עכשיו תורו להוביל

אבירם שקד

לאחר הירידה לליגה א' ועזיבתו של נמרוד כהן מונה שלומי עמר לתפקיד מאמן מכבי מכבים-רעות, שעם סגל חדש וצעיר כבר גברה על עמק חפר החזקה

(צילום: קורן ארז)

המכבית הקולעת עברה חתיכת זעזוע, לאו דווקא בגלל העובדה שירדה ליגה. לכך ציפו הכל, המתינו בסבלנות, כמו לגורל ידוע מראש. הקבוצה החזיקה בתקציב הנמוך בליגה. פעם אחת היא ניצלה בנס, הפעם השנייה כבר הייתה יותר מדי. שנה קודם לכן היא סחטה את הלימון כדי להדהים עם המקום הרביעי, וכולם דיברו על הקורונה. אבל נמרוד כהן, שהקים את קבוצת הבוגרים מחדש, לא יעמוד על הקווים באולם הפיס ברעות לראשונה מזה שבע שנים. אפילו כובע המנהל לא יצליח להסתיר את העובדה שמדובר בעידן חדש. נמרוד אמר כן למכבי פתח תקווה, כדי להוכיח שהוא יכול לעשות את זה מחוץ לחממה.

המחליף שלו, להבדיל, כבר מזמן לא מרגיש שהוא צריך להוכיח משהו. שלומי עמר, עובד הייטק, איש משפחה עם ג'וק, שלובש גופייה 33, קרוב לוודאי. הפעם האחרונה שלו כמאמן קבוצת בוגרים הייתה כשהוא העלה את הפועל מודיעין ליגה. מאז הוא לוקח לידיו קבוצה צעירה ומטפח. נערים א' של עוצמה מודיעין, הנוער של מכבי מכבים-רעות והנוער של כפר אורנים, איתם קטף דאבל. בפינצטה. כמו הייתה זאת מלאכת קודש.

"רוב המאמנים לוקחים כמה קבוצות, משלבים. אני עובד בהייטק, זה לא קל. אני לוקח קבוצה שכיף לי ורץ איתה. אני עושה את זה בערב. במקום להגיע הביתה, נוסע לאימון. יש לי תשוקה, זה סוג של שיגעון".

וחזרת לבוגרים.

"הייתה הזדמנות. נמרוד עבר לפתח תקווה, התפנה התפקיד, תפקיד גדול בשבילי. אלון ניניו חשב עליי ואמרתי כן. דווקא שני אימונים ומשחק זה פחות אינטנסיבי. בנוער היו ארבעה אימונים ומשחק".

בבית תומכים?

"אשתי מגיעה למשחקים ושני הבנים שלי משחקים כדורסל. הקטן, בן 17, משחק בבוגרים של קריית אונו בליגה הארצית. אנחנו משפחה של כדורסל".

המטרה היא לעלות ליגה?

"זאת לא המטרה המוצהרת. המטרה היא לבנות קבוצה הכי טובה שאפשר, כדי לעשות עונה הכי טובה שאפשר. יש כמה קבוצות לא פשוטות בליגה. גזר נען, עוצמה מודיעין, באר יעקב וכולן יכולות לעשות את זה".

 

אז שלוש שנים אחרי שנפרדו לשלום, המכבים הקולעים שוב בליגה א'. בדיעבד היה זה שלום קטן, מעין "ביי" (כבר חוזרים). למרות שהייתה צפויה, הירידה טרפה את הקלפים. הקבוצה עם התקציב הקטן ביותר בארצית חשבה שהגיע לה יותר. העובדה שהייתה רחוקה סל שדה אחד מהישרדות בהחלט משכנעת, אבל הנפילה הייתה בלתי נמנעת. שאלה של זמן. שחקניה התפזרו לארבע רוחות השמיים, המאמן שלה בחמש השנים האחרונות מתרפק על הזיכרונות מפתח תקווה. שלומי עמר, שנכנס לנעליו, לבטח מצא שהן אינן. הוא עדיין נועל אותן מאחורי הקלעים. אבל עמר מכיר את הכדורסל המקומי מהפרקט, מהקווים ומהיציע. הוא ממילא לא צריך נעליים, רק כדור.

"התקציב ירד משמעותית עם הירידה לליגה א', באופן טבעי. כל השחקנים עזבו חוץ משניים – אלון ניניו ורועי דרום. השתדלנו לבנות על שחקנים מהאזור. הצלחנו לבנות קבוצה מאד טובה, אספנו שחקנים איכותיים. יש סגל רחב, חומר שחקנים טוב, מאוזן מבחינת העמדות. סגל שמורכב משחקנים צעירים ומשחקנים מנוסים. אני מאמין בסגל הזה".

שחקנים לשים אליהם לב?

"אלון ניניו, הלב של הקבוצה, שהחבר'ה מעריכים אותו בצדק. הצלחנו להביא את נדב בלש, שהיה רכז שני במעלה אדומים, את רועי ז'וסלה ממעלה, את בן שוהם שהיה שחקן מוביל בארצית בכפר קאסם. מכפר קאסם הבאנו גם את יניב קלניקר, בן 43 אמנם, אבל 2.02 עם המון ניסיון ויכולת, מוכר בליגה".

למה אפשר לצפות מכם העונה?

"קבוצה מהירה, אינטנסיבית, שתיתן הכל ותשים את הלב על הפרקט. יש לנו הרבה מה למכור. ניצחנו בסיבוב הראשון של הגביע את עמק חפר, וזה אומר משהו. הצלחנו לבנות סגל שנותן פייט לארצית ומנצח".

 הפתעה?

"עמק חפר שם דבר בליגות האלה, אנחנו עדיין לא. ניצחנו 71:76, זה הישג אדיר. הם פתחו חזק, אבל התכוננו לזה. הייתה לנו תכנית משחק. יש להם חמישייה חזקה ושישה שחקני נוער, ביניהם אנטון עגייב שמשחק בנבחרת ישראל. שיחקנו על החסרונות שלהם. ברגע שהמשחק הפך צמוד הם נכנסו ללחץ. אני בטוח שהם יעשו עונה טובה בארצית. מבחינתנו, אנחנו בונים ביטחון ומדובר בפתיחה נהדרת לעונה".

גביע המדינה, עמק חפר מהליגה הארצית פייבוריטית ברורה, מכבי מכבים עדיין מלקקת את הפצעים, לכאורה. ירידת ליגה זה עסק כואב. פתיחה חזקה מסדרת לעמק יתרון 11:20 בתום הרבע הראשון, ואף אחד לא תופס את הראש. מי שהריח הפתעה נשלח אז לבדיקת PCR. אבל עמר הקפיץ את הקבוצה שלו לרבע השני עם אזורית, כדי לתקוע את היריבה על 13 נקודות בלבד, בדרך לכפות שוויון עם הירידה לחדרי ההלבשה. ברבע השלישי המכבים רקדו והיריבה מצמצה. כשהיה אפשר ללכת, רצו. כשהיה אפשר לרוץ, טסו. מהפך, 47:52. המאמנים ניסו הכל, כולל להשלים את כל פסקי הזמן לפני שהשעון הראה ארבע דקות לסיום המשחק. עמית בן דוד הכה על חטא, אבל שלומי עמר פקק אצבעות על הספסל וראה את הניסיון של השחקנים שלו מנצח את המשחק. אחרי ניצחון כזה קשה שלא ליפול לאופוריה. אחרי ניצחון כזה, אליפות לא יכולה להיחשב מילה גסה.

"עם האוכל בא התיאבון, כן, אבל כדי לזכות באליפות אסור להפסיד. ממש ככה. כל משחק חשוב, זאת לא קלישאה. שבוע הבא נצא לכפר אורנים למחזור הראשון, ומשחק אחרי זה אנחנו מארחים את עוצמה מודיעין בבית. משחק קריטי. נצטרך להתכונן ולבוא חזק. הם הפסידו לקבוצת ליגה ארצית בנקודה. יש להם סגל טוב. יהיה מפגש פיקנטי שיכול להשפיע על העונה כולה".

מה יעלה בגורלם של שחקני הבית?

"במסגרת האימונים מצטרפים תמיד שני שחקני נוער, חבר'ה עם המון פוטנציאל. זה חשוב להם וחשוב לנו. אלון ניניו ורועי אריאלי גדלו פה. הכוונה היא לקדם כמה שאפשר. יש לנו מחלקת נוער מצוינת".

אפשר לשלב צעירים כשרצים לאליפות?

"בזהירות ובהדרגה. טווח הטעות במשחקים קריטיים קטן יותר, אבל יהיו משחקים ויהיו רגעים. נעשה את זה עם מחשבה קדימה".

המשולש – אתה, נמרוד וישראל פרץ – לא צפוף?

"כולנו מכירים, יש קהילה של כדורסל בעיר. קהילה מאוחדת. נמרוד מנהל, מעורב, אבל יש לו את העניינים שלו והוא עסוק בפתח תקווה. אין קונפליקטים. אנחנו עובדים מצוין ביחד. כך גם עם ישראל פרץ. זה נראה טוב, המשולש מנגן יפה מאד. רק התחלנו, שיימשך כך".

 

 

2037-10-07 04:03:00
2037-10-07 04:03:00

כתבות נוספות

לחיות בלי חרטות

אייל דנון, מחבר הספר "מפתח הזהב של גנגוטרי", מזמין את הקוראים לחקור לעומק כל חלום כדי למעט בחרטות ולנצל את כל ההזדמנויות בחיים

לשים לזה סוף

ועדת הבריאות של הכנסת דנה לראשונה מזה שנים בנושא הרשלנות הרפואית, ואת מודיעין ייצגו עמיעד טאוב, שבנו נפגע, ורמי טבריה שאיבד את בתו

חלוץ בצרה

אחרי קריירה מפוארת ושלוש אליפויות עם באר שבע, מוצא את עצמו בן שהר בגיל 32 מלקט דקות משחק מהספסל של חיפה במקום להוביל קבוצה

לחיות בלי חרטות

אייל דנון, מחבר הספר "מפתח הזהב של גנגוטרי", מזמין את הקוראים לחקור לעומק כל חלום כדי למעט בחרטות ולנצל את כל ההזדמנויות בחיים

המשך קריאה »

לשים לזה סוף

ועדת הבריאות של הכנסת דנה לראשונה מזה שנים בנושא הרשלנות הרפואית, ואת מודיעין ייצגו עמיעד טאוב, שבנו נפגע, ורמי טבריה שאיבד את בתו

המשך קריאה »

חלוץ בצרה

אחרי קריירה מפוארת ושלוש אליפויות עם באר שבע, מוצא את עצמו בן שהר בגיל 32 מלקט דקות משחק מהספסל של חיפה במקום להוביל קבוצה

המשך קריאה »

הקרב על משחק המלכים

הודעה פתאומית של עיריית מודיעין על סגירת מועדון השחמט הקהילתי, שנפתח רק לפני כחודשיים, עוררה את כעסם של המשתתפים, ש-600 מהם חתמו על עצומה הקוראת לביטול ההחלטה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך