בשנה הבאה נשב על המרפסת ונספור ציפורים נודדות

יהודה גולן
2017-01-11 00:00:00
2017-01-11 00:00:00

בסיור שקיים בשבוע שעבר ראש העיריה חיים ביבס לעיתונאים וחברי המועצה הוא הכריז כי לקראת פסח הקרוב תתחיל שכונת הציפורים להתאכלס. לקראת האירוע המרגש ביקרנו השבוע בשכונה כדי להתרשם ממצב העבודות וההכנות לאיכלוס, שהרי לא בכל יום נחנכת שכונה חדשה בעיר כמו מודיעין ובמיוחד שמדובר בשכונה האחרונה שלא נכללה במסגרת הסכם הגג החדש שעליו חתמה העירייה עם המדינה לגבי פיתוחה העתידי של העיר.

בשלבי התיכנון רצו פרנסי העיר לקורא לשכונה בשם "קייזר דרום", על שם המתכנן שלה דני קייזר. היא משתרעת לצד כביש 431 ממש ביציאה ממודיעין מערבה, ונבנית בימים אלה על שטח של 370 דונם כשהיא נמצאת כבר בשלבי בניה אחרונים. הכבישים עדיין לא סלולים ברובם, אבל הבניינים עומדים וחלקם (הקטן יחסי) כבר גמורים.

גבולה הצפוני של השכונה נושק לערוץ נחל ענבה, גבולה המערבי הוא כביש 3 העירוני ומעברו שכונת נופים. גבולה הדרומי צמוד ממש לכביש 431 וגבולה המזרחי הם שדרות החשמונאים וצומת יצחק רבין-החשמונאים.

למרות שקשה לראות כיצד בחודשיים-שלושה הקרובים יסתיימו העבודות בשכונה, שלא לדבר על מוסדות החינוך ושני המרכזים המסחריים המתוכננים בה שודאי לא יהיו מוכנים לקראת חג הפסח, צריך לזכור כי תאריך היעד פסח 2017, מתייחס רק להגעת ראשוני התושבים ואלה יהיו מן הסתם כמה עשרות דיירים ולא יותר.

מדובר בעיקר בדיירים שרכשו דירה מחברת אלמוג כ.ד.א.י שהיתה הראשונה להתחיל את הבניה בפרויקטים שלה וגם הראשונה שעומדת לקראת סיום הבניה. המסה הגדולה יותר של מתיישבים יתחילו להגיע רק בקיץ 2017 ואילך ויאכלסו את שאר הפרויקטים של החברות האחרות שבונות בשכונה, בהן חברת דונה, האחים אוזן, פרץ בוני הנגב, זילברמינץ ובנו, ו"חצרות קדם" של חברת כנען.

בשכונה מוקמות 990 יחידות דיור, מהן 168 דירות במסלול "מחיר למשתכן" במחירים מוזלים. מלבד מתחמי המגורים נבנים בה בית ספר יסודי, שני מרכזים מסחריים, בית כנסת, חמישה קומפלקסים של שבעה גני ילדים, מרפאה, טיפת חלב, ושטח המיועד למבנה בתחום התרבות או הנוער והחינוך הבלתי פורמאלי. בשלבי התיכנון הראשונים תוכננה השכונה להיות גדולה יותר אבל מתכנניה קיצצו במספר הדירות כדי למנוע פגיעה בנחל ענבה הגובל בשכונה.

עבודות הבנייה בשכונת הציפורים נמצאות בשלבי ביצוע מתקדמים, כאשר מסיבוב בשכונה הנבנית ניתן לראות כי רוב בנייני המגורים בנויים ומוכנים לאכלוס וכי תשתיות השכונה כמעט מוכנות לבוא תושבי השכונה הראשונים, שאמורים להגיע לכאן לקראת חג הפסח הקרוב.

* * *

במקביל לבניית השכונה נבנה מעל שדרות החשמונאים גשר דו מסלולי באורך 35 מטרים, שיחבר בין שכונת משואה לשכונת הציפורים ובפועל מחבר את רחוב נחל זוהר שבמשואה לרחוב דוכיפת שבציפורים. הוא יאפשר מעבר של כלי רכב בין השכונות ויכלול גם מדרכות משני צדי הכביש למעבר הולכי רגל, תאורה ומעקות. בהמשך יוקם גשר נוסף, בחלקה המערבי של שכונת הציפורים, שיעבור מעל כביש 3 העירוני ויקשר בין שכונת הציפורים לנופים.
הציפורים היא השכונה הקטנה ביותר מבין השכונות החדשות של העיר, לצד נופים מורשת וגבעת שר העתידיות, שבנייתן תסיים למעשה את איכלוס שלב א'  של העיר. רק שבעה רחובות יהיו בשכונה והם ייקראו כמובן על שם בעלי כנף: דוכיפת, עפרוני, שלדג, צוקית, נחליאלי, חסידה וסלעית.

השכונה ממותגת כשכונה מעט מבודדת משאר שכונות העיר מה שמעניק לה את הדימוי של אזור יוקרתי אולי כפרי בתוך העיר הגדולה. די מפליא שהיזמים הצליחו למתג את השכונה כשכונת יוקרה, למרות שכמעט רבע מהדירות שנמכרו בה מיועדות לדיור מוזל במסלול "מחיר למשתכן", מה שאמור היה לכאורה להוריד מעט מיוקרתה. לכן אחת השאלות היא איך ישתלבו ביחד דירות של "מחיר למשתכן" לצד דירות יוקרה עם בריכות פרטיות? את זה נדע רק כשייכנסו הדיירים והשכונה תתאכלס.

* * *

לצד 168 דירות "מחיר למשתכן" בנו היזמים (לא כולם) דירות יוקרה. במיוחד מדובר בחברת אלמוג כ.ד.א.י, שהרימה למעשה את רף המחירים והאיכות. הדירה היקרה ביותר שנמכרה בשכונה (כבר לפני שנה וחצי) היא של חברת אלמוג ומדובר בפנטהאוז עם בריכה שעבורו שולם סכום של 3.8 מיליון שקל.

החברה דיווחה כי מדובר באחת מהדירות היקרות שנמכרו עד כה בעיר. לשם השוואה, על פי נתוני רשות המיסים, הדירה היקרה ביותר שנמכרה עד אז בשכונת הציפורים, היתה דירת גן בת חמישה חדרים בשטח 140 מ"ר ובריכת שחיה פרטית, שנמכרה בקיץ 2015 בסכום של כשלושה מיליון שקל. רוכש הפנטהאוז הוא עולה חדש מאוסטרליה, בשנות הארבעים לחייו, ואיש הייטק.

לגבי האיכלוס באלמוג מרוצים מלוח הזמנים. "אנחנו מקדימים את לוח הזמנים לכניסה לדירות שהיה אמור להיות במאי 2017" סיפר השבוע רז שרייבר, סמנכ"ל השיווק בחברה. לדבריו "כבר הזמנו את הדיירים לפגישה בשבוע הבא לערוך פרוטוקולים לקראת קבלת המפתחות לדירות. אם שלב ההמתנה מרגע הזכייה במכרז ועד לקבלת הקרקע מרשות מקרקעי ישראל לא היה ארוך כל כך, היינו היום כבר אחרי אכלוס והדיירים כבר יכלו ליהנות מביתם החדש".

* * *

חמש חברות ניגשו למכרזי "מחיר למשתכן" בשכונת הציפורים וזכו במגרשים והן שבונות את הדירות המוזלות שכולן כבר הוגרלו לזכאים:

חברת אלמוג כ.ד.א.י שיווקה 31 דירות בשטח של 85 מטרים רבועים, במחיר סופי וקבוע של 559 אלף שקל לדירה, חברת פרץ בוני הנגב שיווקה 45 יחידות דיור בשני טיפוסים שונים של דירות, כל הדירות יהיו בשטח 85 מטרים מרובעים, טיפוס אחד יימכר במחיר 552 אלף שקל והטיפוס השני במחיר 681 אלף שקל. חברת דונה שיווקה 24 דירות בשטח 85 מטרים מרובעים במחיר  700 אלף שקל, חברת האחים אוזן שיווקה 29 יחידות דיור בשטח 85 מטרים מרובעים , גם כאן יש דירות משני טיפוסים, האחד יימכר במחיר של 1,060 מיליון שקל והטיפוס השני יימכר במחיר  1,106 מיליון שקל וחברת זילברמינץ שיווקה 39 דירות בשטח 85 מטרים מרובעים במחיר 785 אלף שקל.

אבל לא רק דיור מוזל ומחיר למשתכן יש בציפורים, גם הצד השני של הסקאלה של דירות יוקרה שנמכרו בשוק החופשי ואפילו דירות שלהן בריכה פרטית אפשר למצוא בציפורים, כאלה שהרוכשים היו מוכנים לשלם עבורן יותר משלושה מיליון שקל ויותר. מי שמייצגת את הפן הנוסף והיוקרתי של שכונת הציפורים והולכת חזק על תחום דירות הסופר יוקרה היא כאמור חברת אלמוג כ.ד.א.י שמכרה את פרוייקט אלמוג הציפורים בשנתיים האחרונות בהצלחה רבה ובעוד כחודשיים יקבלו הדיירים הראשונים את מפתחות בתיהם.

לקבוצת אלמוג זהו הפרויקט השלישי שהיא בונה בעיר מודיעין, אחרי הפרויקטים בשכונות כרמים, ובחשמונאים ומדובר בפרויקט מגורים ייחודי הכולל  123 יח"ד. "זהו פרויקט המגדיר סטנדרטים חדשים של אדריכלות במודיעין" אמר רז שרייבר. סמנכ"ל השיווק של החברה.

בין הדירות שנמכרו עוד בקיץ 2015:  דירת גן 5 חדרים בשטח של 127 מ"ר וגינה בשטח נוסף של כ-320 מ"ר נמכרה במעט יותר מ-3 מיליון שקל. דירת לופט בשטח של 120 מ"ר, הכוללת גינה בשטח  80 מ"ר ומרפסת בשטח 60 מ"ר, נמכרה ב-2.667 מיליון. היום המחירים כבר עלו. שרייבר מגלה כי "כל הדירות נמכרו פרט לשני פנטהאוזים עם בריכות, שהשארנו במיוחד למכירה בסוף, כשהשכונה תהיה מוכנה ומחירם כבר עבר את הארבעה מיליון שקל. אלמוג הציפורים הינו פרויקט מאתגר וייחודי. על אף המורכבות התכנונית הרבה של הפרויקט, ועמדנו יפה בלוחות הזמנים של שלבי הביצוע. אלמוג מעוניינת להגדיל את פעילות החברה במודיעין ואנחנו מתכוונים להמשיך וליזום פרויקטים נוספים בעיר".

* * *

שני מרכזים מסחריים שכונתיים ולא גדולים יהיו בשכונה, האחד בדרומה סמוך לכביש 431 והשני בקצה המערבי של השכונה. מבחינת המסחר, התושבים ירגישו בחוסר נגישות גדול למכולות ולחנויות שכן המכרזים לשיווק הקרקע לבניית שני המרכזים המסחריים בשכונה יפורסמו בקרוב, כלומר המרכזים המסחריים לא יהיו מוכנים לפני שנת 2019-2020 ועד אז עבור בקבוק חלב וקוטג' יצטרכו תושבי השכונה לנדוד לשכונות אחרות או למרכולים הגדולים במרכז עינב.

מבחינת מבני ציבור, פרט למרכזים המסחריים יהיו בשכונה גם מרפאה וטיפת חלב וכן מבנה תרבות המיועד לפעילות נוער ולחינוך הבלתי פורמאלי, בית כנסת, מקווה ומעון יום.

בצד הצפוני של השכונה, בחיבור עם פארק ענבה, נשלמות העבודות להקמת טיילת, בדומה לטיילת שנבנתה מתחת לרחוב שני בשכונת אבני חן.

בשבוע הקרוב יוצב גשר שיקשר בין שכונת הציפורים לשכונת נופים. הגשר יאפשר מעבר של כלי רכב בין השכונות ויכלול גם מדרכות משני צדי הכביש, למעבר הולכי רגל, תאורה ומעקות.

מבחינת מערכת החינוך, גודלה המצומצם של השכונה שתכלול רק שבעה רחובות והעובדה שיאכלסו אותה לא יותר מכחמשת אלפים תושבים, הכתיב שבשכונה יוקם רק בית ספר יסודי אחד בלבד, שיהיה בית ספר ממלכתי ועוד שבעה גני ילדים. ומה יהיה הפתרון עבור תושביה הדתיים של השכונה? בעירייה מציינים כי תלמידי שכונת הציפורים בגילאי יסודי בחינוך ממלכתי דתי ילמדו בבית הספר היסודי הממ"ד שיפתח בשכונת נופים.

לגבי שנה"ל  תשע"ח, שתתחיל בספטמבר 2017 בעירייה הדגישו כי "אנו מתכננים לפתוח את שני בתיה"ס היסודיים ממלכתי (שמשכנם הקבוע יהיה בציפורים) וממ"ד (שמשכנו הקבוע יהיה בשכונת נופים), במבנה ביה"ס היסודי שנבנה כעת בשכונת הציפורים.

למעשה ביה"ס היסודי ממ"ד יתארח במבנה עם הממלכתי עד שמשכנו הקבוע בנופים יהיה מוכן. יחד עם זאת, פתיחת ביה"ס בתשע"ח ובמיוחד ההחלטה על אילו כיתות ואו שכבות תיפתחנה, תהיה תוצאה של נתוני הרישום, כאשר הרישום לשנת הלימודים תשע"ח יחל ב-29 בינואר 2017. לגבי גני ילדים  – יפתחו כל הגנים הנדרשים עפ"י שכבות גיל ומגזר בהתאם לנתוני רישום.

בימים אלה נמצאות בעיצומן העבודות להקמת מוסדות החינוך בשכונת הציפורים, שיכללו בית ספר יסודי ממלכתי וחמישה מבני גני ילדים. בבית הספר, שאמור לפתוח את שעריו בפתיחת שנת הלימודים תשע״ח, יהיו  18 כיתות לימוד. בנוסף, בשטח בית הספר יהיה מתחם ובו ארבעה גני ילדים, שבנייתם כבר החלה. במקביל, בימים אלה נבנים שני מתחמי גני ילדים נוספים בשכונה, שאחד מהם יכיל שלושה מבני גנים והשני יכיל שני מבנים.

ומה יקרה למקדימים להתאכלס בשכונה שילדיהם יצטרכו ללמוד כבר החל מפסח הקרוב? "תלמידים בגילאי תיכון שיגיעו לשכונה, ילמדו בשלב הראשון בבית הספר העל יסודי עירוני ה׳, שבשכונת אבני חן, ובהמשך ינותבו תלמידי העל יסודי בשכונה  לבית הספר העל יסודי שיוקם בשכונת נופים, אשר יכיל את תלמידי שתי השכונות".

בתמונה שכונת הציפורים, צילום אינגריד מולר

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »