קפיצה קטנה לעתיד

יהודה גולן
2016-12-14 00:00:00
2016-12-14 00:00:00

חשיפה ראשונה: עיריית מודיעין הקצתה שטח של 150 דונם להקמת בית חולים עתידי בעיר, כשלצידו תקום גם אוניברסיטה. שני המוסדות החשובים הללו נכללים בתוכנית המתאר החדשה של העיר – מד-2035 – שהכנתה הושלמה ובימים אלה מוצגת למועצת העיר.

יש להבהיר כי הכללת בית חולים ואוניברסיטה בתוכנית המתאר אין משמעותה כי המוסדות האלה אכן יקומו כאן. בשונה מהאצטדיון (שעל הקמתו דווח כאן לראשונה לפני שבועיים), בית חולים ואוניברסיטה הם מוסדות שעליהם מחליטה המדינה ולרשות המקומית אין אפשרות להקימם לבד. המשמעות היא שמודיעין, בצפתה עשרים שנה קדימה – רואה את עצמה כראויה לאכלס אותם וכבר מקצה את השטחים הנדרשים לכך ולוקחת בחשבון את התשתיות המתאימות.

ראש העיריה חיים ביבס מאשר את הדברים: "הקצנו שטח של 150 דונם באזור הפארק הטכנולוגי החדש שלמעשה יהווה את ההרחבה של הפארק הטכנולוגי הקיים שאותו סיימנו לשווק בימים אלה. בחלק החדש שיהיה מזרחית לפארק הטכנולוגי הקיים יוקם בית החולים ולצידו האוניברסיטה, בנוסף למכללה שנמצאת בתוכנית המתאר הקיימת".

ביבס אישר גם כי למעשה משרדה של האדריכלית נעמה מליס, שנשכרה במיוחד לצורך בניית תוכנית המתאר המקיפה, סיימו כבר את עבודות ההכנה של תוכנית המתאר, המהווה למעשה את שלב ב' בפיתוחה של העיר. בימים אלה מלטשים סופית את ניסוח המסמך שיוגש לדיון בישיבת המועצה בתחילת חודש ינואר 2017. המסמך יהווה למעשה את התוכנית שתשמש בסיס לפיתוחה של העיר בעשורים הקרובים, לפחות עד לשנת 2035.

* * *

כיום נמצאת בתוקף תוכנית המתאר הקיימת – מד 2020 – שבקרוב תגיע לפרקה ותפקע עם חלוף התאריך שנושא את שמה. העקרונות של "מד 2035" אינם מה שיקרה במודיעין משנת 2035 והלאה אלא נקודות ציון למה שיקרה כאן החל מעוד שלוש שנים.

כבר עכשיו ניתן לראות כיצד תראה למעשה העיר עוד עשרים שנה, שכן מד-2035 תציג את כיווני ההתפתחות של העיר בהיבטים השונים, שלהם השלכות על כלל תחומי העיר של תושבי העיר לדורות הבאים.

מעיון לא רשמי בחלק מהמסמך ניתן כבר היום לגלות כי לבה של מד-2035 יהיה האזור שמשתרע צפונית לכביש 431, שם תתבצע עיקר פעולות הפיתוח האורבני של העיר.

"תוכנית המתאר החדשה בעצם הושלמה כבר", מסכים ביבס, "וזאת אחרי ששמענו את התושבים במפגשים שקיימנו בשנה האחרונה ושמענו את כל הגורמים המקצועיים. אני יכול לומר היום כי תוכנית המתאר מד-2035 עומדת על שני פרקים מרכזיים: האחד – בינוי ופיתוח השכונות העתידיות בעיר וכן אזורי התעסוקה והמלאכה בעינב ובפארק הטכנולוגי. הפרק השני הוא מתן האפשרות לתושבי העיר בשכונות הקיימות בעיר ובאזורי המלאכה והתעסוקה, לקבל הקלות והיתרי בניה חסרי תקדים, במסגרת קו המתאר של הבניינים כמובן, וכך לבצע תוספות בניה נרחבות בדירותיהם ובעסקיהם בכל שכונות העיר. זאת כדי למנוע מתושבים את הצורך לשדרג דיור ולהחליף דירה לדירה גדולה יותר שזהו תהליך יקר ומורכב".

* * *

מעבר לשני הפרקים העיקריים שעליהם נשענת התוכנית, אלה הם העקרונות המרכזיים שיציג חיים ביבס לחברי מועצת העיר בעוד כשלושה שבועות. זאת לאחר שהעירייה קיימה כבר שני מפגשים של תושבים במהלך השנה האחרונה שבהם השמיעו התושבים את דעתם על פיתוחה של העיר בשלב ב', וגידולה הצפוי מכמאה ועשרה אלף תושבים לכ-230-240 אלף תושבים במהלך שנות קיומה של מד-2035.

הגבעות הדרומיות: זה המקום עליו ניטש מאבק עקרוני רב שנים עם ה"ירוקים". הבשורה היא שהגבעות הדרומיות יישארו הריאות הירוקות של העיר לדורות הבאים. כלומר – ללא בניה וללא בניה חדשה עליהן. חשוב להזכיר כי התייחסות זו בתוכנית המתאר אינה מחייבת. כלומר – מישהו בעוד עשר שנים יוכל להחליט אחרת.

המשמעות היא שעיקר הפיתוח והבניה בעיר יתרכזו בחלק הצפוני והצפון מערבי של העיר, מעבר לכביש 431 במה שמכונה הגבעות הצפוניות. שם החלו כבר (עדיין בשלב א' במסגרת מד-2020) לבנות מספר שכונות חדשות בהן: נופים, ציפורים ומורשת העתידית.

אזור פאתי מודיעין: תחנת הרכבת פאתי מודיעין תהפוך לאזור מתפתח בצורה מסיבית כשקו הרכבת המהיר ירושלים-תל אביב יתחבר לתחנת פאתי מודיעין באמצעות "קשת מודיעין". במהלך השנים הקרובות תפותח סביבתה של תחנת פאתי מודיעין ויוקמו בצמוד אליה איצטדיון גדול, לצידו ספורטק רב מתקנים שיכלול גם בריכת שחיה גדולה, ואזור מסחר שצמוד לתחנת הרכבת. בסמוך יוקם גם מלון.

הפארק הטכנולוגי: עוד מוקד שיזכה לפיתוח מסיבי במסגרת תוכנית המתאר החדשה מד-2035 הוא הפארק הטכנולוגי, שבימים אלה בעצם סיימו לשווק את המגרשים האחרונים הגדולים שבו.

מרכז עינב: יוגדל גם הוא בהתאם לגידול האוכלוסיה בעיר ויותאם מבחינת מבני מסחר ומשרדים לצרכי העיר במתכונתה העתידית.

* * *

תוכנית המתאר מד-2035 תאפשר לעיריית מודיעין להרחיב מאד את שטח הפארק הטכנולוגי ומרכז עינב ולהתאים את הביקוש למבני תעשייה מסחר ומשרדים לעיר בת רבע מיליון תושבים, המשמעות היא שבתוכנית המתאר מד-2035 יוכפל למעשה הפארק הטכנולוגי ויוקם פארק נוסף חדש שבפיו של ביבס כבר קיבל את השם "מנהטן הקטנה". ההרחבה תהיה לכיוון מזרח בשאיפה לחבר את הרצף הבנוי של הפארק הטכנולוגי הישן והחדש עם שכונות העיר בקצה המערבי שלה. כך למעשה גם יקרה במרכז עינב שיעבור מתיחת פנים רחבה על שטחים חדשים.

בית החולים: באזור ההרחבה של הפארק הטכנולוגי יוקם בעתיד בית חולים כצורך לספק שירותי רפואה לעיר בת רבע מיליון איש. לפני שנה וחצי התקיימו פגישות עם ראשי רשת בתי החולים אסותא, שיהיה כנראה המועמד המועדף להקמת בית החולים בעיר. ראש העיר אישר כי בתוכנית המתאר החדשה הוקצה שטח של 150 דונם להקמת בית החולים,.

אוניברסיטה: במתחם בית החולים יועד שטח נוסף שבו תוקם גם אוניברסיטה עתידית שתצטרף למכללה שעתידה לקום בעיר בשנים הקרובות. הקמת האוניברסיטה תקל על העירייה ועל רשות מקרקעי ישראל לקבל את המצב שבו הזוכה במכרז יחליט לשנות את ייעוד הקרקע ממכללה למגורים, כפי שניתנה האפשרות ליזם לאחר כשלון המכרז הקודם למכללה.

הארכת קו הרכבת: כדי לאפשר תנועה רציפה בין העיר ובין הפארק הטכנולוגי הישן והחדש, יוארך קו הרכבת מתחנתו הסופית כיום בתחנת מודיעין מרכז לכיוון צפון וצפון מערב והמסילה תימשך לאורך שדרות החשמונאים ומשם בקשת רחבה לשדרות עמק בית שאן ועד למנהטן הקטנה, הלא היא ההרחבה החדשה של הפארק הטכנולוגי, כשתחנתה הסופית תהיה סמוך לפארק המים החדש. מדובר בתוספת של כחמישה קילומטרים של קו רכבת עירוני שישנה לגמרי את עקרונות התחבורה במרכז העיר ולכיוון מערב.

הקלות בהיתרי בניה: מד-2035 תאפשר לכל תושבי העיר לקבל הקלות בניה נרחבות בכל שכונות העיר. בשכונות המגורים מדובר עם היתרי בניה לנצל חללים כלואים, עליות גג ומרתפים לתוספות בניה, כך שברבים מבנייני העיר ניתן יהיה להוסיף חדר נוסף ואו מרפסת. התנאי הבסיסי יהיה שתוספת הבניה לא תחרוג מקווי המתאר המקוריים של הבניין. מדובר בהטבה משמעותית ששוויה מאות אלפי שקלים למשפחה.

אבל לא רק בדירות מגורים יינתנו הקלות, גם באזורי התעסוקה והמסחר במרכז עינב, בפארק הטכנולוגי ובמע"ר יוכלו בללי נכסים להוסיף בניה חדשה של שתי קומות ועד 40% משטח הבניין, שוב במגבלה של בניה בתוך קווי המתאר של המבנה: "אני רוצה לחסוך לתושבי העיר את מסלול הייסורים שהם צריכים לעבור כיום כשהם רוצים לקבל היתרי בניה", הדגיש ביבס.

 

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »