הקולות של חיים

רובי שטיינברג וחנה שטרן
2013-10-28 00:00:00
2013-10-28 00:00:00

זה שחיים ביבס יהיה ראש העיר גם בקדנציה הבאה – היה ברור לכל מי שמתגורר במודיעין-מכבים-רעות. הפתעת הסקר היא באחוזי התמיכה – מהגבוהים שנמדדו בערי ישראל – הן האישית בו והן מבחינת חיזוק כוחו פי שלושה. במועצת העירייה: מ-2 מנדטים ל-6. אם סקרים הם בכל זאת אינדיקציה למה שהולך לקרות, גם לאחר פיקשושים כאלה ואחרים להם היינו עדים במערכות בחירות קודמות, כלליות ומוניציפאליות – ביבס יוביל נבחרת עוצמתית במיוחד לשנת 2018 – ושוב, ללא כל אופוזיציה נראית לעין. השותפים העיקריים לקואליציה יהיו חרל"פ ובן סעדון, עם 3 מנדטים כל אחד. אייל הנדלר יעשה כמיטב יכולתו לדאוג לאינטרסים של מכבים-רעות עם מנדט אחד, ומויש לוי ושחר מי און, יש להניח, יעדיפו גם הם לעשות במנדט האחד שיקבלו שימוש מושכל, ולחבור למועצה בעלת כוח ביצועי חריג בנוף הפוליטי המוניציפאלי 

חמישה ימים לפני פתיחת הקלפיות בעיר מודיעין-מכבים רעות קובע סקר הבחירות העדכני ביותר שנמסר בלעדית לפרסום ב'מודיעיןNews' תוצאות מובהקות לגבי תמונת המצב הפוליטית בעיר לאחר ה-22 באוקטובר.

הסקר נערך בתאריכים 29.9-2.10, בקרב מדגם הסתברותי של 519 משיבים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת במודיעין-מכבים-רעות (גילאי 17 ויותר).

מקרב המשיבים 46% הם גברים ו-54% הן נשים, בהתאמה לתמהיל האוכלוסייה בעיר. כך גם  56% מבין המשיבים הינם חילוניים, 22% מסורתיים, 19% מגדירים עצמם כדתיים-לאומיים ו-2% חרדים. ממוצע גילאי המשיבים עומד על 47 שנים.

את הסקר ערך מכון 'מאגר מוחות' – מכון מחקר וייעוץ בינתחומי בניהול פרופסור יצחק כ"ץ, פרופסור ברוך מבורך, וד"ר אמיר הורקין.

בתסריט הבחירות הנוכחי לראשות העירייה, הכולל שני מועמדים בהם ראש העיר המכהן, זוכה חיים ביבס לשיעור תמיכה של 95% מבעלי הדעה מכלל המדגם שיבואו בוודאות להצביע. שיעור המתלבטים במועד ביצוע הסקר עומד על 25%.

הקרב על הכסאות

ניתוח הממצאים העיקריים שבוצע על-ידי מכון המחקר מצייר את תמונת חדר ישיבות המועצה הבאה:

'חיים במודיעין-מכבים-רעות' בראשות חיים ביבס: 6 מנדטים (שיעור תמיכה של שליש מבעלי הדעה מכלל המדגם – 31%).

'הבית היהודי' בראשות מיכאל חרל"פ – 3 מנדטים (שיעור תמיכה של כ-16% מבעלי הדעה מכלל המדגם).

'אילן למודיעין' בראשות אילן בן סעדון – 3 מנדטים (שיעור תמיכה של כ-15% מבעלי הדעה מכלל המדגם).

'כולנו מכבים-רעות' בראשות אייל הנדלר – מנדט 1.

'יש עתיד' בראשות שחר מי און – מנדט 1.

'שחר עושים חינוך' בראשות מויש לוי – מנדט 1.

על פי הממצאים, הסיעות והרשימות הבאות: 'הירוקים' בראשות אלכס וינרב, 'הקול שלך במועצה' בראשות יגאל צדוק, 'גשר' בראשות ברוך בוכניק, 'מודיעין שלנו' בראשות שרון מעוז, 'מודיעין חופשית' בראשות אבי אלבז, ו'הבית שלנו' בראשות עמיחי זליג – אינן עוברות את אחוז החסימה.

מועמדים אלה בחרו שלא לחבור לרשימות המרכזיות, ונראה כי ההחלטה גבתה מהם מחיר יקר, במיוחד עבור מי שהיו חברים במועצה היוצאת, וכעת ייאלצו להיפרד ממנה.

הקרב על שביעות הרצון

הסקר בחן גם את מידת שביעות הרצון של הנסקרים באופן כללי מהיבטים שונים בחיים בעיר, ומצא כי רוב מוחלט מבעלי הדעה מכלל המדגם (90%) מרוצים או מרוצים מאד מהמגורים במודיעין-מכבים-רעות.

רוב גדול מבעלי הדעה מכלל המדגם (74%) מרוצים או מרוצים מאד מתפקודה של עיריית מודיעין-מכבים-רעות, וכרבע (22%) מרוצים במידה בינונית.

רוב מוחלט מבעלי הדעה מכלל המדגם (79%) מרוצים או מרוצים מאד מתפקודו של ראש העירייה, וכחמישית (17%) מרוצים במידה בינונית.

הקרב על קול הבוחר

שיעור ההצבעה הצפוי ביום הבחירות על פי ממצאי הסקר נחשב לבינוני-גבוה – כמחצית מהמשיבים לסקר (54%) השיבו כי הם בטוחים בוודאות שיגיעו להצביע.

רוב בעלי הדעה מכלל המדגם (41%) סבורים שחינוך הוא הנושא המשפיע ביותר על החלטתם במי לבחור לראשות העירייה ולמועצה. כחמישית (21%) סבורים שפיתוח העיר הוא הנושא החשוב ביותר, וכעשירית (8%) סבורים שנוער וצעירים הוא הנושא החשוב.

הקרב על השכונות

בפילוח ההצבעה הצפוייה לפי חתך של שכונות העיר עולה כי השכונה בה נדגמה שביעות הרצון הגבוהה ביותר מתפקוד ראש העירייה (ציון 4.36 מתוך 5), מתפקוד העירייה (ציון 4.05) ומהמגורים בעיר (ציון 4.54) – היא שכונת אבני חן (לשעבר קייזר).

השכונה בה נדגמה שביעות הרצון הנמוכה ביותר היא מכבים: מתפקוד ראש העירייה – 3.70, מתפקוד העירייה – 3.59, ומהמגורים בעיר – 4.29.

באופן כללי מייצגים הממצאים האמורים שביעות רצון גבוהה מהמגורים בעיר וכן שביעות רצון גבוהה מתפקוד ראש העיר והעירייה בכל ששת השכונות שנדגמו, למעט רעות ומכבים – שם נדגמה שביעות רצון בינונית-גבוהה.

בתמונה ביבס. צילום ארכיון דובר העיריה

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »