הצד השלילי של מסע הרכישות

כתבי מודיעין News
בשנים האחרונות רכשה חברת שירותי הבריאות נובולוג ממודיעין את השליטה בלמעלה מעשר חברות, אולם ירידה בשוויין גורמת לה כעת להפסדים כבדים
צילום: ויקיפדיה

חברת שירותי הבריאות נובולוג דיווחה לאחרונה כי בדוחות לרבעון הרביעי של השנה היא צפויה לרשום הפסדים כבדים, שינועו בין 47 ל-57 מיליון שקל. על פי הדיווח, מקור ההפסדים הכבדים בירידת ערך החברות בהן רכשה נובולוג את השליטה בשנים האחרונות.

ליבת עיסוקה של נובולוג הוא הפצת תרופות וציוד רפואי, ושיווקם לגופי קצה כמו בתי מרקחת, קופות חולים, בתי חולים ומרפאות. פעילות נובולוג מתחלקת לשלוש חטיבות: החטיבה לשירותי בריאות בבית המטופל, המספקת שירותים לארגוני בריאות, חברות הביטוח וחברות רב לאומיות; החטיבה הלוגיסטית המספקת מגוון שירותים לוגיסטיים מורכבים ושירותים משלימים בתחום התרופות, הציוד הרפואי והניסויים הקליניים; והחטיבה הדיגיטלית המשתמשת בכלים מתקדמים לצורך הפצת מידע רפואי, חיבור מטופלים לרופאים והסרת חסמים בעולמות הבריאות.

בשנים האחרונות, תחת ניהולו של המנכ"ל עירן טאוס, ביצעה נובולוג שורה ארוכה של רכישות, במסגרת רצונה להתרחב לשירותי רפואה נוספים כמו טיפול ביתי בחולים, שירותי בריאות דיגיטלית ומרפאות מומחים. בתקופה זו צמחו הכנסות החברה באופן משמעותי, כאשר מאז הנפקתה בבורסה ועד נקודת השיא בשנת 2022 מניית החברה כמעט והכפילה את שוויה.

עם זאת, כבר ברבעון הראשון של 2023 נאלצה החברה לרשום מחיקה ראשונה בהיקף של למעלה מ-23 מיליון שקל, בגין השקעה בחברה גרמנית בתחום הרפואה מרחוק. במקביל, החלו ירידות חדות במניית החברה, שצנחה מאז תחילת 2023 ב-45%. נכון להיום נסחרת החברה בשווי הנמוך בכמעו 60% מהשיא ב-2022.

ביוני האחרון ביצעה נובולוג חילופים בעמדת המנכ"ל, אליה נכנס איבעד בוסי, ששימש בעבר כמנכ"ל חברת הלוגיסטיקה הרפואית מדיסון. בדוח הראשון לאחר כניסתו לתפקיד, הדוח לרבעון השלישי של 2023, נרשמה מחיקה נוספת, הפעם של 10 מיליון שקל, בגין השקעה בחברה המעניקה שירותים לחברות ביומד ופארמה.

כתבות נוספות