מרגישים בבית

חנה שטרן
2013-10-28 00:00:00
2018-09-13 01:00:00

"להפוך את השכונות לקהילות" – זהו המסר וזו המטרה של עמיחי זליג העומד בראש סיעת 'הבית שלנו' המתמודדת בבחירות למועצת העירייה.

זליג אינו מאזכר ולו במילה אחת את  מפלגת המקור שלו – 'הבית היהודי' – שמרשימתה פרש לאחר שדרישתו לקיום פריימריס לקביעת הרשימה לבחירות לא התקבלה, ומצהיר כי התנועה החדשה שהקים פתוחה לכולם, ולא רק לציבור חובשי הכיפות המסורתי.

נפגשנו השבוע עם זליג ועם מספר 2 ברשימתו, עו"ד נעמה כהן-ספראי, שבעצם אמורה לנוח בימים אלה בהם היא נמצאת בחופשת לידה. "הוא הכריח אותי להצטרף", היא אומרת בחיוך לאחר שהגיעה לפגישה עם התינוקת החדשה, שנשארה שקטה להפליא במשך יותר משעה.

היכרות דרך הילדים

כהן-ספראי, נשואה ואם לארבעה בגילאי 12, 10, חמש, וכאמור תינוקת בת חודש וחצי. היא משמשת כעורכת דין במקלט לנשים מוכות, ומייצגת גם את תנועת 'קולך' הפועלת לקידום מעמד האישה בחברה הדתית. גדלה בקיבוץ יבנה ועם נישואיה עברה למודיעין, הייתה חברה בוועדה לקידום מעמד האישה בעירייה, שותפה בתוכנית ר"מים עם העיר התאומה רוצ'סטר, ופעילה בקבוצת 'לימוד מודיעין' ברוח היהדות הפלורליסטית. בניגוד למראה המאפיין את הדתייה המסורתית, היא לא חובשת לראשה כיסוי ראש, ואפילו לובשת מכנסיים.

"אני מכירה את עמיחי שנים רבות, הוא עשה המון בשכונה שלנו – אבני חן – פעילויות למען הקהילה וגם מאבקים למען החינוך הממלכתי-דתי", היא אומרת, ומוסיפה כי ההיכרות החלה בעצם במערכות החינוך שבהן לומדים ילדיהם.

מה הטעם בוועדה שמתכנסת פעם אחת בלבד?

זליג עצמו גדל בפתח תקווה ומזה עשור מתגורר עם משפחתו  במודיעין. הוא נשוי לשימרית העובדת במרכז הרב-תחומי, ושניהם הורים לשלוש בנות בגילאי 12, תשע וארבע. הוא בעל חברה פרטית בתחום המחשוב, יו"ר קהילת 'השחר' ויו"ר ועד ההורים בבית ספר 'דרכי יהודה'. בנוסף, חבר ועדת ההיגוי בתוכנית 'אורים' להעצמת הזהות היהודית, בשיתוף 'קרן אביחי'. בעבר ארגן אירועים כמו צעדה אלטרנטיבית בחנוכה ביום שישי במקום בשבת, ירידי ספרים, ואירועים סביב החגים, בשיתוף המתנ"ס. "הקמתי את הפורום הבית-ספרי הדתי, דבר שאחרים לא הצליחו לעשות. הייתה ועדה בראשות מיכאל חרל"פ, ואני שימשתי ממלא מקומו. לצערי הוועדה התכנסה רק פעם אחת", הוא אומר.

מה המסר המרכזי שלכם?

זליג:"קירוב לבבות בין דתיים לחילונים".

כהן-ספראי: "אנחנו יוצאים נגד הסקטוריאליות. נכון שבתי כנסת הם סקטוריאליים (לפי העדות והמוצא. ח.ש.), אבל לנו חשובים יותר האנשים מאשר המבנים".

זליג: "אנחנו מחפשים את הקהילה, להשקיע פחות בתשתיות ויותר בתוכן. אני רוצה שיצביעו עבורי לא בגלל העובדה שיש לי כיפה על הראש. הדגלים הכי חשובים בעיני הם התרבות בתוך השכונות, ולפתח את השיח בין האנשים – ואני לא מדבר רק על האוכלוסייה הדתית. אני משתייך בעצמי לקהילת 'השחר', וכל תושב דתי במודיעין משתייך לקהילה מסויימת, וכך אנו חיים כאן בעיר,ויש לזה יתרון עצום".

כהן-ספראי:"אף אחד לא יכול בקהילה ליפול בין הכסאות, מי שחולה נעזור לו".

זליג: "זה לא להיות יותר מדי אחד בתוך השני, אבל זו תוכנית למימוש מיידי, ולא סיסמאות. חשוב לי להפריד בין הצד הפוליטי של ההתארגנות, לבין האירועים והפעילויות כמו אלו שמתקיימות במתנ"ס השכונתי. הן יכולות הרי להתקיים גם בבית הכנסת השכונתי שיהיה מיועד לא רק לתפילה".

כהן-ספראי: "בבקרים בית הכנסת יכול לשמש את קהל הגימלאים, אחר הצהריים את הנוער, ובערב לאירועים, לסדנאות, וסתם למפגשי חברה. אפשר להקים לדוגמה חדר ג'ימבורי לאמהות ותינוקות".

יופי של תוכניות. מהיכן תשיגו מימון?

כהן-ספראי: "מהעירייה, או שאפשר להשתמש בדברים קיימים".

זליג: "זה כמו לבנות מתנ"ס. המודל הזה כבר קיים ועובד בירושלים, יש שם מינהל קהילתי מטעמה של העירייה בכל שכונה. לאט לאט עיריות מבינות שכדי להשקיע בתושבים צריך חשיבה מחודשת. כשאני עושה אירוע באמצעות שיתוף הציבור זה יותר מצליח מאשר להפיק אירוע ללא שיתוף, ולדאוג שאנשים יגיעו אליו".

 

להוריד את מחיר החינוך לגיל הרך

כהן-ספראי: "צריך לשנות את יוקר המחיה של החינוך בגיל הרך. במודיעין הכל יקר – החוגים והמסגרות. במשפחתונים העלות היא 2,500 שקל, וכל חוג עולה 300 שקל, וגם מחיר הקייטנות יקר. אפשר לשנות את התמחור אם העירייה רוצה, אפשר לדאוג שהמתווכים יקבלו פחות והאנשים ישלמו פחות. לדעתי, אם יהיה לאנשים יותר כסף פנוי הם ירכשו יותר דברים בעיר. אנשים מרגישים שיוקר המחיה הפך לבלתי נסבל. שלושת ילדיי הולכים לחוגים ואני יודעת שהורים משקיעים אלפי שקלים בחינוך הבלתי פורמלי".

באילו נושאים תרצו לעסוק במועצה?

זליג: "אני מגיע מתחום הפעילות בחינוך הדתי, יש לנו צרכים אחרים כמו שעות תקן נוספות משום שלומדים פחות מקצועות העשרה כמו אנגלית, ציור או מוסיקה. אנחנו משלימים זאת באמצעות תל"ן (תוכנית לימודים נוספת) – ובתי ספר אחרים לא נזקקים לשעות האלו. בבית הספר בו לומדים ילדי, 'דרכי יהודה', יש שלוש שעות תל"ן עליהן אנו משלמים בנפרד. חסרים לנו בממ"ד אולמות ספורט באולפנה 'אורות מודיעין' ובישיבת 'לפיד'. מבחינת תנועת הנוער 'בני עקיבא', במודיעין יש הכי הרבה חניכים – 1,550 רשומים, ואין מספיק סניפים בנויים בעיר,  עד כה נבנה רק סניף אחד, צריך להלחם על כל אלה. אנחנו עיר מאוד צעירה אבל אני מעוניין שכבר עתה יהיה לילדים שלנו את כל זה, ולא כשיגדלו. צריך להשקיע בצעירים ובילדים עכשיו".

כהן-ספראי: "זה יותר חשוב מאשר להשקיע בפארק אקסטרים ששה מיליון שקל".

האם לדעתכם שירותי הדת בעירייה צריכים לפעול באופן שונה? 

זליג: "חסרה תוכנית-אב לבתי כנסת. נוצר מצב מעוות לפיו נבנו בתי כנסת קטנים שלא עונים על הדרישות, וצריך לדעתי קריטריונים ברורים ולעשות סדר בנושא, כי המימון לא מגיע מתקציבי העירייה, הכספים מגיעים מוועדת ברודט של משרד השיכון".

לכמה מנדטים אתם מצפים?

זליג: "עשינו משאל בשבוע שעבר בקרב 1,900 איש באמצעות חברת 'טלאול', ויצא ש-50% מהמשיבים לשאלה 'מי הייתם רוצים שיוביל את הציבור הדתי?' בחרו בי. האמת היא שאותנו התוצאות לא מפתיעות. מאז שהתחלנו את המהלך אנחנו זוכים לתמיכה גורפת בציבור. אנשים רואים את 'הבית שלנו' כבית של כולם. אנו מרגישים את השטח, שיאמר את דברו ביום הבוחר, ואנחנו אופטימיים". 

 בתמונה: זליג ונעמה. קירוב לבבות בין חילוניים ודתיים. צילום חנה שטרן

כתבות נוספות

תסתדרו לבד

מצוקת כוח האדם במוסדות החינוך לגיל הרך מכה במודיעין במלוא העוצמה, ובסחלבים לא יפעילו ככל הנראה צהרונים לילדי כיתות ג'. העמותה: "במידה וייקלטו צוותים חדשים נשמח לתת מענה גם לתלמידי כיתות ג׳״

שעתו הקשה

דוח מבקר העירייה לשנת 2021 חשף סדרת ליקויים והתנהלות לא תקינה באגף הביטחון והחירום בעיריית מודיעין, והטיל את האחריות על העומד בראשו, שמוליק כהן. דוברות העירייה: "מדובר על אחד העובדים הטובים והמסורים ביותר"

המשבר בהיי טק הגיע למודיעין

יצרנית הרחפנים האוטונומיים פרספטו מהפארק הטכנולוגי בעיר הודיעה על פיטורי 12% מעובדיה: "בהתייחסות לתכנית ארוכת טווח של החברה, אנו נאלצים להיפרד מאנשים מוכשרים"

מנהל חדש לבית הספר נוף הרים

לאחר שהמנהלת הראשונה של בית הספר הממלכתי-דתי בשכונת נופים סיימה את תפקידה, מונה השבוע לתפקיד יוסף מנדל, שכיהן קודם לכן כסגן מנהל ברשת אמי"ת

תסתדרו לבד

מצוקת כוח האדם במוסדות החינוך לגיל הרך מכה במודיעין במלוא העוצמה, ובסחלבים לא יפעילו ככל הנראה צהרונים לילדי כיתות ג'. העמותה: "במידה וייקלטו צוותים חדשים נשמח לתת מענה גם לתלמידי כיתות ג׳״

המשך קריאה »

שעתו הקשה

דוח מבקר העירייה לשנת 2021 חשף סדרת ליקויים והתנהלות לא תקינה באגף הביטחון והחירום בעיריית מודיעין, והטיל את האחריות על העומד בראשו, שמוליק כהן. דוברות העירייה: "מדובר על אחד העובדים הטובים והמסורים ביותר"

המשך קריאה »

המשבר בהיי טק הגיע למודיעין

יצרנית הרחפנים האוטונומיים פרספטו מהפארק הטכנולוגי בעיר הודיעה על פיטורי 12% מעובדיה: "בהתייחסות לתכנית ארוכת טווח של החברה, אנו נאלצים להיפרד מאנשים מוכשרים"

המשך קריאה »