עצמאי בשטח

יהודה גולן
2018-07-18 01:00:00
2018-07-18 01:00:00

אלעד שמעונוביץ זורק פצצה ראשונה למערכת הבחירות המנומנמת, בדמות מפלגה חדשה שנקראת "הדור הבא" וכל האג'נדה שלה מתרכזת בצרכי תושבי מודיעין שבין גיל 17 ל-35 • מי שחשב שבינו לבין חיים ביבס עבר חתול שחור יכול להירגע: אחרי הבחירות הם ייפגשו, בוודאות, בקואליציה

מערכת הבחירות לעירייה, שתגיע לשיאה באוקטובר בקלפי, היתה מאוד מנומנמת עד השבוע. בעיקר משום שלראשות העירייה יש רק מועמד אחד, שנצחונו מובטח. מעט הדרמה שעוד נותרה בקנה היא רק בגזרת הרשימות למועצת העיר וזה כבר לא מסעיר במיוחד. לכן שמחנו השבוע לגלות כי לפחות במקום אחד משהו זז ובבחירות תתמודד מפלגה חדשה בשם "הדור הבא".

לא ממש חדשה לגמרי, משום שבראשה יעמוד אלעד שמעונוביץ. חבר מועצת העיר המכהן מטעם "חיים למודיעין" – הסיעה הגדולה במועצה שהיא למעשה סיעתו של ראש העירייה ביבס. במה שנראה כמו מהלך אסטרטגי הודיע השבוע שמעונוביץ על פרישה מהרשימה של ביבס וריצה עצמאית בראש המפלגה שבונה על קולות הצעירים בעיר. אין ספק שלאחר הבחירות יתאחד שמעונוביץ עם חברו ופטרונו הוותיק לקואליציה משותפת, כאשר לתקוות שניהם מספר המנדטים המשותף בסיעות השונות יהיה גדול מזה שיש לסיעה המשותפת כיום. אפשר גם להעריך בביטחון שהמהלך מסמן את רצונו של שמעונוביץ לעלות בדרגה ולהתמקם במשבצת שממנה כבר נכנסים ללשכת ראש העירייה. אחרי שביבס ייתפנה ממנה כמובן.

שמעונוביץ, בן 34, הספיק לצבור קילומטראז' רב בתחום הציבורי, הפוליטי והמוניציפלי. בחמש השנים האחרונות הוא מחזיק בתיקי התרבות, הנוער, הספורט והצעירים כחבר מועצה. לפני כן שימש כדובר העירייה (בקדנציה הקודמת) ובעבר עבד בכנסת כראש המטה של יו"ר הקואליציה ויועץ בצוות הפוליטי של שרת החוץ דאז ציפי לבני. את דרכו בתחום התקשורת החל כנער, כשהיה כתב צעיר בעיתון זה ממש, לפני קרוב לעשרים שנה.

שמעונוביץ חושב שהציבור במודיעין יודע להעריך את הפעולות שעשה כחבר מועצה ובעיקר את מה שעשה בלי מצלמות, גזירות סרטים, הרמת כוסיות וקביעת מזוזות. "מי שראה אותי בשטח יודע בדיוק מה עשיתי", הוא אומר. "בסופו של דבר הציבור יודע לעשות את ההבחנה בין גזירת סרט והרמת כוסית ובין עשייה אמיתית".

כמו מה למשל?

"יש הרבה דברים שהזזנו לטובת הצעירים. אבל הדבר העיקר הוא כמובן נושא הדיור ובמרכזו דיור בר השגה לזוגות צעירים במודיעין. עשינו ממש הרבה בתחום וברור לי שמי שהיה שם יודע להעריך זאת".

עיקר פעולותיו של שמעונוביץ בנושא היו בכל הקשור להגרלות במסלולי "מחיר מטרה" ו"מחיר למשתכן" במודיעין. שלוש השנים האחרונות היו אינטנסיביות מאד לאחר שמשרד האוצר שינה כיוון והחל לקדם עוד ועוד הגרלות. שמעונוביץ החליט שזה המקום להשפיע ונכנס חזק בעובי הקורה. גם באירגון הכנסים ובעיקר במתן הדרכה וסיוע וליווי למי שרצה להתמודד ויצא לדרך.

למה עשית את זה בעצם?

"כי הבנתי שאם לא נארגן את זה ונחזק את זה – נהיה שוב במקום שבו היינו בשנת 2012".

איפה היינו?

"היו הגרלות, היו מבצעים, ומי שנהנה מהם היו בעיקר 'מאעכרים' חרדים. זה קרה בשכונת הכרמים והחלטנו שזה לא יקרה שוב".

שמעונוביץ החל לארגן כנסי הסברה גדולים. כבר בכינוס הראשון התברר שהביקוש עולה על ההיצע: לא פחות מ-2,500 איש צבאו על דלתות בניין העירייה בנסיון לקבל מידע ולהירשם להגרלה הראשונה. שמעונוביץ ושותפיו הבינו שבמתכונתל כזו אי אפשר לסייע לכל מי שצריך והכנסים האחרים כבר היו בתפזורת רחבה יותר ובמספרים קטנים. לדבריו הם הניבו אפקט אמיתי של זוגות שנרשמו וקיבלו את המידע הנחוץ, שליווה אותם בהמשך. "זה היה החלק הכי חשוב. ללוות את הזוגות הצעירים בסבך הבירוקרטיה ולסייע להם בהנפקת תעודות הזכאות", הוא אומר.

הטיקט השני ששמעונוביץ הוביל בקדנציה המסתיימת היה תחום התרבות, אותו הצליח לשדרג עם לא מעט אירועים ופעילויות מובילות, ובראשם הפיכת פארק ענבה המקומי למתחם הופעות בסגנון קיסריה. פסטיבל הקרקס, אירועי הקיץ השונים ופסטיבל צלילי סתיו הפכו לאירועי דגל. שמעונוביץ גם הוביל את הקמת מרכז הצעירים "יודה" שזכה להצלחה גדולה בעיר, "שבוע האוכל" עם המסעדות והפאבים בעיר, וליווי תנועות הנוער ומסגרות הספורט.

אם הצלחת לעשות כל כך הרבה, למה בעצם צריך כאן מפלגת צעירים חדשה?

"מפלגת צעירים זו אמירה. כמו 'התעוררות' בירושלים ותנועת 'רוב העיר' בתל-אביב. ברגע שיש כוח צעיר חזק ועצמאי במועצת העיר – ההתייחסות לקהל הזה וקידום אג'נדה צעירה יתפסו מקום משמעותי יותר בסדר היום העירוני. מודיעין נוסדה ונבנתה כאלטרנטיבה זולה ושפויה לזוגות הצעירים שעזבו את ירושלים או גוש דן ורצו לבנות את ביתם בעיר חדשה. היום אני רואה את בני הדור שלי לא מצליחים לגור כאן ולקנות דירה. אנחנו צריכים להחזיר את מודיעין ליסודות עליהם היא נבנתה ולתת לדור ההמשך שלנו הזדמנות להקים את משפחתם וביתם כאן".

עבדתם לא מעט על הנושא של דיור בר השגה, ועדיין לא ראינו ירידת מחירים בעיר.

"אף פעם לא הצבנו יעד של הורדת מחירי הדיור בעיר. את זה רק הממשלה יכולה לעשות, בתכנית לאומית שמודיעין היא חלק ממנה. עבדנו כדי ליצור אלטרנטיבה: שיווקנו בקדנציה האחרונה מעל 4,000 יחידות דיור מוזלות עבור זוגות צעירים כדי לתת להם מענה. בכנסי ההסברה הגדולים ראינו עד כמה הבעייה הזו בוערת. הזוגות הצעירים לא הצליחו למצוא את הידיים והרגליים בתוך סבך הבירוקרטיה של הנפקת תעודות זכאות ורישום להגרלות. ריכזנו עבורם הכל במקום אחד, נגיש וברור, וקיבלנו גם לא מעט טלפונים והודעות מזוכים מאושרים שכתבו שבזכותנו הם זכו בדירה. תנועת צעירים כזו תמשיך את העשייה הזו גם בקדנציה הבאה, תדאג לפתרונות דיור מוזלים לצעירים ותפעל לקיום מדיניות עירונית ברורה שבה לפחות מחצית מכלל יחידיות הדיור החדשות יהיו ברות השגה".

דיור זו לא הבעיה היחידה של הצעירים כאן. השכלה, תעסוקה ובילוי הם קריטיים להישארותם כתושבי העיר.

"נכון, וגם בזה אנחנו נעסוק. הקמת מכללה ומוסד לימודים אקדמי הוא משהו שישנה את פניה של העיר באופן דרמטי. כמות של אלפי סטודנטים שיגורו וילמדו בעיר ישפיעו על תחומי החינוך, התחבורה, המסחר והבילוי בעיר באופן משמעותי. גם תעסוקה היא מרכיב חשוב שהולך וצומח עם התקדמות ופיתוח אזורי התעסוקה והתעשייה בעיר. חיברנו בין מרכז הצעירים למנהלת אופק והחברות הפועלות כאן כדי ליצור מקומות תעסוקה לצעירים ולאייש תפקידים נדרשים".

"שבוע האוכל" הוא גימיק נחמד, אבל לא מספיק כדי לעורר כאן את חיי הלילה.

"המסר של 'שבוע האוכל' הוא הרבה יותר מגימיק. השבוע זכה להצלחה גדולה מאוד בשנתיים שהתקיים, כאשר המטרה היא לחשוף ולהכיר את המסעדות ומקומות הבילוי הפועלים בעיר. מי שראה את הפלאייר של שבוע האוכל אמר 'לא ידעתי שיש בעיר חמישים מסעדות ומקומות בילוי'. בעלי המקומות דיווחו על 20-30% עלייה בתפוסה וחשיפה גדולה לקהל חדש. אנחנו מסייעים להם גם בצרכים היום יומיים מול העירייה, יוצרים אירועים משותפים כמו הופעות והרצאות ומעשירים את חיי התרבות והפנאי של הצעירים בפרט, אבל כל האוכלוסייה נהנית מכך".

עד שהגיע הדיון ב"חוק המרכולים" שכמעט סגר את העיר בשבת.

"לא בטוח שכולנו מבינים עד כמה ההצבעה בהנהלת העיר בסוגיה הזו הייתה דרמטית וחשובה. רוב ההחלטות במועצה עוברות ברוב גדול וכאן זה הסתיים ברוב די דחוק של 10-6. זו הייתה ההצבעה החשובה ביותר בקדנציה הזו שגם קובעת במידה רבה את אופייה ומהותה של העיר בעתיד. אני חושב שכל תושב המגיע לקלפי ב-30 לאוקטובר צריך לבדוק טוב טוב מי הצביע בעד התיקון לחוק, מי התנגד לו ומי בחר שלא להשתתף בהצבעה החשובה הזו. תנועת הצעירים היא תנועה חילונית ליברלית ואנחנו נפעל שהשדרה המרכזית תהיה פתוחה בשישי בערב ובשבת ושיהיו מקומות בילוי איכותיים בעיר פתוחים בסופי שבוע לצעירים, ולא רק".

אז אתם בעצם המתחרים החדשים של אבי אלבז ויש עתיד על הקולות החילוניים?

"אנחנו גרים בעיר מעורבת, ולנו כנבחרי ציבור יש חובה לדאוג לכל האוכלוסייה. אנחנו לא נהיה עיר כמו בני ברק הסגורה בשבת, וגם לא תל אביב מהצד השני. אנחנו עיר מעורבת שצריכה לתת מענה לכולם. אנחנו לא אנטי דתיים וכחבר מועצה מעולם לא הצבעתי נגד הקמת בית כנסת כמו אבי אלבז או יש עתיד. פתחתי מועדוני נוער לבני נוער דתיים, דאגתי לבני עקיבא בדיוק כמו לצופים. הצורך בדירה לא מבדיל בין זוג חילוני ודתי. אנחנו כן נדאג גם לצרכים של הציבור החילוני, אם זה בעידוד ופתיחה של מקומות בילוי בשבת, אם זה בהפעלת שאטלים לבני הנוער ביום שישי בערב ואם זה בפתיחת מרכז הצעירים 'יודה' בשבתות שם לומדים סטודנטים בתקופת מבחנים".

שמעונוביץ מסומן כבר שנים רבות כבן טיפוחיו של ראש העיר חיים ביבס, וצעד הפיצול עשוי להפתיע לא מעט גורמים במערכת הפוליטית. ברור שמאחורי המהלך של השניים, שנעשה בהסכמה, עומדים גם שיקולים טקטיים הנובעים מכך שביבס הוא למעשה מתמודד יחיד לראשות העירייה, מה שעשוי לגרום לאחוזי הצבעה נמוכים יותר ופיצול קולות לרשימות אחרות.

"אין ספק שרשימת צעירים חדשה תהיה משב רוח מרענן בבחירות האלה ויכולה להביא לקלפי מצביעים חדשים", מאשר שמעונוביץ. "התלבטנו לגבי המהלך הזה לא מעט, כי יש בו גם סיכון אישי שלי. במהלכים פוליטיים אין סיכויים להצליח בלי סיכונים. אבל הבנו שהפוטנציאל של רשימת צעירים חדשה הוא גדול".

למעשה זו הפעם הראשונה שאתה נפרד מביבס אחרי למעלה מעשור.

"חיים ואני עובדים ביחד הרבה מאוד שנים ואנחנו נמשיך לעבוד ביחד גם בקדנציה הבאה. אולי במתכונת קצת שונה, אבל המהות לא תשתנה. 'הדור הבא' תהיה חלק מהקואליציה של ראש העיר ותתמוך בדרך הנכונה שבה הוא מוביל את העיר. יש לנו את אחד מראשי העיר הטובים ביותר בארץ, ומה שהוא עשה עבור העיר הזו בעשר השנים האחרונות ישפיע על עתידה עוד הרבה שנים קדימה. לא סתם אף אחד לא קם להתמודד מולו לראשות העיר, ובחירות זה הזמן של הציבור לתמוך ולפרגן לנבחרים שלו שעבדו קשה עבורו בחמש השנים האחרונות, כולל ראש העיר. באופן אישי למדתי ממנו המון, הוא אדם משמעותי בשבילי גם ברמה האישית וגם ברמה המקצועית, ומחכה לנו עוד קדנציה מלאה באתגרים ומשימות".  

וזו אולי יריית הפתיחה שלך לקרב על ראשות העיר ביום שאחרי חיים ביבס?

"אני רואה איך חיים מנהל את העיר, כמה הוא משקיע כאן ואיך הוא נערך לבחירות הבאות, וברור שהוא לא הולך לשום מקום. העבודה הטובה שהוא עושה כאן בעיר ובתפקידו כיו"ר מרכז השלטון המקומי מסמנים אותו כדבר הבא גם בזירה הארצית ואין לי גם ספק שהוא יגיע לשם ויצליח בגדול. אבל כרגע הוא נשאר בעיר ואני מאחל לכולנו שהוא יישאר ראש העיר שלנו כמה שיותר שנים".

את מי נראה איתך במפלגה החדשה? יש כבר מספרי שתיים ושלוש והלאה?

"הרבה מאוד אנשים צעירים שפעילים בעיר בתחום הזה. הולכים איתי לא מעט מובילי דעת קהל צעירים בתחום חיי הלילה בעיר, תנועות הנוער ומסגרות הספורט השונות. בתוך הרשימה למועצה אנחנו נראה פרצופים חדשים ודמויות שאינן חלק מהמערכת הפוליטית כיום, כולם צעירים שגדלו כאן והעיר חשובה להם. מחצית מהרשימה לפחות תהיה נשים, ויהיה בה ייצוג לכל טווח הגילאים והתחומים הנוגעים לצרכים של גילאי 17-35: זוגות צעירים, הורות ראשונה, בילוי ופנאי, סטודנטים, תנועות נוער, ספורט, עצמאיים ויזמים צעירים שרוצים לדחוף את העיר הזו קדימה".

מה היעד שלך בבחירות האלה?

"להשיג לפחות שני מנדטים".

וכאמור – מה לגבי הרכב הרשימה?

"בשבועות הקרובים אחליט אבל אני יכול לומר לך שבמקום השני אציב אישה, שהיא גם אם. אחריה יהיו נציג סטודנטים ונציג הקהילה הלהט"בית".

מהיכן המימון למערכת הבחירות?

"כפורש מסיעה קיימת אני זכאי למימון של המנדט שלי וזה 140 אלף שקלים לערך שאקבל מהסיעה. בזה אנהל את מערכת הבחירות".

לא תביא עוד כסף מהבית?

"לא. אני לא מתכוון להשתולל מבחינה כספית".

כתבות נוספות

סכנה על ארבע

תושבי שילת סובלים מזה כשנתיים מלהקות כלבים משוטטים, שנהגו לתקוף את המטיילים באזור החקלאי הנטוש וכעת החלו לחדור גם אל תחומי המושב. במועצת חבל מודיעין משתמשים בחיצי הרדמה ורחפנים, ומבטיחים תגבור כוח האדם שינסה לשים סוף לתופעה

הדרמה מהנגב הגיעה למודיעין

לאחר מעצרו של ראש מועצת לקיה, אחמד אלאסד, התברר כי לאחר שאיים על בת זוגו היא נמלטה, הגיעה לתחנת המשטרה בעיר וביקשה הגנה מפניו

העתיד עובר מתחת לקרקע

עם אישורה הסופי של תכנית המתאר סוכמו גם פרטי התכנית להקמת תחנת הרכבת השלישית של מודיעין, במסלול שיעבור בעומק של עד ל-70 מטר מתחת לשדרות עמק בית שאן

ברגשות מעורבים

ענקית המשלוחים וולט החלה הבוקר את פעילותה במודיעין, עם 50 מסעדות ועסקי מזון וגם משלוחים מרשתות השיווק, מאפיות ומעדניות. אל החוששים מהשפעת המהלך על העסקים המקומיים הצטרף גם המשנה לראש העירייה, אלעד שמעונוביץ

סכנה על ארבע

תושבי שילת סובלים מזה כשנתיים מלהקות כלבים משוטטים, שנהגו לתקוף את המטיילים באזור החקלאי הנטוש וכעת החלו לחדור גם אל תחומי המושב. במועצת חבל מודיעין משתמשים בחיצי הרדמה ורחפנים, ומבטיחים תגבור כוח האדם שינסה לשים סוף לתופעה

המשך קריאה »

העתיד עובר מתחת לקרקע

עם אישורה הסופי של תכנית המתאר סוכמו גם פרטי התכנית להקמת תחנת הרכבת השלישית של מודיעין, במסלול שיעבור בעומק של עד ל-70 מטר מתחת לשדרות עמק בית שאן

המשך קריאה »

ברגשות מעורבים

ענקית המשלוחים וולט החלה הבוקר את פעילותה במודיעין, עם 50 מסעדות ועסקי מזון וגם משלוחים מרשתות השיווק, מאפיות ומעדניות. אל החוששים מהשפעת המהלך על העסקים המקומיים הצטרף גם המשנה לראש העירייה, אלעד שמעונוביץ

המשך קריאה »