שווה לקנא בפנסיה שלהם?

יהודה גולן

למרות שניצח בבחירות בפער אדיר, שלא היה מבייש דיקטטורות במזרח התיכון, יענק'לה לבקוביץ – יו"ר סניף צוות במודיעין והאזור – ממש לא מרוצה מהתוצאות. או יותר נכון לא מרוצה מהיקף ההשתתפות בבחירות לראשות סניף צוות.

שלושה התמודדו על תפקיד יו"ר הסניף. לבקוביץ' זכה אמנם ב-388 קולות כשאחריו במקום השני ניצב משה ועקנין עם 67 קולות ובמקום השלישי ג'קי פינטו עם 32 קולות, אבל לבקוביץ מאוכזב: "מה ביקשתי בסך הכל? שתצביעו. במיילים, במילה המפורשת שאני 'מפציר' בחברי הסניף. לא צריך לכתת רגליים לקלפיות. ההצבעה התבצעה במחשב הביתי. בסך הכך להקליד כמה שורות וללחוץ על אנטר. זהו".

ואכן, מתוך 2,046 בעלי זכות ההצבעה בסניף, 493 בלבד טרחו להצביע. כלומר רבע מחברי הסניף: לבקוביץ': "זה מרגיז אותי ופגע בי, כי אני משקיע המון בסניף ואנשים צריכים להעריך את המאמצים שלי. הצבתי לעצמי יעד שלפחות אלף חברים יצביעו, ולא הגענו אפילו לחמש מאות מצביעים".

אני לא מבין אותך, הרי זכית ברוב מוחץ כל כך, למה לא לשמוח על הניצחון הגדול?

"כי סניף מודיעין הוא לא עוד סניף של צוות. זה סניף מיוחד במינו. המתנדבים שלנו משקיעים כל כך הרבה, אנחנו עובדים ונותנים את הנשמה עבור החברים ולכן זה פשוט היה מעליב שאנשים לא טרחו אפילו להצביע"

אולי כי הם היו בטוחים שממילא אתה מנצח ובגדול? זאת מחמאה עבורך.

"אני לא חושב. המפסידים, שאגב לא ראיתי אותם מעולם במשרדי הסניף, אמנם הם קיבלו כמה עשרות קולות, ומה שמעניין אותי זה מי הצביעו בסניף עבור מועמדים שלא באו מעולם לסניף ולא השתתפו מעולם בפעילויות שלנו".

אתה מתכוון לג'קי פינטו ומשה ועקנין?

"כן, ואני מצפה משניהם שעכשיו יתחילו לבוא לסניף. שניהם לא מתנדבים בסניף ולא היו מעולם בסניף. אני מניח שהם רצו להיות יו"ר הסניף מסיבות שלהם, אולי גם סיבות פוליטיות. לא יודע".

הסניף במודיעין באמת יוצא דופן בהרכב חבריו?

"זה לא סוד שיש לנו בסניף שר ביטחון מכהן ורמטכ"ל לשעבר, והיה רמטכ"ל שנפטר (ליפקין-שחק) ויש אלופים ותת אלופים. אבל הדרגות אצלנו ממש לא משנות. אני לא משתמש בדרגה שלי. אנחנו אחרי הצבא ומבחינתי, המתנדבים האחראים על תחומים מסויימים ומטפלים בנושאים מסויימים יכולים לתת הנחיות לחברים שגבוהים מהם בדרגה. האמת היא שאני לא מכיר את דרגותיהם הצבאיות של רוב החברים בסניף וזה גם לא מעניין אותנו. מי שפעיל פעיל ותורם ועושה למען כולם".

"רואים בי אוטוריטה"

כבר 12 שנים שלבקוביץ' בתפקיד. "הכניסו אותי באמצע קדנציה ומאז נבחרתי עוד שלוש פעמים", הוא מספר. הפעם, הקרב היה ברור: שני המתמודדים האחרים באים מחוץ למודיעין (ג'קי פינטו גר בלפיד ומשה ועקנין גר בשוהם ועובד בעיריית מודיעין).

איך אתה מסביר את הפער הגדול בהצבעה לטובתך?

"אולי כי החברים במודיעין לא רצו לראות יו"ר סניף שלא גר כאן בעיר? אבל אני חושב שאנשים פשוט מעריכים את העבודה הקשה שאני עושה עבורם ומבינים שהם באמת מקבלים את הטיפול הטוב. העובדה היא שאני לא ראיתי מעולם בסניף את המתמודדים האחרים".

מה החזון שלך עכשיו?

"החזון שלי היום הוא להמשיך לפתח את הסניף, שהוא סניף גדול מאד ופעיל מאד ואני רוצה שהמקום ימשיך למשוך את החברים לפעילויות".

איך אתה מסביר את העובדה שאתה נבחר שוב ושוב?

"כי אנשים רואים בי אוטוריטה ואני מכיר את העבודה ומנוסה והם סומכים עלי".

בשביל מה בעצם צריך את אירגון "צוות"? הרי כולכם מסודרים בפנסיות והצבא דואג לגימלאים שלו יפה מאד…

"התמונה רחוקה מאד מזה. ראשית אגלה לך סוד, שיש ב'צוות' הרבה מקרים של חברים נזקקים, שנמצאים במצוקה כספית גדולה".

נזקקים? אצלכם? איך?

"יש הרבה אנשים שנקלעים למצוקה. או עקב גירושין, או מצב רפואי שהידרדר, או שפשטו רגל, ופתאום הם בלי כסף ואין איך לגמור את החודש ואת היום. אז כאן אנחנו נכנסים לתמונה ומסייעים ואם צריך אפילו אנחנו יכולים לפדות להם את ביטוח החיים שלהם בעודם בחיים כדי שיוכלו להמשיך ולהרים את הראש".

עכשיו הפתעת אותי. הרי משרד הביטחון מנהל מלחמות חורמה נגד האוצר על שכר אנשי הקבע ועל תקציב הביטחון…

"זה נכון, ולכן תמיד טוב שיש לנו שר ביטחון צמוד כאן בעיר. אבל שבעים אחוז מחברי 'צוות' הם נגדים ויש בעיה גדולה בעיקר בפנסיה שלהם. אבל לא רק אצלם. גם קצינים ואפילו קצינים בכירים, לא פעם מגיעים למצב שהפנסיה שלהם נמוכה מאד והם מגיעים למצב שאין להם מה לאכול".

לא הגזמת?

"לא. יש לנו בסניף מקרה של קצין שראו אותו אוסף בקבוקים כדי לפדות ולקבל כמה שקלים".

מה זה "ראו אותו"?

"חברי בסניף שראו אותו סיפרו לי ואירגנתי סיוע לאותו קצין. תבין – החבר'ה האלה לא מגיעים אלי דרך שירותי הרווחה של העירייה, כי הם מתביישים בזה, אבל יש מקרים כאלה. היה לי מקרה שבא אלי חבר בסניף שהיה צריך לנסוע לתל אביב לסידורים ולא היה לו כסף לנסיעה".

עד כדי כך?

"כן. יש מצוקה גדולה. במיוחד אצל הנגדים. הפנסיות של רובם מגיעות לחמשת אלפים שקלים בחודש, חמש וחצי זהו. אז גם אם יש העלאת שכר, אצלם זה מתבטא בסכומים קטנים מאד".

ואיך אתה מסייע?

"אז לגבי כאלה שאני יודע עליהם אנחנו מסייעים ומעניקים תלושי שי וכספים לחגים. ואם יש צורך אני מבקש מחברים בסניף ואנשים באים בשקט מכניסים יד לכיס ושמים כמה מאות שקלים לעזור לחבר שלנו".

והנזקקים עצמם לא באים ומספרים?

"אני משתדל מאד לא להביך את אף אחד ולכן כל מי שצריך מקבל בצורה לא גלויה את הסיוע.  כשלאדם אין ברירה הוא יקח את חבילת המזון או התלושים, גם אם הכבוד מפריע לו, כי צריך לאכול".

דברים שאתה אומר מאוד מפתיעים. הרי התדמית של גימלאי צה"ל ומשרתי הקבע היא שהם "משאבת כספים", "אוכלי חינם". ומסתבר שיש בהם נזקקים?

"אין בעיה עם זה. אני יודע בדיוק מה אנשי הקבע תרמו. הרי בשביל זה הם רצו שנים על הגבעות והזניחו את המשפחה. התמונה האמיתית איננה כזאת אבל אני אעשה הכל כדי לשנות את התדמית הזאת בציבור, ולראיה מקרי הרווחה והנזקקים שיש לנו בכל הסניפים בכל הארץ".

מי צריך הלוואה?

מה "צוות" נותן בעצם לחברים?

"צוות הוביל את המאבק להעלאת הפנסיה לגימלאי הצבא, ואכן היה לנו הישג גדול בכך שאחרי שהגימלה נשחקה בשלושים אחוז בעשור האחרון, הצלחנו לסגור פערים בעזרת לובי בכנסת ובכלל במאבק עיקש, שנמשך בארבע השנים האחרונות".

מה עוד?

"אנחנו מעניקים הלוואות לחברים, בתנאים טובים, גם בסכומים גבוהים כמו מאה אלף שקל. ותאמין לי שיש הרבה חברים שזקוקים להלוואות האלה. אנחנו מספקים ביטוח בריאות פרטי באמצעות הפניקס שמכסה את הכל. החברים לא מוציאים שקל מכיסם על טיפול רפואי, גם המסובכים ביותר, כמו ניתוחים וטיפולים מורכבים".

מה הנקודה הכואבת ביותר במערכת שלך?

"עניין התעסוקה. היום מעסיקים ממש לא ממהרים לקבל לעבודה אנשים בני חמישים פלוס ויש לנו הרבה חברים שאחרי שיצאו לפנסיה נמצאים במצב לא טוב מבחינת עבודה".

למה?

"כי גם אם הוא מוצא עבודה זה לא תמיד מתאים לו. צריך להבין שמדובר באנשים שהיו קצינים ושניהלו מערכות גדולות ומורכבות, פתאום מציעים להם עבודה פשוטה".

מה? קצין פתאום עומד כמאבטח בקניון?

"לאו דווקא, אבל למרות שהאנשים שלנו איכותיים מאד ובעלי ניסיון אדיר, בנינו מערכת שדואגת לנושא התעסוקה גם בסניף וגם במחוז שלנו. כל מי שמחפש עבודה מקבל סיוע בהכנת קורות חיים ובהפניות למעבידים. אנחנו מסייעים מאד. בסניף שלנו יצרתי מצב שחברי צוות שעובדים מעבירים לי דרישות למשרות ואני מפנה את קורות החיים שיש לי לאותם מקומות. זה יתרון אדיר, של התאמת עבודה לאיש, שלא עובר דרך מערכת סינון רחבה. כל הזמן יש תיאומים כאלה. בשנה אנחנו מסדרים בעבודה עשרות חברים שלנו בסניף. כל אחד יכול למצוא עבודה, אבל בהרבה מקרים השכר מביש. אז מי שאין לו ברירה לוקח ומי שלא, אנחנו עוזרים".

מה למשל? איזה עבודות?

"הרבה מאד אנשים שהשתחררו מהצבא עברו הסבה להוראה ועובדים היום בהוראה כמורים להיסטוריה או אזרחות. 'צוות' אירגן להם במכללות הסבה להוראה. יש לנו הרבה אנשי חיל אוויר עם רקע טכני והם מרצים בתחומי מחשבים וכו'. יש לנו הרבה חברים שהפכו למדריכי טיולים".


באתי, ניסיתי, הפסדתי

משה ועקנין, שהתמודד מול לבקוביץ', משוכנע שאין סיכוי למי שאינו נמנה על ה"קליקה של רעות"

משה ועקנין, שהגיע למקום השני, מודה: "נכון. לא הייתי מעולם בסניף ואני לא פעיל בצוות, אבל רציתי להביא שינוי. התמודדתי בפעם הראשונה וזו גם הפעם האחרונה. ראיתי שהכל שם זו קליקה של אנשי רעות. הם הקיפו את עצמם בגדר חשמלית ומי שמנסה מבחוץ להיכנס פנימה חוטף זרם חשמלי".

על מה אתה מדבר?

"על זה שהסניף בנוי סביב אנשי רעות הותיקים והמבוגרים. אבל הם שכחו שסניף 'צוות' הוא גם במודיעין וביישובי חבל מודיעין, בלפיד, בשוהם בשילת ובגמזו. ויש גם גימלאי צה"ל צעירים. ובאמת רציתי להביא שינוי ולפתוח את הסניף גם לצעירים, כי הפעילות היום בסניף מתאימה רק למבוגרים והצעירים לא יכולים להשתלב. אבל הבנתי מהר מאד שהם שומרים על הגרעין המבוגר ומי שלא מרעות פשוט לא יכול להיבחר".

אז מה, יש פוליטיקה?

"שלא תחשוב שב'צוות' אין פוליטיקה. יש הרבה. אני עובד עירייה ואני מודה שמעולם לא הייתי בסניף ולא הייתי פעיל, אבל במסיבת חנוכה בשנה שעברה ראיתי שבאו 150 איש לחגוג מתוך יותר מאלפיים חברים וזה הוריד לי את האסימון שצריך שינוי. רציתי להכניס דם חדש לסניף, דם צעיר. רציתי לארגן מחדש את השורות, כי הבנתי שכל הפריפריה שמחוץ למודיעין לא באה לידי ביטוי בסניף והם למעשה מנותקים מהסניף".

אתה מרגיש שזה כישלון שלך?

"לא הייתי מגדיר את זה ככישלון, למרות שלא הצלחתי להביא את הצעירים להצביע. רק חבל שזה גוף סגור ששומר אחד על השני בפנים ולא מאפשר לאחרים להיכנס ולפעול. בסך הכל צריך לקחת את זה ברוח ספורטיבית. יענק'לה נבחר וזה בסדר גמור".

בתמונה: החברים בפעילות במועדון. ( צילום באדיבות "צוות")

 

 

 

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך