"חריגות הבניה הגדולות ביותר – במכבים"

יהודה גולן
2015-11-19 00:00:00
2037-10-06 02:58:00

"בשנת 2015 פתחנו תיקי עבירות בניה ל-300 תושבים במודיעין", מספר אכרם חג' יחיא – מנהל מחלקת הפיקוח על הבניה בעירייה. "עוד 61 תיקים הועברו למחלקה המשפטית במהלך 2015 כדי שיפתחו נגדם הליכים משפטיים וכתבי אישום. במקביל, העברנו שבעים תיקי להליכי סגירה אחרי שהאנשים הגיעו להסדרים וקיבלו היתרים".

השיחה עם חג' יחיא נדירה משתי סיבות. האחת היא שהוא ממעט מאוד להתראיין והשניה היא שבמודיעין, לכל הדעות, לא אמורות להיות כמעט עבירות בניה. העיר הכי מתוכננת בישראל, שכל בתיה ובנייניה חדשים, אמורה להיות תמונות הראי של יישוב ישן שבו "איש הישר בעיניו יעשה" (עד שייתפסו אותו כמובן). בהמשך השיחה מתברר כי לרוב המקרים אחראים התושבים הוותיקים של העיר, אלה שהיו בה עוד לפני שקמה – תושבי מכבים ורעות. ובמיוחד מכבים. אבל גם בעיר החדשה לא חסרים מקרים של סגירת מרפסות ללא היתר, חפירת מרתפים סודיים ועוד.

מהן עבירות הבניה הנפוצות בעיר?

"יש הבדל כמובן בין העיר עצמה לבין מכבים ורעות. בתוך שכונות העיר הבניה צפופה יותר וכולם רואים מה קורה אצל השכנים שלהם. בעיר מדובר בעיקר בעבירות בניה שנעשות בחלק הפנימי והאחורי של הבניין, כשקשה לראות, או שחופרים מרתף, או שסוגרים מרפסת אחורית. עם הפרגולות זה כבר לא נחשב עבירת בניה לפי הרפורמה החדשה, אבל בגדול – העבירות נסתרות מהעין: בונים בתוך חלל עליית הגג חדר, או גגון בכניסה לבית וכדומה".

ובמכבים ורעות?

"שם יש כמובן פוטנציאל גדול יותר לעבירות בניה ולעבירות בניה משמעותיות יותר וגדולות יותר בשטח. המגרשים גדולים ולא רואים מבחוץ כל דבר, אז אפשר לבצע חריגות בלי ששכנים יראו. שם בעיקר מדובר בחריגות בניה משטח המגרש הפרטי לתוך השטח הציבורי. זה אגב היה גם בבניית בריכה, כשבמקרה אחד את משאבת המים של הבריכה בנו החוצה על חלק מהשטח הציבורי".

יש גם בריכות שחיה ללא אישור?

"יש מרתפים ויש אפילו בריכות שחיה. היו לי כבר הפתעות כשבחנתי תצלומי אוויר מעודכנים וגיליתי פתאום בריכת שחיה שצצה לה".

ואם אתה מקבל תלונה על חריגה משכנים ולא מצליח להגיע לחריגה?

"כשאנחנו מקבלים תלונה אני שולח מפקח בניה שדופק בדלת. עונים לו הוא נכנס ומצלם את החריגה. לא ענו לא או סירבו לפתוח – אני מתקשר למתלונן ומבקש שנצלם דרכו מהחצר שלו. ככה אנחנו עובדים ואז רושמים דו"ח עם הצילומים ומוציאים התראה ראשונה לדייר".

להכשיר את החריגה

שיחה עם חג' יחיא מספקת תמונה על מצב הבניה בעיר שאינה מתקבלת מדו"חות יבשים. "מתחילת שנת 2015 נתנו 434 טופסי 4 לדיירים חדשים", הוא מספר. "כלומר נוספו לעיר עוד מאות דירות השנה וזה לפני המאסה שתגיע עם הציפורים, נופים והמע"ר".

לכמה עבירות בניה אחראים קבלנים ויזמים?

"מתחילת שנת 2015 פתחנו ונתנו 68 צוי הפסקת עבודה מנהליים נגד קבלנים ויזמים שעברו עבירות בניה".

היו שינויי תב"ע בשכונות ותיקות, למשל במגינים. כמה ניצלו את הזכויות לבנות שם עוד שטח לדירה?

"במגינים שינו את התב"ע וכתוצאה מכך קיבלו עוד 750 יחידות דיור זכויות להרחיב ולבנות עוד, חדר בעליית הגג או מרתף או עוד שטח. תתפלא, אבל מספר האנשים שניצלו את השינוי היה כמה עשרות בלבד. קרוב למאה בסך הכל, למרות שזה מעלה מאד את ערך הדירה".

למה לדעתך רק מאה?

"כי יש הרבה שמעדיפים להחזיק בזכויות לעתיד לבוא".

איך ישפיעו השכונות העתידיות על עבודת הפיקוח שלכם?

"כשהציפורים ונופים והמע"ר ייבנו תהיה לי מסה של אלפי דירות. ברגע שיהיו לי אלפיים דירות בבניה שצריך לבדוק אותן, אני לא אשלח את המפקחים שלי לבדוק את הפרגולות בשכונות החדשות או את החזיתות האחוריות ולחפש חריגות בניה".

איך בכלל מגיעים לעבירות בלי דיווחי שכנים?

"הרבה עבודת מודיעין. אני בודק את תצלומי האוויר של העיר וגם עושים עבודה יזומה. אנחנו לא מחכים שיבואו להלשין על שכנים אלא מסתובבים בשטח ומביטים מסביב".

איפה יש יותר חריגות, ברעות או מכבים?

"בעיקר במכבים. פוטנציאל החריגות שם גדול יותר".

ומה עושים כשיש חריגות, הורסים?

"בסופו של דבר נוטים להכשיר את החריגה ואם אין ברירה מוציאים צו הריסה. אין לי מטרה לקחת את האנשים לבית המשפט ברמלה ולכן אני מתנהל מולם ברגישות ובנחישות והם מבינים את זה".

בין טייבה למודיעין

בכל בוקר בשעה חמש וחצי נכנס חג' יחיא למכוניתו ויוצא לדרך מביתו שבעיר טייבה שבמשולש למקום עבודתו בעיריית מודיעין. "זה בגלל הפקקים הגדולים אצלנו", הוא אומר. "אין תשתיות אז אין לי ברירה. ככה אני מגיע בשש למודיעין ויש לי שעתיים עבודה שקטה עם הקפה ביד ובלי הפרעה".

מתי התחלת לעבוד כאן?

"התחלתי במודיעין כמפקח מיד אחרי תום הלימודים באוניברסיטה. מודיעין היתה אז בתחילת הדרך והתפקיד הראשון שקיבלתי היה בעיריה כמפקח על הבניה. מאז התקדמתי עד שהגעתי לתפקיד מנהל המחלקה".

למה אתה לא עובר לגור במודיעין? 

"כל דבר עולה כסף. לשכור כאן דירה… אני עדיין חושש לעשות צעד כזה, כי יש לזה משמעויות. להביא לכאן גם את הילדים ולהוציא אותם מהמסגרת של החברים, המשפחה והשפה שהם רגילים. זה לא פשוט".

איך מתייחסים תושבי העיר לפקחים ומפקחים?

"יש מקומות רבים בארץ שבהם מפקחים הולכים לעבודה זוגות זוגות. כאן לא. יש הרבה מקומות שמפקחים הולכים בכיס עם שוקר חשמלי וכאן זה לא קורה. מודיעין היא עיר שונה והתושבים משתפים איתנו פעולה".

מה מושך אותך לעבודה הזאת?

"תתפלא, אבל להיות חלק מבניית עיר כמו מודיעין זה אתגר ודבר שמאד משמח אותי. זאת עשייה עצומה של הקמת עיר. אני לא מדבר על מקרים שפעם רבים עם קבלן או תושב אלא על הקמת עיר. לא לכל אחד יש את הזכות הזאת".

מה השכלתך?

"במקצועי אני אדריכל. למדתי תואר ראשון ושני באיטליה, חייתי בפירנצה ובוונציה חמש שנים וחצי  וחזרתי לישראל בשנת 1994. זאת היתה תקופה של כיף גדול ועד היום אני חוזר כל פעם לביקורים שם".

ואיך היום אתה מרגיש בתפקיד?

"אני חי בין שני העולמות, בטייבה ובמודיעין. אבל חייתי בחו"ל שנים, כך שאני רגיל להיות חצוי והחיים כאן לא שונים עבורי בהרבה. אולי פרט לפוליטיקה. אני לא מרגיש הבדל ביני ובין היהודים, אפילו שגם לפעמים אנשים מדברים בפורומים".

מדברים מה? על הערבים?

"כן (הוא צוחק). ישבתי בישיבה עם פקידי העירייה ואחת הפקידות דיברה על קבלן שעשה עבודה לא טובה וציינה שהוא ערבי. זה לא הפריע לה בכלל שאני יושב לידה. ככה אני כבר נטמעתי בתוך התמונה הכללית והפכתי לחלק מהנוף".

וכשאתה קם בבוקר ונוסע מטייבה למודיעין, מה אתה מרגיש?

"אם אתה שואל אם אני מרגיש נאמנות למגזר הערבי, זה לא כך. אני מרגיש יותר את האינטגרציה. זה מעורבב אצלי כי יש לי את הכפר, ואת החמולה ואת המשפחה שלי. אבל אני יותר שעות במודיעין מאשר בטייבה וזה פרוץ לגמרי. אף פעם לא עבדתי בטייבה או בכלל במגזר הערבי. תמיד עבדתי אצל היהודים".

בתחום הבניה, ההשוואה בין טייבה למודיעין מתבקשת. לא?

"זה הרבה עניין של התנהלות מול השלטון המרכזי. למשל אצלנו ראשי העיר לא יודעים לקחת את הכסף שמגיע להם מהממשלה ומהשלטון המרכזי".

למה?

"כי הם לא עובדים כמו היהודים. הנה רפיק חג' יחיא, בן דוד שלי שהיה ראש עיריית טייבה, עבד כמו במגזר היהודי וידע להביא כסף לעיר והביא להישגים. לכן אני אומר שבמגזר הערבי בכלל ראשי ערים צריכים לעבוד כמו במגזר היהודי".

מבחינתך קשה לראות את מודיעין מתפתחת מול טייבה שהרבה פחות?

"בטייבה יש דברים בתחום הבניה שלא זזים כבר הרבה מאד שנים. אצלנו אין תקציבים כמו שכאן, אבל בבחירות שוב בוחרים את אותם אנשים לכנסת. רק עכשיו אישרו תוכנית מתאר לטייבה וזה התחיל כשרמון היה שר הפנים. לפני כמה, עשרים שנה?".

המחשבה לבוא ולעזור לטייבה מבחינת הבניה עוברת לך בראש?

"המחשבה עוברת לי בראש ובאתי ואפילו באתי והצעתי את זה. אמרתי להם 'תשתמשו בניסיון ובידע שלי'. כבר לפני עשר שנים באתי לעיריית טייבה וסיפרתי שאני אחראי על הנגישות לאנשים עם מוגבלויות במודיעין ואני מכיר את התקנות ואת החוקים והנה יש לנו זכויות לקבל מהמדינה מעליות בבתי הספר, וכיתות אקוסטיות ועוד המון דברים. אבל מאז הנושא לא זז סנטימטר. אמרתי 'אני מוכן לתרום מזמני לעזור במילוי הבקשות. לא יעלה כסף. רק נקבל את המגיע לנו'. כלום. אמרתי לראש העיר החדש בטייבה שאני מוכן לעזור לו במה שירצה. הוא עדיין לא הגיב ואני ממתין".

קשה במגזר הערבי להגיע להישגים ולקבל תקציבים כי המפלגות הערביות תמיד באופוזיציה?

"מה לעשות שבשלטון נמצא הליכוד ומה לעשות שהמדיניות של הליכוד היום לא תואמת את  הקו שלנו. שרון בזמנו היה אמיץ וקיבל החלטות והוא היה טוב בשבילנו".

אולי אפשר לתת לממשלה סוג של רשת ביטחון כלכלית-חברתית ולהנות מתמיכתה?

"צריכים בשביל זה חברי כנסת פחות פופוליסטים ושיהיו פחות פלסטינים מהפלסטינים".

מה לדעתך שורש הבעיה בינינו?

"שאתם היהודים לא מכירים מספיק את הערבים. מתי היית פעם אחרונה בטייבה או בבית ערבי? אתם צריכים לבוא ולהכיר אותנו, את התרבות שלנו. תבינו את הצרכים של הערבים. זה לא מספיק לומר 'היינו בשבת בטייבה וניגבנו חומוס וקנינו בשוק'. כשנתחיל להתקרב אחד לשני העניינים יתחילו לזוז".

ובגלל זה אין תקציבים?

"בוא תראה בבוקר את היציאה מטייבה איזה פקקים. אין תשתיות אין כלום. אני הורס את האוטו בנסיעה. יש שם ילדים שאין להם איפה לשחק. תבואו ותכירו את הקשיים שלנו".

צילום אינגריד מולר

כתבות נוספות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

כשמימון וצה"ל נפגשים במודיעין

השבוע בעיר: שירי מימון מגיעה לעיר עם להיטיה הגדולים ובליווי תזמורת צה"ל, לילה של כוכבים בגבעת רגב, חגיגת קיץ במע"ר והופעה של הגרובטרון

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

המשך קריאה »

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

המשך קריאה »

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

המשך קריאה »