יעשה לכם רב

אילת רוטה-גבאי

הצעד הראשון שביצע חבר המועצה הנבחר אבי אלבז ('מודיעין חופשית') בדרך ליישום משאלתו למינוי רב עיר אחד בלבד במודיעין, הוא מכתב רשמי שהפנה השבוע אל סגן השר לענייני דתות, הרב אליהו בן דהן, בו הוא דורש בתוקף לקיים בחירות שבהן ייבחר רב אחד בלבד לעיר מודיעין כולה. במכתב, שהעתקים ממנו נשלחו גם למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה, מפרט אלבז את המצב הקיים, ומסביר כי בשנת 2003 אוחד הישוב מכבים-רעות עם העיר מודיעין, ומאז האיחוד מכהנים בעיר המאוחדת שלושה רבנים (רב אשכנזי ושני רבנים ספרדים).

לא כשר וגם מסריח

"תהליך האיחוד", מבהיר אלבז, "הינו תהליך שאורכו המקסימלי 24 חודש והוא הסתיים לפני כשמונה שנים. כיום העיר המאוחדת הינה עיר גדולה ואיתנה שלא חלים עליה דיני האיחוד, ואין מקום להחילם עליה. עד עתה לא התקיימו בחירות לרב עיר אחד". אלבז מפרט כי חוק שירותי הדת היהודיים מאפשר מדיניות של רב ראשי אחד לעיר, והדבר אף נהוג בערים רבות, בהן תל אביב-יפו, יבנה, אשדוד, אור יהודה, באר שבע ורמת גן.

עיקר הבעיה בכהונת שניים או שלושה רבנים היא העלות הכלכלית על התושבים. "כהונה בפועל של שלושה רבנים היא לחלוטין מצב שאיננו תקין", מסביר אלבז במכתבו, "ובוודאי שאינו עומד במבחן הביקורת הציבורית. זה גם לא כשר (חוקית) וגם מסריח (ציבורית ואתית). לצערנו, עיריית מודיעין-מכבים-רעות ממשיכה לכאורה להתעלם מהמצב החוקי ולכאורה אינה עושה דבר על-מנת לתקן את אי החוקיות הכרוכה במצב הקיים. על פני הדברים, מתבקשת גם המסקנה כי ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות אחראי לכאורה להוצאת כספים באופן בלתי חוקי בתשלום משכורות לשלושה רבני עיר, במקום לרב עיר אחד. על-פי סעיף 221 לפקודת העיריות, הממונה על החשבונות במשרד הפנים, מוסמך (ואולי גם חייב) לפעול באופן אישי נגד ראש העיר (וגם נגד חברי המועצה ו/או גזברית העירייה) ולחייב אותם להחזיר לקופת העירייה כספים ששולמו שלא כדין תחת אחריותם". אלבז מסיים את מכתבו בפנייה לסגן השר להפעיל את סמכותו, לשנות את המצב הקיים, ולהפוך את מודיעין לעיר של רב אחד.

מעיריית מודיעין נמסר בתגובה: "כפי שהוסבר בעבר, ההחלטה בנושא תהליך בחירת הרבנים נתונה בסמכותו של השר לענייני דתות, והעירייה תפעל בתיאום עם המשרד ועל-פי הוראות החוק".

בתמונה: אבי אלבז. (צילום: אלי גל)

2013-11-04 00:00:00
2018-03-04 00:00:00

כתבות נוספות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך