כך הדיח ברוך בוחניק את עצמו מהקואליציה העירונית

יהודה גולן

הכתובת היתה על הקיר, ובעיקר על הקיר בפייסבוק: כבר שנה שהיחסים בין ראש העיריה חיים ביבס לחבר המועצה ושותפו לקואליציה ברוך בוחניק מעורערים. הם גלשו במדרון חלקלק לעבר הסוף הבלתי נמנע של קרע ופרישה מהקואליציה העירונית מצידו של בוחניק. וזה בדיוק מה שקרה בשבוע שעבר, על רקע הצבעתו נגד אישור תקציב העירייה לשנת 2017.

בדרך למעברו של בוחניק לאופוזיציה היו כמה נקודות ציון שאיפיינו את המשבר. בוחניק התלונן לא פעם כי פקידי העירייה ממדרים אותו ממידע במתרחש בתוך מחלקת הדת (שהוא אחראי עליה כמחזיק התיק במועצה). אבל שורשי המשבר מוקדמים יותר: כבר בסוף 2015 החזיר בוחניק את תיק התכנון האסטרטגי שבו החזיק בטענה כי העירייה לא ממש מתכוונת ליישם את ההמלצות בתחום. לפני מספר חודשים גילה להפתעתו כי  הודח מדירקטוריון מינהלת אופק בלי הודעה מוקדמת, בטענה של "ביצוע סבב ותחלופה של חברי דירקטוריון".

הקש ששבר את גב הגמל של בוחניק היה תקציב 2017. בוחניק ישב עם גזבר העירייה רם סידס, ביקש נתונים נוספים, אבל לטענתו איכשהו הנתונים לא הגיעו אליו. בפוסט שפירסם בפייסבוק לפני ישיבת הנהלת העירייה וישיבת מועצת העיר בשבוע שעבר, הודיע בוחניק כי יצביע נגד התקציב.

ביבס, שכנראה הריח צרות מכיוונו של בוחניק, כבש את כעסו אבל במקביל שיגר מסר ברור לכל חברי הקואליציה במועצה, מבלי לנקוב בשמו המפורש של בוחניק. הוא אמר ש"מי שיצביע נגד תקציב העירייה ייחשב כמי שהצביע אי אמון והמתנגד לא יוכל להמשיך עוד להיות חבר בקואליציה".

דו קרב בצהרי יום

בישיבת הנהלת העיריה ביום שני כבר היה ברור שביבס ובוחניק הולכים לקראת משבר גלוי. בוחניק הצביע בהנהלה נגד התקציב ובלשכת ראש העיריה חיכו לראות האם במועצה ירים בוחניק שוב את ידו נגד ובכך יביע אי אמון בביבס.

ההערכות המוקדמות היו שבוחניק פשוט לא יגיע לישיבה כדי שלא לתת לביבס סיבה להדיחו מהקואליציה. אבל בוחניק הפתיע והגיע והתיישב ליד אבי אלבז ושרון מעוז, שני האופוזיציונרים היחידים במועצה.

כשעלה התקציב לדיון וסבב הדוברים הגיע לבוחניק פתח זה את דבריו במתקפה כוללת לכיוונו של ביבס. הוא הזכיר כי ביקש מגזבר העירייה עוד לפני שלושה חודשים מידע לגבי אופן ניצול התקציב הקודם אבל לא נענה. "אני נאמן לאמת הפרטית שלי וזה לא מעסיק אותי אם יבחרו בי או לא יבחרו בי" אמר. "אבל האנשים שלך רועדים משינויים ואתה יודע בודאות שלא בא לך להתעורר יום  אחד עם סיפור של נתניה או סיפור של בת ים. חברי מועצה  עובדים פה בשיטת ה'סמוך'. מה איכפת לכם להראות את המידע? מישהו כאן גונב? אני יודע שלא גונבים, אבל יש כאן מחלה בראש וזאת פרנויה של לא להציג נתונים".

"הציגו לך את כל הנתונים", טען בפניו ביבס. בוחניק ניסה להמשיך: "לא, לא הציגו לי, ואתה יודע חיים מה הבעיה שלי..?". כאן קטע אותו ביבס: "הבעיה שלך זה ששולטים בך הרבנים מקריית ספר. ואמרתי לך את זה כבר מזמן אבל לא הקשבת לי. זה התחיל בבחירות של 2008 כשהתמודדתם וחשבתי שהתבגרת מאז ושהרבנים הפסיקו לשלוט בכם. אבל לצערי הם ממשיכים לשלוט בכם. אין מה לעשות. זאת עיר שקמה עם תפיסת עולם מאד ברורה של אנשים שמתגייסים ועובדים ותורמים למדינה ואני יודע שזה לא מסתדר לך. יש לי כבוד גם לאנשים שעושים שטויות וטעויות ואני לא אגע בזה. אני מבין את הרעיון של ניסיון השתלטות כאן על העיר על הכשרויות וכל זה אבל זה לא יקרה במשמרת שלי".

בוחניק: "חשבתי שיהיה שינוי ואני מאד מוטרד מההתנהלות שלך כאן, שהיא מקוממת. אבל ההתנהלות הזאת תטופל במקומות אחרים. הכל מתועד".

ביבס: "לא יעזרו כל המשלחות שמגיעות אלי. זה לא יקרה במשמרת שלי ואני לא מתרגש מאף אחד. לא ממך ולא מאף אחד אחר".

בוחניק: "הגיע הזמן שתתחיל לייצג את התושבים כאן".

ביבס: "אנחנו מייצגים אותם טוב יותר מכם".

איך צריך להכין תקציב?

מאוחר יותר הסביר בוחניק בדף הפייסבוק שלו מדוע הצביע נגד התקציב: "החלטתי להפסיק את המשחק המדומה, שהכל כביכול כשורה ושכביכול ניהלנו 'מרתון תקציבי לשנת 2017'. ישנם חברי מועצה שלא בקיאים בביצוע התקציבי ולא יודעים לקרוא מאזן כספי. מרתון או דיונים משמעותיים פשוט לא היו עם חברי המועצה. איש לא הסביר איך תקציב ה'חוף המלאכותי' גדל מ-25 מיליון ל-40 מיליון שקל. האם בכלל יש תוכנית עיסקית שתצדיק זאת, או שייבנה פיל לבן ענק מכספי התושבים? או שיהפוך לעול על תקציב התושבים לאורך זמן?

"אני מוטרד מהשיטה הקלוקלת. שיטה בה נחסם מידע במודע מחבר מועצה ובכך נמנעת היכולת שלו לבדוק נתונים של המחלקה עליה הוא אחראי. והכל בגיבוי ובהובלת ראש העיר. המהלך שלי לעשיית סדר ושקיפות בתחום מחלקת שרותי הדת בליווי יועץ חיצוני הוכיחה כפשוטו שפשוט אין ניהול. לחץ מאסיבי שהפעלתי במשך שלוש שנים גרמו לראש העיר להנחות לבקר את המחלקה (אע"פ שהיו מכותבים כבר משנת 2014 על כל הכשלים). כל זמן שהיה דיון ותהליך גם אם איטי, הייתי מוכן לקחת אויר אבל לאחר שניתנה הנחיה לחסום את פעילותי ולא לתת לי מידע, הנחיה שהיא כנגד החוק,כאן מבחינתי הסתיים הדיאלוג והתהליך בו אני מאמין. אני מעביר בימים אלו את החומר לביקורת חיצונית.

* * *

מהעיריה נמסר בתגובה: "תקציב העירייה לשנת 2017 כולל תוספת של 23.5 מיליון שקלים לחינוך, תוספת של 3 מיליון שקלים לתחום הרווחה וכן תוספת של 4 מיליון שקלים לטובת שיפור פני העיר. תקציב זה טוב ומיטיב יותר מתקציב העירייה לשנת 2016, עליו הצביע בוחניק בעד וללא הסתייגויות, דבר המראה כי התנגדותו הנוכחית נובעת משיקולים פוליטיים צרים שאינם קשורים לתקציב העירייה. אנו מודים לחבר המועצה על תמיכתו הנלהבת בתקציבי העירייה עד כה, ומאחלים לו הצלחה בהמשך דרכו".

בתמונה: בוחניק ושותפו הטרי לאופוזיציה שרון מעוז (צילום מדף הפייסבוק של בוחניק)

2016-11-16 00:00:00
2037-04-28 01:00:00

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך