המירוץ לדירה הטובה

ערן קמינסקי

בשקט בשקט נוצרת במודיעין קהילה בתוך קהילה. מרביתכם כמובן שלא מודעים לקיומה, אבל בתוך העיר פועלות חמש דירות שמפעילה אגודת ניצן (ראו מסגרת) בהן חיים בשותפות דיירים הסובלים מלקויי למידה וקשיי התפתחות ותפקוד, במסגרת מה שנקרא "מערך דיור בקהילה".

כיום יש שני סוגי דירות במערך: "דירת הכשרה" ו"דירה חצי עצמאית". בדירות ההכשרה הדיירים מקבלים סיוע מאנשי מקצוע 24 שעות ביממה. הם לומדים לבשל, לנקות, להתארגן, לערוך קניות ולנהל תקציב. למעשה מלמדים אותם לנהל בית וחיים פרטיים תקינים כולל חיי זוגיות. האגודה גם מסייעת להם למצוא מקומות עבודה לפי יכולותיהם. בסוף החודש אמורה להיפתח בעיר הדירה השישית – בה הדיירים הם כאלה שהגיעו לרמת תפקוד עצמאית כמעט לחלוטין. המערך במודיעין פועל בשיתוף עם אגף השיקום במשרד הרווחה ואגף הרווחה בעיר ומנהלת אותו תמי סלוצקי. 25 דיירים מתגוררים כעת בחמש הדירות, כאשר רובם צעירים בשנות העשרים ושליש מהם הם תושבי מודיעין.

ההתחלה תמיד קשה

בדירה הראשונה, הממוקמת במגדלי דימרי ונראית נקייה, מסודרת ומטופחת במיוחד, אנו פוגשים את מאיר, ענבר והילה, רגע אחרי סיום יום העבודה שלהם ולפני יציאה לסידורים בלוויית המדריכה רונית. הדירה הזאת היא דירה חצי עצמאית, שדייריה עברו תהליך של בין שנה וחצי לשנתיים בו למדו כישורי חיים מגוונים. מהיגיינה אישית, דרך סידור ואחזקת הבית ועד להכנת רשימת קניות לסופר ובישול. רונית, אם הבית, מסייעת לדיירים ומובילה אותם שלב אחרי שלב בדרך לעצמאות. בדירה ארבעה חדרי שינה וסלון חמים, כאשר דייר הבוחר להתגורר בחדר לבד משתתף בעלות החודשית בסכום של 550 שקל.

מאיר, בן 36, נמצא בדירה כבר שנתיים וחצי. הוא במקור מירושלים ולמודיעין הגיע לאחר שהתגורר בדיור מוגן בחדרה. מדי יום הוא יוצא לעבודתו בסופר פארם ובזמנו הפנוי מקפיד לעשות כושר, לרכב על אופניים וסוסים. לצידו יושבת ענבר, בת 23, שזאת הפעם הראשונה בה היא עוזבת את בית הוריה. היא מספרת: "סדר היום שלי עמוס וכל יום יש משהו אחר. אני עובדת במפעל לעוגיות בישפרו סנטר ואחרי הצהריים מבשלת יחד עם המדריכים, עושה הליכות ומשתתפת בקבוצות עם שאר הדיירים במודיעין. בהתחלה היה לי לא פשוט, שבוע שלם בכיתי אבל עכשיו אני במקום אחר לגמרי. אני הרבה יותר עצמאית בנסיעות, קניות, בלנהל את סדר היום וליזום דברים. לפעמים עוד קשה לי, אבל אני מצליחה לבד".

הדיירת השלישית היא הילה, בת 25 משוהם, חריפת לשון ועצמאית, שאמורה לעבור לדירה החדשה שתיפתח בעיר בסוף החודש. הילה נמצאת בדירה כבר שנתיים ולומדת כבר שנה רביעית בתוכנית ללימודי כישורי חיים, במקביל לעבודתה במשרדי הנהלת בנק דיסקונט בתל אביב: "לחיות עם שותפים זה לא פשוט. כל יום אתה לומד להכיר דברים חדשים ואתגרים נוספים".

רונית, המדריכה ואם הבית, מספרת על העבודה עם הדיירים: "בהתחלה כשהם מגיעים יש קשיים בניהול סדר היום. חלק צריכים עזרה בהתארגנות, אחרים רוצים ללמוד לבשל. בהתחלה אנחנו עושים איתם הכל, אבל אחר כך  משחררים אותם לאט לאט. לדוגמא, בהתחלה הייתי מלווה אותם לקניות בסופר כאשר הם רק מניחים את המוצרים בעגלה. אחר כך הם למדו לעשות רשימת קניות, להשוות מחירים וכיום הם עושים את רוב הקניות בעצמם".

תמי סלוצקי, מנהלת המערך במודיעין, מספרת: "כל דירה מתקוצבת על פי מספר הדיירים בה. כרגע הכסף נמצא אצל רונית כאשר יש סכום מסויים לכל שבוע והם קונים בו מה שהם רוצים. חלק מהעבודה איתם זה לעבוד על תקציב, כדי שכאשר יעברו לדירה עצמאית יוכלו לנהל פחות או יותר את הכסף בעצמם".

מעבר לעבודה, השתתפות בקבוצות ולימודים, הדיירים מכל הדירות גם מבלים יחד בעיר. לפני כשבוע הגיעה קבוצת דיירים אל הפאב "מורדן באר", שלהפתעתם אף אירח אותם על חשבונו. לפני כחודש הם יצאו לטיול בן יומיים בצפון ובשנה שעברה יצאו הדיירים והצוות לטיול בצפון איטליה, כאשר ההורים מימנו את עלויות הנסיעה של הדיירים. רונית המדריכה מספרת: "הם הולכים להופעות, הצגות, מסעדות וטיולים. החבר'ה מאוד נעימים פה, בשבילי זה כמו לבוא הביתה. זה הבית השני שלי ואני שמחה לראות שיש דבר כזה שמאפשר להם לגור בתוך הקהילה".

מילת הקסם: הכשרה

ממגדלי דימרי אנו עוברים אל הדירה ברחוב כחלית ההרים, דירה הנקראת "דירת הכשרה", שהשהייה בה מוגבלת לשנתיים וממנה עוברים הדיירים אל דירות כמו זאת בה היינו במגדלי דימרי. דייר שאחרי שנתיים עדיין אינו מוכן לעבור לדירה חצי עצמאית, ממשיך לדירה טיפולית במודיעין. בדירת ההכשרה שוהים כרגע שישה דיירים, היוצאים בשעות הבוקר לעבודתם. משעות הצהריים ועד הערב נמצאת איתם מדריכה ובשעות הלילה הם מלווים במדריך השוהה עימם עד לבוקר. סממן נוסף למידת העצמאות הפחותה של הדיירים לעומת הדירה החצי עצמאית אפשר לראות במטבח, בו תלויות הוראות להכנת חביתה מעל הכיריים.

דבורה המדריכה מספרת על הדיירים והאתגרים העומדים בפניהם: "הם מגיעים אלינו כמעט ללא הכשרה בחיי היומיום  בדירה. לא יודעים איך מתפעלים מכשירים, היגיינה אישית וניקיון הבית, עבודה במטבח וכולי. אלה דברים שהם לא למדו בבית ההורים ואנחנו סומכים עליהם יותר ומאפשרים להם ללמוד, כל אחד על פי מידת יכולתו. את עיקר הקניות הדיירים עושים".

על הספה יושבות מעיין ומעיין (וזו אינה טעות). אחת וותיקה והשנייה הגיעה רק לפני שלושה חודשים. מספרת מעיין החדשה: "לפני שהגעתי ממש פחדתי. לא ישנתי בלילה. אבל קיבלו אותי פה ממש יפה וזה כמו משפחה. היום זה הבית שלי".

מעיין השנייה, הדיירת הוותיקה יותר העובדת בבקרים כסייעת בגן ויצ"ו, מספרת על החיים עם שותפים: "בהתחלה היה קשה המרחק מההורים שלי שגרים באריאל. בכיתי הרבה עד שנקלטתי פה אבל הדיירים עזרו לי. כיף לגור פה, יש אווירת צחוקים. אנחנו יוצאים ביחד לקניון, הולכים לבאולינג ולפאבים".

איך מתייחסים אליכם האנשים במודיעין?

"בסך הכל מתייחסים יפה. מסתכלים עלינו אבל לא אומרים כלום. מתייחסים בכבוד".

לא כל אחד מתקבל

בעוד אנו מדברים יורדת במדרגות מהקומה השנייה סמדר אפרת, עובדת סוציאלית המגיעה באופן קבוע לדירה ועובדת עם הדיירים הזוכים כל אחד מהם לבין חצי שעה עד שעה שבועית של מפגש אישי עם סמדר. "הם מדברים בעיקר על נושאים בתחום העבודה", היא מספרת. "בעיות שעולות ואיך לפתור אותן. מעבר לזה כל אחד עם נושאים הקשורים לחיים האישיים שלו – קשר עם ההורים, בני זוג וכדומה".

מה אתם עושים בעבודה בקבוצות?

"יש לנו גם קבוצות מעורבות, בנים ובנות וגם דיירים מכמה דירות שנפגשים ביחד. עובדים הרבה על תקשורת אישית כשיש מטרה גם לגבש את דיירי הדירות השונות. יש גם קבוצת בנות בה יותר נוח להן להעלות נושאים כמו היחסים עם בני זוג. מעבר לזה אלה האתגרים הרגילים העומדים בפני חבר'ה בגילם כשעוזבים את הבית. כיוון מקצועי, יחסים עם השותפים והרבה עבודה על העיסוק במגבלה שלהם, בשונות ובקבלה של החברה. עובדים הרבה מאוד על העצמה, חיזוק הכוחות שלהם. לראות יותר את מה שיש מאשר מה שחסר".

תמי סלוצקי מוסיפה: "אנחנו בונים פה קהילה בתוך קהילה. חבר'ה שלנו בתוך מודיעין. זה לא מוסד סגור מוקף גדרות".

דבורה: "חשוב לציין שהם נורא  רוצים להצליח, להתקדם. לשכור דירה, לעבוד ולהיות בזוגיות. הם כל הזמן מדברים על העתיד שלהם וזה נורא חשוב להם".

תמי: "זה המצב שלנו. אנחנו לא בייביסיטר. אנחנו צריכים לקדם אותם לעבר המטרות שהם מציבים לעצמם ובונים תוכנית אישית לכל אחד. כשמגיע דייר אנחנו בודקים מה הצרכים שלו ואם אנחנו יכולים לתת מענה. אנחנו לא מקום שעובד עם גבולות מאוד מאוד ברורים בו דייר צריך להרוויח יציאה לקניון או נסיעה להורים. אנחנו מערך מאוד פתוח, בלי בעיות התנהגות ונושא הגבולות, שכמובן קיים, הוא לא דגש מאוד מרכזי".

יש מועמדים שלא תקבלו לדיור?

סמדר: "היה לנו מקרה עם דייר שבא ממערך סגור וסבל מהתמכרות להגרלות חיש גד ופיס. ידענו שמאוד קרוב לכאן יש עמדה של מפעל הפיס בקניון והוא יוכל להגיע לשם מתי שירצה. לא יכולנו לקחת אחריות על זה והוא לא איתנו".

תמי: "לפעמים נאלצים לדחות דיירים, זה בכאב לב אבל אנחנו צריכים להיות ישרים עם עצמנו ולראות למי יש מענה אצלנו".

הבעיות של מודיעין

למרות שהמערך, שהחל לפעול בעיר לפני שלוש שנים, גדל ומתפתח עדיין יש קשיים בדרך, בעיקר במציאת הדירות. "בגדול מקבלים אותנו כאן מאוד יפה", מספרת סלוצקי מנהלת המערך בעיר, "אבל עדיין זה מאוד לא פשוט למצוא דירות להשכרה. בעלי הדירות חוששים ממה יגידו השכנים, שאולי אלו חבר'ה צעירים שיעשו בלגאן ועוד. אני ישר מזמינה אותם לבוא איתי באותו רגע לראות איך שאר הדירות מתנהלות. כבר למדתי איך לעקוף את ההתנגדות הראשונית, אבל בהתחלה זה היה מאוד לא פשוט ואת הדירה הראשונה חיפשתי במשך ארבעה חודשים. אגב, שבוע לפני שהדירה נפתחה השכנה ממול פנתה אל מנהל מחלקת הרווחה בעירייה והתלוננה עוד לפני שהדיירים הראשונים נכנסו. ברווחה הבהירו לה שזה בברכתו של ראש העירייה והבעיה נפתרה".

בעיות נוספות נובעות מכך שמודיעין היא צעירה, כזו שעוד לא מורגלת ומותאמת לצרכים של מערך הדיור המוגן.

תמי: "קודם כל קשה כאן עם התחבורה הציבורית, שזאת בעייה ידועה בעיר. מעבר לקושי שלנו למצוא דירות, יש גם קושי למצוא להם מקומות עבודה. בגלל שהעיר צעירה ועוד אין בה הרבה מפעלים, קשה לנו למצוא להם מקומות עבודה כמו במפעלים המעסיקים קבוע בעלי מוגבלויות. אנחנו נאלצים לחפש להם עבודה בשוק הפרטי וזה לא פשוט".


אל תקרא לי "מפגר"

אגודת ניצן הוקמה על-ידי הורים לבעלי לקויות, שרצו לראות אותם משתלבים בחברה

אגודת ניצן הוקמה בשנת 1964 בידי הורים ומתנדבים, במטרה לאתר, לאבחן ולטפל בילדים ובוגרים בעלי קשיי למידה, תפקוד והסתגלות וכן כאלה הסובלים מליקויים מזעריים בתפקוד המוח. כיום מפעילה האגודה 36 סניפים ומנוהלת על-ידי יו"ר וחברי וועד, הכולל נציגי סניפים ואנשי ציבור מתנדבים. לכל סניף ועד מנהל הפועל בהתנדבות, ובראשו יו"ר וכן מנהל/ת סניף ואנשי מקצוע מתחום לקויות הלמידה, האבחון, הטיפול והסיוע להורים.

האגודה חרתה על דגלה להעניק סיוע, טיפול וחינוך משלים לאוכלוסיית לקויי הלמידה בכל מקום בישראל, וכך להבטיח את עתידם ואיכות חייהם, לסייע להם למצות את הפוטנציאל הגלום בהם ולאפשר להם להשתלב בחברה באופן המבטא את יכולותיהם וכישוריהם. הם זוכים למענה לצורכיהם הייחודיים בכל שלבי החיים באמצעות שירותים שונים: אבחונים דידקטיים ופסיכולוגיים, טיפולים פסיכולוגיים, טיפולים פרא-רפואיים, שיקום לקראת חיים עצמאיים בתחום החברה והתעסוקה ועוד.

הרקע להקמת האגודה היה חוסר מודעות של החברה לנושא לקויות הלמידה. מערכת החינוך באותה עת, לא הכירה בצורכיהם המיוחדים של תלמידים עם ליקויי למידה ולא הקצתה משאבים מתאימים לסייע להם. צוות ביה"ס גם הוא לא היה ערוך להעניק סיוע מותאם בתחומי הלמידה, ולרבים מהילדים יוחסו בטעות 'עצלות' ולעתים אף 'פיגור'. כדי לענות על צרכים אלה, פיתחה אגודת ניצן את כלי האבחון הראשוניים בארץ לאיתור לקויות למידה וכן שיטות להוראה מתקנת, ובכלל זה, גם הכשרת מורים למקצועות האבחון והטיפול בכל הארץ, ושילובם במערכת החינוך.

בתמונה דיירי המערך יחד עם סלוצקי המנהלת (צילום ארכיון)

2016-01-14 00:00:00
2016-01-14 00:00:00

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך