוחריו. ישיבות המועצה על פי חוק פתוחות לקהל הרחב ואין כל סיבה שלא יהיו נגישות לציבור. אני הצבעתי נגד שידורי לייב כי אני מאמין שהשיבות צריכות להתקיים באופן ענייני ולא פופוליסטי לעיני המצלמות. לידיעתי,  הישיבות מוקלטות ואין כל סיבה שלא להנגיש אותם לתושבים כקבצים לצפייה באתר המועצה כפי שנוהגות רשויות רבות".

אלי סבח: "ישיבות מועצה וגם ישיבות ההנהלה הן ישיבות רציניות ולא מקום לדמגוגיה בשקל והצגות לפייסבוק. שידור ישיר של דיוני מועצת העיר יביא לכך שדיונים רציניים, כמו שהיו לנו ביום רביעי האחרון על דוח מבקר העירייה ועל היערכות לקראת שנת הלימודים הבאה, יהפכו לתחרות מי צועק חזק יותר למיקרופון".

עמיעד טאוב: "ישיבות המועצה מצולמות ובסיטואציה רגילה הייתי תומך גם בשידורן, שכן הישיבות גם כך פתוחות לקהל הרחב. לאור הסנריום הנוכחי בו מיעוט קולני במועצה מנצל את הישיבות לפופוליזים עסקני זול על חשבון עשייה ומהות, ומקשה על קיום דיונים רציניים, סברו כל חברי מועצת העיר כי אין מקום לספק עוד במה למי שכוחם יפה לדיבור בלבד".

גבי אדרי: "כל ישיבות העירייה מוקלטות. וניתן לשמוע אותן היטב".

שלמה פסי: "דיוני מועצת העיר אמורים להתנהל עניינית ולא כהצגה. הדברים הנאמרים מתועדים ושקופים לציבור בנטרול של הופעות סטנדאפ. לדעתי והבנתי, רמת הדיונים אם תהפוך לבמה של הופעות והצגות, העניין לשמו אנו פועלים יפגע".

אלעד שמעונוביץ: "ההצעה לסדר של האופוזיציה מטרתה לנגח את העירייה ולהטיל דופי ביושרה ועבודתה של מועצת העיר ולכן הצבעתי נגדה. לגופו של עניין, שידור ישיר של הישיבות יגרום לכך שבמקום דיון רציני וענייני ישיבות מועצת העיר יהפכו לקרקס פוליטי, ולכך אני מתנגד. משרד הפנים קבע תקנות ברורות לגבי התנהלות ושקיפות ישיבות המועצה, והפרוטוקולים וההקלטות מפורסמים באתר העירייה. יש לנו חברי מועצה מצויינים, שעובדים בהתנדבות מסביב לשעון עבור העיר ותושביה, והם אינם צריכים לקבל ציונים מחברי האופוזיציה על מידת עשייתם או יושרם״.

עדי בן אברהם: "ישיבות המועצה מצולמות, מתועדות, מוקלטות בהתאם לדרישות ולנהלים".

שמעון גואטה: "ישיבות מועצת העיר מודיעין לאורך שנים מוקלטות ונשמרות כנדרש בחוק בלשכת מנכ"ל. הישיבות פתוחות לכלל הציבור הרחב בשקיפות מלאה, ולפיכך בעידן הקורונה נערכות בלובי העירייה".

ברוך בוחניק: "בתור אדם שדוגל בקידום טכנולוגיה גם את ההצעה לסדר לשדר את ישיבות  מועצת העיר בווידאו בחנתי. בסופו של יום, ישנה גם כדאיות מול תועלת ויצאתי לבדוק  את מספר הצפיות בערים הבאות: כפר סבא, חולון, הרצליה ואחרות, שם מספר הצפיות מגיע לכמה מאות בלבד (פחות מ-0.5% מכלל האוכלוסייה). מודיעין היא עיר מאד טכנולוגית ווירטואלית ואינה סובלת מחוסר מידע,  המידע בה זורם במערכות המדיה השונות במהירות ויעילות ולכן לא מצאתי מקום להצעה. ישנו פרמטר נוסף שנקרא "פופוליזם", ומטרתו העצמת טונים כדי לקבל נראות. בדרך זו נאבד את הענייניות. ראיתי זאת בכנסת שמי שצועק מקבל במה, ודווקא חברי הכנסת הענייניים אובדים ברעש שנוצר".

מדוברות העירייה נמסר: "העירייה מצלמת ומקליטה כבדרך קבע את ישיבות העירייה. כמו כן, העירייה מעלה לאתר את הקלטת הישיבה. תושבים שמעוניינים לצפות בישיבה מוזמנים לפנות לעירייה ולקבל אותה".

2036-08-13 02:05:00
2036-08-13 02:05:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

מלונות R

רוצים למצוא מלון איכותי לחופשה הבאה שלכם? אתר של מלונות R יעזור לכם למצוא את המלון המתאים ביותר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך