כולנו שמחים? לא בדיוק

יהודה גולן

בפרוייקט המתוקשר של שר האוצר משה כחלון זוג צעיר צריך להיות טקטיקן משופשף. למה? כי מבין המקומות שבהן מתקיימת ההגרלה דורגו הערים בסדר יורד כך שראשון לציון היא הראשונה ומודיעין למשל שביעית בתור. זוג צעיר רשאי לרשום בטופס ההרשמה שלוש ערים בלבד, לכן זוג שירצה לגור במודיעין חייב להכין טקטיקה שלא "תשחיל" לו דירה דווקא בעיר שהוא איננו רוצה לגור בה.

ההגרלה כוללת סך הכל 24 ערים שונות, כאשר כל זכאי יכול להירשם להגרלות עד שלוש ערים שונות (לא משנה מספר הפרויקטים בכל עיר). ההגרלות יתבצעו לפי גודל הערים בישראל, ומשמעות הדבר היא שמודיעין תוגרל שביעית. מי שיירשם לעיר בה תתבצע ההגרלה לפני מודיעין ויזכה בדירה לא יהיה זכאי להחליף את הדירה בפרויקט שבמודיעין. על כן יש לשים לב לאיזה פרויקטים נרשמים.

לפיכך, ראשון לציון מדורגת ראשונה כי היא העיר הגדולה ביותר מבין 24 הערים המדורגת להגרלות. לא מומלץ לזוג שרוצה לגור במודיעין לרשום את ראשל"צ אלא את מודיעין ואחריה ערים שמופיעות בדירוג אחרי מודיעין כמו נס ציונה ורחובות למשל. כך שאם אותו זוג צעיר ייכשל בהגרלה על מודיעין יהיו לו אפשרויות נוספות.

* * *

השבוע נחשפו הפרטים לגבי התוכנית להגריל 15 אלף דירות בהנחה, מבית היוצר של שר האוצר, או לפחות מבית היוצר של קמפיין הבחירות שהשיק במקביל. אותנו מעניינת כמובן מודיעין. הדירות המוזלות בעיר ייבנו ב-11 פרויקטים שונים בשכונת מורשת, שתקום רק בעוד כ-3-4 שנים מערבית לשכונת אבני חן. השכונה תכלול בסך הכל כ-2,520 יחידות דיור ברות השגה, כאשר זו המנה הראשונה. בהגרלה הנוכחית יכול להשתתף רק מי שהנפיק תעודת זכאות כ"חסר דיור" ולא "משפר דיור".

החידוש בהגרלה זו היא שבפעם הראשונה תינתן עדיפות לתושבי העיר. לפחות 20% מהדירות – 256 יחידות דיור – יהיו מיועדות לבני המקום ותושבי העיר. הרישום להגרלה נפתח ביום ראשון השבוע ויימשך שלושה שבועות, עד ה-9 ביולי. תוצאות ההגרלה יתפרסמו ב-14 באוגוסט.

* * *

מחירי הדירות המוזלות ינועו בין 10-12 אלף שקלים למ"ר, מחיר המשקף הנחה של כחצי מיליון שקלים ממחיר השוק בעיר, תלוי בגודלה הסופי של הדירה.

חלוקת הדירות, גודלן ומספר החדרים ייקבע בהתאם להגרלה, לאחר מתן היתר בנייה לקבלן. חברת הבנייה "דונה", לדוגמה, תבנה את מתחם המגורים הגדול ביותר הכולל 408 יחידות דיור, מהן 288 דירות מוזלות לזוגות צעירים, ומהן 57 יחידות דיור המיועדות לתושבי מודיעין בלבד. מחיר הדירה בפרויקט יעמוד על 11.019 אלף שקל למ"ר. על פי נתוני משרד האוצר, לפי התוצאות מדובר במחירים הזולים משמעותית ממחירי השוק, כאשר דירה בגודל 85 מ"ר תעלה כ-944 אלף שקל, דירת 110 מ"ר תעלה כ-1.2 מיליון שקל ודירת 120 מ"ר תעלה כ-1.3 מיליון שקל.

"בן המקום" מוגדר כמי שרשום במרשם האוכלוסין כתושב מודיעין בשלוש השנים האחרונות ברציפות, או בארבע שנים מתוך עשר השנים האחרונות. מי שלא העביר את כתובתו לא ייחשב "כבן המקום" ולא יוכל ליהנות מעדיפות לתושבי העיר. לפרטים נוספים אודות ההגרלה הגדולה ניתן להיכנס לאתר משרד האוצר.

* * *

ראש העיריה חיים ביבס מיהר להגיב על הפירסום של משרד האוצר: "בפעם הראשונה מאז התחלנו בקידום פרויקטים של דיור בר השגה בעיר תהיה העדפה משמעותית לזוגות צעירים וזכאים תושבי מודיעין מכבים רעות. לפחות 256 זוגות צעירים יזכו בדירה בהגרלה הנוכחית ויוכלו לבנות את ביתם כאן בעיר בה גדלו לצד הוריהם. זהו החלק הראשון של הגרלת הדירות בשכונת מורשת, ואנחנו נמשיך ביחד עם משרדי הבינוי והשיכון והאוצר לקדם עוד פרויקטים כמו דיור בר השגה לזוגות צעירים בכלל ולתושבי העיר בפרט".

חבר המועצה אלעד שמעונוביץ, שבכובעו כ"מחזיק תיק הצעירים" עוסק בנושא ההגרלות מאז נכנס לתפקידו, קצת יותר מסוייג. הוא אמנם פותח במחמאות אבל מקפיד לשים את הדברים בפרופורציה: "זוהי ההגרלה הגדולה והמשמעותית ביותר של דיור בר השגה שיצאה לדרך בעיר מאז הקמתה. מדובר בכמות יחידות דיור חסרת תקדים שלא תביא להורדת מחירים בעיר, אך בהחלט תיתן מענה להרבה מאוד זוגות צעירים וזכאים המחכים לאפשרות לרכוש דירה בעיר. אנחנו בעירייה ובמרכז הצעירים נמשיך לסייע וללוות את הזוגות הצעירים בהנגשת המידע ובהרשמה להגרלות, על מנת להקל עליהם בדרך לרכישת הדירה".

כמי שעוסק בנושא מדי יום, שמעונוביץ רואה דברים שאחרים פחות מודעים להם. השבוע, למשל, הוא הוצף בטלפונים מזוגות צעירים שלא ידעו איך לאכול את ההתפתחות החדשה. ואת הביקורת שלו מהאירוע ה"לאומי" הוא לא מסתיר: "אנחנו מנהלים את ההגרלה הזו ברגשות מעורבים. יש כאן שתי בעיות מרכזיות. הראשונה היא שאנשים נרשמים להגרלה בחוסר ידיעה מוחלטת. הם לא יודעים איזה גודל דירה הם יקבלו, כמה חדרים יהיו בה, מה המיקום או המפרט ולא מתי הם יקבלו אותה. עד היום ההגרלות החלו לאחר מתן היתר בנייה. בהיתר כבר יודעים איזה דירות יש, כמה חדרים והגודל המתאים – שלפיו גם נקבע מחיר הדירה כי הוא מחושב לפי מ"ר. כבר היו מקרים שזוגות צעירים נאלצו לוותר על הדירה כי היא הייתה גדולה מדי והם לא יכלו לעמוד במחיר למרות ההנחה".

מה הבעיה השנייה?

"ההגרלה הזו מיועדת לחברי סדרה א' בלבד. הסדרה למעשה כוללת את כל מי שהנפיק תעודת זכאות לפני חודש אוגוסט 2016. מי שהנפיק לאחר מכן משתייך לסדרה ב'. יש לא מעט תושבי מודיעין וזוגות צעירים המשתייכים לסדרה ב' ועכשיו ההגרלה הזו סגורה בפניהם. צריך לזכור שההגרלה הזו כוללת רק מחצית מהדירות המוזלות של שכונת מורשת, וככל הנראה בחודש אוקטובר תיפתח הגרלה גדולה נוספת, הכוללת את שאר הדירות בשכונה שיהיו פותחות גם בפני סדרה ב', שראש העיר ואני ביקשנו להכניס".

מה בכל זאת טוב בתוכנית?

"שבעצם באמצע אוגוסט יהיו לפחות 256 זוגות צעירים וזכאים ממודיעין שיידעו שהם זכו בדירה כאן בעיר שלהם. אני מאמין שיהיו גם יותר, ויזכו גם זוגות מקומיים שהצליחו לעלות במסגרת ההגרלה הכללית. אבל זו בשורה ענקית ומשמעותית שתיתן לאותם צעירים ודאות שיש להם דירה באופק וכיוון מאוד ברור לפתרון מצוקת הנדל"ן שלהם. זו כמות מאוד גדולה של אנשים ויחידות דיור מצד אחד. מנגד, עדיין מדובר בפתרון אד-הוק עבור מי שזכה ואני לא צופה בלימת מחירים או ירידה בשאר שוק הנדל"ן בעיר".


בתוך יומיים – מעל 6,000 זכאים נרשמו להגרלות על הדירות במודיעין. 

עשרות אלפי ישראלים הסתערו על האתר המיוחד להרשמה. מסתמן כי על כל דירה במודיעין יתחרו כעשרה מתמודדים

משרד האוצר פירסם ביום שני בצהריים את נתוני הביניים להרשמה להגרלות במסלול "מחיר למשתכן" –  הרשימה שנפתחה ביום ראשון. מתוך הנתונים שנקלטו עד השעה 14:15 ביום ב' התברר כי מודיעין ממשיכה לצבור פופולאריות והעדפה כמקום מגורים לאחר שהישובים המבוקשים ביותר לפי סדר יורד הם ראשון לציון, הרצליה, מודיעין, בית שמש וראש העין.

מבדיקת האוצר מתברר גם כי הביקושים עולים על ההיצעים וכי ברובן המוחלט של הרשויות יש יותר נרשמים מיחידות דיור, וכי ההתפלגות בין הישובים מרשימה ומאפשרת סיכויי זכייה גבוהים בכל הרשויות. גם התפלגות בני המקום שנרשמו בכל אחד מהישובים מסמנת סיכויי זכייה גבוהים.

כבר בשעות הראשונות לפתיחת האתר נרשמו להגרלה הגדולה למעלה מ-10,000 איש בכל הארץ, ומדי שעה התווספו מאות זכאים להרשמה, אם כי אין משמעות להרשמה מוקדמת וניתן לבצע את ההרשמה בשלושת השבועות הקרובים – כל זמן שהיא פתוחה ועד ליום 9/7/17.

ביום הראשון לפירסום מספר הנרשמים לדירות במודיעין היה מעל 3,000. ביממה שלאחר מכן הוכפל המספר למעל 6,000. יש להניח כי המספר המשיך לעלות וההערכה היא כי עד לסגירת ההרשמה הוא עשוי לעבור את ה-10,000. 13,000 נרשמים יסמלו את היחס של עשרה "מתחרים" על כל דירה המוצעת להגרלה (1,300).

במהלך התקופה תישלח הודעה לזכאים שנרשמו להגרלות במסגרת ההגרלה הגדולה, שתפרט את ההגרלות אליהם הם רשומים, כך שיוכלו לוודא שאכן נרשמו לכל ההגרלות שהיו מעוניינים ובמסגרת זו יוכלו לשנות את המיקומים שביקשו. מידי שבוע יוציא משרד הבינוי והשיכון עדכון על ההגרלה המפרטת את מספר הנרשמים בכל הגרלה והגרלה.


מתכון להפחתת חרדות – פרשנות /יהודה גולן

מי שיזכה בדירה אמנם ימתין ארבע שנים לכניסה, אבל לפחות הוא ידע כבר בקיץ 2017 שבעוד כמה שנים הוא יהיה בעל דירה

אין ספק שהאדמה רועדת תחת כחלון. מדובר במהלך פוליטי ולא נדל"ני, שנועד לעצור אפשרות לסחף במספר המנדטים ש"כולנו" תשיג בבחירות המתקרבות. גם לכחלון ברור שהטיקט בבחירות הקרובות לא יהיה ביטחוני או מדיני, אלא בראש ובראשונה מחירי הדירות ויוקר המחיה.

גם כך לכחלון יש מספיק שותפים בנושא הרגיש של ניסיון להוריד את מחירי הדירות. גם גלנט שר הבינוי בעסק וכמובן נתניהו כראש ממשלה שישמח לגזור קופון. לכן כחלון חייב היה לפעול ומהר, כשברקע מהדהד בראשו הכישלון הצורב (לא שלו) של תוכנית "מע"מ אפס". לכן שר האוצר החליט "לתת גז" בנושא.

הרעיון היה לנצל מומנטום קיים שכבר הונע ונמצא בהילוך שני: ממילא יש אלפי דירות שנמצאות בצנרת, בהליכי תיכנון כאלה או אחרים, או בהליכי קבלת היתרי בנייה. אז למה להמתין עם ההגרלות רק לעוד שנה אם אפשר לגשת עכשיו להגרלות ולהרוויח דעת קהל אוהדת, ועל הדרך גם שנה פוליטית חיובית בסקרים? שנה שתעניק שקט נפשי ל"כולנו" למקרה שהממשלה תיפול מוקדם מהצפוי ונלך לבחירות.

אלא מה? מי שמשלם את המחיר על התרגיל של כחלון הם בדיוק קהל מצביעיו, שכל כך רצה לראות בירידת מחירי הדיור ואלה הם הזוגות הצעירים. בעקבות השקת תוכנית כחלון ייאלצו ממש בימים אלה אלפי זוגות צעירים להיכנס, אולי אפילו בעל כורחם, ואולי גם מבלי שהספיקו להכין את ההון העצמי הנדרש, להגרלות שנכפו עליהם בקיץ 2017, במקום בחורף או קיץ 2018.

אותם זוגות צעירים, כמו במודיעין, שייגשו להגרלות לשכונת מורשת ושיעלו בהגרלה, לא יזרזו את הכניסה לביתם בשום מקרה מכיוון שכך או כך – מתן היתרי הבנייה במורשת רחוק עדיין מאד וגם שלב התיכנון לא מתקרב לסופו, שלא לדבר על הבנייה כמובן שתארך כמה שנים. כך שבלי ההגרלה של כחלון או איתה, את המפתחות הקבלנים יתנו לדיירים רק בעוד ארבע שנים לפחות.

אז הכל וירטואלי? לא בהכרח. משהו טוב אחד יצא מהעניין והוא הפחתת חרדות. מי שיזכה בדירה אמנם ימתין ארבע שנים לכניסה, אבל לפחות הוא ידע כבר בקיץ 2017 שבעוד כמה שנים הוא יהיה בעל דירה. 

בתמונה: כנס במודיעין (צילום ארכיון גידי אבינערי)

2017-06-21 01:00:00
2017-06-21 01:00:00

כתבות נוספות

לחיות בלי חרטות

אייל דנון, מחבר הספר "מפתח הזהב של גנגוטרי", מזמין את הקוראים לחקור לעומק כל חלום כדי למעט בחרטות ולנצל את כל ההזדמנויות בחיים

לשים לזה סוף

ועדת הבריאות של הכנסת דנה לראשונה מזה שנים בנושא הרשלנות הרפואית, ואת מודיעין ייצגו עמיעד טאוב, שבנו נפגע, ורמי טבריה שאיבד את בתו

חלוץ בצרה

אחרי קריירה מפוארת ושלוש אליפויות עם באר שבע, מוצא את עצמו בן שהר בגיל 32 מלקט דקות משחק מהספסל של חיפה במקום להוביל קבוצה

לחיות בלי חרטות

אייל דנון, מחבר הספר "מפתח הזהב של גנגוטרי", מזמין את הקוראים לחקור לעומק כל חלום כדי למעט בחרטות ולנצל את כל ההזדמנויות בחיים

המשך קריאה »

לשים לזה סוף

ועדת הבריאות של הכנסת דנה לראשונה מזה שנים בנושא הרשלנות הרפואית, ואת מודיעין ייצגו עמיעד טאוב, שבנו נפגע, ורמי טבריה שאיבד את בתו

המשך קריאה »

חלוץ בצרה

אחרי קריירה מפוארת ושלוש אליפויות עם באר שבע, מוצא את עצמו בן שהר בגיל 32 מלקט דקות משחק מהספסל של חיפה במקום להוביל קבוצה

המשך קריאה »

הקרב על משחק המלכים

הודעה פתאומית של עיריית מודיעין על סגירת מועדון השחמט הקהילתי, שנפתח רק לפני כחודשיים, עוררה את כעסם של המשתתפים, ש-600 מהם חתמו על עצומה הקוראת לביטול ההחלטה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך