לצמחים אין מזגן

איילת לוין

מודיעין שופעת בתים פרטיים וגינות שצמודות אליהם ובדירות עם מרפסות. הגינה והמרפסת משמשת גם את דיירי הבית וגם את האורחים שנהנים מהאוויר הצח, מוויטמין די ומצבע ויופי שנכנס אל הבית.  

לקראת הקיץ הקרב, דודו מורד ממשתלת ניירובי ועוז איזביצקי מחנות הפרחים והמשתלה "פלורוז" מעניקים טיפים ועצות לטיפוח הגינה והמרפסת.

התקינו מערכת השקיה

הדבר הראשון והחשוב ביותר שצריך בגינה או במרפסת עם אדניות ועציצים, מסביר דודו ממשתלת ניירובי היא מערכת ההשקיה. עדיף מערכת השקיה בטפטוף מאשר השקיה בצינור וקיימות גם מערכות השקיה המיועדות למרפסות. חשוב לוודא שהמערכת מכוונת לזמנים הנכונים: ההשקייה בקיץ צריכה להיעשות בשעות הבוקר ולא בשעות הלילה כמו בחורף. אם אין לכם מערכת השקיה לעציצים, חשוב מאד לא להשקות אותם יתר על המידה, שלצמחים ולפרחים זה אף גרוע ממחסור במים. חשוב להשקות כל יום.

כיצד ניתן לדעת אם משקים את הצמחים יתר על המידה?

" סימני ריקבון בצוואר השורש הוא סימן ברור לכך, ישנם סימנים אחרים כמו הצהבה של העלים, אבל זה יכול להיות סימן גם להתייבשות, ויש לבדוק את הנושא ליותר לעומק. האדמה תמיד צריכה להיות לחה. וזאת הבדיקה כדי לגלות האם אתם משקים במידה מספקת את הצמחים.

תנו תמיכה לצמחים

"זה הזמן לדשן הכל" אומרים מורד ואיזביצקי. "מכיוון שמדובר בעונת שיא הלבלוב והצמחייה צריכה תמיכה".

ב"פלורוז" מסבירים כי הקומפוסט (זבל אורגני) הוא זבל יסוד ומומלץ מאד להשתמש בו כבסיס באדמת הגינה בעת שתילה בכל עונות השנה. הקיץ זה זמן טוב להוסיף תמיכה לצמחים באמצעות דשן, אחרי תרדמת החורף צריכים לעזור להם ללבלב.  אם לא עשיתם זאת ייתכן מאד והצמח "יאמר" לכם שהוא זקוק לכך, הוא יעשה זאת באמצעות "שתיקה" – לא יקרה כלום וזה מסמל שהוא במצוקה.

יש שתי אפשרויות לדישון הכימי – האחת, דשן נוזלי להשגת אימפקט מיידי. והשנייה –  גרגירי דישון המתפרקים באיטיות במשך חצי שנה. מומלץ להשתמש בסוג דשן זה כאשר שמים אדניות חדשות במרפסת.

בשמש או בצל

השטח מוכן, מערכת ההשקיה נבדקה – היא פועלת ומכוונת לכמות והזמנים המיטביים לעונה. עכשיו אתם רוצים להפוך את הגינה שלכם לאטרקטיבית. מורד ממליץ לפני שאתם מגיעים למשתלה לצלם את השטח ועדיף גם לבדוק מהם כיווני השמש והצל. לפי נתונים אלו ניתן יהיה להתאים את הצמחים לגינתכם (או למרפסת).

יש צמחים ועצים שיש להם הוראות מפורשות. חשוב לשאול במידה ולא קיבלתם מראש מידע במשתלה, כמו למשל צמח הוינקה – אותו יש להקפיד לשתול כל שנה במיקום אחר, אחרת הוא מת. כך לדברי מורד מניירובי. לסוקולנטים (הצמחים הבשרניים כדומת הקקטוס) עדיף להם להיות במקום שנחשב לחצי צל ולא בשמש מלאה, ושהאדמה בה שותלים אותם תהיה מנוקזת היטב. גם אותם חשוב שלא להשקות יותר מדי.

אלו פרחים מובהקים לעונת הקיץ ומומלצים?

איזביצקי: "הטגטס, הוא שיח פורח בצבעי צהוב וכתום, הצלוזיה משלב מיקס של צבעים ומוסיף רב גוניות לגינה והוינקות הססגוניות."

ומה אתה אומר דודו?

מורד: "העצה שלי היא לפתוח את הראש ולא לחפש דווקא את הצמחים והפרחים המבוקשים."

הדברה, נרות ועטלף

חשוב לטפל במזיקים הפוגעים בצמחים כמו כנימות וזחלים. למשל זחלי הפרודניה פוגעים בתבלינים, שרבים אוהבים לגדל בגינתם כמו עלי נענע, בזיליקום ועוד. קיימים חומרי הדברה אורגניים שניתן לרסס גם על התבלינים ועדיין להשתמש בהם למאכל.

"עונת הקיץ היא תקופה מסוכנת להדרים מבחינה זו" אומר איזביצקי, "עש המנהרות תוקף אותם וגם מחלות אחרות, לכן יש להשתמש בקונפידור, חומר סיסטמי שעוזר להם להתגבר על המחלה."

המזיקים אינם פוגעים בצמחים בלבד, הם פוגעים בנו, בני האדם, גם בצורה של עקיצות וזמזומים מציקים וגם פוגמים ביכולת ליהנות מהאוויר הצח והגינה הפורחת. הדרך היעילה ביותר כדי למגר את היתושים, הזבובים ושאר המעופפים הללו הם מלכודות הדברה אקולוגיות. מדובר לרוב במלכודות פשוטות ומאד אפקטיביות, מומלץ להרחיקן ממקום ישיבתכם ככל האפשר.

שיטה נעימה יותר שמוסיפה לאווירה היא שימוש בנרות ריחניים ובהם חומר הציטרונלה, שממסך את ריח הגוף שלנו, מפני זיהויו על ידי היתושים המעוניינים למצוץ את דמנו.

הזבובים המתעופפים בשעות היום, כבר לא רק מציקים ישנם זנים שגם עוקצים. על מנת לחזק את פעולת מלכודת הזבובים ניתן להשתמש בתרסיס פיתיון ולרססו על משקופים, חלונות ודלתות. יש גם מלכודות לזבובי הפירות שאוכלים את הפירות.

אם אתם לא מעוניינים לשמוע את החרקים עולים על מוקד המנורה החשמלית יש פתרון נוסף מעניין, "ירוק" בלשון המעטה והוא שימוש בעטלף החרקים. כיום, קיימים בשוק בתי לינה המושכים אליהם עטלפים אלו. היתושים, החרקים וכל שאר המעופפים הליליים הם מזון הגורמה של עטלפי החרקים, עטלף אחד אוכל בממוצע כ-600 חרקים בלילה. בתים אלו תוכלו למצוא במשתלת "ניירובי".

מצד אחד זה יעלים את החרקים המציקים, מצד שני אנשים יפחדו לשבת בגינה – העטלף יכול להסתבך בשיערם או סתם לקפוץ לביקור ללא הזמנה…

"אין מה לפחד. העטלפים אינם מתקרבים לאנשים. זה פתרון מוצלח, העטלפים הם מדביר סביבתי, הם ממילא קיימים וכך אנחנו מנצלים את קיומם לטובתנו".

איזביצקי, מנהל "פלורוז", מוסיף ואומר כי הם כחקלאיים שרוצים שהתוצרת שלהם תהיה היפה ביותר דואגים לחטא את השטחים לפני תחילת העונה. "בבית זה לא הכרחי, רק במידת הצורך, לעיתים פקעות החורף משאירות מחלות בקרקע ויש לטפל באדמה החולה ולחסל את הבקטריות". 

(צילום: אילת לוין)

2014-05-13 01:00:00
2014-05-13 01:00:00

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך