תרגילים בהתבגרות

אודי הירש

בחודש האחרון גמלה בלבי ההחלטה להכניס את בנותיי למרתף מבוצר עד שימלאו להן 30 בערך, ולמנוע מהן כל מגע מהעולם החיצון. כדי להגן עליהן, כמובן. זו נראית לי החלטה שקולה ומתבקשת, ואני ממליץ להורים אחרים במודיעין, במיוחד הורים לבנות, לבנים לא מקובלים, לחנונים ולכל מי שיש לו פוטנציאל לחטוף כאפות בבית ספר לנהוג כמוני. כי הרושם שמתקבל מדפדוף קל בעיתונים, מצפייה במהדורות החדשות בטלוויזיה ומגלישה מרפרפת באינטרנט היא שהחיים של נערה בישראל כיום – או של נער עם בעיות חברתיות – הם גיהינום.

גולת הכותרת, במובן הרע של המושג, היא פרשת האונס של ילדה בת 12 על ידי ילדים (כן – לא נערים, ילדים) בני 13 ו-14 במרכז הארץ. במקביל יצא לאקרנים הסרט "שש פעמים" שהעלה גם הוא על סדר היום את הסוגיה. בעקבות זאת, כתבי טלוויזיה יצאו לשטח ודיברו עם ילדות בכיתה ז' שמאופרות בכבדות, שסיפרו כי בנות שכבתן כבר "עושות את זה". הכתבים פגשו גם ילדים בבית ספר יסודי שמתקשרים לפרוצות. במקביל, בתקשורת מתקיימים דיונים על השפעת החשיפה המוקדמת לפורנוגרפיה על בני נוער. בכלל, נדמה שהטכנולוגיה מאיצה את התהליכים באופן כמעט מפלצתי. הילדים במקרה האונס במרכז הארץ הפיצו את תמונות המעשה בלי להתבייש בין חבריהם באמצעות טלפונים חכמים, המאפשרים ככל הנראה לעשות בקלות רבה יותר דברים טיפשיים. בעיתון זה יכולתם לקרוא בשבוע שעבר על מקרי חרם נגד נערים בווטסאפ, המביאים לתופעות של חיתוך עצמי. נדמה שאין לאן לברוח: מכל עבר עולה תמונה של ג'ונגל מודרני. אתה מביא ילדים לעולם ובטוח שתוכל לשמור עליהם עד גיל מתקדם למדי, אבל המציאות מתערבת ושולחת אותם לגרסה שטנית של "בעל זבוב".

האם התמונה באמת עד כדי כך גרועה? האם המצב היום גרוע יותר מבעבר? האם הילדים מתבגרים מוקדם מדי, בגיל שאינם יכולים לעכל ולהבין את משמעות מעשיהם? האם הכל אבוד? למרבה התסכול, התשובה מורכבת יותר ממה שכתבה בטלוויזיה, סיפור פלילי אחד ואפילו טור בעיתון יכולים להכיל. החיים של ילדים ובני נוער כיום שונים מאשר היו לפני 20, 30 ו-40 שנה. הם אכן חשופים להרבה יותר מידע, עשויים להתבגר מהר יותר מאשר בני דורות קודמים ומושפעים מאוד מטכנולוגיה והשלכותיה. קשה יותר להיות ילד דחוי ולא מקובל מאשר בעבר, כי מספר החברים בפייסבוק עשוי להציג את קלונך ברבים. מסובך יותר להיות הורה: אנחנו עובדים יותר שעות מחד, ומנגד צריכים לפקח על התכנים שילדנו צורך במחשב, בטלפון שלו ועם חבריו יותר מאשר הורים בעבר. נראה שרבים מאיתנו לא עומדים במשימה בכבוד. מנגד, יש לזכור שבמאה ה-19 ילדים עבדו במכרות פחם ורק לפני 15 שנה הסעת הילד לבית הספר נחשבה למעשה תמהוני, כך שבכל זאת דברים השתנו לטובה. לילדים היום יש יותר אפשרויות, והם נהנים מרווחה כלכלית רבה יותר, מאשר ילדים בכל דור שקדם להם בהיסטוריה. בטח בעיר שמרבית תושביה במעמד סוציו-אקונומי גבוה כמו מודיעין.

כשמביאים ילדים לעולם, ואלוהים יודע שמודיעין רשמה פטנט בנושא, לא מדמיינים שהם גדלים. מקסימום חושבים על הרגע שבו ייגמלו מחיתולים. הבעיה היא שכל גיל מביא עמו אתגרים חדשים, שאף אחד לא מכין הורים אליהם. אפשר רק ללמוד מניסיון, כלומר מהטעויות שעשינו עם הילד הראשון. אלא שלילד השני יש אישיות אחרת, והוא יציב בפנינו מבחנים חדשים, כך שכלל לא בטוח שהניסיון שצברת יעזור. אפשר להתנחם בכך שיש סיכוי גבוה יותר שילדים וילדות להורים אוהבים, אכפתיים ומתפקדים לא יסתבכו בצרות, אבל הסיכוי הזה רחוק ממאה אחוז. כך שאפשר להוציא את הילדים מהמרתף, אבל לא בלב קל. כדי להדחיק את האפשרות שמשהו בכל זאת ישתבש, ניתן בינתיים להכניס לשם במקומם את הטלוויזיה, את המחשב ואת הטלפונים הסלולריים ולא להאזין בעשור הקרוב לחדשות על מקרי אונס והתעללות בבתי הספר בשנים הקרובות. בכל הנוגע לגידול ילדים, בורות היא ברכה.   

2014-01-01 17:13:00
2014-01-01 17:13:00

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך