אותה זה לא מצחיק

ערן קמינסקי
2035-07-24 03:55:00
2035-07-24 03:55:00

מה שהחל במשחק של הילה בן אליעזר (חברת מועצת עיריית מודיעין) יחד עם בנה בן ה-11, הפך בתוך כמה ימים לקמפיין אליו יצאה בן אליעזר בניסיון להביא לחקיקה שתפקח על תכני משחקי הילדים.

הכל החל בשבוע שעבר, כאשר בן אליעזר ובנה שיחקו יחד במשחק קופסא הנקרא "מנצ'קין בין הכוכבים". המשחק, שזוכה לאהדה רבה בקרב ילדים, הוא למעשה משחק קלפים שבו נלחמים במפלצות, צוברים אוצרות ומתקדמים בדרגות כדי לנצח. בשלב מסוים נתקלה בן אליעזר באחד מקלפי המשחק (ראו תמונה) שעליו הופיע גבר נועץ מבט באישה והכיתוב, הגובל בהומור רע במקרה טוב או שוביניזם במיטבו במקרה הרע: "פתחי כפתור עליון בחולצה – עלה בדרגה".

את בן אליעזר הכיתוב הגבולי לא ממש הצחיק. לאחר פוסט ששיתפה בנושא בפייסבוק היא התראיינה ל"ידיעות אחרונות" ולתוכנית הבוקר של ערוץ 2. השבוע גם פנתה למספר חברות כנסת במטרה להפעיל מנגנון פיקוח על התכנים המופיעים במשחקי הילדים. 

בן אליעזר, יכול להיות שמדובר בסך הכל במקרה של הומור גרוע?

"אני לא חושבת שמדובר במקרה שקפצתי גבוה מדי. בהחלט יש תכנים לא חינוכיים בכל מיני מדיות אליהן הילדים שלנו חשופים כמו האינטרנט והטלוויזיה, אבל מולן יש לנו כלים לפיקוח על התוכן. יש לנו דרך לסנן כאשר מדובר בילדים. אני מסכימה שאי אפשר לשמור על הילדים בצמר גפן, אבל כשמדובר במקרה קיצוני כמו התוכן על הקלף הזה אז לטעמי יש גבול אותו לא חוצים".

זה מקומם אותך בהקשר השוביניסטי או החינוכי לילדים?

"זה מקומם מעבר לעניין של הילדים. הופתעתי לגלות שיש לזה מקום ב-2016, אחרי שאנשים כבר נשלחו לכלא על התנהלות שנבעה מהתפיסה הזאת. יש דברים שלא צוחקים עליהם, במיוחד כשזה יושב על מה שהיה בשטח האפור בעבר וצריך להבהיר לבני הנוער שיש דברים שהם בגדר קו אדום. בעיני המקרה הזה חצה את הקו האדום".

לא קצת תמים לחשוב שבעידן החשיפה המוחלטת של הנוער לאינטרנט, הקלף הזה ישפיע עליהם?

"הכל ביחד מעצב אותם. הם סופגים מכל מה שמקיף אותם – מהבית, מבית הספר, מתנועת הנוער ומהאווירה הכללית. כשיש איזושהי דוגמה כזאת במקומות בהם הם סופגים ומתעצבים, אז זה נותן לגיטימציה לעניין. זה מחמיר בהרבה כשמדובר בגילאי 10+ בהם מתעצבת האישיות שלהם ותפיסת המיניות".

איך הבן שלך הגיב לקלף?

"האמת שהבן שלי אמר לי אחרי הפרסום: "אז למה שלא פשוט נזרוק אותו?". זה פתח לנו פתח לדיון על אחריות חברתית. אני מאמינה שיש לנו אחריות מעבר וזה בא לידי ביטוי בעשייה החברתית שלי, בהעלאת העניין לדיון והפעילות לתיקון חקיקתי".

שובניזם? לא אצלי!

לאחר ההופעה בכלי התקשורת פנתה בן אליעזר לשרה גילה גמליאל ולחברות הכנסת עליזה לביא ורחל עזריה, כדי לקדם חקיקה בעניין. "אני עוד לא יודעת אם יהיה מדובר על חקיקה שמחייבת בדיקת תוכן לכל משחק או יצירת תו תקן עבור משחקים שיבהיר שאין בהם תוכן פוגעני. מדהים בעיני שהיצרן מתהדר בתו תקן של מכון התקנים, אבל על התוכן אין שום פיקוח".

יכול להיות אולי שמדובר על מקרה בו נדרשת אחריות הורית ולא תיקון חקיקתי?

"חופש הביטוי, אחריות הורית, הכל נכון. זאת באמת אחריות של ההורים לפקח על התכנים אליהם נחשפים הילדים, אבל כן יש קו אדום. הורים לא יכולים לפקח על כל קלף בכל משחק. מעבר לזה, חופש הביטוי כבר הוגבל. אסור לפרסם תכנים המעודדים גזענות או אלימות. הקלף הזה הוא לגמרי בגדר לשון הרע כלפי ציבור מסויים. אני חושבת שבאמת צריך לפעול בזהירות כדי שלא נהפוך למדינת צנזורה, אבל כשמדובר בעולם התוכן של ילדים – מה שלא חוקי לא צריך לקבל תו תקן. אז במקום לתבוע את היצרנים רטרואקטיבית, יש חשיבות להקדים ולמנוע מקרים כאלה".

אילו תגובות קיבלת בעקבות הפרסום?

"קיבלתי הרבה תגובות של אנשים המומים וגם תגובות שחיזקו את ידי על זה שלא בחרתי פשוט לזרוק את הקלף לפח ולהמשיך הלאה, אלא לעשות מעשה בעניין. כשחיכיתי להיכנס לריאיון בתוכנית הבוקר בערוץ 2, ישב לידי הפרשן הצבאי רון בן ישי ששאל אותי לאיזה אייטם הגעתי. סיפרתי לו והראיתי לו את הקלף. הוא כמעט נפל לרצפה ואמר שהוא המום ולא מאמין. אתה שואל אם זה עניין נשי, אז לא. לא מדובר במשהו שמכעיס רק נשים. חשוב לי גם שלא להצטייר כאיזו פמיניסטית לוחמת ולדבר על קיפוח נשי וכולי. זה ממש לא המצב, אבל אני חושבת שזה עובר את הגבול. כשהייתי מחזיקת תיק החינוך בעירייה, היה לי מאוד חשוב נושא קידום בנות בחינוך המדעי-טכנולוגי למשל. לשנות את התפיסה שזה רק לגברים. ממש ראינו את תקרת הזכוכית כששמעתי מבנות 'זה לא בשבילנו'. וכן ניסינו לשנות את זה והתגאינו מאוד בבנות שהצליחו. פתאום זה נכנס אליך הביתה וזה כל כך צורם".

במהלך חייך נתקלת בשובניזם ובתפיסות כאלו?

"לא. אני כל כך לא נותנת לזה מקום שבכלל תהיה אפשרות כזאת, אז כנראה שלא מעיזים. אבל יש אנשים עם תפיסה מעוותת כזאת, אני לא יודעת למה באופן אישי אף פעם לא נתקלתי במקרים כאלה".

בתמונה בן אליעזר והקלף הבעייתי. (צילום פרטי)

כתבות נוספות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

כשמימון וצה"ל נפגשים במודיעין

השבוע בעיר: שירי מימון מגיעה לעיר עם להיטיה הגדולים ובליווי תזמורת צה"ל, לילה של כוכבים בגבעת רגב, חגיגת קיץ במע"ר והופעה של הגרובטרון

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

המשך קריאה »

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

המשך קריאה »

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

המשך קריאה »