הכוח של הגימלאים

חנה שטרן, צילום אינגריד מול

"כ-6,000 גמלאים בעיר מודיעין מהווים משקל פוליטי פי שניים ממספרם, משום שאין להם מה לעשות (ביום הבחירות) והם ילכו להצביע" – מצהיר כץ-עוז, ומדגיש: "גם פוליטיקאים צריכים לחשוב על העתיד שלהם"

אברהם כץ-עוז, בעל עבר ציבורי מפואר – בין השאר כיהן כשר החקלאות מטעם מפלגת 'העבודה'  וכיו"ר דירקטוריון 'מפעל הפיס', יושב היום רגוע בביתו המרווח ברעות ומודה מצד אחד שהוא כבר עייף ממלחמות פוליטיות, אך בהחלט מבין שהדרך להשיג את מה שהגמלאים זקוקים לו, היא באמצעות גופים ש'יספרו' מעט יותר את התושבים הוותיקים, כהגדרתו, ויתייחסו לבקשותיהם בכובד ראש ולא בהתעלמות. כץ-עוז מעוניין בעיקר לשנות את תפיסת העירייה, וגם את זו של התושבים היותר צעירים, באשר ליכולותיהם ולמעמדם של  האזרחים הוותיקים בעיר: "חלק גדול מהתושבים הוותיקים הגיע לכאן בזכות הבנים. הם עסוקים בטיפול בנכדים, בהסעות לחוגים, ויש להם השפעה בלתי אמצעית על ציבור המשפחות".

מה הן הבעיות העיקריות של ציבור הגמלאים במודיעין?

"הדבר הראשון – הבדידות, לא הבריאות. אם בעבר הייתה לאיש משפחה, עבודה, ילדים, היה לו סדר יום והייתה לו מטרה, כיום לאחר שיצא לגמלאות הוא מחפש מה לעשות ומגלה שבעצם לא כל כך צריכים אותו. זה מרכיב נפשי, ואנחנו מעריכים שהדבר החשוב ביותר לגמלאי הינו הצבת יעד: תעסוקה, תוכנית עבודה. ניתן לעשות זאת לדעתי באמצעות המתנדבים, זה חלק מהתשובה והם מתנדבים גם עבור עצמם. אנחנו חייבים להקים, כמו בערים אחרות, מועדוני-יום לגמלאים, שכיום אינם בנמצא. כיום חלק מהאנשים לא יודעים מה לעשות עם עצמם בבקרים, הם משתגעים, רוצים מקום להיפגש, ובקניון בבית קפה זה עולה לא מעט כסף. עקרונית ניתנה לנו תשובה שניתן להסב גני ילדים שמתפנים, כמו ברעות, ואנחנו ביקשנו ממוטי (גרונר, מחזיק תיק הגמלאים במועצה. ח.ש.) למצוא גם בעיר את הגנים השכונתיים שמתפנים, וזה לא עולה הרבה כסף להסב אותם למועדונים. ראש העירייה הבטיח שייתן גן אחד לאחר הבחירות והמתנדבים שלנו ינהלו אותו".

בעיות נוספות?

"הבריאות היא הבעיה השנייה, ולכך אמנם יש כיסוי ביטוחי מקופות החולים אבל בגלל שמדובר בעיר מבוססת, עם מדרג סוציו-אקונומי יחסית גבוה, השאלה היא לא בהכרח הכיסוי הביטוחי אלא ניהול היומיום. לדוגמה: נסיעה  להיבדק בבית חולים 'הדסה' בירושלים היא פרויקט של שלושה ימים עבור התושב הוותיק, אם אין לו מכונית והוא לא רוצה לנסוע בשעות העומס. לדעתי צריך להקים בעיר מרפאות יום ויחידות לאשפוז יום, כבר יש דוגמה לכך במרפאות 'מכבי' ו'טרם'.

הנושא השלישי הוא חיי קהילה ותרבות. לאשים מבוגרים יש יותר רצונות וכל אחד אוהב תחום תרבות אחר, וכאן אין לנו מגוון – אין 'סינימטק' או מועדון 'הסרט הטוב. אצלנו ב'ארגמן' כל פעילות עולה 10 שקל, ובמקומות אחרים לוקחים הרבה יותר, גם במועדון הספורט העירוני אין הנחות משמעותיות, ואם הסבא והסבתא רוצים לקחת את הנכדים לבריכה? האם הקימו את החכ"ל כדי לקחת כסף מאנשים?".

אילו פתרונות אתה מציע?

"יש יתרון בכך שמתנדבי 'ארגמן' ינהלו את מועדון הגמלאים. לדוגמה, ללכת לבקש שיפוץ קטן על חשבון הקבלן זה אסור מבחינת העירייה, אבל לנו זה מותר. קיבלנו תרומה מ'כתר פלסטיק' של שולחנות וכיסאות, ואנחנו מעבירים אותם לשימוש הגמלאים. אמרנו לראש העירייה: 'אנחנו נמצא את התורמים – תן לנו את האפשרות'. אנחנו חושבים שיש לנו יכולות שלא מנוצלות. יש לשלב את הגמלאים במערכת הקהילתית, במערכת החינוך – שיעבירו שיעורים, ידריכו טיולים. גם להקים מכללה בעיר זה דבר נחוץ לדעתי. אנשים רוצים גם להמשיך ללמוד, והמרכז הבינתחומי טוב אבל לא תמיד קולע, ואז הם צריכים לנסוע לירושלים או לתל אביב כדי ללמוד".

כשמדברים על חשיבה עתידית, למה כוונתך?

"למשל, 15 שנים לוקח לתכנן בית חולים, וזה לא רק לגמלאים, אלא גם ליולדות – ונראה שזה לא יקרה. צריכה להיות יוזמה להקים כאן מוזיאון ומערכות תרבותיות נוספות, היכל תרבות נוסף, ספרייה נוספת ומרכז בריאות כזה או אחר. העיר מתרחבת ונשענת על מקום אחד – קניון עזריאלי, ועדיין אין רחוב מסחרי אחד בעיר הזו. ביקשנו שיקימו  מרכז יום לקשיש, שיהיה שם מטבח ומקום הסעדה לתושבים ותיקים, וקיבלנו תשובה מביטוח לאומי שעד שלא יהיו בעיר 500-600 נזקקים לא יתקצבו זאת. כיום מי שצריך סיוע אמנם יכול לקבל זאת דרך 'העמותה למען הקשיש', שיש להם גם מועדון והם מפעילים גם את 'קפה אירופה'".

אז בכל זאת תנסו להשפיע על המערכת הפוליטית?

"אנחנו נמצאים בקשר עם אלף גמלאים לערך ועם ארגון גמלאים נוסף – 'חברותא' – שרחל בר זיו העומדת בראשו נמצאת ברשימתו  של מוטי גרונר, 'הדרך להשפיע', וכך גם חיה כץ, דוברת 'ארגמן' לשעבר. בבוא הזמן כשיכניסו אנשים לוועדות העירייה השונות יש סיכוי שהם יהיו בעמדות שישפיעו לטובה על ציבור הגמלאים. לראיה, בתקופת מלחמת לבנון השנייה יזמנו פעילות עם המועצה המקומית שלומי בצפון, והתוצאה הייתה שמודיעין אימצה תושבים משם. אנחנו מעמידים את עצמנו כיום לרשות המערכת העירונית, יש לנו אנשי חינוך, אנשי כספים – אנשים עם ניסיון".

אילו בעיות קיימות בשמירה על קשר עם התושבים הותיקים?

"אין לנו עדיין מיפוי עירוני של כל התושבים הוותיקים כאן בעיר. ביקשנו ממוטי (גרונר. ח.ש.) את הרשימה אך הוא אמר שהוא לא יכול לקבלה לידיו. יש  בעיה של היערכות בשעת חירום של אותם אנשים, שהם אולי מוגבלים, ולא ברור לנו מה יקרה בשעה זו ומי ידאג להם. ב'ארגמן' יש כאלף חברים ולמיטב ידיעתנו כשליש מהגמלאים שאנו מכירים אינם בעלי היכרות עם האמצעים הטכנולוגיים. אנחנו עדיין שולחים מכתבים עם בול לחברים. גם כאלה שיש להם מחשב אך הם לא רוצים קשר באמצעותו, למרות שיש לנו כ-500 איש שקוראים אימיילים. הייתה התנגדות גדולה מאד לפתיחת דף בפייסבוק – אלה אנשים שנולדו בשנות הארבעים ואף מוקדם יותר, יש להם חשש מפגיעה בפרטיותם".

מה דעתך על  ראש העירייה ביבס ועל מערכת הבחירות הנוכחית?

"הסיסמה של העיר: 'אנשים בונים עיר בונה אנשים' – אני מציע לראש העירייה להשתמש באנשים ולא בפקידים. ראש העיר צעיר יחסית ומצליח. לזכותו ייאמר שאי אפשר לקחת לו את מה שעשה, יחסית לאלה שהיו לפניו. ביבס הקים את מועצת הגמלאים ובעצם ניתן לומר שהוא לא עשה זאת לבד, אך סך כל התוצאה – לא מספקת. לביבס אני נותן ציון 4.5 מתוך 1-5, ולגרונר אני נותן 5.5".

—————————————————————–

"כולם ילדים"

"לא הגעתי לתיק הגמלאים במקרה. אני היחידי מבין חברי המועצה שבגיל שלהם, השאר כולם ילדים", אומר מוטי גרונר, מחזיק תיק הגמלאים במועצת העירייה.

"לפני כחמש שנים הקמנו מועצת גמלאים, קודם לכן לא הייתה התייחסות למגזר זה. לפי דעתי בקדנציה הבאה ובשנים הבאות מספרם של הגמלאים בעיר רק ילך ויגדל. יש לומר שרובם המכריע הם אנשים מסודרים, שהגיעו  לכאן בעקבות ילדיהם והם מחפשים חיי חברה, אבל יש גם מימד של התנדבות. לדעתי, לא הייתה חשיבה שיטתית של איסוף מידע על-ידי רשויות העירייה בכדי לבדוק מה יש לנו – כמה מנהלי בתי ספר, לדוגמה, כמה מהנדסים, וכמה מוכנים להתנדב, ואולי נדרש לעשות את זה בקדנציה הבאה. דוגמה קטנה: בכל בוקר אני עובר ליד בית ספר בעיר ורואה שנפלו אבנים מהקיר. התרעתי על כך ואפשר להיעזר בגמלאים אפילו כיד לעשות רישום של תקלות ומפגעים בעיר. הכי דחוף לדעתי כרגע הוא מתן אפשרות לגמלאים להיפגש, וחלקם לא יכול להגיע לבניין מפג"ש העירוני בעמק בית שאן, יש להקים מועדונים דומים. כרגע עומדת על הפרק אפשרות שהגמלאים יקבלו לרשותם אולם במתנ"ס החדש בעמק האלה, או במבנה שני שיקום ליד המתנ"ס".

——————————————————–

כץ עוז  על חרל"פ: "אנחנו בחרדה שהוא יקבל את תיק הגמלאים"

ארגוני הגמלאים בעיר הוזמנו לפגישה עם השר אורי אורבך לא מכבר, בה ביקש לשמוע מקרוב על בעיות ותיקי העיר. מי שלא הוזמן הוא נציג ארגון 'ארגמן', שכץ-עוז עומד בראשו. בתגובה שלח  האחרון לשר אורבך את השגותיו בנושא.

כץ-עוז: "הוא לא הזמין את כולם אלא את מי שהוא סבור שיצביע עבורו, ואנחנו לא הוזמנו. שלחנו ללשכת השר מכתב  ונאמר לנו שהייתה טעות, ולדעתי טעות זו תהיה לרעתו של חרל"פ. אנחנו בחרדה שהוא יקבל את תיק הגמלאים בקדנציה הקרובה".

כץ-עוז לאורבך: "האמנו כי ניסיונך הציבורי בכנסת והרגישות העיתונאית שלך ינחו אותך להבחין בין מותר ואסור במערכת בחירות. קיווינו שתשכיל  לקיים שוויוניות ולתת ייצוג שווה לכולם. תחת זאת איפשרת לפוליטיקאי מקומי, שמזה עשר שנים יושב במועצת העיר ולא נוקף אצבע לטובת הגמלאים, לעשות מה שהוא רוצה בשם הצורך המפלגתי". 

מלשכת השר אורי אורבך נמסר בתגובה: "לשכתי לא הייתה אחראית לבחירת המשתתפים בפגישה עמי, והבעתי בפני מר חרל"פ את מורת רוחי מחוסר הגיוון בהרכב. בכל מקרה, אמשיך לסייע לכם כבעבר כתושב העיר, ללא קשר להשתייכות פוליטית".


העירייה בשירות הגמלאים

תחום הגמלאים במודיעין עבר בחמש השנים האחרונות התקדמות משמעותית, תוך השקעת משאבים חסרת תקדים, לדברי העירייה, למן הקמת העיר. "הגמלאים נהנים משירותים חברתיים הנותנים מענה לשעות הפנאי, החל משעות הבוקר עד שעות הערב המאוחרות, כשההיצע רחב עם עשרות מסגרות הכוללות חוגים, קורסים, טיולים, לימודי מחשבים, מפגשים חברתיים, הרצאות ופעילות גופנית מגוונת. לפני כשנתיים הקימה העירייה עבור הגמלאים את מועדון מפג"ש, מרכז פעילות המאפשר לכל גמלאי להגיע ולקבל מענה לאורך כל שעות היום והערב. המבנה שופץ והותאם לצורכי הגמלאים והוא כולל משרדים, אולם מרכזי לאירועים, מסיבות, פעילויות, חוגים ומפגשים חברתיים. כן מופעלות כיתות בהן מתקיימים קורסים והרצאות, וחצר גדולה בה הוקמו מגרשי פטאנק לפעילות ספורטיבית. בנוסף העירייה נמצאת בשלבי תכנון מתקדמים של הקמת מרכז נוסף לגמלאי העיר, בסמוך ל'בית סחלבים' ברחוב עמק האלה.

בעיר ניתן מענה גם לגמלאים שידם אינה משגת. לפני עשר שנים החל לפעול מועדון עירוני בו מתקיימות פעילויות העשרה, הרצאות וסדנאות ללא תשלום. כמו כן אירועים רבים מתקיימים ללא תשלום. בחדר הכושר העירוני החדש, הפועל במתכונת ייחודית בארץ, יכולים גמלאים לרכוש מנוי חודשי במחיר של 155 שקל. בהיכל התרבות יכולים גמלאי העיר לרכוש מנוי בעלות של

490 שקל בלבד, במקום במחיר מלא של 620 שקלים. גמלאים הנתקלים בקושי נוסף מופנים לקבלת סיוע על-ידי האגף לשירותים חברתיים. כ-300 קשישים זכאי גמלת סיעוד מטופלים על-ידי האגף באופן קבוע. בימים אלה מקדמת העירייה את בנייתו של 'מרכז יום לקשיש', שייתן מענה לפלח אוכלוסייה זה (בניית מרכז זה מתעכבת שנים רבות בשל התנגדויות תושבי האזור. ח.ש.). המרכז מתוכנן להיבנות כחלק ממבנה של דיור מוגן המתוכנן לקום בכניסה לעיר. עד להקמת המרכז בעיר, מקבלת קבוצה זו שירות במרכזי יום לקשיש בשוהם וברמלה.

2013-10-28 00:00:00
2017-06-27 01:00:00

כתבות נוספות

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

המשך קריאה »

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המשך קריאה »

שדד את ההיסטוריה

תושב מודיעין נעצר בחשד לסחר בלתי חוקי בעתיקות, ובחיפוש בביתו נמצאו 1,800 פריטים היסטוריים, חלקם נדירים • על פי החשד, החשוד רכש את הפריטים מסוחרי עתיקות מהשטחים ומכר אותם ללקוחות בחו"ל

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך