לא הכל דיבורים

חנה שטרן (צילום פרטי)

אז נכון שהלשונות הטובות דואגות לפזר ברחבי העיר את השמועה שבעצם הכל תרגיל שנועד לאפשר לו לנהל עבור ביבס את קמפיין הבחירות, בתמורה לתפקיד בכיר יותר בעירייה, לאחר הבחירות. אבל זה לא ממש משנה, כי בכל מקרה יש מצב שמודיעין מרוויחה פה סוג של הבטחה אמיתית לעתיד טוב יותר

"באמת שאני לא יודע מה אני הולך לעשות, אף אחד לא מאמין לי", כך מצהיר דובר העירייה היוצא, אלעד שמעונוביץ', שגרם בשבוע שעבר להרבה גבות בעיר להתרומם, למשמע הידיעה שהחליט לעבור לצד השני של המתרס – מעובד עירייה לאיש ציבור שרוצה להיבחר למועצת העירייה בקדנציה הקרובה, ועוד כמספר 4 ברשימתו של ה'בוס' לשעבר, חיים ביבס .

שמעונוביץ' אינו ממהר לפזר בשלב זה את הערפל סביב צעדו המפתיע, אבל בהחלט מודה שהייתה כאן חשיבה אסטרטגית לעומק על עתידו המקצועי והפוליטי כאחד. נכון שאחרים אולי לא  היו נוהגים באותה הדרך – לעזוב את המוכר והטוב, אבל המסלול של שמעונוביץ' במישור המוניציפאלי החל כבר לפני כ-15 שנה, ככתב בעיתון זה.   

"חשוב כמה חברי מועצה מטעמו של ביבס ייכנסו"

בימים אלה הוא לא ממש מובטל או חסר עבודה – היות שהוא מנהל בהתנדבות (שוב) – והפעם בגלוי – את הקמפיין של ביבס לראשות העירייה, מלהטט בין שיחות טלפון בלתי פוסקות לבין פגישות, ומודה שגם הוא מרגיש קצת מוזר שכבר  אינו בתפקיד הדובר.                                  

שמעונוביץ' מנסה להסביר מה בדיוק גרם לו  לעזוב את חיקה החמים של העירייה ולצאת לדרך חדשה, אך לא בטוח שיצליח לשכנע את כל מי שסבורים שזה רק תרגיל, ובעצם מחכה לו תפקיד יותר בכיר בעירייה, במידה ולא ייבחר למועצה. "החשש שלי היה שישעמם לי, אך בחודשיים האחרונים, מאז שעזבתי, זה לא קרה. נכון שהקמפיין הפעם הוא פחות מאתגר, אך הבחירות היום חשובות מאוד, וחשוב גם כמה חברי מועצה מטעמו של ביבס ייכנסו".

מה קדם למה, ההחלטה לנסות להיבחר או לעזוב את התפקיד?

"זה בא ביחד. אם הייתי יכול להתמודד למועצה מבלי לעזוב את הדוברות, הייתי עושה זאת".

של מי היה הרעיון להתמודד למועצה?

"זה התחיל לעלות בשיחות ביני לבין ביבס כשהוא החל להרכיב את הרשימה. הוא רצה נציג צעיר כי עד כה הצעירים לא זכו לייצוג במועצה. מכיוון שזה השטח שאני בא ממנו חשבנו על מועמדים ואפשרויות, וזה היה טבעי שזה יהיה אני כי הנושאים קרובים לליבי".

נראה שכרגע לא עשית עסק מי יודע מה. ויתרת על משכורת, רכב צמוד, הטבות, וגם מעמד.

"הייתה התלבטות לא קלה במשך כמה חודשים. אני לא יכול לחיות בלי הכנסה, כחבר מועצה. תכל'ס אני צריך עבודה, וזה היה שיקול לא פשוט ואני מקווה שזה ישתלם לי".

נראה היה שלעיתים השתעממת בדוברות, מה החזיק אותך שם בשנים האחרונות?

"חיים נתן לי להיות מעורב בנושאים שלא בהכרח קשורים רק לעירייה, כמו תרבות, נוער וצעירים, ובכלל להיות חלק מצוות שמוביל ומנהל את העיר. זה היה אתגר מעניין ולמדתי ממנו רבות וזה גם מה שגרם לי להישאר, יחד עם העובדה שזו העיר שלי".

איזה תפקיד לא היית מסרב לקבל ?

"היה מעניין אותי להיות ראש מטה של שר בכיר, אני לא רואה את עצמי הולך לדברר עיר אחרת. אינני יכול לומר מה יעניין אותי בעוד עשור, או אם מעניין אותי להיות חבר כנסת או מזכיר הממשלה או מנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. מעניין אותי המגזר הציבורי. לא מעניין אותי לתפוס תפקיד ולהישאר בו עשרים שנה. אולי בעוד כמה שנים, כשכבר תהיה לי משפחה וילדים, אבל אני עדיין לא בן שלושים, ואני יודע שאני יכול לקחת עכשיו סיכונים".

למה לך פוליטיקה עכשיו?

"מה אגיד שלא יישמע נדוש? שיש לי את החיידק, שנדבקתי בו בערך בגיל העשרה ותמיד ידעתי שזה מה שאני רוצה ולשם אני שואף. זו התשובה הכי אמיתית שיש. כשברור לך שזה מה שאתה רוצה לעשות, ואתה רוצה להגיע רחוק, צריך לפעמים לקחת סיכונים ובאמת לעשות ויתורים לא פשוטים, כי מאוד אהבתי את העבודה שלי בעירייה. הבעיה שהמילה הזו – פוליטיקאי – הפכה למילת גנאי, ואין ספק שהפוליטיקאים במדינת ישראל הרוויחו את הדימוי הזה ביושר. אבל מה אפשר לעשות? פוליטיקה זה המקום שבו מייצרים דברים ומובילים מהלכים עבור אנשים".

נדמה שההתרחשויות המוניציפאליות קצת חיוורות לעומת המתרחש במישור הארצי.

"האמת שהכיוון שלי היה לעבוד בלשכת ראש הממשלה. לאורך כל הקמפיין בשנת 2009 האמנתי שאנחנו מנצחים את נתניהו ובכלל לא חשבתי לחזור הביתה לעיר. המעורבות שלי בבחירות בעיר הייתה נטו מתוך אמונה ביכולות של ביבס ורצון גדול לראות אותו כראש העיר הבא. הבחירות בעיר הסתיימו בניצחונו של ביבס, ואילו הבחירות הכלליות באי הצלחתה של לבני להקים ממשלה, והכיוון שלי הפך לברור. היום אנשים לא זוכרים כמעט, אבל מערכת הבחירות בעיר הייתה קשה ומתישה, והניצחון של ביבס היה על חודם של קולות בודדים. עבדנו קשה מאוד כדי לנצח קרב לא פשוט. היום, אחרי חמש שנים, כשחיים ראש עיר מוכר ופופולארי, אנשים לא זוכרים את זה".

מה היו רגעי השיא בתפקידך עד היום?

"פסטיבל הקרקס בשנה שעברה, לאחר שחיפשנו במשך שנתיים נושא לאירוע גדול בעיר. בגלל שזו הייתה הצלחה ששמה את העיר מודיעין על המפה והביאה אנשים רבים גם מבחוץ". 

חברי מועצה, לפחות בקדנציה הנוכחית, בעיקר  מצביעים בעד או נגד  ולא ממש מעורבים בתהליך קבלת החלטות.

"אני ממש לא מסכים עם הקביעה הזו, והעובדה שרואים כל כך הרבה רשימות ומועמדים למועצת העיר מוכיחה שזה לא נכון. ישיבות מועצת העיר הן לא חזות הכל. העבודה האמיתית של חברי המועצה נעשית בתיקים ובתחומים עליהם הם מופקדים ולאו דווקא סביב השולחן. במועצה הנוכחית יש לא מעט חברי מועצה שעשו הרבה מאוד בתיקים שעליהם הם אחראים, וכך צריך לדאוג שיהיה גם במועצה הבאה".
באילו תחומים  תרצה לטפל במידה ותבחר?
"כמובן נושא הצעירים, וכן תרבות, נוער, ספורט וכל תחום הפנאי מעניין אותי מאוד. אני לא מוכן שיקראו יותר למודיעין 'עיר שינה'. בקדנציה האחרונה הייתי מעורב מאוד בנושאים האלה גם כדובר העירייה. אני רואה את המשימה העיקרית שלי כחבר מועצה לדאוג שהצעירים יישארו בעיר וייבנו את העתיד שלהם כאן, כי אחרת אין לעיר לאן לצמוח ולהתקדם. כדי להשאיר או להחזיר לכאן את הצעירים צריכים ליצור ארבעה מוקדים: דיור, פנאי, תעסוקה ולימודים".

כדוברו של ביבס היום, במה שונה מערכת הבחירות הנוכחית מקודמתה?
"לביבס אין מתחרים כי הוא עשה לדעתי עבודה מצויינת בחמש השנים האחרונות. זה לא שאף אחד לא רוצה פתאום להיות ראש עירייה. במערכת הבחירות הקודמת ישבתי אצלו בבית עד ארבע בבוקר. הכנו אז את הפלאייר המפורסם של תכנית העבודה שלו כראש העיר, ובמשך כל הלילה הוא עבר פרט-פרט, תאריך יעד אחר תאריך יעד, כדי לוודא שהוא יכול ומסוגל לעמוד בכל ההתחייבויות שלו. פוליטיקאים מפריחים סיסמאות והבטחות על ימין ועל שמאל, והוא לא עזב אותי עד ארבע בבוקר כדי לוודא שאת הכל ניתן ליישם ולקיים. כשהתכוונתי לאנשים מקצועיים וראויים בפוליטיקה, התכוונתי אליו".

האם אין טעם לפגם, ולו רק למראית עין, בכך שלאחר שבנית את הקריירה המקצועית שלך כעובד העירייה, עכשיו אתה מעביר את המטען הזה לטובת פעילות פוליטית?

"ישנן דוגמאות רבות ברחבי הארץ לאנשים שהיו עובדי עירייה ואחרי זה הפכו לחברי מועצה, כמו מרים פיירברג בנתניה – אז קטונתי בהשוואה".

אנו מציינים כי הצלחתך בטיפול התקשורתי בביבס במערכת הבחירות הקודמת, קידמה אותך לתפקיד הדובר לאחר נצחונו בבחירות. לאיזו תמורה ניתן לצפות שתקבל לאחר הבחירות הנוכחיות, בהנחה שביבס אולי לא יצליח להכניס 4  מושבים למועצה? כזכור, אתה מוצב במקום הרביעי.

"אני לא רואה מצב בו רשימתו של ביבס לא תקבל ארבעה מנדטים".

האם בא בחשבון מצב בו תחזור לתפקיד הדובר? האם יידרש מכרז חדש לתפקיד? או שתוכל לחזור אליו מתוקף המכרז הקודם? האם התפטרת לחלוטין מהתפקיד או יצאת לחופשה ללא תשלום?

"התפטרתי לחלוטין. בכל מקרה יתקיים מכרז חדש לתפקיד דובר העירייה. אני לא רואה מצב בו אני חוזר לתפקידי הקודם".

יש מצב שתרצה להחליף בעתיד את ביבס כראש עירייה?

"אני מאחל לכולנו שביבס יישאר ראש עירייה לעוד שנים וקדנציות רבות".


עוד על שמעונוביץ'

בגיל 21, לאחר שחרורו משירות צבאי סדיר במערך הנ"מ (בפרויקט טיל ה'חץ' של חיל האוויר) חזר לעיתון 'מודיעיןNews' – בו שימש ככתב נוער שנים לפני כן – בתפקיד הכתב המוניציפאלי-פוליטי. בשנת 2006 התנדב במערכת הבחירות של מפלגת 'קדימה' שרק הוקמה, ועבד במטה הצעירים של המפלגה. שם הכיר את יואל חסון, לימים ח"כ, והפך לעוזרו הפרלמנטרי ולדוברו. כאשר ראש הממשלה אולמרט התפטר, עבר שמעונוביץ' לעבוד עם ציפי לבני. במקביל סייע לביבס כאמור בקמפיין המקומי, ומונה בהמשך לתפקיד דובר העירייה כשהוא בן 25. במהלך השנים הספיק להשלים את לימודיו האקדמיים לתואר ראשון במימשל ומדעי המדינה במרכז הבינתחומי בהרצליה, ורכש תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן.

——————————————————-

2013-10-28 00:00:00
2037-05-30 03:21:00

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך