מה שמגיע – מגיע

איילת לוין, צילומים העמותה
2014-10-21 01:00:00
2014-10-21 01:00:00

בשבוע הבא תחנוך העמותה למען הקשיש במודיעין פרויקט מיוחד בשם "נקודת זכות". מדובר בייעוץ וליווי ניצולי שואה למיצוי זכויותיהם ללא תשלום. את התשלום לעמותת "אביב", המבצעת את הפרויקט בפועל, מממנת העמותה למען הקשיש. הפרויקט ייחנך בטקס אליו הוזמנו ניצולי שואה מרחבי העיר ובני משפחותיהם. הוא יתקיים ביום שני ה-27/10 באולם עינן בקניון.

"נקודת זכות" הוא מיזם משותף של ארגון אשל ג'וינט ושל עמותת אביב, אותו הביאה לעיר העמותה למען הקשיש, שגם מממנת את עלותו כך שניצולי השואה לא ישלמו ולו שקל אחד עבור הייעוץ והליווי שיקבלו. הפרויקט מתקיים בשיתוף עיריית מודיעין, המקצה לו מרחב פעילות במסגרת שי"ל- שירות ייעוץ לאזרח.

מטרת הפרויקט ויחודו היא לתת יעוץ וליווי "חכם" ומהיר בקהילה, עד למיצוי ומימוש הזכויות, במקומות הנגישים לניצולי השואה באמצעות ליווי אישי מסור ומקצועי תוך חתירה לשיתופי פעולה, מניעת כפילויות וזירוז זמן הטיפול. זו הפעם הראשונה שמוצע שרות שכזה באיכות ובהיקפים המדוברים ועל ידי אנשי מקצוע מומחים בתחום.

המיזם מאפשר סיוע לניצולים דרך מתן ליווי ויעוץ אישי או קבוצתי, מעקב אחר התהליך, פיתרון בעיות הצצות במשך הזמן מול הרשויות והגורמים המשלמים ומיצוי הזכויות. הדגש הוא על פעילות ממוקדת, מקצועית ומיידית.

על הפרק – זכויות ניצולי השואה

עמותת אביב תציב במודיעין יועץ אשר יקבל במועדים קבועים ניצולי שואה במסגרת שי"ל, בפגישות שיתואמו מראש. היועץ, בעל ידע מקצועי, ניסיון מקיף ובקיא בזכויות המתעדכנות, מספק יעוץ והכוונה, פורש את תמונת הזכויות המלאה, עונה על כל השאלות, מסייע במילוי טפסים ועוד. כל זאת על בסיס קבוע ועד לסיומו המוצלח של תהליך מיצוי הזכויות. מדובר בזכויות והטבות שעשויות להגיע לכדי מאות ואלפי שקלים בחודש לכל ניצול בהחזרי תשלומים ופטורים, הגדלת הקצבה החודשית, הטבות סוציאליות וכספיות מיוחדות ועוד.

עמותת "אביב לניצולי השואה" תעמיד לרשות המיזם מערך תמיכה של עורכי דין בכירים (בנוסף ליועץ בנקודה) לטיפול במקרים מורכבים וכן פניה לרשויות בישראל ו/או גרמניה, תרגום מידע במקרה הצורך וכו'. העמותה, בשיתוף הגורמים העירוניים, יערכו בדיקה מול ניצולי השואה המטופלים דרך הפרויקט האם קיבלו את זכויותיהם. כחלק מהתהליך הנדרש למיצוי ומימוש מוחלט של הזכויות ולפתרון בעיות במהלך תהליך זה. תהליך מיצוי הזכויות לניצולים אינו מצטמצם רק לתחום הכלכלי אלא מהווה הכרה שהניצול מייחל וזוכה לה מטעם רשויות המדינה. מדובר בחובה חברתית שזמנה מוגבל בשל מצב הניצולים וגילם המתקדם.

העמותה למען הקשיש קוראת לכל ניצולי השואה הגרים בעיר ולבני משפחותיהם להתקשר לשי"ל לקביעת פגישה ראשונית לייעוץ בטלפון: 08-6499695 בימים א' עד ו' בין השעות 9:00-12:00, ו אחר הצהרים בימים א' – ה' 16:30-18:00.

שירות זה מתווסף לפעילות נוספת ייחודית שמפעילה העמותה לניצולי שואה – "קפה אירופה" ובו שלוש קבוצות ניצולים: שתיים לדוברי עברית ואחת לדוברי רוסית. הקשישים נפגשים שם עם מתנדבים תלמידי כיתה י' ובנוסף לתכנית החברתית המתקיימת בכל מפגש הם משוחחים ונקשרים ושני הצדדים מרוויחים: המבוגרים מרוויחים אוזן קשבת נוספת של הדור הצעיר והצעירים בין היתר ינציחו בעזרת המפגש את זיכרון השואה.

שירות נוסף שהושק לאחרונה על ידי העמותה הוא מתן ייעוץ לגמלאים, ולא רק לניצולי שואה, על זכויותיהם ובכל נושא שרק ירצו. שתי מתנדבות מטעם העמותה בשיתוף ש.י.ל יהיו זמינות לשאלות הקשישים ומשפחותיהם ויטפלו רק בנושא זה. יו"ר העמותה מאז ינואר האחרון הוא מיגל הרף, שמספר: "אחת המטרות שהצבנו לעצמנו היא לעזור לגמלאי מודיעין למצות את זכויותיהם ולהיות להם לעזר איפה שיש צורך בכך. אנחנו יודעים שיש לכך חשיבות רבה גם היות ואנחנו, ראשי ומפעילי העמותה, בעצמנו גמלאים וגם מתוך שיחות עם אנשים הפונים אלינו".

כאלף מבוגרים כבר משתתפים

העמותה למען הקשיש במודיעין הוקמה בשנת 2000 על ידי העיריה ומתנדבים, במטרה לפתח ולהעניק שירותים לאוכלוסיית הגיל השלישי. עם התמקדות בעיקר באוכלוסיית הגמלאים עם צרכים ייחודיים הזקוקים לתמיכה, כגון קשישים לא עצמאיים (מוגבלים פיזית), בעלי קושי בהתניידות, ניצולי שואה ועוד.
העמותה פועלת בשיתוף פעולה עם אשל (אגודה לפיתוח שירותים למען הזקן בישראל), יד שרה, יחידת הנוער במתנ"ס, משרד הרווחה עיריית מודיעין והאגף לשירותים חברתיים בעיר ולמעשה משמשת כזרוע מבצעת נוספת של העירייה בתחום השירותים לגמלאים.

העמותה מפעילה את השירותים השונים בעזרת מתנדבים. "לעמותה יש כאלף 'לקוחות' בעיר ובכל שנה היא מונה כ-300 מתנדבים, כמחצית מהם גמלאים והחצי השני הם בני נוער הבוחרים להתנדב בעמותה מטעם מחויבות אישית. "אנחנו תלויים באופן מלא במתנדבים בלעדיהם היינו פושטים את הרגל", מסביר הרף. ישנן מגוון פעילויות ושירותים שמספקת העמותה לקשישים ביניהם פעילות חברתית במועדון לחברי הקהילה ופעילויות בהתאמה אישית כמו שירות "אוזן קשבת" וביקורי בית. במסגרת אוזן קשבת המתנדבים יוצרים קשר טלפוני קבוע עם קשישים חולים ובודדים (למעלה ממאתיים קשישים רשומים לפרויקט) וביקורי בית בלמעלה מחמישים בתי קשישים. היא מפעילה גם תוכניות טיפול לקידום בריאותי וסיוע ומועדונים חברתיים ואף כאלה המשלבים פעילות ספורטיבית כמו ברידג', פאטנק ועוד. 

במועדון העמותה הנקרא "לא נפסיק לשיר" מתקיימים חוגים, הרצאות, שירה בציבור, פעילות גופנית ומשחקי חברה, חגיגות וטיולים וניתנים שירותי רווחה וייעוץ. המועדון פועל במשך ארבעה ימים בשבוע החל מהשעה 8:30 ועד 11:45 והגמלאים מקבלים גם ארוחת בוקר קלה. בכל יום פעילות מגיעים למועדון בין ארבעים לחמישים גמלאים, רובם מוגבלי תנועה וחלקם אף על כיסא גלגלים ומבלים שם את שעות הבוקר. כמו כן , חוגגים במועדון את חגי ישראל (ארוחות חג, טקסים), ימי הולדת , הולדת נכדים ועוד. למי שמגיע לכל המפגשים במהלך השבוע יכול לרכוש מנוי בעלות של מאתיים שקלים בלבד (כ-12 שקלים למפגש).

נותנים לכם – קחו

בעלות של 125 שקלים בחודש מנויי שירות "קהילה תומכת" מקבלים סל שירותים הכולל חיבור ללחצן מצוקה באמצעותו ניתן להזעיק שירותי חירום 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, שירות של אב בית המבצע תיקונים קלים בבית או מזמין ומפקח על עבודת אנשי מקצוע במקרים בהם נדרשים תיקונים מורכבים, פעילות חברתית, "אוזן קשבת" ובו מתבצע קשר טלפוני/ביקורי בית למנויים והמועדון פתוח עבורם למפגשים קבועים אחת לשבועיים.

העמותה למען הקשיש מפעילה גם קבוצות תמיכה לגמלאים שבן או בת זוגם חולים סופניים ואת פרויקט "בית חם" המיועד לקשישים מוגבלי תנועה שחסרה להם חברה. בעיר כיום פועלים שלושה בתים חמים של גמלאים ובהם יחד עם מתנדבי העמותה מארחים בהם בין עשרה לחמישה עשר גמלאים הגרים בשכנות. הפעילות נותנת מענה לאלה שמתקשים להגיע למועדון או אין באפשרותם להגיע אליו.

"העמותה דוחפת שהפגישות יתקיימו לפחות פעם בשבוע וממלאה אותם בתכנים ומספקת גם כיבוד קל", מספר הרף. "זו תוכנית מדהימה המנסה לעזור לקשישים להתמודד בהצלחה גם עם קשיי נגישות וגם עם הבדידות, נוצרים בין המשתתפים קשרים חברתיים וחלקם נשארים בקשר גם מחוץ למפגשים. עד סוף השנה אנו מקווים שיהיו לנו עוד חמישה בתים חמים נוספים. נגישות היא בעיה מוכרת ולא מתאפשר לנו להסיע את כולם למועדון, אבל אני לא נוהג להתעסק בלמה לא אלא בלמה כן ובית חם היא דוגמא לכך. אחת הבעיות הקשות איתן מתמודדים הגמלאים היא הבדידות ובעזרת תוכניות אלה אנו מקלים עליהם בהקשר זה כל שביכולתנו".

בואו להתנדב ולסייע

כיום חסרים בעמותה בעיקר מתנדבים דוברי עברית, אנגלית, רוסית וספרדית, המוכנים להשקיע מזמנם בקיום שיחות טלפון עם קשישים לבדיקת מצבם (לפחות פעם בחודש), מתן סיוע טלפוני, לשירות "אוזן קשבת" ובשעת הצורך גם ביקורי בית.

כל אדם יכול למצוא את התחום בו הוא רוצה להתנדב בעמותה. עם זאת, העמותה צריכה מתנדבים גם בתחומים ידועים מראש, מתנדבים בוגרים, לא בני נוער – להם לרוב נמצא מענה בפרויקטים למחויבות אישית בתחומים הבאים: העברת הרצאות בנושאים מגוונים, מוזיקה – נגינה כיחיד או כהרכב, מתנדבים לביקורי בית (הדורשת מחויבות של פעם אחת בשבוע), סיוע במועדון הקשישים "לא נפסיק לשיר", הפועל בבקרים – כאן מחפשים בעמותה בעיקר אנשים שאוהבים אנשים. שירצו לשבת ולשוחח על הא ועל דה עם לקוחות המועדון.

עוד מחפשים בעמותה אנשי מקצוע לליווי והכשרת מתנדבים- פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מנחי קבוצות, שיכולים להתנדב לסייע מדי פעם בהכשרה והעשרה למתנדבים עצמם, מתנדבים בוגרים לעבודה פיזית בסידור מועדון הקשישים חצי שעה בבוקר- תכיפות ההתנדבות היא בהתאם למתנדבים, אך השעה היא קבועה: כל בוקר בשעה 07:30 – סיוע בסידור השולחנות והכיסאות במועדון. ואחרון חביב: מחפשים מעצב/ת פנים ונותני שירות בתחום.

להתנדבות בעמותה למען הקשיש סמסו לג'ודי: 050-2222035 או לדבורה 052-3931495

צילום פרטי

כתבות נוספות

עוד דירות קטנות במרכז העיר

ועדת המשנה לתכנון ובניה של עיריית מודיעין אישרה להפקדה את התכנית להקמת 42 יחידות דיור חדשות במקום מבנה בזק ההיסטורי, כאשר 60% מהן יהיו בגודל של עד ל-80 מ"ר

עברו למרכז

חברת פירספוט, המספקת סקירות וחוות דעות על מוצרים טכנולוגיים לחברות ענק בעולם, העבירה לאחרונה את משרדיה מהפארק הטכנולוגי לבניין דונה 2 במע"ר

ברחה וניגחה

תושבת רחובות שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קלה באזור מודיעין נמלטה מהמקום, פגעה במספר רכבים, ביניהם גם ניידת משטרה, ונעצרה לבסוף רק בכביש 6

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

עוד דירות קטנות במרכז העיר

ועדת המשנה לתכנון ובניה של עיריית מודיעין אישרה להפקדה את התכנית להקמת 42 יחידות דיור חדשות במקום מבנה בזק ההיסטורי, כאשר 60% מהן יהיו בגודל של עד ל-80 מ"ר

המשך קריאה »

עברו למרכז

חברת פירספוט, המספקת סקירות וחוות דעות על מוצרים טכנולוגיים לחברות ענק בעולם, העבירה לאחרונה את משרדיה מהפארק הטכנולוגי לבניין דונה 2 במע"ר

המשך קריאה »

ברחה וניגחה

תושבת רחובות שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קלה באזור מודיעין נמלטה מהמקום, פגעה במספר רכבים, ביניהם גם ניידת משטרה, ונעצרה לבסוף רק בכביש 6

המשך קריאה »

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

המשך קריאה »