ההפסד הכפול של בן סעדון

ערן קמינסקי

סגן ראש העירייה המודח נאלץ השבוע למשוך את עתירתו לביטול המהלך של ביבס, שמינה לתפקיד את אלי סבח, חבר סיעתו של בן סעדון במועצה • מחר: דיון בעתירה השנייה שהגיש – נגד החלפתו בוועדת המשנה לתכנון ובנייה • העירייה בכתב ההגנה: "ניסה לשכנע את סבח 'לערוק' עימו לליכוד, בניגוד לרצון הבוחרים"

(צילום ארכיון: פרטי)

בית המשפט המחוזי בלוד, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, דחה השבוע את עתירתו של סגן ראש העירייה לשעבר, אילן בן סעדון, נגד מינויו לתפקיד של אלי סבח. ביום חמישי יתקיים הדיון בעתירה השנייה שהגיש בן סעדון, לביטול החלפתו בוועדת המשנה לתכנון ובנייה של עיריית מודיעין.

כזכור, בתחילת חודש פברואר השנה הפתיע ביבס כאשר הודיע על ביטול האצלת הסמכויות שניתנו לבן סעדון כסגן ראש עירייה, כולל שכרו והתנאים הנלווים. הנימוק הרשמי היה "חוסר שביעות רצון מתפקידו", אולם מאחורי הקלעים סיפרו גורמים במועצה כי ביבס לא אהב, בלשון המעטה, את ניסיון "ההשתלטות" של בן סעדון על סניף הליכוד המקומי, שבראשו עומד חברו לסיעה של ביבס, שמעון גואטה, מספר שבועות בלבד לאחר שעזב את מפלגת העבודה לאחר שנים רבות. חודש מאוחר יותר השלים ביבס את מהלך ההדחה, כאשר מועצת העירייה אישרה בתום ישיבה סוערת את מינויו לתפקיד סגן ראש העירייה בשכר של אלי סבח, חברו לסיעה של בן סעדון. במקביל, אישרה המועצה את החלפתו בתפקיד גם בוועדת המשנה לתכנון ובנייה.

לאחר ישיבת המועצה עתר כאמור בן סעדון לבית המשפט בשתי עתירות שונות, וטען כי מינויו של סבח לתפקיד אינו חוקי וכי כי יש לבטל את שיבוצו של סבח לוועדה, משום שרק סיעת 'אילן למודיעין' יכולה להחליט על זהות נציגיה בוועדות השונות. עוד טען בן סעדון כי עקב החלטות מועצת העירייה להדיחו מתפקידו כסגן ראש העירייה, הרי שמאזן הכוחות אופוזיציה-קואליציה במועצה השתנה והאופוזיציה אמורה לקבל שני נציגים בוועדת המשנה, כאשר סבח, מעצם היותו כעת סגן ראש העירייה בשכר, אינו יכול להיחשב כנציג האופוזיציה.

בעתירה שנידונה ביום ראשון השבוע סבבה המחלוקת סביב השאלה האם בן סעדון וחבריו לסיעה הודיעו על מעברם לאופוזיציה, והאם הסכמתו של סבח למינוי (לאחר שנעדר מההצבעה בישיבת המועצה) מהווה פרישה מהסיעה.

"למען אינטרסים אישיים"

בכתב ההגנה שהגישה העירייה מול עתירתו של בן סעדון נגד ביבס וסבח, נכתב כי "עניינה של עתירה זו…הינו בהכפשת שמם של המשיבים, ובניסיון לגרור את ראש העירייה לסכסוך פנים סיעתי לא לו, וכל זה למען אינטרסים אישיים של העותר, ובניגוד לטובת הסיעה ורצון הבוחרים שהביאו לבחירתה למליאת מועצת העיר".

כמו כן, בכתב ההגנה נטען כי לאחר שבן סעדון "ערק" לליכוד, הוא אף ניסה לשכנע את סבח לעשות זאת גם כן, אולם סבח סירב לאור העובדה כי הסיעה רצה לבחירות מטעם מפלגת העובדה ובמימונה. עוד צויין כי לאחר הודעתו של ביבס על ביטול האצלת הסמכויות לבן סעדון כסגן ראש העירייה בשכר, קיימו שלושת חברי הסיעה (בן סעדון, סבח וגבי אדרי), ישיבה בה הוחלט כי בישיבת המועצה הקרובה יצביעו חברי 'אילן למודיעין' נגד פיטוריו של בן סעדון, ובעד מינויו של סבח לתפקיד, זאת כדי למנוע מצב בו ימנה ביבס חבר מועצה מסיעה אחרת לתפקיד סגן ראש העירייה בשכר. מספר שבועות לאחר מכן, יום לפני ישיבת המועצה, נטען כי סבח הצביע בהתאם לסיכום בישיבת הנהלת העירייה, וכך גם אדרי. כאסמכתא צורף לכתב ההגנה תצהיר של מויש לוי, סגן ראש העירייה בשכר השני, שאישר את הדברים.

בכתב ההגנה מכחישה העירייה את טענתו של בן סעדון שלא ידע כלל כי בישיבת המועצה למחרת צפוי ביבס להעלות להצבעה את אישור מינויו של סבח לתפקיד, וטענו כי שעה וחצי לפני מועד הישיבה פנה בן סעדון אל חבריו לסיעה והודיע להם כי עליהם להתנגד למינויו של סבח לתפקיד. סבח, לטענתם, סירב לפנייתו של בן סעדון, בנימוק שהוא סותר את החלטת הסיעה שהתקבלה קודם לכן. עוד טענה העירייה כי מיד לאחר מכן שלח בן סעדון מכתב לראש העירייה, בו הודיע כי עמדת הסיעה היא להתנגד למינויו של סבח בטענה כי מדובר בהפרת ההסכם הקואליציוני. בעירייה טענו כי מכתב זה לא היה חתום בידי חברי הסיעה, ואף לא בידי בן סעדון בעצמו. בהמשך נטען בכתב ההגנה כי מספר ימים לאחר מכן העביר בן סעדון מכתב נוסף אל לשכת ראש העירייה, בו דרש לקבוע כי היעדרותו של סבח מישיבת המועצה, כמו גם הסכמתו לאישור המינוי, מהוות למעשה פרישה מהסיעה. בכתב ההגנה העלו בעירייה טענה חמורה כלפי סגן ראש העירייה המודח, וכתבו כי "גבי אדרי מלכתחילה לא חתם על מכתב זה וחתימתו, אם בכלל, התברר שהוספה על ידי העותר לאותו מכתב בהמשך במסגרת עותק נוסף שהומצא על ידו לעירייה". כמו כן, בכתב ההגנה מטעמו של סבח מתייחסת העירייה לתצהיר של גבי אדרי שצירף בן סעדון לעתירתו, וכותבת כי "עיון בתצהיר זה מלמד כי אף הוא (אדרי. ע"ק) למעשה אינו תומך בדרישת העותר לראות במר סבח כפורש מהסיעה…כולל תצהיר זה של אדרי אמירות שאינן אמת".

בדיון שנערך השבוע טען עורך דינו של בן סעדון כי "מר סבח בזה שהתחכם ולא הצביע בפועל (בעד המינוי בישיבת המועצה. ע"ק), אבל קיבל על עצמו את התפקיד…פעל בניגוד להחלטת הסיעה. כל פרשנות אחרת תגרום פה לסחר במנדטים".

בהסכמת הצדדים התקיים השבוע בבית המשפט דיון מחוץ לפרוטוקול, כאשר לאחר ההפסקה המליץ בית המשפט לבן סעדון למשוך את העתירה, כאשר "הדבר יהווה שיקול במסגרת פסיקת ההוצאות (הוצאות משפטיות שדרשה העירייה מבן סעדון. ע"ק) בהליך". בן סעדון קיבל את המלצת בית המשפט, כאשר בעירייה התעקשו על כך שבן סעדון ישלם את הוצאות הייצוג המשפטי שלהם. בפסק הדין הורה השופט אורן שוורץ על דחיית העתירה, וקבע כי כל צד יישא בהוצאותיו המשפטיות.

גבי אדרי בחר השבוע שלא להגיב לדברים.

אילן בן סעדון מסר: "לאחר ההתנהלות הדיקטטורית של ראש העיר, שפיטר אותי רק בגלל המפקד הגדול שעשיתי בליכוד ובגלל ההתנהגות הפחדנית שלו, עמדה בפני האפשרות היחידה לפנות לבית המשפט. הכל התבסס על מילה אחת…'הצביע'. מאחר ואלי סבח שגנב מנדט שאינו שווה אותו והעביר אותו לראש העיר בזכות אתנן פוליטי, לא היה נוכח בהצבעה ולכן אין לראות בו כפורש מהסיעה, למרות שפעל בניגוד לעמדת רוב הסיעה. חשוב לציין שאלי סבח כבר לא חלק מהסיעה, פועל בגניבת דעת כאילו הוא שייך ל'אילן למודיעין'. סבח שפעל במירמה ובנוכלות שייך לסיעה של הנוכל היותר גדול, ראש העיר. השופט ציין בדברים כי אין בכוונתו להחליף את הכנסת ועד שלא יתקנו את החוק אינו רואה לנכון לקבוע פרשנות שונה. נענתי בחיוב לפניית השופט למשוך את העתירה, למרות שציין שמדובר בסוגייה ציבורית חשובה.
חברי לסיעה, גבי אדרי ואני, נמשיך לפעול מתוך האופוזיציה, נעשה ככל לאל ידנו לעשות כדי להפסיק את הרוע שיוצא מבין כותלי העירייה. יעידו על כך בעלי העסקים, יעידו על כך עובדי העירייה ובעיקר הסייעות המסכנות, יעידו על כך הזוגות הצעירים שבמשך 13 שנות שלטון כראש הרשות לא נעשה דבר עבורם כדי להשאיר את הצעירים כאן בעיר, ולראייה מכך שכונה חדשה 'נופים' שאין בה ולו דירה אחת של שלושה חדרים, יעידו על כך ההורים שנאלצים לשלם תשלומים לחוגים הרבה יותר מכל עיר אחרת. הגיע הזמן לשלוח את ראש העיר למישור הארצי שם הראש שלו נמצא. תושבי העיר שבעו מהסיסמאות שלו. שישאיר אותנו לפעול מתוך ראיית טובת ציבור התושבים ללא קומבינות, ללא אתנים פוליטיים שמובילה לשחיתות המערכת. פשוט לעבוד מתוך רצון להטיב עם התושבים.
ביום חמישי אמור להתקיים הדיון על הפסקת החברות שלי בוועדה לתכנון ובניה. הציבור יודע למה ראש העיר בחר להוציא אותי, כי אני הייתי האופוזיציה היחידה לניסיונות שלו ושל המהנדס להטיב עם הקבלנים בכל מיני הקלות. על כך יעידו ההקלות לחברת עד 120 שבמקום 4 קומות אישרו להם 15 קומות במרכז העיר. כך גם בנוגע לעזריאלי, הן במרכז העיר עם המלון שקיבל אישור לבנות 14 קומות במקום 4 ובפלאס הוספת קומות ומבנה על חשבון חניות ציבוריות. הכול נעשה על חשבון התושבים".

2037-10-13 04:50:00
2037-10-13 04:50:00

כתבות נוספות

לחיות בלי חרטות

אייל דנון, מחבר הספר "מפתח הזהב של גנגוטרי", מזמין את הקוראים לחקור לעומק כל חלום כדי למעט בחרטות ולנצל את כל ההזדמנויות בחיים

לשים לזה סוף

ועדת הבריאות של הכנסת דנה לראשונה מזה שנים בנושא הרשלנות הרפואית, ואת מודיעין ייצגו עמיעד טאוב, שבנו נפגע, ורמי טבריה שאיבד את בתו

חלוץ בצרה

אחרי קריירה מפוארת ושלוש אליפויות עם באר שבע, מוצא את עצמו בן שהר בגיל 32 מלקט דקות משחק מהספסל של חיפה במקום להוביל קבוצה

לחיות בלי חרטות

אייל דנון, מחבר הספר "מפתח הזהב של גנגוטרי", מזמין את הקוראים לחקור לעומק כל חלום כדי למעט בחרטות ולנצל את כל ההזדמנויות בחיים

המשך קריאה »

לשים לזה סוף

ועדת הבריאות של הכנסת דנה לראשונה מזה שנים בנושא הרשלנות הרפואית, ואת מודיעין ייצגו עמיעד טאוב, שבנו נפגע, ורמי טבריה שאיבד את בתו

המשך קריאה »

חלוץ בצרה

אחרי קריירה מפוארת ושלוש אליפויות עם באר שבע, מוצא את עצמו בן שהר בגיל 32 מלקט דקות משחק מהספסל של חיפה במקום להוביל קבוצה

המשך קריאה »

הקרב על משחק המלכים

הודעה פתאומית של עיריית מודיעין על סגירת מועדון השחמט הקהילתי, שנפתח רק לפני כחודשיים, עוררה את כעסם של המשתתפים, ש-600 מהם חתמו על עצומה הקוראת לביטול ההחלטה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך