המלחמה הסתיימה, אך הקרבות ממשיכים

יהודה גולן

שלושים משפחות שרכשו דירות בפרוייקט "מחיר למשתכן" בשכונת הכרמים הגישו תביעה לבית המשפט נגד חברת הבניה ב. יאיר, בסך מצטבר של 2.3 מיליון שקל, בטענה שזו מעכבת את מסירת הדירות שרכשו מעל ומעבר למקובל. על פי כתב התביעה טוענים הרוכשים באמצעות פרקליטם, עו"ד עופר ליפשיץ, כי החברה ניצלה את מבצע "שובו אחים" שבמהלכו נחטפו שלושת הנערים ליד חברון ומבצע "צוק איתן" שהתרחש לאחר מציאת גופותיהם, כדי לדחות את תאריכי מסירת הדירות בטענת "כח עליון" ובכך להימנע מתשלום פיצוי הולם לרוכשים. זאת בנוסף לאיחור "רגיל" של יותר מחצי שנה במסירת הדירות.

"לרוכשים נגרמים נזקים כבדים ולא רק בכסף", אומר עו"ד ליפשיץ. "יש רוכשים שלא יודעים האם לרשום את ילדיהם לגנים ולבתי ספר בשכונה החדשה או לא. יש רוכשים שנקלעו לתשלומים כפולים ומשולשים של החזרי משכנתא שלקחו ולשכר דירה ומעברי דירה תכופים ודילוגים מדירה שכורה לדירה שכורה. כל אלה מייקרים את העלויות. והעיקר הוא כמובן אי הוודאות – מתי סוף סוף יוכלו להיכנס לדירה שקנו? זה מצב מטריד ופוגע".

אבל בכל זאת היתה כאן מלחמה. הטענה שלהם אינה נטות בסיס…

"האיחור בגין 'צוק איתן' ו'שובו בנים' הוא של שבעים וארבעה יום, אבל יש גם איחור כללי גדול יותר של חודשים רבים מאד. קבלנים צריכים לצפות, במיוחד בישראל, שיש קרבות ומבצעים כמו צוק איתן ולהיערך לכך. נזכיר גם שבתקופת 'צוק איתן' עבודות הבניה בארץ לא נעצרו. המשיכו לבנות והמדינה לא הכריזה על צוק איתן כמלחמה באופן רשמי לצורך פיצויים והקלות אחרות. מה גם שכל ימי מבצע 'שובו אחים' ו'צוק איתן' היו בימי חודש הרמאדן, כך שקבלנים ממילא היו 'קצרים' בפועלים. אבל ב. יאיר בכלל לא פנתה למשרד השיכון לבקש דחיה במסירת הדירות וממילא גם לא קיבלה אישור כזה".

גובה דמי הפיצוי

בשנת 2012 זכתה חברת ב.יאיר במכרז של משרד השיכון לבנות פרוייקט של "מחיר למשתכן" (אז נחשב לגולת הכותרת של משרד השיכון במאבק במחירי הדיור המאמירים). שכונת הכרמים נבחרה להיות זו שבה יוקם הפרוייקט, שכולל  104 דירות במסלול המיועד לזכאים ולזוגות צעירים.  

בדצמבר 2012 התחיל השיווק וכל הדירות בפרוייקט נחטפו עקב מחירן האטרקטיבי. בחוזי המכר עליהם חתמו הרוכשים ננקב מועד מסירת הדירה המוכנה ל"עוד 30 חודשים". כלומר – יוני 2015. חלק מהרוכשים, עקב חתימה מאוחרת על החוזה, אמורים לקבל את הדירה במועד מאוחר יותר.

בהסכם צויין כי לקבלן יש אפשרות למסור את הדירה באיחור של עד חודשיים מבלי לפצות את הרוכשים, ולאחר מועד זה הוא חייב בתשלום חודשי לרוכשים של שכירות כפול 1.5. החוזה כולל כמובן גם סעיף "כוח עליון", שמשמעותו מלחמה, או אסון טבע, מה שמאפשר לדחות את המסירה בלי לשלם פיצוי לרוכשים.

כאשר התקרב מועד מסירת הדירות והרוכשים לא קיבלו מכתב או הודעה לגבי איחור במסירה, התחילו הרוכשים לברר מה קורה. לטענתם, כל הפניות לחברת ב. יאיר לא נענו. מספרת אריאלה, אחת הרוכשות: "אף אחד לא ענה לטלפונים, לא חזר אלינו, לא שלח לנו מכתב. פשוט שום דבר. רק אחרי שהגשנו את התביעה פתאום דיברו איתנו".

היתה מלחמה?

ב- 10.08.2015 קיבלו דיירי אחד הביניינים בפרוייקט מכתב מב. יאיר שבו צויין כי עקב המבצעים "צוק איתן" ו"שובו אחים" החברה דוחה את מסירת הדירות ב-74 ימים – כמניין ימי מבצעי "שובו בנים" ו"צוק איתן". זאת מבלי לשלם פיצוי. הרוכשים פנו למשרד השיכון ושמעו שם כי מבצעי "צוק איתן" ו"שובו בנים" לא הוכרו כמלחמות ולכן הקבלן אינו רשאי בכלל להשתמש בטיעון הזה והחברה איננה רשאית לדחות מסירת הדירות החדשות.

מאחר ומדובר בפרוייקט ממשלתי במסלול "מחיר למשתכן", זימנו עצמם הרוכשים לפגישה עם מנהל אגף השיווק במשרד השיכון, עו"ד ביניימין דרייפוס. זה אמר להם במפורש כי לקבלן אין זכות להשתמש בצוק איתן כעילה לדחייה. 

בינתיים החלו הרוכשים, שאירגנו נציגות משלהם, לבחון מקרוב מה קורה בפרוייקט. הם הסתובבו בשטח, דיברו עם פועלים ומהר מאד הבינו שהפרוייקט לא ממש זז בקצב המתאים. לדברי רוכשים, פועלים סיפרו להם כי "קבלני משנה בורחים מהאתר ושהעבודה מתנהלת באיטיות רבה".

איפה הריצוף?

"תמונת המצב כיום עגומה למדי", אומר עו"ד ליפשיץ, שמייצג שלושים משפחות בפרוייקט. "עברו כבר ארבעה חמישה חודשים ממועד המסירה המקורי והדירות בכלל לא מוכנות. בחלקן עדיין אין אפילו ריצוף ורוכשים שמבקרים באתר מדווחים כי האתר כמעט וריק מפועלים". 

וממשיכה הרוכשת אריאלה: "איך יכול להיות שפרוייקט שמשרד השיכון יזם ומוביל מתנהל בצורה כזו? כיצד אין שום פיקוח על הקבלן? כיצד משרד השיכון אישר חוזים כאלה בניגוד לחוק המכר?" אומרת אריאלה ותוהה "מדוע משרד השיכון לא מכריח את הקבלן להזדרז ולשלם פיצויים לרוכשים? ומדוע המדינה לא אוכפת על הקבלן לסיים את הבנייה בזמן?"

כאמור, לפני כחודש התארגנו כ-30 משפחות והגישו תביעה לבית משפט השלום בירושלים כנגד ב. יאיר בגין אי תשלום ע"פ הסכם המכר. בימים הקרובים הם אמורים להגיש כתב הגנה לאחר שכל ניסיון לקיים איתם משא ומתן נכשלו (כך לפי הרוכשים).

אחד הרוכשים החבר בועד הפעולה ציין: "לאחר הגשת התביעה ב.יאיר הציעו לנו הצעה 'סחטנית' שעיקרה – התובעים  יוותרו על מרבית הימים שנקבו בהם ב.יאיר לעניין 'צוק איתן' (ויתור של 60 ימים מתוך 74 לטובת ב.יאיר), ונקבו בגובה שכ"ד נמוך בכ-30% מגובה השכירויות שהרוכשים משלמים היום כתוצאה מהעיכוב במסירה".

אולי היה טוב לקבל את ההצעה? 

"ב.יאיר התעלמו מהנזקים הנוספים שנגרמו לרוכשים ומפורטים בכתב התביעה ודחקו אותם לפינה של 'לקחת או כלום'. לאחר שהתובעים פנו בהתייחסות מסודרת וכתובה ע"י בא כוחם, ב.יאיר דחו אותם על הסף וברור לכל בר דעת שאין להם עניין לסיים את הבעיה בהליך גישור והם דוחים את הקץ ו'יזחילו' את התובעים בכל דרך אפשרית ורק שלא יפצו אותם בזכויותיהם לפי חוק".

בינתיים, ההוצאות תופחות

הפרשה מעניינת במיוחד נוכח העובדה שבמודיעין משווקות בימים אלה 168 דירות במסלול "מחיר למשתכן" בשכונת הציפורים ומתוכננות עוד 525 דירות במסלול "מחיר מטרה" – גם זה פרוייקט דיור ממשלתי. השאלות שעלו כאן מעניינות מאד את הציבור, ובמיוחד את הזוגות הצעירים בעיר ואת הזכאים. מסלול "מחיר למשתכן" הוא פופולרי מאד במודיעין, "לכן המדינה חייבת להפגין נוכחות וכוח מול הקבלנים בשביל לשמור על האינטרסים של הרוכשים", אומרת אריאלה.

עד כמה נפגעת?

"אנחנו זוג צעיר באמצע שנות העשרים שלנו. רכשנו דירת שלושה חדרים במחיר 830 אלף שקל, עכשיו אנחנו משלמים גם משכנתא בגובה 2,500 שקל, גם שכירות בירושלים בגובה 3,500 שקל לאחר שבאוגוסט נאלצנו לחדש את השכירות בעוד שנה נוספת, וגם הפרשי הצמדה על תשומות הבניה. כלומר – ששת אלפים שקלים לחודש ואני עוד לא יודעת מתי נראה את המפתח לדירה".

 

מתי  יוכלו להיכנס לדירה שקנו?

ומה ציפית שיקרה?

"האמת? ציפיתי מפרוייקט ממשלתי לזכאים, שאם תהיה בעיה עם הקבלן משרד השיכון יעמוד לצידנו וידאג לנו".


תגובות

ב. יאיר: "מצרים על העיכוב, האיכלוס יחל בקרוב"

תגובת חברת ב' יאיר כפי שהגיעה לידינו: "הפרויקט במודיעין שנבנה ע"י החברה במסגרת 'מחיר למשתכן' מציע דיור איכותי בסטנדרט בניה גבוה ובמחיר הזול משמעותית למחירי השוק. החברה מצרה על העיכוב שחל באכלוס הפרויקט, שבחלקו נבע מסיבות שאינן תלויות בה.

חשוב לציין כי בגין האיחור מפצה החברה את הרוכשים בתשלום חודשי של שכר דירה מוגדל השווה ל-150% מעלות שכר דירה זהה באזור. יודגש כי כבר בימים הקרובים תחל החברה באכלוס הפרויקט ובמסירת חלק נכבד מהדירות וכי העבודות באתר מתקיימות כסדרן.

החברה עושה ככל יכולתה במטרה לקצר את מועדי האכלוס, כך שכבר בתקופה הקרובה יאוכלס כל הפרויקט לשביעות רצון כל הרוכשים".

תגובת משרד השיכון:

"המשרד קיים בחודש דצמבר האחרון שימוע לחברת ב. יאיר ועל פי הסיכום החברה התחייבה למסור את הדירות עד לסוף חודש פברואר. במידה והדירות לא יימסרו לרוכשים, ישקול המשרד לחלט את הערבויות של חברת ב. יאיר".

 בתמונה נציגי הדיירים בפתח אחד הבניינים שבפרויקט. "לא היה כאן 'כוח עליון'" (צילום: אינגריד מולר)

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך