"להיות ראש ממשלה? גם זה יגיע מתישהו"

יהודה גולן
2015-10-25 01:00:00
2015-10-25 01:00:00

ההידרדרות במצב הבטחוני, במיוחד בירושלים, החזירה לכותרות הראשיות ולפתיחת מהדורות הטלויזיה את ניר ברקת. כבר עכשיו יש מי שרואה בו את יורשו של נתניהו בבוא היום. השם "ברקת" נאמר בדרך כלל בנשימה אחת עם בני דורו בליכוד והמפלגות שסביבו: גדעון סער, גלעד ארדן, משה כחלון וחיים ביבס. זוהי ה"שדרה המרכזית" של הדור הבא של הנהגת הליכוד וחיים ביבס יודע זאת היטב.

בראיון שקיימנו עימו  נזהר ביבס שלא להתייחס ישירות לברקת. למרות שברור גם לו שברקת והוא ישחקו כנראה על אותה משבצת בבחירות הבאות, או באלה שאחריהן. ביבס יודע שלניר ברקת יש שאיפות פוליטיות ברמה הלאומית אבל הוא מצנן את הרוחות. למרות שהוא לא נוקב בשמו המפורש של ברקת, הוא גם מתכוון לעוד "כוכבים חדשים" שחושבים לקפוץ ישירות למים העמוקים: "לכל אלה שאצה להם הדרך אני ממליץ להמתין כי אין קיצורי דרך. יש תהליך שצריך לעבור בחיים הפוליטיים וצריך להכיר את השטח".

ואתה מכיר טוב?

"אני מכיר את הליכוד ויודע שכדי להגיע למצב שמישהו יכול לומר שהוא רוצה להתמודד, הוא צריך קודם כל לעשות עבודת שטח מקיפה, שנמשכת שנים. כמי שמכיר את המערך הארצי של הליכוד, אני מציע לכולם קודם כל לעשות עבודת שטח ואחר כך לצאת בהצהרות, כי בלי לבדוק את השטח זו חובבנות לשמה".

אתה נערך כבר לבחירות הבאות לכנסת?

"לא, כי בניגוד לאחרים שבטוחים שהבחירות יהיו מחר, הן לא יהיו כל כך מהר. במקרה הכי מוקדם הן יהיו בשנת 2017. תקציב המדינה יעבור בחודש הבא, ואני עסוק בעיקר בעיר מודיעין ובשלטון המקומי ובבוא העת כשיהיה מה להגיד – נגיד".

אבל זה הזמן להקים את התשתית שלך במחנה הליכוד…

"נכון, וכמי שמכיר את רוב הפעילים ונמצא בקשר הדוק איתם, אני שומר על קשרים הדוקים עם חברי הליכוד בכל הארץ. לאורך כל הזמן ולא רק בתקופות של בחירות. לכן השאיפה שלי כרגע היא להתמודד כאן על קדנציה שלישית. אבל בסופו של דבר בעתיד, בעוד חמש-שש שנים, צריך לדאוג שתהיה למדינה הנהגה אחראית צעירה ומנוסה".

אתה אומר דברים מאוד ברורים על התחנה הבאה שלך, ה"מדינה"…

"העדיפות שלי היא לסיים קודם כל את מה שאני עושה פה. אם הייתי מרגיש שסיימתי את מה שהתחלתי לעשות במודיעין, הייתי קם והולך. לצד זה אני חושב שצריך להמשיך לעבוד ואם בעתיד אני אחליט שאני כן רוצה לעבור לחיים הפוליטיים, אני אעשה את זה. כיום אני מכין את עצמי לקדנציה שלישית בעיר, אבל הכל יכול להשתנות עוד".

"יש הרבה אוויר חם"

מה אתה חושב על ראשי רשויות אחרים שבהם מדובר באחרונה כ"דור הבא של הנהגת הליכוד"?

"כרגע יש הרבה אויר חם ואני מבין מאיפה זה בא. אנשים מכינים את הקרקע ליציאה מהמערכת המוניציפלית. אני מתכונן לסיים קודם כל את תוכנית העבודה שלי כאן במודיעין ואז לחשוב על דברים אחרים".

כמו מה למשל?

"בהחלט בעתיד צריך לחשוב על כך שהמנהיגות הצעירה יותר צריכה לשאוף ולהוביל את הליכוד ואת המדינה ולא להפקיר ולומר 'אני את שלי כבר עשיתי'. אני מאמין בעבודה אמיתית. אני מכין תוכנית מסודרת. שלוש פעמים עמדתי בראש מטה הבחירות של ביבי ואני יודע איך מערכות פוליטיות ארציות עובדות".

יש לך יתרון גדול כאן…

"ודאי, כי לא מחכים לדקה התשעים. כל מערך שמקימים לוקח זמן לבנות אותו ולכן צריך את הניסיון לכך".

כשאתה אומר "מנהיגות צעירה" הכוונה  לך? לארדן? לסער?

"כן. גדעון סער יחזור להערכתי לזירה הפוליטית. אופיר אקוניס זו מנהיגות צעירה. יריב לוין כמובן, גלעד ארדן… ולדעתי יצטרפו עוד הרבה ראשי רשויות בפעם הבאה שינסו להיכנס לכנסת".

ואיפה אתה רואה את עצמך בפאזל הזה?

"אני מעריך שאם אחליט להתמודד בליכוד בפעם הבאה, זה יהיה בצמרת הגבוהה".

מה זו "צמרת גבוהה"? בעשיריה הראשונה?

"אני חושב שאפילו יותר מצומצם מזה. להערכתי אהיה בשמיניה הראשונה. אבל שוב, זה לא משהו שעומד על הפרק כרגע".

לכוכבים חדשים ש"יוצנחו" יש  סיכוי בליכוד?

"אין קיצורי דרך וכל אלה שחושבים שנחתו מהשמיים, בליכוד זה לא יקרה. כדי להתקדם בליכוד אתה צריך להיכנס ולהכיר את השטח. אלה לא רק סיסמאות נבובות. מה אתה חושב, שאני מחר בבוקר מקים מטה פריימריז לביבי וזה קם אוטומטי? אנשים מעריכים את העבודה שלי ובסוף צריך להכיר אחד אחד. ככה זה עובד".

ואתה מכיר את כולם?

"את כולם. את כל שלושת אלפים וחמש מאות חברי מרכז הליכוד ועוד אלפי מתפקדים של הליכוד. גם את הרוב הדומם בליכוד אני מכיר. ותדע שדווקא אלה הם משפיעים יותר ממרכז הליכוד ועם אלה אפשר לבנות את העתיד".

תפקיד יו"ר מרכז השלטון המקומי עוזר לך בקידום הפן הפוליטי?

"בתפקיד הזה ללא ספק אתה מרחיב את מערך העבודה שלך ואת הקשרים שלך ברמה הארצית הכוללת הרבה מחוץ לליכוד. למשל במגזר הערבי, שיותר מחמישים אחוז מראשי הרשויות בו תמכו בי במירוץ לתפקיד".

איך הצלחת לשכנע אותם לתמוך בך?

"עבודה אישית של אחד על אחד. הוכחתי ביצוע, הצלחתי לשכנע אותם שאני יותר טוב, כי לקחתי על עצמי משימות ברמה הארצית. ראו שהצלחתי בפרשת חלף היטל השבחה, שהבאתי מיליארד שקלים לרשויות והבאתי הרבה דברים גם בזכות הקשרים והטיפול עם ראש הממשלה, השגתי תוספת של 300 מיליון שקל למענקי איזון ומענקי פיתוח".

אז הקשרים עם ביבי עוזרים לך…

"אני לא מתחמק מזה. נהפוך הוא. הקשר הטוב שיש לי עם ראש הממשלה מביא תוצאות עבור מרכז השלטון המקומי. מתוך הקשר ההדוק עם ביבי הצלחתי להביא לשיפור במשאבים ובתקציבים ואנשים ראו שיש לי בסיס עבודה רחב עם הממשלה. אמרתי להם 'רבותי – אני יודע להביא לכם תקציבים' וזה עבד".

במה זה בא לידי ביטוי?

"שאני יכול להיכנס אליו או לטלפן אליו ולומר לו דברים שאחרים אולי לא מעיזים. אני מסתדר איתו, כי אני לא מתבייש לומר לו שלפעמים גוררים אותו למקומות לא טובים. ואני אומר לו את זה. כמו שקרה בפרשת הסייעת השניה".

הוא נותן לך תחושה שאתה חייב לו בתמורה?

"ממש לא. אני מסתדר איתו למרות שבאנו מרקעים שונים, כי אני עובד איתו ולא בשבילו".

השיפוצניק יכול לחכות

נעבור למצב הבטחוני העכשווי. לדעתך זה נכון מה שאנחנו עושים בירושלים עם הקמת החומה בתוך העיר?

"אנחנו בסיטואציה מאד מורכבת במיוחד בירושלים. יש טרור של סכינאות שהוא טרור שלא הכרנו ואין לנו את האפשרות להביא מודיעין מקדים. מפגע בודד יכול להיות כל אחד, עובד בזק וכו'. לכן אנחנו צריכים לשדר את היכולת שלנו לעבות את מערך האבטחה בערים המעורבות והגדולות ובאזורי קו התפר".

זה מדאיג שהרבה מחבלים בגל הזה הם ערביי ישראל?

"כן ודאי. רוב המפגעים באים מתוך מדינת ישראל ולכן ערכתי כנס ביום חמישי עם ראשי רשויות ערביות ודנו בנושא. אמרתי בכנס' רבותי – כל הכבוד. כל חברי הכנסת שמנסים להעביר בעירות וללבות את האש, אין להם שום אחריות לשום דבר, כי בסוף אחרי הלוויות ואחרי ההפגנות, למחרת אנחנו ראשי הערים נשארים עם כל מה שצריך לנקות וצריך לקיים את המסחר וגם את החיים  הרגילים".

אבל בכל זאת יהודים מפחדים היום מערבים, כולל כאן במודיעין.

"מה לעשות שרוב נותני השירותים בכל הארץ הם ערבים? זה מצב נתון וזה לא ישתנה ולכן צריך להרגיע כמה שיותר מהר את האווירה, אבל גם לא לוותר על הנחישות בלחימה בטרור".

נקטתם בצעדים מיוחדים כאן במודיעין כלפי ערבים?

"תמיד יש בדיקה לכל מי שנכנס כאן למוסדות חינוך וזה לא משנה אם הוא יהודי או ערבי. יש מצב מורכב אבל רוב רובם של האנשים רוצים להתפרנס ולעבוד. אסרנו כניסה של כל אנשי המקצוע למוסדות חינוך: שיפוצניקים, חשמלאים, שרברבים… אף אחד לא נכנס עכשיו לבתי ספר. כשיירגע נכניס אותם. אפשר טיפה לדחות את העבודות בשבועיים שלושה, לא יקרה כלום. כך גם נרגיע גם את ההורים המודאגים".

דיברת עם נתניהו לאחרונה בנושא ביטחון?

"דיברתי איתו לפני הכנס עם ראשי הרשויות ואני אומר לך שזה לא פשוט להיות ראש ממשלה כשאתה תחת מתקפת טרור. הכי קל זה לתת עצות מהכורסה בסלון. דיברנו על הכנס וביבי אמר לי 'אני נותן לכם את כל האמצעים. אישרנו תקציבים, הקטנו את הקריטריונים הנדרשים למאבטחים ושומרים כדי שתוכלו לקחת במיידי עוד מאבטחים'. ביבי מבין טוב מאד את הצרכים שלנו כרשויות מקומיות".

מודיעין איכשהו קצת בצד מהבחינה הביטחונית וטוב שכך. אבל לא עשו כאן יותר מדי רעש?

"אין עיר שלא צריכה להיערך במדינה לכל ההיבטים הביטחוניים, ואנחנו עושים מה שצריך. אנחנו קרובים לקו התפר ולכן אנחנו ממשיכים להביא אנשים מבחוץ ולעבות מעגלי אבטחה נוספים במוקדים מסויימים בעיר. מטרתי היא להביא תחושת ביטחון לתושבי העיר, לכן אפילו הוצאנו אנשים מהמשרדים בעירייה החוצה לאייש את המחסומים ובסך הכל הצעדים שנקטנו נותנים תחושת ביטחון לתושבים".

שאלה אחרונה בתחום הפוליטי: מתי להערכתך תהיה ראש ממשלה?

"אני יכול לומר לך שלפחות עד סוף 2018 אהיה ראש עיר. אבל כל דבר בעיתו. להיות ראש ממשלה? גם זה יגיע מתישהו. ללא ספק בשלב מסויים בנאדם צריך להגיע להחלטה עם עצמו כדי ללכת לשלב נוסף והנהגת המדינה זה שלב נכון, אבל עוד חזון למועד, וכשנגיע לזה אתה תדע בין הראשונים על כך".

  בתמונה: עם נתניהו. "צריך לדאוג שתהיה למדינה הנהגה אחראית צעירה ומנוסה" (צילום ארכיון)

כתבות נוספות

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

הבונוס: מגרש בשווי 125 מיליון שקל

הקרב המשפטי המורכב סביב עסקת רכישת מתחם ישפרו סנטר במרכז עינב במודיעין הושלם בחלקו, וכעת תיהנה חברת ניופורט ממגרש בשטח של 17 דונם שיישאר בידיה ומיועד להקמת מרכז לוגיסטי

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

המשך קריאה »

הקרב בצומת שילת

תאונת דרכים ללא נפגעים הובילה במוצאי שבת לקטטה המונית בתחנת הדלק בצומת שילת בין שתי קבוצות צעירים ממזרח ירושלים וממטה בנימין. במהלך הקטטה נפצעו מספר משתתפים ושמונה עוכבו לחקירה

המשך קריאה »

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »