תפסו יוזמה, ומאז הן לא עוצרות

יהודה גולן

עמותת נ.י.ב – נשים יוזמות בעסקים – מציינת בימים אלה עשרים שנה ללידתה – יחד עם העיר הצעירה מודיעין בסוף שנות התשעים • בימים ההם הבעייה העיקרית היתה אבטלה של התושבים החדשים • בינתיים השתנו הזמנים והעמותה רק גדלה והתפתחה

בתמונה: העמותה בימיה הראשונים במפגש עם משה שכטר ופנינה רוזנבלום (צילום: פרטי)

תשאלו כל בעל עסק עצמאי מה הדבר שהכי קשה לו להתמודד איתו ביום יום, והוא יאמר לכם – הבדידות. בעלי עסקים פוגשים לקוחות וספקים, אבל בסופו של יום, הם לבד בשטח, כי העצמאי יושב עם עצמו ומתלבט ומתייעץ עם עצמו, ומקבל החלטות לבד. יציאה להשתלמות, כנס, יום עיון או קורס באה תמיד על חשבון משהו אחר, ושלא לדבר על חופשה מאורגנת מטעם העבודה.

הבדידות המקצועית היא אחת הסיבות העיקריות לכך שבשטח צמחו קבוצת רישות עסקי, או בשמן המוכר יותר – קבוצות נטוורקינג. אלו מעניקות אפשרות לפגוש קולגות שחולקים את אותם האתגרים, שחווים את אותן הדילמות ומתמודדים גם הם עם הבדידות העסקית.

במודיעין פועלות כמה וכמה קבוצות נטוורקינג, בהן גם אחת ותיקה מאד, שבה עברו כבר המוני נשים עצמאיות שהיו זקוקות לסיוע הדדי, לקשרים ולפיתוח העיסקי: עמותת נ.י.ב: נשים יוזמות בעסקים, שמציינת עשרים שנה להיווסדה. זה לא משהו של מה בכך בעיר שחיה וקיימת רק עשרים ומשהו שנים. בנ.י.ב חברות כיום כמאה בעלות עסקים עצמאיות מתחומי פעילות שונים ומגוונים והכל על בסיס התנדבותי.

אילנית עמית, מנכ"לית משותפת בעמותה, איך אתן מצליחות להחזיק מעמד כל כך הרבה שנים ולשמור על חיוניות ורלוונטיות?

"העמותה היא חלק ממרקם ההתנהלות בעיר ומטרתה לקדם ולהצמיח נשות עסקים במודיעין. החברות בנ.י.ב מוצאות פה פלטפורמה לצמיחה עסקית, אמצעי להתעדכן בידע רלוונטי לניהול עסק ורישות עסקי המתבסס על היכרות עמוקה, חברות ואמון. בעמותה פועלות שש קבוצות, ארבע מהן נפגשות בבקרים ושתיים בערב. כל  קבוצה נפגשת פעם בשבועיים למשך שעתיים, כאשר במפגש מתקיימת פעילות נטוורקינג בדגש על פתיחת צוהר לעולמות ידע עסקיים, שיווקיים ואחרים".

למשל?

"במפגשים שהתקיימו לאחרונה שמענו הרצאות של יועץ עסקי שסיפר על סגנונות ניהול, עורכת דין שנתנה דגשים וטיפים לסגירת חוזים, יועצת שיווקית שתרגלה איתנו הקמת דפי נחיתה ויועצת דיגיטלית שעבדה איתנו על קידום אורגני של אתר האינטרנט".

האבטלה נעלמה, העמותה נשארה

עמותת נ.י.ב נוסדה בשנת 1999 ולמעשה נולדה ביחד עם העיר. אורנה מגר, שהיתה הממונה על מעמד האישה במועצה המקומית (שהפכה לעירייה) יזמה את הרעיון לאפשר לנשות העסקים בעיר למצוא פלטפורמה מקצועית ותומכת לשיתוף ולמידה כדי לקדם את העסקים בעיר הצעירה. כיום זה נשמע כמו סיפור דמיוני אבל אז בשנות התשעים, מודיעין כעיר צעירה ודי לא בפוקוס הארצי, שוועה לתושבים ולבעלי מקצועות שיבססו את העיר עבור התושבים החדשים שעתידים להגיע לכאן.

מודיעין סבלה אז מאבטלה גבוהה כי באופן טבעי התושבים החדשים שהגיעו לעיר עזבו גם מקומות עבודה בערי המוצא שלהן, ולא מצאו עבודות חדשות בעיר הקטנה שעוד לא התפתחה. אצל נשים המצב התעסוקתי היה קשה בהרבה ועמותת נ.י.ב נועדה לסייע במקצת לאלה שהחליטו לשנות כיוון וליזום הקמת עסק עצמאי.

בין מסמכי הרישום להקמת העמותה מהימים הראשונים של מודיעין מצאנו את הדברים הבאים:  "הורתה ולידתה של עמותת נ.י.ב בצורך אמיתי שקיים בעיר הצעירה מודיעין ובכל חבל היישובים הסובב לה, לקדם את הנשים המתגוררות באזור כללית ועסקית זאת בשל מעבר משפחות להתגורר בעיר החדשה ההולכת ונבנית, בשל מיעוט העסקים במודיעין והאיזור, העמותה עודדה נשים ליזמות עיסקית".

 עשרים שנה אחרי, האבטלה נעלמה ממודיעין אך עמותת נ.י.ב נשארה והמשיכה להתפתח. כחלוף השנים התבססה הפעילות של נ.י.ב שהפכה לעמותה יציבה וחזקה ובמקביל, הסיוע הצמוד שניתן מהעיריה הלך והתמעט.

במרוצת השנים נכנסו ויצאו אל ומתוך העמותה מאות נשים עצמאיות, מהעיר מודיעין וסביבתה. תחומי העיסוק של חברות העמותה מגוונים ורבים, החל מעורכות דין ומגשרות, רואות חשבון, יועצות מס וסוכנות ביטוח, אדריכליות ומעצבות פנים, יוצרות ואמניות, קונדיטוריות המתמחות בנישות ספציפיות ומיוחדות, יועצות בתחום המשפחתי או העסקי, בעלות עסקים בתחומי הספורט, האסתטיקה והיופי, מטפלות ברפואה אלטרנטיבית ומה לא.

"המבנה של המפגשים הקבועים בקבוצות משתנה מקבוצה לקבוצה וממפגש למפגש, אך יש קו אחיד בכל מפגש שכולל זרקור ממוקד על אחת מחברות הקבוצה שמקבלת במה לספר באריכות על העסק שלה". כך מספרת עינת חזקיהו, מנכ"לית משותפת עם אילנית עמית ובעלת הסטודיו "כיד הדמיון". "אחר כך יש הרצאה או יחידת לימוד בתחומים עסקיים, טכנולוגיים ואחרים, ודיון מסכם בדילמות שמעסיקות את כולנו. כל קבוצה נפגשת לפחות עשרים פעם בשנה, יש שש קבוצות ובסך הכל למעלה מ-120 מפגשים בשנה, זה מדהים לראות שאחרי 20 שנה עדיין יש מה ללמוד ולחדש ועדיין בכל מפגש קורה הקסם הזה, נשות עסקים שמשתפות ולומדות ומתקדמות. זה לא מובן מאליו. יש בעמותה חברות שנמצאות מיום הקמת העמותה ועדיין מרגישות שהן נתרמות וצומחות".

מעבר למפגשים הדו-שבועיים אפשר לומר שעיקר עבודת הנטוורקינג מתקיימת בין המפגשים, בזמן הלא-פורמלי. חברות העמותה נפגשות גם מחוץ לקבוצה ומחזקות את הקשרים ביניהן ואת ההיכרות. מהפגישות האלה צומחים שיתופי פעולה מרתקים ומיוחדים. בנוסף מתקיימות פעילויות העשרה לאורך השנה.

ענת – נסחי הזמנה לנשים שעדיין לא מכירות אתכן להגיע למסיבת יום ההולדת העשרים לעמותה…

"אני אומרת לנשים: בין אם את בעלת עסק חדש בתחילת הדרך או עצמאית ותיקה בתחומך, או אפילו שוקלת לעבור לעצמאות, אנחנו מזמינות אותך להתארח בבוקר פתיחת שנת הפעילות של עמותת נ.י.ב שיתקיים ביום שלישי ה-5.11.19 באולם 'סחלבים' בעיר. המפגש יכלול טיפים עסקיים, הרצאות בסגנון TED והרצאה מעוררת השראה על פריצת דרך כנגד כל הסיכויים. האירוע יציין את תחילת שנת הפעילות שלנו ואת שנת העשרים לקיומה של עמותת נ.י.ב. ואנחנו מזמינות אותך להצטרף אלינו, להיות חלק מקהילה נשית עסקית צומחת ולומדת בעיר מודיעין".

סיפורי הצלחה לדוגמה

ומה מספרות חברות העמותה? "יש לנו רק זוג עיניים אחד, זוג עיניים שלא ניתן להחליף – ולכן יש חשיבות עצומה להוציא מהם את המיטב", אומרת מרים אלבום, אופטומטריסטית שפתחה לפני עשר שנים את "אופטיקס מרים" ומאז העסק שלה חי ותוסס.

למרים יש מעל 25 שנות ניסיון כאופטומוטריסטית, ולמרות זאת כשהקימה את העסק שלה חשה שהיא צריכה הכוונה וסיוע. "נ.י.ב עזרה לי לחזק גם את הביטחון העצמי וגם לחזק את העסק שלי", היא מספרת. "נטוורקינג יחד עם קבוצה של נשים מוכשרות עוררה בי השראה לצאת מאזור הנוחות שלי ולהתקדם. לכן נ.י.ב הייתה חלק משמעותי בהתפתחות האישית שלי ובהצלחת העסק שלי".

ענת וול, הומאופתית קלאסית כבר 17 שנים ממודיעין: "הצטרפתי לנ.י.ב לפני כשנתיים, חיפשתי מקום שיהיו עוד עצמאיות שמבינות את היתרונות והחסרונות של להיות עצמאית, ושאוכל לשאוב ולתת כוחות רעיונות ותמיכה. גיליתי שזה ממש הפך לי לבית, חברות הקבוצה נמצאות שם אחת עבור השניה בכל דילמה, ומאוד עוזרות בקידום העסק".

אופירה טלמור, קונדיטורית, מספרת: "לנ.י.ב הגעתי בהמלצת חברה ממש עם הקמת העסק שלי. נ.י.ב זה סוג של 'חברות לעבודה'. הרי כעצמאית אין את מי לשאול, אין עם מי להתייעץ על כל דבר. המפגשים בנ.י.ב פותרים לי את הבעייה הזאת. אני יכולה להיעזר בנסיונן של חברות אחרות שמן הסתם נתקלות באותם דילמות וקשיים. המפגשים עצמם מוסיפים לי ידע וכלים להצלחת העסק". 

דניאל כתריאלי, בת 23 בלבד. על אף גילה הצעיר, דניאל היא מאמנת כושר בתחום מעל חמש שנים וכיום בעלת הסטודיו "דניאל פיטנס" הכולל אימוני כושר וריצה, אימוני נוער ילדים, אירועי ספורט, דניאל עוסקת גם בהרצאות ומפעילה חנות ספורט דיגיטלית. היא מספרת: "החברות שלי בקבוצת נ.י.ב עוזרת לי ומכוונת אותי למצוא את הייחודיות שבי לעומת מאמני כושר אחרים בעיר. קיבלתי ידע נוסף ומגוון בנושאי שיווק, קידום, מכירות ועוד. הבנתי שעסק הוא לא רק לבוא ולעבוד אלא גם לנהל. הקבוצה מסייעת לי במציאת פתרונות יחודיים ויצירתיים לבעיות שעולות, לקידום אישי וקבוצתי, וביצירת שיתופי פעולה שקודם לא עשיתי .בנוסף, כעצמאית אין לי 'מכרים' לעבודה שאפשר לדבר איתם, לראות אותם, להתייעץ ולשוחח, והמפגשים בנ.י.ב משמשים תחליף לכך. אני מאמינה שדרך ספורט אנו מחזקים את החוזק המנטלי שלנו ודרך זה נגיע לעוד הצלחות בחיים שלנו בנוסף לתוצאות הגופניות . הספורט מהווה העצמה, חיזוק הביטחון העצמי ויכולת הביטוי".

"הפסנתר היה אהבתי הראשונה מאז ועד היום", מספרת נחמה בורנשטיין, מוזיקאית ובעלת סטודיו למוסיקה במכבים. "לאחר שנות הוראה בנגינה בפסנתר הוספתי תחום מרתק בחינוך המוזיקלי: הוראת מוסיקה לילדים בקבוצות, בשיטה חווייתית מיוחדת. בכל פעם שאני פוגשת את הילדים אני מסתכלת אליהם בגובה העיניים, משתדלת 'להיכנס' לראש שלהם ולחוש את רגשותיהם. כל אחד מוזמן לבטא את עצמו, באמצעות המוזיקה, בדרך אישית משלו, ללא ביקורת או שיפוטיות. ההורים שמשתתפים עם ילדיהם מבלים שעת איכות מיוחדת במינה: בנגינה, משחק, סיפור ותנועה. בסטודיו למוזיקה יש מגוון עשיר של כלי נגינה, וביניהם בולטת במיוחד בובה בדמות אנושית, שבנויה כולה מכלי הקשה. קטנים וגדולים נהנים להקיש על מגוון הכלים מהם היא בנויה, ביניהם גם ילדים עם צרכים מיוחדים, שיכולים להתבטא באמצעות אלתור, לרכוש ביטחון וגם גבולות ודחיית סיפוקים: כל זאת בלי שירגישו 'מטופלים'. פעילות נוספת שמאחדת את אהבתי למוזיקה ואת הניסיון שצברתי בתחום ההוראה ושנוספה בשנים האחרונות היא הנחיית סדנאות חוויתיות לקהל הרחב, שמיועדות לאוהבי מוזיקה ללא כל צורך בידע קודם. הנושאים שנבחרים מן הרפרטואר הקלאסי, הזמר הישראלי והמוזיקה העממית, מוצגים בהאזנה מודרכת, צפייה בסרטים והדגמות בנגינה. אני חברה בעמותת נ.י.ב כבר יותר משלש שנים. כאן אני זוכה לתמיכה ועידוד בעבודתי כעצמאית, ונהנית מתחושת שייכות לקהילת נשים חזקות ומלאות יוזמה".

יולי יודוביץ׳, ילידת 1988, נשואה, אם לשניים וצלמת במקצועה, מספרת: "נולדתי בבלארוס ועליתי לארץ בשנות התשעים. גדלתי בבת-ים והגעתי למודיעין לפני כשש שנים. בשנים האחרונות התחלתי לתעד יותר ויותר נופים. אני צלמת עצמאית, מצלמת בעיקר פורטרטים (הריון, משפחות ילדים ותדמית). משתדלת לתפוס רגעים אותנטיים וכאלו שמעבירים רגש ואת החיים כמו שהם. בתחילת הדרך הצטרפתי לקבוצת הנטוורקינג נ.י.ב, שמילאה אותי בביטחון ובהבנה שיש איתך עוד מישהו, שאתה לא לבד. קיבלתי עוד הרבה חברות חדשות, טיפים ולקוחות שהגיעו אליי מתוך הארגון ומחוצה לו- בעזרת התמיכה וההכרות".

2035-10-27 01:55:00
2035-10-27 01:55:00

כתבות נוספות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך