לרמי לוי יש חווה

יהודה גולן
2036-05-31 00:27:00
2036-05-31 00:27:00

בתוך מכולה לא גדולה שהוצבה במגרש החנייה במתחם רשת השיווק במרכז עינב פועלת חווה אורגנית חדשנית המספקת לסניף 5,000 ירקות בכל חודש • המטרה: חוות דומות בכל סניפי הרשת בארץ

(צילום: פרטי)

מה האסוציאציה הראשונה שקופצת לכם לראש כששומעים את הביטוי "חווה אורגנית"? מן הסתם גם אתם תחשבו על מרחבים מוריקים בלב הטבע, אבל מסתבר שזה לא חייב להיות דווקא במתכונת הזו.

במתחם רשת השיווק רמי לוי במרכז עינב הוצבה לאחרונה מכולה תמימה למראה, בתוכה מסתבר מתנהלת חווה אורגנית של ממש המספקת לרמי לוי את התוצרת הנמכרת ללקוחות. והכל בהשגחה קפדנית ובשיטות גידול מתקדמות. וכל זה באמצע מגרש חנייה ובגודל של שתי חניות סטנדרטיות בלבד.

מי שעומדים מאחורי המכולה הם אנשי חברת VERTICAL FIELDS, שהקימה את החווה כמהלך ניסיוני שיימשך מספר חודשים. מדובר על מכולה ימית בגדול שישה מטרים על שניים, ובה תאורה חזקה וקירות דקורטיביים מחוררים שבכל אחד מהחורים צומח שתיל.

גיא אליצור, מנכ"ל החברה, סיפר השבוע: "כרגע יש לנו חמישה סוגי ירקות ירוקים שגדלים כל אחד בשלבי גידול שונים: חסה סלנובה, עלי רוקט, בזיליקום, עלי סורל וכרוב קייל. בשלב הבא נכניס עוד גידולים ירוקים בהם כרוב, כרובית, ברוקולי תרד".

איך אפשר בכלל לספק לרמי לוי את כל התוצרת שהוא צריך מתוך מכולה אחת לא גדולה במיוחד?

"אפשר, ודאי. אתה יודע מה בעצם שטח החווה הזאת אם היינו משטיחים על קרקע ישרה של שדה את הקירות ואת מחזורי הגידול? 600 מ"ר של שדה. פה בתוך החדר הזה שאתה נמצא בו אנחנו מגדלים ירקות בשיטות כאלה מתקדמות, שמחזורי הגידול של הירקות אצלנו קצרים מאד ויש לנו יותר סבבי גידול. זה ההבדל הגדול".

כמה ירקות אתה מייצר כאן בחדרון הזה?

"אם אומר לך שאנחנו מייצרים בחודש 5,000 ירקות מסוגים שונים, תאמין לי? נכון שלא? אז אנחנו מייצרים את הכמות הזאת שמספיקה לצריכת הסניף כולו. תראה, אסביר לך במספרים: חסה שמגדלים בשדה פתוח לאור שמש לוקח לה בערך 75 יום להשלים את הגידול. בחממה במשתלה בתנאים כבר יותר טובים של בקרת חום, לוקח לחסה להגיע לגודל שלה בערך 45 ימים. אצלנו בחווה הוורטיקלית החסה מוכנה לשיווק בתוך 21 יום. זה מאפשר לנו לגדל בכמויות גדולות מאד ולכן אתה רואה קרון קטן, אבל למעשה מדובר על שטח גדול מאד".

מה עם מלפפונים, פלפלים וירקות, שזה הכסף הגדול?

"את אלה אנחנו לא מגדלים בצורה ורטיקלית, כי אנחנו מחפשים רק סוגי ירקות שיש להם מחזור גידול קצר ואלה הירקות הירוקים האלה שאתה רואה פה".

מי מגדל את הירקות כאן?

"חברת ורטיקל פילדס היא חברה שעוסקת בטכנולוגיות לצורכי חקלאות. יש לנו שלושים עובדים, בהם אגרונומים, חוקרים וגם מגדלים. יש אדם שאחראי על החווה הזאת, הוא מגיע לכאן ומטפל בצמחים, בודק, קוטף מה שצריך ומספק לסניף. הוא שותל שתילים חדשים, עוקב אחרי שלבי הגידול, מוודא שהמקום נקי מחרקים וממחלות. זו עבודה שלמה"

ואתם מצליחים באמת לספק את כל הביקוש לסניף?

"כן. ואפילו נשאר לנו עודף של מוצרים שאנחנו מוכרים פה בחווה ישירות לצרכנים".

מה הייחודיות החקלאית של הירקות?

"הייחודיות היא בכך שאנחנו לא משתמשים בכלל בחומרי הדברה ולא בכימיקלים מכל סוג. בכניסה לחווה יש שתי דלתות שבין שתיהן מתבצעת הכניסה הנקייה, כל מי שנכנס עוטה חלוק ועובר תהליך ניקוי כדי שלא יכניס מזיקים וחרקים פנימה. כל האמצעים הללו מאפשרים לנו גם לנהל פרוטוקול שנועד לצרכי כשרות, כך שכמובן הירקות מתאימים גם לציבור שומר הכשרות, ובסופו של דבר הצרכן מקבל ירקות באיכות פרמיום".

של מי היה הרעיון?

"אנחנו חברה שעוסקת בפיתוח בתחום הזה והצענו לרמי לוי את העניין. מבחינתו, וגם מבחינתנו, זה WIN-WIN. פשוט מאד. החזון של רמי לוי התחבר עם החזון שלנו וכשהוא רוצה למכור ללקוחות שלו מוצר טרי, בריא, במחיר הוגן ובזמינות גבוהה, אנחנו הענקנו את הפתרון. בהתחלה עשינו פיילוט בחווה שלנו שנמצאת במושב רמות השבים, רמי התרשם והפרויקט יצא לדרך".

איך עובדת שיטת הגידול הוורטיקלית?

"ורטיקלי זה אנכי, כלומר הצמחים גדלים על קיר אחד מעל השני ולא כמו בשדה זה לצד זה. אם תביט תראה שצינורות ההשקיה מגיעים למעלה ומשם בטפטוף לצמחים. הצמחים בשורה העליונה מתמלאים במים הדרושים להם, ואז המים זורמים למטה להשקיית השורה השנייה וכך הלאה. זה מאפשר השקיה מדויקת, וכך גם גידול מדויק מאד. הצמחים יושבים בתוך תערובת שאנחנו פיתחנו ומתאימה לצורת הגידול שלנו".

והתאורה?

"כמובן שזו תאורה מיוחדת ומדויקת שמותאמת לצמחים. העין שלנו רואה את האור הוורוד, אבל יש כאן כמה סוגי קרינה של אור שביחד נותן לעין את הגוון. התאורה חשובה מאד כי היא בעצם מחליפה את אור השמש, ולכן מחשב קובע במדויק את כמות הקרינה לצמחים".

למה זה כדאי לרמי לוי?

"כי כשמגדלים לו את התוצרת ליד הסניף, ובמקום כזה, זה מבטיח תוצרת בכל עונות השנה בלי תלות במזג האוויר, וזה חוסך המון. יש כאן חיסכון בהובלת הסחורה, בזמן, בעלויות קירור וכמובן שזה גם מפחית את החשיפה למזיקים. המטרה כמובן היא להקים חוות ורטיקליות כאלה בכל סניפי רמי לוי בישראל".

ורמות המחירים?

"בתוך הסניף רמי לוי מוכר שתי חסות ב-12 שקלים, משהו כזה".

 

כתבות נוספות

ומי ידאג לדיירים?

קבוצת חנן מור נקלעה לקשיים משמעותיים, ודיירי הפרויקט שלה בשכונת מורשת חוששים מפגיעה קשה בזכויותיהם וטוענים לליקויים חמורים שלא טופלו

ומי ידאג לדיירים?

קבוצת חנן מור נקלעה לקשיים משמעותיים, ודיירי הפרויקט שלה בשכונת מורשת חוששים מפגיעה קשה בזכויותיהם וטוענים לליקויים חמורים שלא טופלו

המשך קריאה »