מעופפים במדבר

כתבה וצילמה: גלית מילצ'ן
2036-09-01 01:12:00
2036-09-01 01:12:00

כשהשמש החלה לשקוע מעל הרי תמנע, ועמודי שלמה הפכו למוארים באור אדמדם, מאות המתרגלים הלבושים בלבן הרימו את ידיהם לשמיים וביחד פתחו בברכת השמש לקול מוסיקה הודית חרישית. רגע לפני שהרגשתי שאני נכנסת לרוח המדיטטיבית, האקסטזה אוחזת בגופי, ואולי סוף סוף אגיע לריחוף והארה שאני חולמת עליהם כל השנים, התחלפה המוסיקה ברוק כבד ומנחה התירגול, דשן ת'ורמן (כן, כן, אח של השחקנית ההוליוודית אומה ת'ורמן), פתח בקריאות רמות: "להכניס אוויר, להוציא אוויר, ועכשיו תנופפו בידיים כמו תרנגולות"… הבנתי כמה חשוב להיפטר מקיבעון מחשבתי ולהיפתח לסגנונות תרגול חדשים. 

היה זה שיאו של פסטיבל יוגה ערבה, המתקיים זו השנה השלישית בכל יישובי הערבה, ומזמין את מתרגלי היוגה מכל רחבי הארץ לבוא וליהנות מהשקט והמרחב שהמדבר מאפשר. האירוע מאגד בתוכו מידי שנה את המורים המובילים בישראל, ומתחמי לינה ותרגול מדהימים בלב המדבר. היה זה סוף שבוע, ייחודי בעולם היוגה ובארץ בפרט. הוא שילב סדנאות תרגול אינטימיות בכל אחד מהיישובים בערבה, ובשיאם התקבצו מאות המתרגלים לערב איחוד ותרגול משותף למרגלות עמודי שלמה שבפארק תימנע.  הערב נחתם בארוחת ערב שבת ומופע של מוסיקת עולם.

תופסים עמדות

לפסטיבל יוגה ערבה יצאתי ביום חמישי ממכבים עם שי פרץ, ורד איטליאנו ואיתן זכריה המתרגלים איתי יוגה. איתן בחר לתרגל בצורה אינטנסיבית אשטנגה ויניאסה )זרם ביוגה). אנחנו העדפנו לגוון בתרגול אקרויוגה (שילוב של יוגה ואקרובטיקה) עם המדריך אבנר הוכפלד. שלוש שעות נסיעה ואנחנו ב"אשראם במדבר" שבשיטים, לא רחוק משיזפון שבדרום הנגב. מתרגלים נוספים מכל הארץ התפרסו ביישובי הערבה, בהם חצבה, צופר, מואה, פארן, שחרות, נאות סמדר, יהל אליפז ועוד.

תעשה לי אווירון

קיבלנו חדר נחמד, משותף ל-7 אנשים, במה שהיה פעם אחד מבתי היאחזות שיטים, מקלחת ושירותים בחדר, שטיח קטן ומראה. אין תלונות אפילו שמיטת הברזל קצת חורקת בלילה. בטרם הספקנו לעלות על בגדי התרגול כבר החלה הסדנא הראשונה. התכנסנו באוהל ענק, מול הנוף המדברי הנשקף מכל עבר, להכרות ראשונית עם הענף הצעיר יחסית של היוגה-האקרויוגה. שילוב של יוגה ואקרובטיקה. מעל ל-20 משתתפים, בגיל ממוצע 30+, חלקם מנוסים ביוגה, חלקם שומעים לראשונה על אקרויוגה. כמה גברים חסונים מתקשים להשתכנע שגם הבחורות יכולות להניף אותם באוויר, במה שאנו הכרנו מילדותינו כ"אווירון", אבל לימוד של הטכניקה (נעילת מרפקים) ושימוש נכון בעצמות ולא בשרירים, מאפשרים גם לי לשאת על רגליי באוויר את הספקן שבשוביניסטים. למתבוננים מהצד תרגול יוגה הוא עדין ורך, ישיבה בשילוב רגליים, המון נשימות והרבה שאנטי. רק כשמתחילים לתרגל לעומק מגלים שכדי להגיע להישגים צריך המון נחישות, התמדה ותרגול לאורך זמן. וכמובן, גם כושר וגמישות. את כל אלו צריך להכפיל ואף לשלש כשמגיעים לסדנת תרגול מרוכזת. אחרי 3 ימים בפסטיבל יוגה ערבה לא היה שריר ששכחתי מקיומו.

מבוקר עד לילה

במשך שלושת ימי הפסטיבל, ערכנו בין 2-3 שיעורים ביום, כל אחד מהם בן שעתיים וחצי עד שלוש שעות. התרגול הראשון החל ב- 6.30 לפנות בוקר על בטן ריקה, (תה צמחים לא נחשב) האחרון הסתיים ב- 11 בלילה כשהעיניים כבר נעצמות מאליהן. באמצע היו ארוחת בוקר בריאה (יוגורט עם פירות ומוזלי), צהריים עוד יותר בריאה (אורז מלא ועדשים) וערב בערך באותו סגנון. פלא שבדרך חזרה השתרכו תורים ארוכים בכניסה לסטיקיית אסא?

שי פרץ, מהנדס מכונות בן 44 ממודיעין, מתאמן ביוגה כשנתיים, אחרי שנים ארוכות באימוני קראטה. זו הסדנא הראשונה שיצא אליה וחזר עם טעם של עוד. "התנסיתי לראשונה באקרויוגה ואני בטוח שארצה לתרגל עוד בעתיד, אבל מה שהכי תפס אותי היה המפגש עם עוד אנשים נהדרים שהגיעו להתאמן. סוף השבוע כולו היה קצת אינטנסיבי, קשה לקום ב-  6.30 לאימון ולהתאמן לאורך כל היום עם הפסקות קצרות. אחרי שחזרתי הייתי סחוט מעייפות אבל גם מלא מרץ בו זמנית. הבנים שלי לא האמינו כשראו אותי בתמונות מעופף באוויר בכל מיני תנוחות הפוכות."

איך חווית את התרגול המשותף עם דשן תורמן?

"התרגול בתמנע היה מהמם. לא ידעתי למה לצפות. לפני הסדנא ראיתי סרטונים של דשן באינטרנט והוא נראה לי קצת מטורף. יש לו סטייל שונה. הוא מאד אנרגטי ומשתמש בהמון סוגי מוסיקה, כולל מערבית והודית. התרגול היה קצת מוזר אך בסך הכל היה אימון טוב. נראה לי חשוב להיחשף לפעמים למשהו שונה".

יוגה כאורח חיים

ורד איטליאנו , לשעבר תושבת מודיעין וכיום מתגוררת  בכפר  בן נון אך ממשיכה לתרגל יוגה במכבים, היא כימאית שהגיעה לראשונה בחייה לסוג כזה של סדנא, ומודה שהחוויה היא בהחלט שונה מהחוויה הרגילה שיש לה בחוג היוגה"לא מדובר רק ביוגה אלא באורח חיים" היא מודה, "נורא כיף ומהנה לצאת מהשגרה, נהניתי מאוד מהשינוי וקיבלתי גם פרספקטיבה לחיים. אני חושבת שיש תמיד מה ללמוד ולהתפתח.  נהניתי עד מאוד מהחשיפה לעוד צורות לימוד של יוגה וכן לסוגי הדרכה שונים אבל יותר מכל נהניתי לפגוש אנשים מקסימים ומעניינים מכל הגוונים, צעירים ומבוגרים, נשים וגברים." ורד מודה כי הופתעה מהאינטנסיביות של הסדנאות והתרגול הפיזי המאתגר. "בהחלט היה מאתגר אך גם מהנה." 
גם היא הופתעה מהתרגול ההמוני בהנחייתו של דשן: "גיליתי שגם ביוגה אפשר לעשות show .כמה הפתיע אותי הסשן של דשן, ממש רימקס של מוסיקה, תנועה ומספרי סיפורים. קשה להגיד שהפקתי משהו מקבלת השבת הזו אבל מה שבטוח שאני אזכור לכל החיים שהוא אח של אומה תורמן והוא יוגיסט משוגע".

התובנות הנוספות של ורד באו בעקבות התרגולים המשותפים באקרויוגה. חוסר האמונה בעצמה התחלף בהתלהבות, וכל תרגיל נוסף שהצליחה בו פתח לה את התיאבון לאימונים נוספים. יחד עם ההנפות באוויר, היא למדה עימנו את רזי המסאג' התאילנדי (אבנר הוכפלד המורה עומד בראש שיטת הסינרג'י – שילוב בין יוגה ,אקרובטיקה ומסאז' תאילנדי. ג.מ), אך לטענתה יש לה עדיין דרך ארוכה להגיע להתמסרות מלאה למגע מאנשים שאיננה מכירה. "הערבה הייתה הבחירה המושלמת לקיים כזה אירוע. אח כמה יפה שהיא! רק חבל לי שהצלחתי להחזיק את החיוך מאושר רק יומיים אחרי שחזרתי".

הסתפקות במועט

איתן זכריה ממכבים, מנכל חברת  my control ללווי וייעוץ כלכלי לפרט ולמשפחה, מתרגל יוגה כבר כמה שנים ואף סיים לא מכבר קורס מורים ליוגה בעצמו. הפעם הוא מצא את עצמו מתרגל אצל אחת הגדולות מכולן, רוקסן, בלב הערבה, מוקף בהמון אנשים טובים ומיוחדים. "חשבתי בדרך אל הפסטיבל ובחזרה, איזה פלא יש לנו כאן בארצנו המקסימה, את המדבר ואת הערבה, איזה יופי נדיר. ההליכה בלילה לאורו של הירח למשמע סיפורים מרתקים, ממש הרגישה לי כמו הליכה על הירח," הוא מתפייט. "אנו נוטים לחפש את היופי והחוויה ביבשות ומדינות מרוחקות, אך מומלץ לנו להתייחס יותר באהבה וקבלה לאזורים אלו הנמצאים שעתיים שלוש מאתנו. בסילבוס לקראת הסדנא בה השתתפתי צוטט המשפט הבא: הפשטות (סנטושה )"נחווה את הפחתת הצרכים, הרצונות, ההתמכרויות והתשוקות, בכדי לגלות את הניקיון והשקט של תובנה בתולית " – זו יכולה להיות מנת חלקו של הסקרן, הפתוח הסוף שבוע מסוג זה. ככה אני הרגשתי. מצאתי את סוף השבוע הזה כהזדמנות נהדרת לבחינה והתבוננות של מערכת היחסים שלי עם הגוף שלי, היכולות והמגבלות שלו. זו הזדמנות מעולה להפסקה, לשקט, לברר מה זה עושה לנו. "

איתן לא עצר וגם בירר מהי הרגשתו לגבי החוויה הגסטרונומית שעבר 

"האם היא תוצר של חשבון מנופח במסעדה, מנות משוכללות, מסעדה מאוד in או אולי אפשר להשיג חוויה ועונג באכילה בסיסית, צמחונית,  שאיננה מופרזת, שהשולחנות שלה בגובה הרצפה. אולי זה משום שהאוכל מגיע אחרי תרגול שהעניק לגוף סוג של שובע, עונג מספק?"

ולאחר כל אלו הוא מתלהב מהתרגול ההמוני עם דשן בתמנע, (מומלץ לביצוע בקבוצות שמעל ל- 300 איש.) "דיג'יי יוגי, לא ידעתי שיש דבר כזה, מלא קצב, מפתיע, משתלב נפלא עם המתחם הפלאי הזה במדבר. "

ואני, שציפיתי לחוויה ספיריטואלית בלב המדבר, ומצאתי עצמי בעיצומו של מופע רוק ושירי שנות השמונים כלווי לתרגילי היוגה המוכרים, מוצאת במחשבה לאחור, שהיתרון הגדול בתרגול המיוחד הזה היה בשינוי דפוסי ההרגל והקיבעון המחשבתי, ופתיחת הנפש להכרות עם חוויות חדשות.

מהי אקרו יוגה  Synergy –
אקרו יוגה היא אומנות ריפוי המשלבת את חכמת היוגה, הדינמיות והכח של האקרובטיקה והרוך והאהבה של העיסוי התאילנדי.
שילוב אומנויות אלה מרכיב תרגול ייחודי היוצר מגע, תקשורת ואמון באווירה אוהבת ופתוחה. התרגול תורם לגמישות, כוח, שיווי משקל ומודעות גוף תוך כדי הנאה ומשחק. התרגול נעשה בזוגות ובקבוצה. התנוחות בזוג מפתחות ומרגשות באופן המשלים את העבודה היחידנית הקיימת ביוגה. תקשורת, הרמוניה, הקשבה, קבלה, סבלנות במגע עם אדם נוסף. לדעת להתמודד וליהנות מהפחד והחששות הקיימים בתרגול עם בן זוג, והגעה לשקט ושלווה האופייניים ליוגה .

שיעור אקרו יוגה מורכב מהאלמנטים הבאים:

  • Partner Stretching– תרגילי יוגה בזוגות שבהם אנו נעזרים אחד בשני בכדי להתארך, להימתח ולהיפתח.
  • אקרובלאנס – שני אנשים או יותר יוצרים תרגילי שיווי משקל אחד על השני , עם מעברים מתנוחה לתנוחה.
  • עמידות ידיים – לומדים מגוון תרגילים לשיפור, חיזוק והבנת הטכניקה של עמידות הידיים.
  • Therapeutic Flying – “הדובדבן שבקצפת” הענקת מסאז’ בתוך תנוחות יוגה עמוקות לאדם שתלוי על רגליו של המטפל.
  • מסאז’ תאילנדי – הענקת מסאז’ תאילנדי אחד לשני, למידת רצף תנועות, הכרת מסלולי האנרגיה ותרגול של איכות המגע.

כתבות נוספות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

כשמימון וצה"ל נפגשים במודיעין

השבוע בעיר: שירי מימון מגיעה לעיר עם להיטיה הגדולים ובליווי תזמורת צה"ל, לילה של כוכבים בגבעת רגב, חגיגת קיץ במע"ר והופעה של הגרובטרון

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

המשך קריאה »

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

המשך קריאה »

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

המשך קריאה »