לטיול יצאנו, סל תרומות מצאנו

איילת לוין
2014-03-13 00:00:00
2014-03-13 00:00:00

ביום ראשון השבוע יצא ממודיעין אוטובוס ועליו חבורה עליזה במיוחד: כארבעים מנשות העיר, שהתגייסו למען אמילי אמבר, נקראו לדגל על-ידי אפרת זו-ארץ ואתי דמרי ונסעו לעשות כיף. התרומה לאמילי היא מחיר העלות ששילמו ליום הטיול – 180 שקל שהועברו מיד ל"קו לחיים" – העמותה שמרכזת את התרומות.

אפרת ואתי הקימו את "מחוברות לטבע" – חברה לטיולים וסדנאות העצמה לנשים מתוך אהבתן לטבע, לארץ ישראל ומתוך הרצון לתרום לקהילה. באופן קבוע הן תורמות מהרווחים שלהן לעמותות שונות. כששמעו על אמילי אמבר, שחלתה שוב בסרטן וזקוקה בדחיפות לתרומות כדי לעבור ניתוח שיסייע בהצלת חייה מיד נרתמו למשימה ובתוך זמן קצר הצליחו לאסוף את מטיילות השבוע.

עוד בנושא:

הרופאה תגיע לישראל, "מכבי" תממן את הטיפול היקר

משנכנס אדר מרבין במצווה

"אני משתדלת להיות אופטימית"

הרעה במצבה של אמילי אמבר מחייבת ניתוח נוסף בחו"ל

כולם התגייסו. לא רק המארגנות והמטיילות. האוטובוס ניתן בתרומה, מדריכת הטיול – אילנית עמית עשתה עבודתה בהתנדבות, שני אמנים משריגים פתחו את ביתם עבור הקבוצה ללא עלות. גם הארוחה העשירה שהוגשה להן לקראת סיום הטיול, ב"אורחן הראל", ניתנה מנדיבות ליבו של הבעלים.

הנשים התחילו את הטיול בתצפית על עמק שורק, למרגלות מנזר דיר רפאת. לאחר מכן ביקרו ב"יקב מוני" ובמנזר בית ג'מאל. משם עצרו לאתנחתא במצפה משואה וקינחו בארוחה חלבית באורחן מצפה הראל, שנמשכה ל"פתיחה בקלפים" ושיחה עם נומרולוגית וריקוד קבוצתי במסגרת סדנת זומבה.  

איך שמעתן על הטיול ומדוע החלטתן להגיע?

נירה סעדון (מזכירה בבית ספר בתיכון יחד): "שמעתי על סיפורה של אמילי והחלטתי להגיע לטיול כדי להגיש עזרה ולו הקטנה ביותר. העיקר שתהיה בריאה. אני זוכרת את הסיפור שלה עוד מהפעם הקודמת וכיצד בזכות הקהילה בין היתר היא עברה את הטיפול שהציל את חייה".

לתת גם כשאין

אחד הרגעים המרגשים בטיול לדברי כל המטיילות היה המפגש עם הנזירות הנוצריות שהגיעו לחיות במנזר בית ג'מאל מרחבי העולם. אלו נזירות סגפניות ומתבודדות שמתפרנסות ממכירת כלי הקרמיקה והנגרות שהן מכינות. מספר ימים לפני הטיול הגיעה אליהן אילנית המדריכה, הראתה להן את העיתון וסיפרה להן את הסיפור של אמילי, "26 שנים אני מדריכה וזו הפעם הראשונה שהן פתחו את המנזר ביום ראשון במיוחד עבורנו" אמרה המדריכה. 40 ימים לפני פסח הן אוכלות פחות מהרגיל כדי להכין עצמן לפסחא ומה שמשאיר להן יותר כסף לתרום לנזקקים. במפגש בין הנזירות לנשים המטיילות אם המנזר ניגשה לאפרת זו-ארץ והושיטה לה להפתעתה מעטפה חומה וביקשה שתעביר את הכסף למשפחתה של אמילי. "היו נשים שבכו וגם אני הצטמררתי. את הכסף הזה אני אעביר באופן אישי למשפחה ולא לקו לחיים", סיפרה אפרת.

במקביל לתפילה שערכו הנזירות עבור אמילי השתתפו קבוצת הנשים במדיטציה אשר במסגרתה ערכו תפילה ושלחו מסרים עבור החלמתה של אמילי. תוך כדי הטיול הועלו תמונות לפייסבוק ובעקבות כך באותו הרגע החלו להגיע טלפונים לאפרת בבקשה לתרום לאמילי.

הטיול עורר הדים דומים גם ביום למחרת. חנה מרמור, שהשתתפה בטיול, סיפרה על החוויה המרגשת ועל מאורעות הטיול לקבוצת נשים בירושלים, בתום החלפת החוויות, רבות מהן פתחו את ליבן וכיסן ובזכות כך חנה תעביר אלפיים שקל נוספים ל"קו לחיים".

באורחן מצפה הראל, באוהל הבדואי, הארוחה שהוגשה להן עלתה מעבר לכל ציפיותיה של ענת. הבעלים, בועז ויוסי, נתנו מכל הלב והנשמה והמשיכו להזרים כמויות אוכל ושתייה ללא הפסקה. כשהגיע הזמן לריקוד הזומבה היא היתה בטוחה שהנשים התעייפו מהיום הארוך, אך כשהמוזיקה הקצבית החלה כולן התעוררו ולא רצו לחזור הביתה. הן חזרו לקראת השעה 11 בלילה לביתן, כאשר הטיול תוכנן להסתיים בסביבות תשע בערב.

"אולי אני אזדקק פעם"

אילנית המדריכה מספרת ש"נושא העל" לאורך הטיול היה כוחה של הרוח לעומת חולשת הגוף. הביקור אצל נפח הברזל בגבעת ישעיהו המחיש בצורה יפה אספקט זה. "קשה מאד לכופף את המתכת ולעיתים בלי כוח מנטאלי זה כמעט בלתי אפשרי", הסבירה את הקונטקס. במבשלת בירה בשריגים הוצג סיפורם של הבעלים שעשו שינוי משמעותי בחיים ועברו מתחום ההייטק לעשיית בירה. פעמים רבות ישנם כוחות מנוגדים בחיים ומתקיים מאבק וגם במקרה של ההייטקיסטים הם נאבקו כדי להגשים את חלומם וניצחו בעזרת הרוח.

אילנית אמרה כי הייתה אווירה מיוחדת בטיול של אחווה נשית. היא שאלה את הנשים לשם מה הן עוזרות לזולת, חלקן ענו שהן לא עושות זאת מתוך רחמים אלא הזדהות, ומתוך צורך להושיט יד, כל אחד נותן כמה שהוא יכול, יש שאומרות לעצמן "אולי גם אני אזדקק פעם לעזרה".

מתי כהן, אחת המטיילות, סיפרה כי בבוקר למחרת היא חשבה עם עצמה על המציאות ועל הנתינה שקיימת במודיעין והבינה כי יש פה קהילה מקסימה. "מאד נהניתי", נזכרה. "מה שריגש אותי זו הנכונות של הנשים שהגיעו לעזור, החברותא והשמחה וזה היה למען מטרה טובה. מאד חשוב לפקוח עיניים לעזרה לאחר, גם אני קיבלתי עזרה במצבים קשים ולכן גם כשאין לי אני אתן את חלקי, מה שהלב שלי יאמר".

מתי מתנדבת בקהילות שונות בעיר, בעקבות הסיפור של אמילי היא יצרה קשר עם בית הספר עירוני ד' וביום שלישי האחרון הצטרפו אליה עשרות תלמידי כיתות ט' ליום התרמה למען אמילי בכניסה לקניון עזריאלי בליווי מוזיקה והרבה מוטיבציה למטרה אחת בלבד.

נורית סיפרה כי הטיול היה מעל המצופה והייתה אווירה נפלאה עם המון נתינה: "לקחו אותנו למקומות מרגשים. פיניתי את כל היום שלי. יש לי מספרה ברעות ואני שמחה שעשיתי זאת והשתתפתי בחוויה יפה ומרגשת".

בעקבות הצלחתו המסחררת של הטיול יתקיים טיול נוסף, שכל הכנסותיו יתרמו למשפחת אמבר. הפעם הוא יהיה טיול ערב לתל אביב בו תסיירנה הנשים במתחם התחנה, בשוק הפשפשים ובנווה צדק. גם את הטיול הזה תדריך אילנית עמית.

 צילום פרטי

כתבות נוספות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

כשמימון וצה"ל נפגשים במודיעין

השבוע בעיר: שירי מימון מגיעה לעיר עם להיטיה הגדולים ובליווי תזמורת צה"ל, לילה של כוכבים בגבעת רגב, חגיגת קיץ במע"ר והופעה של הגרובטרון

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

המשך קריאה »

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

המשך קריאה »

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

המשך קריאה »