לא הביאו את הבשורה

ערן קמינסקי
מחירי השכירות במודיעין הלכו והאמירו עם השנים, והקלה במצוקת השוכרים לא נרשמת גם כעת, כאשר הדירות שנבנו בפרויקטים לשכירות ארוכת טווח משווקות במחירים המזכירים את תל אביב. סגן ראש העירייה אלעד שמעונוביץ מסביר מדוע לא הוטל פיקוח כלשהו על המחירים, וחושף כיצד מתכננת העירייה לשנות את המצב
צילום ארכיון: יח"צ

בעשור האחרון הלכו מחירי השכירות במודיעין והאמירו, ומי שקיווה שפרויקטים המיועדים לשכירות ארוכת טווח יסייעו למצוקת השוכרים, התבדה. במהלך העשור שבין 2010-2020 עלו מחירי השכירות בעיר ב-30%, ובשנת 2022 נרשמה עלייה של 20% נוספים. כך, למשל, מחירי השכירות לדירת שלושה חדרים בעיר עמדו בתחילת 2010 על מחיר ממוצע של 3,550 שקל לחודש, עשור מאוחר יותר המחיר זינק ל-4,550 שקל, ואילו כיום קשה מאוד למצוא בעיר דירה כזאת בפחות מ-5,100 שקל לחודש.

כאמור, בשוק השוכרים בעיר, המורכב ברובו מצעירים ומשפחות צעירות, כמו גם גרושים וגרושות, היו מי שקיוו כי שני פרויקטים שיועדו לשכירות ארוכת טווח – בפרויקט של עזריאלי בצמוד לקניון ובפרויקט אטריום בשכונת מוריה – יגדילו את היצע הדירות לשכירות בעיר ויסייעו גם בהוזלת המחירים. תקוות אלו התבדו, כאמור, כאשר בימים אלו משווקת קרן RENT IT את פרויקט אטריום בשכונת מוריה, אותו רכשה ב-250 מיליון שקל מהיזמים גיא ודורון לוי, במחירים המזכירים יותר את תל אביב מאשר את מודיעין.

כך, למשל, משווקת RENT IT דירות 2 חדרים במחיר של 5,300 שקל לחודש, כאשר על פי פרסומים קודמים מחירי דירות 3 חדרים במתחם יעמדו על 6,000 שקל לחודש, ואילו עבור דירת 4 חדרים תשלמו בכל חודש 7,000 שקל. בפרויקט הנוסף המיועד לשכירות ארוכת טווח, זה של עזריאלי בצמוד לקניון, דירות 2 חדרים מושכרות בימים אלו בסכום של החל מ-5,700 שקל לחודש, ודירות 3 חדרים בהחל מ-7,600 שקל לחודש. בימים אלו יוצא לדרך פרויקט דומה נוסף, של חברת אביסרור בשכונת נופים, שבו כמו במקרה של אטריום מוריה אישרה העירייה את שינוי ייעוד הקרקע לטובת שכירות ארוכת טווח, כאשר המחירים הצפויים בו עדיין אינם ידועים.

משכונת המעיינות תצא הגאולה?

כאמור, מצוקת השוכרים במודיעין הולכת ומחריפה עם השנים, הן בשל ההיצע הלא מספק והן בשל העובדה כי העיר תוכננה ללא בניית דירות קטנות, ויש מי שמבקר את עיריית מודיעין על כך שאישרה את הפרויקטים הנ"ל ללא שום פיקוח על המחירים.

סגן ראש העירייה בשכר אלעד שמעונוביץ, החבר בוועדת המשנה העירונית לתכנון ובנייה, הסביר השבוע מדוע לא ניסתה העירייה לפקח בצורה כלשהי על המחירים באותם פרויקטים, וכיצד תנסה להגדיל את היצע הדירות לשכירות בשנים הקרובות, במהלך תכנון ובניית שכונת המעיינות. יש לציין כי לעירייה אין אפשרות חוקית להגביל את שכר הדירה בפרויקטים הנבנים בתחומה, אולם יש בידיה כלים אחרים לפעול בנושא.

שמעונוביץ, נוצר מצב אבסורדי בו העירייה מאשרת ליזמים שינוי ייעוד הקרקע ובסופו של דבר ציבור השוכרים לא מרוויח דבר.

"קודם כל, העירייה מחויבת לשכירות ושכירות ברת השגה ואני מבין את הנושא והטענות. יש פרויקט כזה של חברת גיא ודורון לוי בשכונת מורשת, שהוא מסובסד. אני לא זוכר בכמה יחידות מדובר שם, אבל זה לא מעט והוא עובד יפה עם מחירי שכירות טובים. אנחנו שואפים לשלב עוד פרויקטים כאלה בשכונת המעיינות, כדי שיהיה בה לא רק דיור בר השגה למגורים אלא גם לשכירות ארוכת טווח. לגבי שני הפרויקטים שאתה מדבר עליהם, שני המגרשים האלו היו באמת מיועדים לדיור מוגן, ואנחנו הבנו שלא נכון להקים שם עוד פרויקטים כאלו. האופציה הבאה הייתה דיור לשכירות לטווח ארוך. השינוי הזה בוצע לאחר רכישת הקרקע בידי היזם, אבל כדי ליצור פרויקט שכירות מסובסדת זה חייב לבוא לידי ביטוי במחיר הקרקע בזמן הרכישה, ולא היינו שם. אני לא רוצה להגן על המחירים האלה, אבל מדובר בפרויקט מאוד-מאוד יוקרתי, עם רמת גימור מאוד גבוהה, ודאות ארוכה ועליית מחירים מדודה לאורך השנים, ויש פלחי שוק שזה מתאים להם. בוא לא נשכח גם שבסופו של דבר, ככל שנוציא יותר דירות לשכירות אנחנו מגדילים את ההיצע ומפחיתים את הלחץ משוק השכירות, וזה ערך חשוב. אני חושב שההחלטה כן הייתה נכונה, בהתחשב באופציות שעמדו בפני העירייה".

אז למה למשל, לא לפעול כמו עיריית תל אביב שהעניקה תוספת זכויות בנייה בתמורה לכך שחלק מהדירות ישווקו במחירים מוזלים?

"כי המגרשים הספיציפי בשני הפרויקטים האלה, במוריה ובנופים, ממוקמים בצירים בעייתים שלהעמיס עליהם תוספת דירות היה יוצר בעיות של תנועה ונגישות. במוריה יש גם כך בעיות תנועה, והמגרש בנופים ממוקם במיקום בעייתי בלב השכונה והיה נוצר שם כאוס שהיינו משלמים עליו מחיר גבוה בעתיד. זה כלי שנכון לעשות אותו במיקומים הנכונים. בפרויקט של עזריאלי, תוספת זכויות הבנייה למגורים ניתנה במסגרת זכויות הבנייה הקיימות בתוך המגרש, וגם כדי להצדיק את בניית הקומפלקס של המלון, ששם המטרה היותר חשובה הייתה ליצור עוד שטחי מסחר".

אז איך אתם מתכננים להגדיל את ההיצע בשכונת המעיינות?

"במעיינות אנחנו מתכננים מלכתחילה לייעד מגרשים של דיור בר השגה, שחלקם יהיו במסגרת של שכירות ארוכת טווח, והם יהיה מסובסדים מראש. כמו בפרויקט של גיא ודורון במורשת, הקרקע תשווק במחיר מוזל, כך שההנחה תגולם במחיר הקרקע ולא בתוספת זכויות בנייה. אנחנו משתדלים שלא להשתמש בכלי הזה בעיר, כי למודיעין יש תוכנית מתאר מאוד ברורה שקובעת מספר יחידות דיור שניתן לבנות בתוך שכונה. אם תוסיף על זה 10-15% יחידות דיור, המשמעות היא תוספת כזאת של עומס על התשתיות. לכן המחשבה הראשונה היא ליצור תוספת דיור בר השגה בדרכים אחרות" .

כמה דירות לשוק השכירות אתם מתכננים לייצר בשכונה החדשה?

"שכונת המעיינות נמצאת כעת בשלבי תכנון על לוח השרטוטים. ההערכה שלי היא שהשכונה תהיה פחות או יותר בגודל של שכונת מורשת, כשאני דוחף שכמה שיותר ממנה יופנה לטובת דיור בר השגה, לקנייה ולשכירות, וגם ראש העיר מבין את החשיבות ורואה גם בשכונה הזאת צורך לתת מענה".

למה לא הבאתם לעיר את "דירה להשכיר", הפרויקט הממשלתי שמייצר דירות לשכירות?

"היה ניסיון, לדעתי גם היה מכרז שנכשל בשכונת הציפורים לפני הרבה זמן. היו דיונים איתם, שעוד לא הוכרעו, לגבי מתחם מעונות הסטודנטים שהעירייה רוצה לבנות, לגבי האפשרות לבנות את המתחם דרכם ובשיתוף פעולה איתם. הקשר הזה כן קיים. צריך להגיד שבסיטואציה שאנחנו נמצאים בה, אנחנו גם עובדים על מעונות הסטודנטים שאמורים לתת פתרון לפלח אחר של האוכלוסייה, וגם רואים היום את ההיצע הגדול שיש בשכונת מורשת…"

נכון, אבל בינתיים ההיצע הגדול לא גורם להוזלת מחירים משמעותית, ואתה בעצמך יצאת לפני כשנה נגד מחירי השכירות המבוקשים בשכונה.

"תלוי מה נקודת המבט. כשאני יצאתי נגד זה, המחירים הגיעו גם לרמות של 5,800 שקל לדירת 3 חדרים. היום הם קצת התיישרו עם המחירים בעיר, שלושה חדרים באזור ה-5,200 שקל, ואנחנו נמצאים לקראת גל אכלוס נוסף בשכונת מורשת באזור יולי-אוגוסט, שגם יגדיל את היצע הדירות לשכירות. אני מאמין שההיצע יגדל והמחירים ישמרו על עצמם או יירדו. אם נצליח להציף את השוק ולפחות למנוע עליית מחירים נוספת, זאת גם נקודת אור בסיטואציה המורכבת של היום".

כתבות נוספות

בלגאן ברב-תחומי

דוח מבקר העירייה לשנת 2022 הוצג במועצת העירייה, וחשף שורת כשלים בהתנהלות אגף השכלה, למידה ויזמות. עוד בדוח: מרבית ועדות הרשות במועצה כלל לא התכנסו במשך למעלה משנה. דוברות העירייה: "מרבית ההערות כבר מיושמות בפועל"

מחדל האבטחה ב-8200

צוות ביקורת צה"לי חדר לבסיס מבלי להיבדק, ובמשך מספר שעות אסף מסמכים וחומרי מודיעין מסווגים. בעקבות המקרה ננזפו ונענשו 30 חיילים וקצינים

בלגאן ברב-תחומי

דוח מבקר העירייה לשנת 2022 הוצג במועצת העירייה, וחשף שורת כשלים בהתנהלות אגף השכלה, למידה ויזמות. עוד בדוח: מרבית ועדות הרשות במועצה כלל לא התכנסו במשך למעלה משנה. דוברות העירייה: "מרבית ההערות כבר מיושמות בפועל"

המשך קריאה »

מחדל האבטחה ב-8200

צוות ביקורת צה"לי חדר לבסיס מבלי להיבדק, ובמשך מספר שעות אסף מסמכים וחומרי מודיעין מסווגים. בעקבות המקרה ננזפו ונענשו 30 חיילים וקצינים

המשך קריאה »