ניצחון מהול בכאב

שלומית דותן

המפגינים שגדשו במוצאי השבת האחרונה את כיכר רבין בקריאה לחקיקת חוק לאי הפללה של משתמשי מריחואנה (המכונה גם קנאביס או גראס), כשרבים מהנוכחים לא היססו אף לעשן את החומר הירוק בפומבי, היוו הוכחה להצלחת המסע הארוך של שלומי סנדק שהחל בשנת 1994 ונמשך עד היום. אולם שמחתו של שלומי על ההצלחה מהולה בעצב ובכאב גדול. כמו צעירים רבים אחרים גם אורי, בנו הבכור, נסע להודו כדי 'לחפש את עצמו'. לפני שנסע הזהיר אותו אביו שלא ישתמש בדבר פרט למריחואנה, ושלא ינסה דברים שעלולים לגרום לאיבוד שליטה. למרבה הצער אורי לא שעה לאזהרות והתנסה במסעו בחומרים שהיו אמנם טבעיים וחוקיים אבל מסוכנים, משני תודעה, וגורמים לתופעות פסיכוטיות. כששב לארץ מצבו היה קשה מאד. הוא הלך והחמיר וכל הניסיונות לסייע לו לא צלחו, המשפחה לא הצליחה למנוע ממנו לפגוע בעצמו. לפי כשש שנים, כשהיה בן עשרים ושש, הוא קפץ אל מותו ממגדלי עזריאלי.

לא ידע איפה לעצור

בסרט "עלה ירוק" של "יס דוקו" עליו עבד הבמאי מוריס קנדיוטי למעלה מעשר שנים, מתוארת פעילותו של שלומי למען המריחואנה הרפואית במשך שני עשורים. לאחר האסון שפקד אותו סנדק לא האמין שיהיה בו הכוח להמשיך ולפעול למען החולים הזקוקים למריחואנה, אך למרות הכול הוא ממשיך בכך ועד היום סייע כבר לכשבעת אלפים חולים המתייסרים במחלות שונות לקבל ממשרד הבריאות את מה שהם זכאים לו.

סנדק, בן 57, נולד בירושלים ולמד בגימנסיה. הוא גרוש, מתגורר במודיעין עם בת זוגו, ליאת, העובדת ברשות העתיקות, ואב ליאיר (27) מנישואיו הראשונים ולבתם המשותפת דנה (5). יחד עמם מתגוררים גם שי (17) בתה של ליאת ובנה ברק (20) גר בסמיכות אליהם. הוא סובל מכאבי גב וגם בגלל פוסט טראומה בשל מותו של בנו אורי יש לו אישור לשימוש במריחואנה רפואית. "בלי לעשן כאן עכשיו לא הייתי מסוגל לדבר איתך על אורי בלי לבכות" הוא אומר בכאב. "התקופה בה הוא חזר לארץ הייתה גם שיא הפעילות של מפלגת "עלה ירוק" ואני התהלכתי עם מיקרופון צמוד בגלל הסרט, זה היה עוד לפני 'מחוברים'. היום אני אומר שמוריס הבמאי מכיר אותי יותר טוב משאני מכיר את עצמי, כשאורי חלה הוא היה איתי".

אחת הטענות של המתנגדים להתרת השימוש במריחואנה לאורך השנים היא שזו תחילת הדרך לסמים קשים?

"אני רוצה להדגיש שהדבר האחרון שאני מטיף לו הוא שימוש בסמים קשים. רק מריחואנה. לאחר מותו של אורי לא אמרו לי דבר על כך, אני מניח שאמרו את זה מאחורי הגב. אבל, זה כמו להגיד לפעילת שלום שבגלל פעילותה בנה נהרג מירי צלף. אין לזה שום קשר. אם הייתה מאית האחוז של סיכון ששימוש במריחואנה יכול לגרום לזה הייתי עובר לצד השני ומרוויח הרבה כסף מהרצאות עבור הרשות למלחמה בסמים. הסיבה שזה קרה לאורי הייתה עודף בטחון עצמי והתמכרות רגשית. באותה מידה זה יכול היה להיות בולימיה ולא סמים. הוא רצה להבין מהר מדיי את הסודות של היקום וחיפש קיצור דרך. גם לי הייתה נטייה לזה בצעירותי אך אני ידעתי איפה לעצור והוא לא. אי אפשר לדעת אם הוא עשה זאת בגלל הפרעה נפשית שהייתה שם קודם או שזה קרה לו בגלל הצריכה. אני מניח שהייתה איזו בעיה שלא ידענו עליה וכשכבר ידענו לא יכולנו לעשות כלום, זה היה מאוחר מדיי".

עשב הפלא

את החוברת "עשב השדה: תרופת הפלא של המאה ה-21" שהיוותה בעצם את תחילת המאבק למען התרת השימוש במריחואנה פרסם סנדק בשנת 1994 . הרקע לכתיבתה היה המפגש שלו עם מחקרים בנושא. עד אותה שנה, הוא מספר, לא הייתה שאלה של מריחואנה המותרת לשימושים רפואיים אלא היה חוקי או לא חוקי. "תמיד שאפתי ללגליזציה אבל אני מאמין שקודם צריך לעזור לנזקקים ולכן התמקדתי בסיוע לחולים שזקוקים לכך. התוודעתי לנושא בשנת 1980 כשסיימתי את השירות הצבאי ונסעתי לארה"ב. גיליתי שם ירחון בשם ""High Times ואת הספרים של ד"ר גרינספן שתיאר את הדרך המעניינת שעבר הקנאביס מצמח קדוש לסם מסוכן בשם מריחואנה. הקנאביס כונה ביהדות "קנה בושם" ושמר על שמו זה עד הכיבוש היווני ומאז הוא נקרא "קנאבוס". בארץ, אגב, התגלה ליד בית שמש גוש חשיש מלפני 1,500 שנים. הקנאביס שימש חלק מהקטורת בבית המקדש והוא מוזכר גם בתלמוד הבבלי".

איך קרה שהמריחואנה הוגדרה כסם מסוכן?

"זה סיפור מדהים של יחסי ציבור. היום ברור שלפחות עד שנות השישים עבדו עלינו. בשנת 1937 היא הוצאה מחוץ לחוק בטענה שהיא גורמת לאי שפיות, נטען ששחורים שמעשנים מביטים לנשים לבנות בעיניים ומנגנים במרתפים אפלים. כמה גורמים שחברו יחד בשל אינטרס כלכלי גרמו לזה. חברת 'דופון' פיתחה בשנות השלושים את הניילון. קנאביס יכול להוות תחליף לזה כי מכינים ממנו בדי קנבס שמהווים תחרות. גם איל ההון ויליאם הרסט שכרת עצים לנייר התנגד לקנאביס. אנשי העולם התחתון חיפשו תעסוקה לאחר ביטול 'חוק היובש' והבריחו את הקנאביס. חברת 'דופון' מצאה פתרון בדמות הצגת הקנאביס כסם הרסני, וזאת מבלי שידעו כלום על החומר. זה עבד כל כך טוב שאנשים רבים מאמינים עד היום שכל מסומם כבד התחיל במריחואנה. זה רלבנטי כמו לומר שכל אלכוהוליסט התחיל בחלב אם. אגב, קנאביס מוגדר כחומר שיוצר הרגל, כמו האספרסו של הבוקר, בעוד שהניקוטין שבסיגריות גורם להתמכרות. בשנות השישים הצטרפו למתנגדים גם חברות התרופות ונערכו מחקרים מדעיים שהציגו את הסיכון שבמריחואנה. בסוף שנות החמישים התפרסם מחקר של ד"ר קנדל שבדק מאה משתמשים במריחואנה מול מאה שלא השתמשו. הוא מצא שמבין המשתמשים 27% הפכו לנרקומנים, הוא רק לא סיפר שהם היו שחורים מהארלם ומהברונקס בעוד שקבוצת הלא מעשנים היו לבנים. מחקר נוסף קבע שמריחואנה הורגת תאי מוח. בדקו זאת על קופים (מחקר של הית וטוליין מ 1974). מצאו שלקבוצה שקיבלה מריחואנה היו יותר תאי מוח מתים. מאוחר יותר התברר שנתנו להם מריחואנה במשאף בלי חמצן והם נחנקו ומתו. יש גם מחקר שנערך על חולדות שקיבלו מריחואנה אשר פגעה ביכולותיהן, אך מתברר שלא השתמשו בכמויות נורמאליות של החומר, אלא הן קיבלו בהזרקה כמות של שש מאות ג'וינטים (ג'וינט = כמות של סיגריה) ביום. זו כמות שאדם לא יכול לעשן גם אם יעשן במשך עשרים וארבע שעות ברציפות".

כשסנדק התחיל את מאבקו למען מריחואנה חוקית כולם חשבו שהוא בעד סמים. "המאבק שלי התמקד במריחואנה רפואית. אספתי מחקרים אבל באותו זמן חשבו שזה הזוי. המריחואנה עוזרת למגוון רחב של מחלות שמשרד הבריאות מכיר בהן, ובין היתר סרטן, פרקינסון, כאבים כרוניים, מחלות דלקתיות, טרשת נפוצה, מחלת קרוהן, איידס ובמקרים מסוימים גם הפרעת דחק פוסט-טראומטית, טורט ואפילפסיה. יש מחלות והפרעות נוספות שבהן היא מסייעת, כמו אסטמה, גלאוקומה, פסוריאזיס, אנורקסיה, חרדות ודיכאון, בעיות שינה, ADHA, קשב וריכוז והן אינן מוכרות לצורך קבלת רישיון". באחד הסרטונים שהוא מציג בפניי נראה חולה אונקולוגי שסובל מכאבים קשים ולא ישן ארבעה ימים ברציפות למרות שנטל 14 כדורי מורפיום מידי יום. סנדק מספר שלאחר עישון ג'וינט אחד הוא נרדם.

חצי צעד

בשבוע שעבר הכריז השר גלעד ארדן על מדיניות אי הפללה של משתמשים מצד המשטרה. "אם אדם ייתפס בשטח ציבורי עם כמות לשימוש עצמי בפעם הראשונה הוא ייקנס באלף שקלים, בפעם השנייה באלפיים שקלים, בפעם השלישית יישלל ממנו רישיון הנהיגה ורק בפעם הרביעית זו תיחשב עבירה פלילית. הבעיה שהיא שאין ממי לקנות את החומר, כי מכירה היא עבירה פלילית, לכן לא פתרו את הבעיה והלכו רק חצי צעד. מאיפה המשתמשים יקבלו את החומר? כרגע עדיין לא ברור לגמרי מה הסטאטוס של מי שמגדל אבל הקנס הוא רק למי שמעשן בשטח ציבורי. אני מאמין ומקווה שמי שמעשן בבית ומגדל בבית לצריכה עצמית יעזבו אותו בשקט. פרסמתי בפייסבוק פוסט על קורס שאני מעוניין להעביר לגידול מריחואנה ביתית וחיפשתי מרצים, הורדתי אותו לאחר ארבע שעות בלבד בגלל כמות הפניות. הקורס ייקרא ""Grow your own Medicine. ברגע שאקבל חוות דעת משפטית שאין מניעה נצא לדרך. זה כמובן קורס תיאורטי. גם מטווח הוא תיאורטי, מלמדים אותך לירות אבל אתה לא משתמש בזה כדי ללכת ולירות באנשים. באחרונה גם פתחתי קורס במכללת הדסה יחד עם ד"ר מיכאל דור ממשרד הבריאות בנושא מריחואנה רפואית. זה כמו לשים את ברגותי וביבי על במה אחת".

סנדק אף סבור שיש לא רק לאפשר שימוש בקנאביס אלא גם לעודד גם את תיירות הקנאביס לארץ, כמו באמסטרדם. "תיירי הקנאביס, שלא כמו תיירי הכדורגל, יושבים בשקט ב'קופי שופ' וגם משאירים טיפים נדיבים. אלו תיירים שאנחנו רוצים. משטרת אמסטרדם מפרסמת דו"ח של מקומות שאליהם הזעיקו אותם הכי הרבה. הפאבים הם במקום הראשון והקופי שופס אפילו לא בעשירייה הראשונה. בתל אביב פועלת מזה עשר שנים חנות בשם "תיקון עולם" שמחלקת מריחואנה רפואית על פי מרשם, החנות מעולם לא נשדדה. מה היה קורה אם היו מוכרים גם למי שאין לו רישיון וגם לתיירים?"

באמסטרדם דווקא מנסים עכשיו להגביל את הנושא של הקנאביס החופשי.

"כי המדינות השכנות מפעילות לחץ עליהם ליישר קו עם מדיניות האיחוד האירופי. ההולנדים עושים ויתורים קוסמטיים לדרישתם, כמו שלא יופיע ציור של עלה ליד הקופי שופ או שלא תהיה קופי שופ ליד בית ספר, אך מ- 76' אפשר להשיג שם מריחואנה בקופי שופס וזו אחת הערים הבטוחות באירופה".

מהי בעצם מריחואנה (קנאביס) רפואית?

"מדובר בפרחים של הצמח שכותשים אותם. בעלים לא משתמשים כי הם מכילים חומרים מסוכנים כמו ניקוטין. חולה חדש שמאשרים לו שימוש מתחיל במינון נמוך של עשרים גרם לחודש וניתן לעלות בהדרגה. משרד הבריאות מאמין שהמינון המרבי צריך להיות ארבעים גרם בחודש אך בארה"ב המינון הממוצע הוא שישים. מאחר וכל פרח שונה גם המינון משתנה. הבעיה היא שהמינון נקבע על ידי רופא שלא ממש מכיר את החולה אלא רק בודק את המלצת הרופא המטפל והוא יכול לאשר או לדחות את הבקשה. משרד הבריאות לא מפרסם את רשימת הרופאים המורשים כדי שלא יוכלו ללחוץ עליהם. מי שחתום בסוף על המרשם הוא ד"ר מיכאל דור, יועץ למשרד הבריאות בתחום המריחואנה הרפואית".

בלי פוליטיקה

כאמור מאז 1994 כל זמנו של סנדקמוקדש לקידום הנושא. "בעבר עסקתי בתחום הניו אייג' ובקריסטלים, זו הייתה העבודה שלי, ייבאתי אבנים מהודו וכתבתי ספרים ובשנת 99' הקמתי עם בועז וכטל את 'עלה ירוק'. ב- 2009 פרשתי ממנה. מאז אני לא שייך לשום מסגרת מפלגתית, פרשתי כשהבנתי שההשתייכות המפלגתית תפריע לי בעזרה לחולים וזה הדבר שחשוב לי יותר מכל. את הרישיון לשימוש במריחואנה רפואית קיבלתי ב- 99' ומאז התחלתי גם לסייע לאחרים. היה לי שיתוף פעולה הדוק עם ד"ר יהודה ברוך, שהיה בשעתו אחראי על הנושא במשרד הבריאות. מאז ועד היום אני מלווה חולים בתהליך לקבלת רישיון שימוש. אני בודק אם הם עומדים בקריטריונים של משרד הבריאות, אם זה לא נכנס לרשימת המחלות המוכרות משרד הבריאות לא יאשר. צריך לבדוק כל מקרה לגופו, לדוגמא משרד הבריאות לא מכיר בפיברומיאלגיה לצורך קבלת רישיון, אך פעמים רבות הגורם למחלה הוא פוסט טראומה, זה נכון אגב גם לחולי סרטן. רבים מחולי הסרטן שהכרתי הם הורים שכולים. אם יש רקע נוסף, כמו פוסט טראומה, אפשר לעזור למי שסובל מפיברומיאלגיה. אם יש פריצת דיסק אני מסביר מה הפרוצדורה שצריך לעבור ואילו בדיקות נדרשות לשם קבלת הרישיון. מריחואנה רפואית נחשבת כתרופת קו אחרון וצריך להראות שהתרופות הרגילות לא עזרו. אני בודק איזה רופא עובד עם הקופה במקום מגוריו של החולה כדי שלא יצטרך ללכת לרופא פרטי או לנסוע רחוק, איזה מהרופאים נותן גם מתחת לגיל ארבעים, איזה רופא דורש גם חוות דעת פסיכיאטרית. אני מדריך אותם כדי שיגיעו לרופאים הנכונים, שלא יקרו מקרים כמו זה שנתקלתי בו כשרופא של חולה אונקולוגית סירב לאשר לה שימוש כדי "שלא תהיה נרקומנית" או בחור עם כאבים כרוניים שדחו את בקשתו שש פעמים ורק בפעם השביעית אישרו אותה, והתהליך ארך שבעה חודשים. שר הבריאות ליצמן אומר שחולים שזקוקים לקנאביס רפואי לא צריכים לסבול מבירוקרטיה מיותרת אך בפועל מטרטרים אותם. ליוויתי למעלה משבעת אלפים מטופלים עד לקבלת הרישיון. בחמישים עד שישים אחוז מהמקרים מאשרים לחולים את מתן הרישיון אך אם לא אני מסייע בכתיבת ערעורים לוועדת הערעורים, פונה לתקשורת, לח"כים, לשר הבריאות או מפנה לבג"ץ. בדרך כלל אין צורך בפניה לבג"ץ כי התקשורת עושה את העבודה. אני מתפרנס מזה אבל מכוון לכך שלא אצטרך את זה כפרנסה, בכל מקרה אני מתפרנס לצרכיי, התעריפים נמוכים ואני לא מנסה להתעשר מזה. אני מאמין, זו גישת הניו אייג', שמה שיש לי נקבע מלמעלה, ברגע שנקבע כמה יהיה לי אני יכול להחליט איך להרוויח את זה. השירות שאני נותן הוא לא מותרות. לאחרונה היה בחור ממודיעין שסבל מקרוהן (מחלת מעיים) קשה, הוא אמר שיבוא בתחילת החודש, כשיהיה לו כסף, ואמרתי לו להגיע מיד. אני פותח בכל בוקר כחמישים מיילים. גם אם אזכה כעת בחמישים מיליון לא אעזוב כי אין מישהו אחר שיעזור לחולים, אני רואה בזה שליחות. אני מקווה שיבוא יום וכל אחד יוכל לגדל ולעשן קנביס ואז אוכל לסגור את העסק שלי ולהקדיש את חיי לאתגר אחר".    

בסרט הדוקומנטרי שיוקרן השבוע יש לאורי, שאמור היה להיות עכשיו בן שלושים ושתיים, חלק נכבד: כילד, כנער וכצעיר שמלווה את אביו מקרוב. "ראיתי את הסרט פעם אחת בלבד ואני לא מסוגל לראות אותו יותר. אני לא רוצה ניצחונות כאלה, וכשאומרים לי כעת בגלל ההוראה של אי ההפללה "ניצחת" אני לא מרגיש שאני יכול לחגוג את עשרים השנים האחרונות, הייתי מאד שמח אם זה היה אחרת. המריחואנה הרפואית עוזרת לי לווסת את התחושות וכך אני יכול להחליט מתי לתת לכאב לצאת החוצה ומתי לא. התועלת של זה במקרים של פוסט טראומה לא ניתנת לערעור, זה עוזר לשכוח במובן שזה קיים וחיים עם זה אך התפקוד היום יומי לא נפגע".

הסרט הדוקומנטרי "עלה ירוק" יוקרן ב-8.2 (יום רביעי) בשעה 22:00 ביס דוקו ( ערוץ 8 ביס)

בתמונה סנדק "בלי לעשן כאן עכשיו לא הייתי מסוגל לדבר איתך על אורי בלי לבכות", צילום: אינגריד מולר

2017-02-08 00:00:00
2017-02-08 00:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך