"כשאנחנו רוצים צימר אנחנו פשוט שולחים את הילדים להורים שלנו"

יהודה גולן
2015-09-08 01:00:00
2015-09-08 01:00:00

"אדם בלי חלומות הוא אדם בלי תקווה ובלי שאיפות" אומרת א' שהיא, בעלה וארבעת ילדיהם מקבלים סיוע ממחלקת הרווחה של העירייה. כולל חבילות מזון, ילקוטים לקראת תחילת שנת הלימודים.

מתי התחלתם לקבל סיוע?

"לפני חמש-שש שנים. לא היתה לנו ברירה. עד אז דישדשנו על הקצה ואז שקענו. היה לנו המון קושי לפנות ולבקש עזרה, אבל לא היתה לנו ברירה כי נשארנו בלי אוכל. הלחץ היה בגלל בעיות כלכליות אבל לא רק. היו עוד בעיות ומאז אנחנו מטופלים".

ומה את מקבלת מהעירייה?

"מזון. היו תקופות שקיבלנו חבילות מזון כל סוף שבוע. עכשיו זה רק בתקופות החגים או באירועים אחרים. אנחנו מקבלים בתחילת השנה תיקים לבית הספר, עזרה טיפולית, סיוע בכל דבר שצריך. לפעמים אפילו רק תמיכה בטלפון וזה עוזר. היום אני יודעת עד כמה הנתינה היא חשובה ואני מקווה ומתפללת שכשנצא מהמצב נוכל גם אנחנו לעזור לאחרים".

א' ובעלה מתגוררים במודיעין כבר עשרים שנה. בשכירות. בדירת שלושה חדרים ולהם ארבעה ילדים. הקטן בן שנתיים וחצי והגדול בן עשרים היא לא עובדת כרגע וסיימה קורס הסבה מקצועית. למשפחה אין מכונית. אז איך מתניידים? "באוטובוסים. ובעלי נוסע בהסעה לעבודה. מהחתונה הקתולית של 'הוט' התנתקנו לפני שנים, רואים עידן פלוס. לא נורא, מתרגלים. אבל יש בבית מחשב ואינטרנט כי זה חשוב ללימודים לילדים וגם עוזר לי לחפש עבודה", היא אומרת.

את זוכרת את הפעם הראשונה שפנית לרווחה?

"הו כן, היו שם הרבה דמעות. זה היה קשה מאד נפשית והעובדת הסוציאלית הרגיעה אותי ואמרה לי 'לדעת לבקש עזרה זאת לא בושה'. גם שלחו אותנו לקבל ייעוץ כלכלי ב'פעמונים', שם מלמדים משפחות במצוקה כיצד להתנהל מבחינה כספית".

וזה עזר?

"כן. נכנסנו לבנק ואמרתי למנהלת הסניף שתסגור לנו את האשראי. היא הפכה את המינוס להלוואה לחמש שנים וכך אנחנו מתנהלים בלי אשראי. קונים רק כשיש כסף".

ואם הכסף נגמר לפני סוף החודש?

"זה קורה מדי פעם, ואז אני מבקשת מהרווחה עזרה במוצרי מזון. מבשלים רק מה שיש בבית ולפעמים עזרה מההורים".

וכשהילדים מבקשים בגד או לצאת לבילוי?

"אלוהים בירך אותנו בילדים שמבינים שמותגים זה לא הכל בחיים. אז קונים ג'ינס בחמישים שקלים וזה בסדר גמור. היום אנחנו מקציבים מאתיים שקל בחודש לבילויים לכל המשפחה ועם זה הילדים מסתדרים".

הילדים מודעים למצב?

"כן, הכל פתוח על השולחן. אנחנו משתפים את הילדים בכל מה שקורה".

מתי היית בחו"ל פעם אחרונה?

"בגיל 21, וזה היה לפני עשרים שנה. קצת לפני החתונה. נסעתי לאירופה".

ולנופש בארץ?

"יצאנו לירח דבש לסוף שבוע במלון הייאט בירושלים. מאז לא היינו בנופש".

גם לא בצימר?

"לא. כשאנחנו רוצים לנסוע לצימר אנחנו שולחים את הילדים להורים וחוזרים לדירה שלנו".

מה החלומות שלך?

"החלום הגדול שלי שתהיה לי דירה משלי. אבל יש את החלומות הקטנים, שאקום בבוקר בלי דאגה לאוכל ולכסף. וכשזה יגיע אני אעשה הכל כדי לעזור למשפחות אחרות שנמצאות במצבי".

את מרגישה לא נעים כשהרווחה עוזרת לך?

"אני קודם כל מודה לעובדי הרווחה הנפלאים שעושים למען המשפחה שלי כל מה שהם יכולים. מהם למדתי שלקבל זאת לא בושה ושלתת זו הכי חשוב, כי אף אחד לא חייב לתת לי כלום בחינם וזה לא מובן מאליו. אמרתי לפקידת הרווחה שאם אראה אדם שזקוק יותר ממני, אני אתחלק איתו חצי חצי במה שיש לי, גם אם זה מעט מאד".


החגים בפתח, התורמים בשטח

לא רק נזקקים יש במודיעין אלא גם תורמים, שדואגים למלא את סלי הסיוע. חלק מהם עדיין מקפידים לשמור על אלמוניות

באגף לשירותים חברתיים בעיריה עושים בשבועות האחרונים לילות כימים כחלק מההכנות לקראת ראש השנה ויתר חגי תשרי המתקרבים. על פי נתוני האגף יש בעיר כ-400 משפחות נזקקות שיקבלו סיוע לקראת החג.

באגף ציינו כי הרשימה מתעדכנת בכל עת, חלק מן המשפחות הנזקקות הודיעו כי אינן זקוקות לסיוע השנה, ובמקביל נוספו משפחות חדשות אשר הגישו בקשות לסיוע, עד הרגע האחרון.

העמותה הצרפתית הכינו 60 חבילות בשווי של מאות שקלים כל חבילה. קהילת יזמ"ה תרמה 50 חבילות. עמותת עזר מודיעין תרמה 40 חבילות. חב"ד תרמו 12 חבילות. בעיריה מציינים גם את "חברת 'אחד לבניין', שהרימה תרומה נכבדת ומרגשת לקשישים ניצולי שואה בעירנו. ותורם נוסף אנונימי תרם שש חבילות מזון גדולות במיוחד" . ארגון "נשות מודיעין" תרמו לחמש משפחות משלוח ממרכול.

רכזת המתנדבים של העירייה סיפרה על שני תושבים, המבקשים להישאר אנונימיים, התורמים באופן קבוע בכל חג אלפי שקלים. תושב נוסף אנונימי מארגן מזה שנים למשפחה קבועה ארוחת חג מבושלת . אלו דוגמאות לתרומות מרגשות בהן אנו זוכים בעירנו.

באגף לשירותים חברתיים, ביקשו לציין עוד כי לקראת חגי תשרי תרמו גם רשתות המזון הפועלות בעיר תלושי קניה. קו-אופ ישראל תרם תלושי שי בשווי 10,000 שקלים, רשת רמי לוי תרמה תלושים בשווי 6,250 שקלים.

מנהל האגף לשירותים חברתיים, יעקב אלמוג, הודה השבוע לכל ארגוני הסיוע, העמותות והתורמים הפרטיים, שבסיועם אפשרו גם למעוטי היכולת מעט עזרה לקראת החגים: "סלי המזון ניתנים למשפחות הנזקקות ביותר בעיר, ואילו תלושי השי חולקו למשפחות שלא יקבלו סלים או כתגבור למשפחות שקיבלו סל קטן יותר. אחד הדגשים בחלוקת המצרכים היה התאמת הסל לאופי המשפחה, בין אם בנושא הכשרות ובין אם מדובר במספר הנפשות במשפחה".

(צילום ארכיון העמותה הצרפתית)

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »