האם באמת כדאי לקחת משכנתא במפגש אחד ואת השאר לעשות דרך האינטרנט?

יהודה גולן
2018-09-26 01:00:00
2018-09-26 01:00:00

זו הכותרת שיצאה מכנס התאחדות יועצי המשכנתאות שהתקיים במודיעין • אנשי מקצוע: "לא בטוח שאפשר להוזיל עלויות ללא מו"מ פנים אל פנים"

כ-160 משתתפים הגיעו לכנס החצי שנתי של התאחדות יועצי המשכנתאות, שהתקיים לאחרונה באולם עינן. לפי רימון חייט, חבר הנהלת ההתאחדות, "מודיעין נבחרה לארח את הכנס מהיותה עיר שבה מתקיימת כיום תנופת בניה עצומה והיא משמשת כבסיס גדול ללוקחי משכנתאות".

את כותרת הכנס סיפקה סיגי טרבלסי, מנהלת פעילות הדיגיטל של בנק לאומי למשכנתאות, שאמרה: "התחלנו בתהליך של לקיחת משכנתא דיגיטלית. מטרתנו היא שהלקוחות יוכלו לקבל משכנתא במפגש אחד בסניף. התהליך מבוצע על-ידי הגשת בקשה ומילוי של שאלון באינטרנט, ותוך 24 שעות הלקוח יקבל תשובה של אישור או דחייה במייל והודעת SMS. במידה ויהיה אישור, הלקוח יוכל להעלות מסמכים באתר ואנו ניצור איתו קשר לתכנון המשכנתא המתאימה עבורו ולניהול משא ומתן".

סנדרה סוריאנו, יועצת משכנתאות עצמאית ותושבת מודיעין שהשתתפה בכנס, אמרה כי יועצי המשכנתאות מודעים היטב לניסיון לשנות בימים אלה את החוק כך שניתן יהיה לקחת משכנתה עד לגובה 90% ממחיר הבית, "אבל לא בטוח שזה פיתרון טוב כי כל חוק שמנסים להעביר צריך קודם כל לבדוק האם הוא מתאים לאוכלוסיה ומה מתאים או לא ללקוח ספציפי".

למה את מתכוונת?

"לכך שאם לקוח יקנה דירה במיליון וחצי שקלים וייקח משכנתא של מיליון ושלוש מאות אלף, איך הוא יחזיר במשך שלושים שנה כל חודש יותר מחמשת אלפי שקלים? זאת תהיה בעיה קשה".

שמעת את נציגת בנק לאומי שאומרת שאפשר יהיה לקחת משכנתא דיגיטלית בפגישה אחת. את מאמינה בשינוי הזה?

"אין תחליף לפגישה האישית וליבון הצרכים לעומק, מה רצונות הלקוח מה יכולותיו ומה הדרישות שלו ורק אז לבנות משכנתה. אני לא מאמינה בכך שפקיד בנק למשכנתאות יוכל להקדיש את הזמן הדרוש לבדיקה מעמיקה, בטח שלא דרך האינטרנט. מי שלוקח משכנתה חייב לדעת שרק בדיקה יסודית יכולה לחסוך לו מאות אלפי שקלים לאורך שנות התשלום של המשכנתה וזה אמיתי".

רימון חייט, חבר הנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות, לקחת משכנתה דרך האינטרנט זה ריאלי?

"מבחינת הבנק זה אידיאלי. פחות כאב ראש, פחות ביזבוז זמן לפקידים ויותר כסף לבנק. יש הרבה אנשים שמוותרים על בדיקת יועץ עצמאי שמנהל מו"מ מול הבנק אלא הולכים רק לבנק שלהם ולא בודקים ואז כמובן שהם משלמים מה שהבנק מציע ולא מנהלים שום מו"מ להוזלת עלויות".

כתבות נוספות

ומי ידאג לדיירים?

קבוצת חנן מור נקלעה לקשיים משמעותיים, ודיירי הפרויקט שלה בשכונת מורשת חוששים מפגיעה קשה בזכויותיהם וטוענים לליקויים חמורים שלא טופלו

ומי ידאג לדיירים?

קבוצת חנן מור נקלעה לקשיים משמעותיים, ודיירי הפרויקט שלה בשכונת מורשת חוששים מפגיעה קשה בזכויותיהם וטוענים לליקויים חמורים שלא טופלו

המשך קריאה »