תעצרו את ההגרלה – אני רוצה סיכוי הוגן

יהודה גולן

בג"צ עצר את הגרלות "מחיר למשתכן" בשוהם לאחר שהתברר כי אלה שמוגדרים "בני המקום" אינם יכולים לממש את יתרונם, כי מלאי הקרקעות אזל. בעקבות הפסיקה דורש ביבס משרי האוצר והשיכון להכליל גם את מודיעין בהחלטה. צילום אינגריד מולר

בג"צ קיבל השבוע החלטה תקדימית, והיא לבטל את הגרלת "דיור למשתכן" בשוהם בעקבות עתירת מספר תושבים מקומיים. אלה טענו כי הם משתייכים ל"סדרה ב'" בהגרלות, שלא ניתנה להם אפשרות להשתתף בהגרלה הראשונה, אבל בשוהם מדובר בעתודת הקרקע האחרונה לדיור בר השגה. בית המשפט קיבל את עמדתם ועצר את ההגרלות במקום. מיד לאחר מכן הקפיא משרד השיכון את פרסום תוצאות ההגרלות שהתקיימו בספטמבר בכל הארץ.

המצב במודיעין דומה למצב בשוהם, ולמעשה ההגרלה הנוכחית – המתייחסת ליתרת הדירות בשכונת מורשת – היא "מנת" הדירות המוזלות האחרונה גם במודיעין. ראש העיריה חיים ביבס מיהר ושיגר לשרי האוצר והשיכון בקשה דחופה לכלול גם את מודיעין בהסדר שקבע בית המשפט לגבי שוהם.

"משרד השיכון טעה בכך שלא הכליל את זכאי סדרה ב' בהגרלה האחרונה", אומר חבר המועצה אלעד שמעונוביץ. "הוצאנו פניות לשרי האוצר והשיכון כבר בחודש אוגוסט ודרשנו לצרף גם את זכאי סדרה ב' להגרלה וקיבלנו תשובה שלילית. גם במודיעין לא מתוכננים פרויקטים של דיור בר השגה נוספים מעבר לשכונת מורשת. הצענו אז כפתרון להכליל רק את זכאי 'בני המקום' מסדרה ב' כדי לתת פיתרון, וזה גם מה שהמדינה צריכה לעשות כעת על מנת להוציא את העגלה מהבוץ. אין סיבה שתושבי מודיעין, כמו בשוהם, שגרים בעיר ורוצים להתמודד לדירות מוזלות לא יוכלו לעשות זאת בעיר שלהם."

וזה נוסח המכתב שביבס שיגר לכחלון ולגלנט: "לאחר הודעת פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון, בדבר ביטול תוצאות הגרלת 'מחיר למשתכן' ביישוב שוהם, בהגרלה הגדולה של דיור למשתכן שנפתחה בתאריך 15.9.2017, אנו דורשים להכליל במהלך זה גם את העיר מודיעין מכבים רעות ולאפשר לזכאי סידרה ב' להשתתף בהגרלה.

"בתאריך 10.8.2017 שלחתי אליכם מכתב בו אני מבקש להתריע על כך כי בעיר במודיעין מכבים רעות ישנם כ-1,200 זכאים 'בני המקום' המוגדרים כ'סדרה ב'' ובפניהם ההגרלה חסומה, כפי שהיה בהגרלה הראשונה. אדגיש כי 1,763 יחידות הדיור שנכללו בהגרלה זו, בשכונת מורשת בעיר, הן המנה האחרונה של דירות מוזלות בחמש השנים הקרובות לפחות. אין בתכנון הקמת שכונות נוספות או פרויקטים חדשים של דיור בר-השגה, ולכן משמעות ההחלטה השגויה, שלזכאי סדרה ב' לא תהיה כל אפשרות לזכות בדירה בעיר בעתיד הנראה לעין.

"המצב ותנאי ההגרלה ותוכניות הפיתוח שהביאו לקבלת ההחלטה לגבי שוהם, תקפים גם במודיעין ולכן יש צורך במדיניות שוויונית ואחידה בכל הארץ. גם זכאי סדרה ב' במודיעין מכבים רעות יודעים זאת, ורגע לפני שגם הם פונים לערכאות משפטיות נגד המדינה, יש לקבל החלטה נכונה בנושא ולא ליצור אפליה בין זוגות צעירים ביישוב אחד לזוגות צעירים בעיר אחרת.

"הצענו גם בעבר, ולאור זאת שבעייה דומה קיימת במספר ערים נוספות, לאפשר להכליל את זכאי 'בני המקום' בלבד מסדרה ב' בכל עיר בהגרלה. לאור הרישום להגרלה והמצב הנוכחי, יש לאפשר זאת באופן מיידי ובכך לפתור את הסוגיה כולה ולתת זכות גם לזכאי סדרה ב' 'בני המקום' לבנות את ביתם בעירם".

2017-10-25 01:00:00
2017-10-25 01:00:00

כתבות נוספות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך