המגדל הלוהט

יהודה גולן
2015-09-09 01:00:00

מליאת מועצת העיר, בשבתה כוועדת התיכנון והבניה המקומית של עיריית מודיעין, דחתה בשבוע שעבר את הבקשה למתן היתר בנייה לקבוצת גבאי להקים מגדל מגורים נוסף לצד המגדל הקיים במתחם ברחוב חרצית בעיר, הידוע כ"מגדל לוקי".

למרות שגורמי התיכנון והגורמים המקצועיים במחלקת ההנדסה בעירייה תמכו במתן היתר לחברה ומהנדס העיר צחי כץ אף אמר באחד הדיונים כי "רואים כאן חדשנות אדריכלית, גם אמירתו של גאודי בברצלונה היתה חדשנית", חברי המועצה לא ממש שעו לכך ודחו את הבקשה.

על חברי המועצה הופעל מכבש לחצים כבד מצד עשרות תושבים המתגוררים בסמוך ברחוב חרצית (הרחוב שבו מתגורר חיים ביבס, שהדיר עצמו מההצבעה בגלל קירבת מגוריו) והרחוב הסמוך דם המכבים. התושבים הפעילו לחצים שבסופו של דבר הצליחו, וחברי המועצה דחו את מתן ההיתר.

אלא שבעירייה וסבורים שהמגדל השני יקום בסופו של דבר, אם כי יתכן שבשינויים קלים מאד. גורמים במחלקת ההנדסה בעירייה המעורים היטב בהליכי התיכנון והבניה אמרו כי "לא מדובר בסוף פסוק".

אחד הבכירים בעירייה ציין כי "כאן בעירייה היתה מעורבת של פוליטיקה מקומית וחברי המועצה שספגו לחץ כבד לא עמדו בכך והצביעו נגד. אבל היזם להערכתי יילך לוועדת הערר בוועדה המחוזית בלוד ושם, בלי השפעות פוליטיות, יאשרו לו את הקמת המגדל בשינויים ממש קלים".

במשך חודשים רבים מתנהל מאבק קולני בין הדיירים והיזמים על בניית המגדל הנוסף, שתוכנן בצורה שונה מהמגדל הקיים. הוועדה המקומית התבקשה לאשר שינויים מרחיקי לכת בתיכנון למרות התנגדות הדיירים שטענו כי השינויים יגרמו לכיעור הפרוייקט. בין השאר מכיוון שאושר להקים מגדל נוסף גבוה מהמגדל הקיים ובצורה שונה.

בקבוצת גבאי החליטו להוסיף שתי קומות למגדל החדש עקב אילוצים תיכנוניים, מה שגרם לחריגה קלה בגובה הבניין וגם בעיצוב שונה. התיכנון מאפשר בסך הכל לבנות במתחם 76 יחידות דיור.

בתחילת חודש יוני הגיעה התוכנית לדיון בועדת המשנה לתיכנון ובניה, שם היא אושרה. בתחילת חודש יולי קיימה ועדת התיכנון ישיבת התנגדויות בה  הושמעו התנגדויות ע"י תושבים השכנים למבנה. לישיבת ההתנגדויות זומנו רשמית  דיירי רחוב חרצית המתגוררים במספרים 42-44-46 בלבד וכן תושבי רחוב דם המכבים.

אחד השכנים שמתנגד לתוכנית אמר בישיבה: "הבניין מתוכנן כך שהאבן נעלמת וחבויה מאחורי קורות ועמודי בטון מגושמים ושחורים. לדעתי הבניינים החדשים בסגנונן הם נטע זר ולא מתאימים למודיעין. לא הייתי רוצה שחזות העיר תיפגע".

האדריכל אמיר שוורץ, ממשרד האדריכלים "תימור שוורץ" שתיכנן את הפרוייקט, אמר: "הבניין הוא בעיצוב עכשווי והחומרים המתקדמים מוסיפים נפח לבניין. זאת אמירה עכשווית בעיר. רוב הבניין בציפוי אבן ויש גם אלמנט ממתכת".

מהנדס העיר צחי כץ, שהתבקש לחוות את דעתו, הרחיק עד לברצלונה ולאדריכל האגדי גאודי שבנה בצורה חדשנית את ברצלונה: "מוצע כאן פרויקט שונה וזאת הזדמנות לשינוי ולאמירה אדריכלית חדשה. יש כאן התחלה של שבירת המונוטוניות והחד גוניות ששולטת בעיר".

התושב אמר לאחר הדיון ל"מודיעין News": "הבקשה של  קבוצת גבאי היתה שינוי מהותי מהתכניות המקורית שהופקדה ע"י לוקי לפני כ-15 שנה. צריך להיות שם בניין תאום מדורג הצמוד לבניין הקיים".

(צילום ארכיון)

כתבות נוספות

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

המשך קריאה »

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »