למי יש יותר כבוד?

יהודה גולן

אין זה סוד שמאז נבחר דוד לאו ממודיעין לתפקיד הרב הראשי לישראל הופר האיזון העדין והסטטוס קוו שהיה קיים ברבנות העירונית. מאז שלאו דילג ל"בית יהב" בירושלים (שם נמצאת הרבנות הראשית) מתנהלת מלחמת עולם בין שני הרבנים העירוניים במודיעין, הרב אליהו אלחרר והרב יעקב צ'קוטאי, כשעל כפות המאזניים מונח התואר הנכסף "רב העיר מודיעין".

לכאורה, עזיבתו של הרב לאו היתה אמורה לנסוך שלווה ושקט בתחום הרבנות בעיר. כי הרי מודיעין היתה העיר היחידה בישראל שבה כיהנו שלושה רבנים ועתה נותרו שניים בלבד. על פני השטח אלחרר וצ'קוטאי שופעים חיוכים מנומסים זה לזה. מתחת לפני השטח המצב שונה לגמרי ושם רוגשים העניינים והמעורבים נערכים לסיבוב קרבות נוסף. ואכן, בשבועות האחרונים חלה עליית מדרגה של ממש במלחמה בין שני הרבנים של העיר, שכל אחד טוען "תואר רב העיר שלי הוא".

על חומרת הקרבות מלמדת התערבותם, הקשה והרגוזה, של ראש העיריה ומנכ"לה. הגדיל לעשות המנכ"ל יורם כרמון, שבימים האחרונים שיגר לשני המתקוטטים מכתב חריף לשני הרבנים ובו הוא מודיע להם כי הוא רושם להם "הערה משמעתית" בתיקם האישי, שכן השניים הם עובדי העירייה,  וההערה שנרשמה להם היא בגין לא פחות ולא יותר: התחזות.

אין ספק שמדובר בצעד יוצא דופן. החוגים הדתיים בעיר, שעוקבים אחר מאבקי הכוח של השניים, נערכים כבר לסיבוב הבא, שייתכן מאד כי יגיע גם לכותלי בית המשפט, מכיון שהרב צ'קוטאי מאיים בתביעה נגד העירייה על פגיעה בשמו ובתפקידו.

נוסח המכתב המלא

הרקע למכתבו של כרמון הוא העובדה שגם אלחרר וגם צ'קוטאי מתהדרים בתואר "רב העיר מודיעין-מכבים-רעות", כאשר אין זה המצב בפועל. כרמון פנה לשניים מספר פעמים בעבר והורה להם להפסיק לכנות עצמם "רב העיר" בפרסומים כאלהואחרים. הרבנים צקצקו בלשונם, אמרו לו שהכל יהיה בסדר – והמשיכו. בשלב מסויים "נשבר" לראש העיריה והמנכ"ל, כפי שמלמד המכתב:

"לאחרונה קיימנו פגישה בה הודעתי לכם כי התחזות כזאת תיחשב כפגיעה במשמעת. עוד לא יבשה הדיו וכבר אני מקבל חוברת בנושא השמיטה מהרב יעקב צ'קוטאי, בה אתה מתחזה לרב העיר מודיעין-מכבים-רעות, ומסמך בנושא השמיטה מהרב אליהו אלחרר, בה אתה מתחזה לרב העיר מודיעין-מכבים-רעות. אני מודיעכם כי קצה נפש העירייה במלחמות הרבנים".

כאן מגיעה האזהרה המפורשת לפגוע במשרות השניים: "במידה ותמשיכו לסטות מדרך הישר לא יהיה מנוס מלדרוש משר הדתות לקיים בחירות לאלתר בעיר מודיעין-מכבים-רעות, למרות בקשותיכם בנושא. אני שב ומודיעכם כי אף אחד מכן איננו רב ראשי של העיר מודיעין-מכבים-רעות! בנשיאת תואר זה יש מן ההתחזות".

הערת המשמעת תויקה בתיקם האישי של שני הרבנים. נוסח המכתב החריף מלמד כי שני הרבנים ביקשו שלא לקיים בחירות לאחר עזיבתו של הרב לאו, למרות שלמעשה בעיר לא מכהן כיום רב ראשי אשכנזי במקום לאו.

שבוע לפני ששוגר מכתב הנזיפה שיגר כרמון מכתב ראשון לשני הרבנים בעיר, בו הוא מזכיר להם כי בישיבות קודמות סוכמו תנאי עבודתם וכי נקבעה חלוקת הסמכויות ביניהם בתחומי הכשרות ומקוואות, הקבורה, הנישואין ועוד. על פי המכתב עולה, כי הרב אלחרר אחראי על תחומי העיר מודיעין ללא מכבים רעות, עליהם אחראי הרב צ'קוטאי, אם כי בנושא הנישואין, אם תושב העיר יבקש דווקא שהרב צ'קוטאי יערוך את חתונתו או להיפך, בקשת התושב קודמת לכל.

עד כמה לוקח כרמון את העניין ברצינות ניתן לראות בהערה שהוסיף למכתבו ובו ציין בהדגשה בולטת כי "כל הפרה של הסיכום הנ"ל, תיחשב כפגיעה במשמעת על פי פקודת העיריות".

אני אתבע אתכם!

כאמור, הרב צ'קוטאי לא מתכוון לוותר. משרד עורכי הדין אשר חלד ושות' גוייס לעזרה ומכתב תגובה חריף שוגר ללשכת מנכ"ל עיריית מודיעין, בו דוחה צ'קוטאי את ההאשמות כרמון נגדו על הסף.

עורכות הדין סיגל פעיל ויפעת תבור ממשרד חלד ושות' כתבו לכרמון: "כבר בתחילה יובהר כי מרשנו דוחה את הנטען במכתבך מיום 28 לאוגוסט ביחס לסמכויותיו של מרשנו. מכתבך מהווה ניסיון בלתי תקין לפגוע במעמדו של מרשנו, המכהן מזה שנים רבות כרב עיר בעיריית מודיעין מכבים רעות, תוך פגיעה קשה בכבודו ובהישגיו כאחד מרבני העיר שנים רבות. העירייה נטלה לעצמה סמכויות שלא בדין ובחרה ליתן 'הערת משמעת' למרשנו על לא עוול בכפו, דבר שהוא הפרזה יתר על המידה, ודאי במידה בה אין לה סמכות. ברור שלא ניתן במשיכת קולמוס לכרסם בסמכות או לפגוע במינוי שריר ותקף וקיים של רב עיר, אשר אף עוגן והוכר ע"י משרדי הממשלה והרבנות הראשית". הן מוסיפות ומטיחות בכרמון את האחריות למצב שנוצר: "העירייה היא זו שבחרה להתכחש למעמד האיתן של הרב צ'קוטאי, על מנת לנסות ולהתמודד בדרך שגוייה עם טענותיו המוצדקות של הרב צ'קוטאי בנוגע לזכויותיו הכספיות כרב עיר".

כאן ייאמר כי עו"ד פעיל מייצגת את הרב צ'קוטאי בתביעה שהגיש נגד עיריית מודיעין לבית הדין לעבודה מאחר ששכרו החודשי נפגע כיוון שהעירייה משלמת את שכרו כרב מכבים רעות לא על פי סולם שכר של רב עיר אלא רב שכונה.

נחזור למכתבו של צ'קוטאי. שתי הפרקליטות הודיעו למנכ"ל כרמון כי אם ימשיך בפירסומים "הנוגדים את מעמדו של מרשנו כרב עיר ואשר פוגעים במעמדו, שמו ותפקידו, מרשנו הנחה אותנו לפעול בכל האמצעי העומד לרשותנו על פי דין, על מנת למגר זאת".

עותק של המכתב שוגר לסגן שר הדתות אלי בן דהן, ללשכות שני הרבנים הראשיים הרב יוסף והרב לאו, ולראש העיריה חיים ביבס. מה שמלמד על חשיבות הנושא ועל כך שהפרשה חרגה מגבולות הסיפור המוניציפאלי.

תגובות

הרב יעקב צ'קוטאי הגיב על הפרשה כך: "הרב צ'קוטאי הוא אחד מרבני העיר ולעירייה אין סמכות לקבוע אחרת. כמובן שגם אין לה הסמכות לקבוע את תוארו של הרב, שבודאי איננו כפי שמנכ"ל העירייה מנסה לתאר. מעמדי כרב העיר מוגדר ע"י משרדי המשפטים, הפנים והדתות, ברשומות, כרב העיר מודיעין מכבים רעות. אמנם יש לאנשים בעיר אינטרס צר אופק ויש בעירייה אנשים שמבקשים להנציח את ימי איחוד העיר מודיעין עם המועצה המקומית מכבים-רעות, כשעדיין לא היה ברור מעמדם של הרבנים עקב האיחוד בין היישובים".

אז אם כל כך ברור לך מה מעמדך, מדוע פרצה המהומה?

"כי יש גורמים שמתנכלים לי ורוצים לקדם אנשים אחרים. הרי אין יישות משפטית שנקראת העיר מודיעין, כי מאז איחודה מדובר על העיר מודיעין מכבים רעות. אז אי אפשר להיות רב העיר מודיעין בלבד, או רב מכבים רעות בלבד".

אומרים שההגדרה שלך היא בעצם "רב שכונת מכבים-רעות".

"ממש לא. אני מוגדר כרב עיר ולא רב שכונה, שמשמעותה הבדלים גדולים בתנאים ובשכר ולזה כמובן לא אסכים. הכל התחיל מכך שמודיעין אוחדה עם מכבים-רעות ונוצרה מציאות שבה היו שלושה רבני עיר במודיעין".

אתה מאיים ללכת לבית המשפט אם העירייה תפגע בך?

"כן. מנסים לפגוע במעמדי ואני לא אתן לזה יד. אני אלחם על מעמדי. העירייה נתנה לי הערת משמעת בלי שום סיבה ואני כמובן אתנגד לזה".

המנכ"ל כרמון העדיף שלא להתראיין בפרשה, למרות בקשה מפורשת. במקום זאת העביר דובר העירייה תגובה בזו הלשון: "מעולם לא שונה מעמד הרבנים בעיר. הרב יעקב צ'קוטאי הוא רב מכבים רעות והרב אליהו אלחרר הוא רב מודיעין. כל שימוש של מי מהם בתואר אחר הוא שימוש פסול".

תגובתו של הרב אלחרר לא התקבלה. חבר המועצה ברוך בוחניק, המחזיק בתיק שירותי הדת, אמר: "כשנכנסתי לתפקיד גיליתי שאין הגדרות מסודרות של חלוקת סמכויות רבנים במחלקה, אבל כשהתחלתי לבדוק לעומק התברר לי שיש חלוקה ברורה של סמכויות רבנים. החלטתי לאכוף את הוראות חלוקת הסמכויות. עשיתי בירור אצל מנכ"ל העירייה יורם כרמון והחלטתי שאכן למען סדר העבודה הנכון, חייבים להטמיע את חלוקת הסמכויות בין שני הרבנים".

צילום אינגריד מולר

2014-09-22 01:00:00
2018-08-20 01:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך