קרב רב

יהודה גולן

הרב יעקב צ'יקוטאי תובע מעיריית מודיעין משרד הפנים ומשרד הדתות, סכום עתק של 1,707,289 שקלים (ועוד 25 אגורות, למען הדיוק). זאת בגין "עיוותי שכר" שלטענתו נגרמו לו במשך שנים רבות, "פגיעה במעמדו" ועוגמת נפש שנגרמה לו. פרטי תביעה זו נחשפים כאן לראשונה.

מדובר בתביעה שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב ונמשכת כבר שלוש שנים מבלי שרואים את סופה, עד שהשופטת רינת צדיק החליטה לקרוא לצדדים ולהציע להם לגשת להליך גישור ופישור, אולי כי כבר נמאס לה מהסאגה הבלתי נגמרת, אם כי לא ברור אם הצדדים יסכימו להליך גישור כזה.

עיקרה של התביעה היא שהרב, שבאופן רשמי משתכר קצת יותר מ-9,710 שקל  בתקן של "רב שכונה" המבוסס על תפקידו במכבים ורעות, רוצה לקבל תקן רשמי של "רב עיר". כמו חברו אליהו אלחרר, שעל תלוש המשכורת החודשי שלו מופיע מספר הרבה יותר משמח – כ-31 אלף שקל.

"קיבלתי הבטחה מינהלית"

עד לפני מספר שנים היו למודיעין רב עיר ספרדי (אלחרר) רב אשכנזי (דוד לאו) ו"רב מכבים רעות" (צ'יקוטאי). כשקודם לאו לתפקיד "הרב הראשי לישראל" קיווה צ'יקוטאי לזכות בתואר הנכסף של "רב עיר", עם השכר המגיע לצד התפקיד. אבל זה לא קרה. ראש העיריה חיים ביבס גם הודיע שאינו מתכוון למנות "רב עיר אשכנזי". צ'יקוטאי, חתנו של הרב עובדיה יוסף, לא אהב את הקביעה של ביבס. אולם בלי קשר להכרזה ולתיזמונה, הוא הגיש עוד לפני הבחירות לרבנות הראשית את התביעה הכספית הגדולה נגד העירייה.

צ'יקוטאי מבקש מבית המשפט להורות לעיריה להחזיר לו את הפרשי השכר המגיעים לו בשבע השנים האחרונות (לא ניתן לתבוע מעל שבע שנים אחורנית) ולהעמיד את משכורתו על פי דרגת רב עיר, על 34,802 שקלים לחודש. כחלק מהטיעון למעמד רב עיר ציטט צ'יקוטאי "הבטחה מינהלית", כך הוא קרא לה בכתב התביעה, שקיבל לדבריו בכתב משר הפנים אלי ישי ומשר הדתות לשעבר יעקב מרגי, שני אנשי ש"ס שהבטיחו לו במכתבים שצורפו כנספחים לכתב התביעה לשפר את מעמדו ואת שכרו ולהשוותו לתנאי השכר של הרב אלחרר.

צי'קוטאי מסביר בכתב התביעה כי "הנו רב העיר היחידי במדינה אשר מבצע את מלוא תפקידי רב עיר, אך שכרו אינו שכר של רב עיר אלא ששכרו נותר ולא השתנה, והוא עומד על כחצי ואף כשליש משכרם של שני רבני העיר האחרים".

במשרד לשירותי דת תוקצבו כל שלושת רבני העיר (לאו כשכיהן כרב העיר, אלחרר וצ'יקוטאי) בסכומים שווים. אך העירייה שילמה לשניים הראשונים שכר כרבני עיר, ואילו לרב צי'קוטאי היא סירבה לשלם. מתוך התביעה: "לא די בכך ששכרו של הרב צ'קוטאי לא עלה ולא עודכן מאז שנת 1993, הרי שגם לא עודכנו בשכרו תוספות בסיסיות שונות כגון תוספת ותק, תוספת יוקר, או הסכמי שכר במשק וכן הסכמי מגדר הרבנים. שר הפנים (לשעבר. י.ג.) מר אליהו ישי, והשר לענייני דתות, מר יעקב מרג'י, הודיעו לצ'יקוטאי בכתב, מכתבים שצורפו כנספחים לכתב התביעה, כי יש לפעול רטרואקטיבית לתיקון העוול החמור שנגרם לרב צ'יקוטאי ויש לקדם עיגון רשמי של מעמדו תוך השוואת תנאי וזכויותיו ליתר רבני העיר – הרי שהעירייה מסרבת לבצע את הנחיותיהם של השרים ופועלת בניגוד לדין בעניינו של הרב צ'יקוטאי, תוך אפלייתו והלנת שכרו וקיפוחו ורמיסת זכויותיו הבסיסיות".

"אבי נולד ברוסיה"

בהמשך הפרשה חלה התפתחות מעניינת במיוחד: לאחר שלאו פרש מהזירה העירונית התפנה תפקיד "רב העיר האשכנזי". צ'יקוטאי סבר שבקונסנטלציה מסויימת, הוא יכול לאייש את התפקיד. בשיחות עם בכירים בעירייה הוא העלה את ההצעה הזו בעצמו וציין כי הדבר אפשרי משום שאביו נולד ברוסיה.

השבוע, בשיחה עימו, אישר צ'יקוטאי כי מוצאו המשפחתי אכן תואם את מה שנאמר, משום שאביו נולד באזור הגבול המזרחי של רוסיה, סמוך למפגש הגבולות עם איראן והרפובליקות המוסלמיות. צ'יקוטאי גם אישר שאיזכר את העניין אך טען כי לא היה מדובר בהצעה אמיתית אלא "דבר שנאמר בבדיחות הדעת בלבד".

להיות החתן של עובדיה יוסף

אז מה קרה לאחר הבחירות האחרונות לתפקידי הרבנות? גורם בכיר בעירייה ציין כי גם במודיעין ציפו שייערך מכרז ושהנבחר יזכה בתפקיד הרב הספרדי, אלא שמישהו במשרד הפנים קיבל "רגליים קרות" והודיע: בעניין הרבנים נא לפנות למשרד הדתות שיסדיר את חלוקת התפקידים בעיר המאוחדת.

די ברור מדוע במשרד הפנים חששו מלקבל החלטה בעניין וזרקו את הנושא לפתחו של משרד הדתות. מדובר בתפוח אדמה לוהט, ובעיקר פוליטי, שאף אחד לא רצה להתעסק איתו. הרב דוד לאו הוא בנו של הרב הראשי לשעבר הרב ישראל מאיר לאו. הרב יעקב צ'יקוטאי הוא חתנו של הרב עובדיה יוסף. שני "ענקים" בעלי השפעה רבה. מי הפקיד הממשלתי שיעז לקבל החלטה כזו?

וכך נותרה הבעיה על כנה. הרב צ'יקוטאי הוכר במסדרונות עיריית מודיעין כרב הרובע מכבים-רעות, בעוד אלחרר ולאו הוכרו כרבני העיר. אלא שדרכה של בעיה שלא נפתרת היא לתפוח ולהתנפח עד לרגע הפיצוץ, ואכן עם השנים הלכה הבעיה והחריפה.

פרקליטותיו של צ'יקוטאי הוסיפו בכתב התביעה טיעונם עובדתיים המחזקים את טיעוני הרב, כמו למשל סעיף המתייחס לרבנות הראשית: "הרבנות הראשית לישראל מכירה ברב צ'יקוטאי כרב עיר לכל דבר ועניין. כך, כאשר כלל רבני הערים במדינה, לרבות רבני העיר מודיעין-מכבים-רעות, נקראו לבחור נציגים למועצת הרבנות הראשית לישראל, הרב צ'יקוטאי נקרא לבחירת הנציגים כרב עיר לכל דבר ועניין".

על פי כתב התביעה, במכתב מיום 25.11.09, פנה יורם כרמון, מנכ"ל עיריית מודיעין, אל מנהל אגף כ"א ושכר ברשויות המקומיות במשרד הפנים, ישראל שפיצר, והודה כי לא קוים כל הליך בחירות רב בעיר וכי שכרו של הרב צ'קוטאי נמוך לאין שיעור משכרם של הרבנים האחרים בעיר, ולפיכך ביקש אישור לעדכון שכרו של הרב צ'יקוטאי. במכתב מיום 18.1.10, השיב שפיצר לכרמון כי הואיל והמשרד לענייני דתות מתקצב את שלוש משרות הרבנים, והואיל והמשרד רואה ברב צ'יקוטאי רב עיר לכל דבר ועניין, על העירייה לתקצב ולשלם שכר זהה לשלושת הרבנים.

מנכ"ל העיריה יוצא לקרב

בינתיים, צ'יקוטאי הקפיד לכנות את עצמו בכל הזדמנות כ"רב העיר מודיעין" וגם ביצע את תפקידו כרב עיר כשלא הגביל עצמו לפעילות רק במכבים רעות. לא עזרו ההערות שהגיעו אליו מכיוון לשכת המנכ"ל יורם כרמון שיחדל לעשות כך. הוא המשיך לכנות עצמו בתואר "רב העיר" ולפעול כרב עיר הרבה מעבר לגבולות השיפוט של מכבים-רעות.

אבל משכורתו של צ'יקוטאי נותרה מצומקת. יש לכך השלכות פנסיוניות כמובן על הקיצבה החודשית שיקבל הרב בעת פרישתו לגימלאות, ובשיעור משמעותי.

ואז, כשלכרמון נמאס מכך שהרב ממשיך לאחוז בתואר "רב העיר", שיגר מנכ"ל העירייה (ב- 28 לאוגוסט 2014) מכתב לצ'יקוטאי ובו הוא מתייחס לסמכויותיו כ"רב עיר" ולמעשה מתרה בו שיחדל מלכנות עצמו כך, תוך שהוא מוסיף לתיקו האישי כעובד עירייה הערת משמעת.

זה היה הקש ששבר את גב הגמל וצ'יקוטאי יצא למלחמה גלויה: פרקליטיו מיהרו לשגר תשובה לכרמון: "מכתבך מהווה ניסיון בלתי תקין לפגוע במעמדו של מרשנו, המכהן שנים רבות כרב עיר בעיריית מודיעין-מכבים-רעות, תוך פגיעה קשה בכבודו ובהישגיו, כאחד מרבני העיר שנים רבות. בכל הכבוד, לא ניתן לכרסם בסמכות או לפגוע במינוי שריר, תקף וקיים של רב עיר, אשר אף עוגן והוכר כדבעי ע"י משרדי ממשלה והרבנות הראשית לישראל. בניגוד לנטען במכתבך, העירייה היא אשר בחרה לנסות ולהתכחש למעמדו האיתן של מרשנו, על מנת לנסות ולהתמודד בדרך שגויה עם טענותיו המוצדקות של מרשנו, בנוגע לזכויותיו הכספיות כרב עיר".

"מתעמרים בו"

בחודש מרץ השנה ביקש הרב צ'יקוטאי להוסיף לבית המשפט תצהיר משלים שיחזק את תביעתו, ובו טיעונים נוספים, אלא שהשופטת צדיק דחתה את תביעתו וכתבה בהחלטתה: "הצדק עם הנתבעות (משרדי הפנים, הדתות ועיריית מודיעין – י.ג) ואין כל הצדקה מדוע הטענות המפורטות בתצהיר המשלים, על מגוון נספחיו, לא פורטו ולא הוגשו בשלב מוקדם יותר, קרי במועד הגשת כתב התביעה".

בנוסף לדחיית הבקשה להוסיף תצהיר משלים לכתב התביעה, חייבה השופטת צדיק את הרב צ'יקוטאי לשלם 1,500 שקלים למשרדי הפנים והדתות ולעיריית מודיעין עבור הוצאות המשפט וההכנות לקראת שלב התצהיר הנוסף שאליו הן נגררו.

בעוד כחודש יתקיים דיון נוסף בפני השופטת צדיק. צ'יקוטאי: "זה רק שלב א' של הפרשה, אנחנו צפויים עוד לשלב ב' שיהיה מעניין לא פחות. יהיה לך הרבה כתבות לכתוב". פרקליטתו, עו"ד סיגל פעיל, אמרה: "מה שקורה לרב צ'יקוטאי היא התעמרות, הם מעלים טיעונים הזויים, בדיון האחרון בבית הדין ביקשתי לדעת מהו שכרו של הרב אליהו אלחרר והעירייה מסרבת לחשוף את המספרים".

והעירייה? שם מסתפקים בתגובה לקונית בזו הלשון: "כידוע, העירייה אינה דנה בנושא העסקת עובדיה מעל גבי העיתון. העירייה השיבה לתביעה בבית המשפט והנושא נמצא בתהליך משפטי. באשר לנושא הרב האשכנזי, מכיוון שהעירייה מכבדת את מוסד הרבנות, הנושא ייבדק על ידי הגורמים האחראיים לכך במשרד הדתות".

( צילום ארכיון אינגריד מולר)

2015-08-20 01:00:00
2015-08-20 01:00:00

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך