ברכת הבית

חנה שטרן
2013-10-28 00:00:00
2013-10-28 00:00:00

דבר אחד עולה בבירור משיחה אינטנסיבית עם סגן ראש העירייה מיכאל חרל"פ ומספר 2 ברשימתו, הילה שי-וזאן – הם אסרטיביים, ומאד-מאד בטוחים בעצמם. בטוחים, ולא מתנשאים או משתחצנים. משדרים על הגל התרבותי-דתי, כמו יו"ר מפלגתם בנט, שהסימביוזה הברורה שלו עם לפיד החילוני, על אף שאולי עושה לו קצת צרות בימים האחרונים – הביאה לו ברכה לבית

"הנושא הכי חשוב לתושבי העיר מודיעין הוא חינוך", זו המסקנה אליה הגיעו ראשי סניף 'הבית היהודי', סגן ראש העירייה מיכאל חרל"פ ומספר 2 ברשימה, הילה שי-וזאן המתמודדת למועצה, לאחר אינספור פגישות עם תושבים מהמגזר הדתי בעיר. השניים אינם מסתירים את העובדה שבקדנציה הקרובה זה התיק העיקרי בו ירצו לטפל, לצד נושאים כמו הגמלאים, והאחריות על עמותת 'סחלבים' (המתנ"ס).

2,700 איש הצביעו בפעם הקודמת לסיעת 'אחדות' שהפכה לסניף 'הבית היהודי' והכניסה שני חברי מועצה מכהנים. השאיפה המרכזית של חברי הסיעה כיום היא בעיקר להגדיל משמעותית את מספר חבריה במועצה ואת השפעתם העתידית על מה שיעשה בה. על פי סקר פנימי שערכו ב'בית היהודי' מספר המנדטים העתידי עומד על שלושה לפחות, בשאיפה ליותר. אמנם שיעור התושבים הדתיים בעיר מהווה רק כרבע מהאוכלוסייה, אבל ב'בית היהודי' כנראה מאמינים בניסים ולא מהססים להצהיר: "אנחנו רוצים להיות הסיעה השנייה בגודלה אחרי סיעתו של ראש העיר".

מתרגלים זוגיות

פגשנו את  חרל"פ ושי-וזאן לשיחה משותפת כדי לשמוע מה תוכניותיהם העתידיות למועצה הבאה, איך הם מתרגלים את הזוגיות החדשה ביניהם לאחר פרישתה של חברת המועצה ויויאן אלבוים, וגם מה דעתם על הסקטור שהם מייצגים – מגזר חובשי הכיפה הסרוגה.

חרל"פ, שועל פוליטי ותיק שהשכיל לקבל גם שכר בשנתיים וחצי האחרונות כממלא מקומו של חיים ביבס, נראה בעיקר מרוצה ומחוייך בימים אלה. הוא קיבל לצידו את שי-וזאן (33), שהייתה בחירת הסניף, והיא שמעידה על שניהם: "אנחנו 180 מעלות הפכים – הוא שקול, רגוע, מופנם – ואני ההיפך. הוא לא תמיד עונה, לא לוקח ללב, לא נעלב או לפחות לא מראה זאת, וכמובן זה עניין של ניסיון. בפוליטיקה, אני מגלה הרבה דברים חדשים על עצמי", אומרת שי-וזאן בגילוי לב ומוסיפה: "אני הרבה פחות קשוחה, היו לי ציפיות מאנשים שלא תמיד עומדים בהן, אנשים מפתיעים אותי ואין ספק שזה עולם אחר".   

שי-וזאן, אשת תקשורת, עזרה לנפתלי בנט בקמפיין בו נבחר לראשות מפלגת 'הבית היהודי' אך לדבריה שם הייתה מאחורי הבמה וכיום היא 'הפנים' של הדתיים, לצידו של חרל"פ, בחוגי הבית, בכינוסים, וגם בכרזות המתנוססות בעיר. מי שמכיר אותה מקרוב אולי שם לב לשינוי, לפחות בחיצוניותה – היא לא מכסה את ראשה אבל אופן לבושה כיום סולידי יותר, השרוולים התארכו עד המרפק והמכנסיים הוחלפו בחצאיות עד הברך. לדבריה, לא התבקשה לשים כיסוי ראש. "השינוי בלבוש הגיע ממקור התעסוקה שלי,'מכון לב', אותו אני מכבדת. לא השתניתי וגם לא אשתנה ואני גם ממשיכה ללבוש מכנסיים. המהלך הארצי של 'הבית היהודי' איפשר מאוד את פתיחת השורות לכולם".

רשימה דתית – עם אישה במקום השני

איך קרה שאת הסניף של 'הבית היהודי' במודיעין מייצגים כיום שניים?  

חרל"פ: "הייתה החלטה אסטרטגית, זה נוצר תוך כדי עבודה משותפת".

שי-וזאן:"הוא (חרל"פ) נורא מכיל. אני לא יודעת איך הייתי מתנהגת במקומו. הוא מאפשר, הוא מבין את הצורך בשילוב של הניסיון עם 'הדבר החדש', מתוך ראיה שכלתנית של מה שעושה טוב למפלגה".

מי מכתיב את המדיניות?

חרל"פ: "אנחנו נוהגים כפי שנוהגים ב'בית היהודי'. החלטות פוליטיות מתקבלות אך ורק על-ידי 26 חברי הסניף. לפעמים אנחנו מתייעצים עם רבני העיר, שלאף אחד מהם אין זיקה פוליטית".

שי-וזאן: "יש לנו מושג מה הציבור בעיר רוצה, המסקנות ברורות: הצבנו את שלמה הרלינגר, חילוני, במקום הרביעי, ובמקום השלישי עולה חדש דתי".

לדבריה, סקר שנעשה לא מכבר מצא כי רק הסיעות של ביבס, 'הבית היהודי' ו'אילן במודיעין' בראשות אילן בן סעדון, יזכו במושבים במועצת העירייה הבאה. "הייתה לנו בקדנציה הנוכחית רשימה מאוזנת, והמשכנו את המודל הזוגי כמו של חרל"פ ו-וויויאן אלבוים. אנחנו חיים בעיר יחסית פתוחה, בה הנשים עובדות, וגם ויויאן בזמנו ראתה חשיבות בהעמדת אישה במקום השני", אומרת שי-וזאן.

מהם הנושאים העיקריים שמעניינים את התושבים?

חרל"פ: "תמיד עולות שאלות על חינוך, שואלים 'למה בעירייה שטוענת שהיא משקיעה מחצית מהתקציב בחינוך, יש פערים בין ההישגים?'. אנשים מצפים מעיר בעלת דירוג סוציו-אקונומי גבוה, שיהיה מתאם עם מערכת החינוך. אז אנחנו ראשונים מבחינת נתוני הגיוס הארציים, אבל זה לא אומר שום דבר על הערכים החינוכיים".  

מדוע צריך מפלגה סקטוריאלית של חובשי כיפות במועצה?

"כל אחת מהסיעות במועצה היא סקטוריאלית, גם מויש לוי ('שחר עושים חינוך')  וגם אילן ('אילן למודיעין'). אנחנו הסקטור הכי גדול, אך ברגע שאנחנו נכנסים למועצה אנחנו נציגי ציבור של כולם. בשנים האחרונות הוכחנו שאנחנו מטפלים במאות תושבים, בנינו גני ילדים, בנינו אולמות ספורט – וזה לכל המגזרים".

כיצד התברגה 'ירוקה' פוליטית כמו שי-וזאן במקום ריאלי?   

חרל"פ: "לפני פחות מחצי שנה מועצת הסניף הקימה ועדת איתור, לא היושב ראש קבע את הרשימה, בניגוד לרשימות אחרות למועצה. פרסמנו את דבר קיום הוועדה באמצעות רשימות תפוצה במיילים, ושאלנו 'מי רוצה להיות חבר מועצה?'. ביקשנו שיפנה לוועדה ויגיש מועמדות. עשרה אנשים רציניים נענו לקריאה וקבענו להיפגש לראיון של שעה ויותר עם כולם. הייתה אישה נוספת שהגישה מועמדות והיא שובצה במקום השישי – עו"ד מירב בבא-נהרי. כל התהליך לקח כחודש".

שי-וזאן: "עוד לפני שהוזמנתי לראיון קיבלתי הצעות מסיעות אחרות בעיר, וזו הייתה החלטה לא פשוטה עבורי. מיכאל לא היה יכול להבטיח לי שיבחרו בי, ואף אחד לא היה להבטיח לי מראש מאומה. ישבתי עם משפחתי ושאלתי את עצמי מה אומר לציבור. זה צריך להיות משהו שאני מאמינה בו. זה המפד"ל, זה הבית בו גדלתי, ולהתנדב אני יכולה. בעלי אמר לי: 'את יכולה להישאר בלי כלום', אמרתי לו שאציע את עצמי ושאשכנע. אם מיכאל היה רוצה בובה על חוט הוא לא היה לוקח אותי כי אני מאוד דומיננטית".

חרל"פ:"והיא אכן שכנעה. מועצת הסניף אישרה את הבחירה".

יש אנשים בסניף שלא היו מרוצים מההליך ופרשו, כמו עמיחי זליג שהקים את 'הבית שלנו'.

שי-וזאן: "נטפלים אלינו בטענה שאנחנו לא דמוקרטים, בגלל 'הפורש' שלנו, כאשר אנחנו היחידים שיש להם מועצת סניף. במציאות זו הסיעה היחידה שהיא דמוקרטית, לא אני ולא מיכאל יכולים לסגור עסקאות לגבי מיקום הנבחרת למועצה".

למה לא הצלחתם לאחד את השורות לגוף אחד? 

חרל"פ: "אני עובד על-פי חוקה של מפלגה ומתוקצב לפיה. בחוקה נקבע שמי שבוחר את חברי הרשימה הם חברי מועצת הסניף. עמיחי הגיש את מועמדותו אבל ברגע שהוא הבין שאין לו סיכוי הוא משך אותה. הוא רצה להיות יושב ראש הסניף וברגע שהוא הבין שאין לו סיכוי, הוא התחיל לצעוק 'פריימריס'. מועצת הסניף החליטה שלא יתקיימו פריימריס והוא הלך לערער אצל ראשי הוועדה למעלה. הם ערכו את הבדיקות שלהם והחליטו שהסניף ראוי לבחור את הרשימה ולא סתם 'חבר מביא חבר', בפריימריס. למרות הכל, הוא פרש מהמפלגה והחליט להתנהל עצמאית".

עד כמה זה פוגע בכם?

חרל"פ:"הציבור שלנו לא אוהב פיצולים. מי שהחליט לפרוש מ'הבית היהודי' האחריות ובזבוז הקולות יוטלו עליו. הסיכוי שהוא יכנס למועצה שואף לאפס, אין שום סיכוי שיקבל יותר מכמה מאות קולות, כך לפחות על פי הסקר האחרון, ולכן אני קורא מפה לכלל הציבור להצביע ל'בית היהודי'. השרים של 'הבית היהודי' מגיעים לכאן כל הזמן, בהם שר הכלכלה בנט וסגן שר החינוך אבי וורצמן".

שי-וזאן: "אני מקווה שאף אחד לא רוצה לזרוק את הקול שלו לפח, לתת קול למישהו שיכולת ההשפעה שלו אפסית".

אתם לא לוקחים שום אחריות על הפיצול?

חרל"פ: "לצערנו זו המחלה של הציבור הדתי, שלא מוכן לקבל את המסגרות הקיימות ופרישתו היא לא לטובתו ולא לטובתנו וצריך לעצור את זה". 

שי-וזאן:"אני ועמיחי חברים אנחנו מאותה שכונה (אבני חן), המשפחות שלנו מכירות והילדים שלנו לומדים יחד. כשעמיחי החליט לפרוש היו לי הרבה שיחות איתו, אמרתי לו שאני מבינה שיש לו דעה אחרת. לפיצולים יש הרבה סיבות, טענתי בפניו: 'אם לא הצלחת, תישאר ותשפיע מבפנים'. הוא לא היה מוכן לשמוע. היו עוד אנשים שחשבו שצריך פריימריס אבל ברגע שהמפלגה החליטה כל האנשים למעט עמיחי קיבלו את ההחלטה".  

על כמה מנדטים אתם חולמים בלילות?

חרל"פ: "אין שום סיבה שבעיר הזו לא יהיו לנו לפחות ארבעה מנדטים, אין שום סיבה שנתפשר על פחות. ההבדלים היום יותר ברורים לעומת הבחירות הקודמות, מה כל אחד מאיתנו, חברי המועצה הדתיים, מייצג. 'גשר' היא 'דגל התורה' ועל פי הסקרים הוא (חבר המועצה ברוך בוכניק, העומד בראש סיעת 'גשר' )רחוק ממנדט".

שי-וזאן: "אמרתי לבוכניק שלרשימה שלו לא הייתי יכולה להיכנס, כי יש לו הכתבה מלמעלה. ההתמודדות שלנו כיום היא מול אילן (בן סעדון), תחרות ברורה".

כסגן ראש העירייה נשמעה ביקורת על שזירזת בניית בתי כנסת רק למגזר שלך.

חרל"פ: "אני מכהן כמ"מ יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ומנהל חלק מדיוני הוועדה בהיעדרו של חיים ביבס. אני אחראי על כל בינוי העיר, גני ילדים ומוסדות אחרים, כי חיים לא יכול לעשות הכל לבדו. קידמתי את כל נושא מיחשוב ההנדסה והתאמתה ללקוח/התושב במודיעין. אני מחזיק בתיק הקליטה – הפכנו את מודיעין ליעד קליטה מועדף, אין מקום בעולם שלא הגיעו ממנו לכאן. יש יותר מעשרת-אלפים עולים. אני מחזיק גם בתיקי שירותי הדת  והתרבות היהודית. למעלה מאלף ילדי  בר-מצווה עברו בתוכנית".

מדוע  בונים בתי כנסת על גני ילדים קיימים ולא מקצים מגרשים בנפרד?   

חרל"פ: "היו בעיות של מחסור בקרקע ולא הייתה ברירה, איפה שזה אפשרי אם יש אישור בונים. לכל הקמת בית כנסת יש התנגדות, ולא משנה היכן בונים אותו. מה שכן, צריך למצוא את הדרך לבנות אותם לא בהמשכים, ואת הבעיה הזו צריך לפתור".

במה תרצו לטפל בקדנציה הבאה?

שי-וזאן: "ראינו שהחינוך הוא התיק הכי חשוב, ונהיה מוכנים לוותר על כל תיק אחר. אישית ארצה לטפל במתנ"ס-'סחלבים'. טעות מאוד נפוצה היא לראות את מערכת החינוך מסתיימת בשעה ארבע אחר הצהריים. לדעתי צריך להפוך את המתנ"ס למסגרת יותר עממית, ערכית. במישור הפיננסי אנחנו עדיין מעמד בינוני, ואפילו שאני משתכרת טוב ישבתי עם בעלי וחישבנו מה קורה עם הורדת קצבאות הילדים. כמו כולם אנחנו מפסידים 180 שקל לחודש, שזה עוד חוג לילדים. לדעתי מחירי החוגים בישראל גבוהים ואשמח לקבל את התיק לטיפולי".

חרל"פ: "אנחנו רוצים גם להוריד את גובה תשלומי ההורים לבתי הספר ולקבוע מחיר אחיד של תשלומים לגנים. נבנה תוכנית עבודה מפורטת שתהיה הבסיס הקואליציוני מול ראש העירייה".

הבעת את רצונך לקבל את תיק הגמלאים. בשבוע שעבר הביע בפנינו אברהם כץ-עוז יו"ר 'ארגמן' חשש גדול מכך- מדוע?

"אני לא מבין את החשש. בחודשים האחרונים נפגשנו עם עשרות גמלאים ובנינו תוכנית התווה את צורכי הציבור הזה. מדובר בתוכנית-אב וזה הדבר הראשון שנעשה במועצה הבאה. התוכנית גובשה ביחד עם נציגי כל הארגונים, כולל שמואל מולנר מ'ארגמן', שריכז את העבודה".

זליג: לא מקבל ביקורת מאנשים שאינם בעלי ניסיון מוכח

עמיחי זליג, יו"ר 'הבית שלנו', מסר בתגובה: "בעניין מועצת הסניף בה מתהדרים אנשי המפד"ל, הרי שקשה לראות בסניף שלא נבחר מעולם ישות קובעת. כל אנשי הרשימה לא נבחרו בהליך אלא בהצגת המועמדים ואישור חברי הסניף, ולראיה שלושה מתוך חמשת המקומות הראשונים הם חברי סניף ובני זוגם.

עניין הפריימריס, אותו ניסיתי להוביל ביחד עם חברי סניף נוספים, אינו זר ב'בית היהודי', ולראיה מקומות נוספים כגבעת שמואל וקריית אתא אכן ערכו פריימריס ופתחו את השורות לציבור הרחב, ואף קיבלו לעניין זה את ברכת הדרך מיו"ר 'הבית היהודי', נפתלי בנט.

תמוה בעיניי שבשתי מערכות הבחירות האחרונות לרשימת המפד"ל במודיעין נערכו בחירות מקדימות על-ידי גוף בוחר ולא על ידי הסניף המקומי, וכעת ראיתי לנכון, לאחר הצלחת 'הבית היהודי' בבחירות הארציות, להביא לבחירה ולפתיחת השורות לכלל הציבור.

מעולם לא התמודדתי ולא הגשתי מועמדות לתפקיד יו"ר הרשימה, וגם לא התמודדתי על מקום ברשימה. מייד לאחר הבחירות הארציות התחלתי לקדם את עניין הפריימריס בציבור הדתי.

העשייה שלי והיכולות שלי בציבור מוכחות בעשר שנים האחרונות, ואין לי צורך לקבל ציון מאנשים שזה עתה הצטרפו לרשימה, ואינם מחזיקים בניסיון ציבורי מוכח בעיר.

אני מתחייב שלאחר הבחירות אמשיך לעשות ולקדם את נושא הפריימריס לבחירות הבאות, על מנת שגם הציבור הדתי יוכל לבחור את האנשים הטובים ביותר לייצגו".


חרל"פ & שי-וזאן – תעודת זהות

מיכאל חרל"פ (43), תושב ירושלים במקור, מתמודד לקדנציה שלישית במועצה, מכהן כיום כסגן ראש העירייה בשכר, נשוי לאביבה – רואת חשבון, וביחד הם הורים לחמישה ילדים בגילאי 17 עד חמש. מהנדס אווירונאוטיקה במקצועו, בוגר הטכניון, בעל תואר ראשון ושני במינהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון ורב-סרן במילואים.  

הילה שי-וזאן (33), תושבת בת ים לשעבר, נשואה לעדי, מנהל רשת מקומונים בשרון, וביחד הם הורים לבן תשע ובת שש וחצי. בוגרת תואר ראשון ושני במדעי המדינה ותקשורת מאוניברסיטת בר אילן, משמשת דוברת 'מכון לב' ובעבר כתבת מקומון וטלוויזיה.

צילום פרטי

כתבות נוספות

תסתדרו לבד

מצוקת כוח האדם במוסדות החינוך לגיל הרך מכה במודיעין במלוא העוצמה, ובסחלבים לא יפעילו ככל הנראה צהרונים לילדי כיתות ג'. העמותה: "במידה וייקלטו צוותים חדשים נשמח לתת מענה גם לתלמידי כיתות ג׳״

שעתו הקשה

דוח מבקר העירייה לשנת 2021 חשף סדרת ליקויים והתנהלות לא תקינה באגף הביטחון והחירום בעיריית מודיעין, והטיל את האחריות על העומד בראשו, שמוליק כהן. דוברות העירייה: "מדובר על אחד העובדים הטובים והמסורים ביותר"

המשבר בהיי טק הגיע למודיעין

יצרנית הרחפנים האוטונומיים פרספטו מהפארק הטכנולוגי בעיר הודיעה על פיטורי 12% מעובדיה: "בהתייחסות לתכנית ארוכת טווח של החברה, אנו נאלצים להיפרד מאנשים מוכשרים"

מנהל חדש לבית הספר נוף הרים

לאחר שהמנהלת הראשונה של בית הספר הממלכתי-דתי בשכונת נופים סיימה את תפקידה, מונה השבוע לתפקיד יוסף מנדל, שכיהן קודם לכן כסגן מנהל ברשת אמי"ת

תסתדרו לבד

מצוקת כוח האדם במוסדות החינוך לגיל הרך מכה במודיעין במלוא העוצמה, ובסחלבים לא יפעילו ככל הנראה צהרונים לילדי כיתות ג'. העמותה: "במידה וייקלטו צוותים חדשים נשמח לתת מענה גם לתלמידי כיתות ג׳״

המשך קריאה »

שעתו הקשה

דוח מבקר העירייה לשנת 2021 חשף סדרת ליקויים והתנהלות לא תקינה באגף הביטחון והחירום בעיריית מודיעין, והטיל את האחריות על העומד בראשו, שמוליק כהן. דוברות העירייה: "מדובר על אחד העובדים הטובים והמסורים ביותר"

המשך קריאה »

המשבר בהיי טק הגיע למודיעין

יצרנית הרחפנים האוטונומיים פרספטו מהפארק הטכנולוגי בעיר הודיעה על פיטורי 12% מעובדיה: "בהתייחסות לתכנית ארוכת טווח של החברה, אנו נאלצים להיפרד מאנשים מוכשרים"

המשך קריאה »