"לא נאפשר לזה לקרות שוב פעם"

יהודה גולן
2015-05-14 01:00:00
2015-05-14 01:00:00

ההסכם הקואליציוני שגיבש בנימין נתניהו עם סיעת יהדות התורה ועם ש"ס יעניק לאברכים  זכאי דיור אפשרות לרכוש דירות גם בערים חילוניות. בכך למעשה יוחזרו הקריטריונים הישנים לזכאות בדיור שהיו נהוגים עד שנת 2012 והעניקו עדיפות למגזר החרדי. זהו בדיוק חלום הבלהות של חיים ביבס – איש הליכוד שהוא גם ראש עיריית מודיעין וגם יו"ר מרכז השלטון המקומי.

בשנתיים האחרונות הנושא הזה היה בבת עינו של ביבס. בכל הזדמנות הוא חזר על רצונו לתרום להורדת מחירי הדיור למעמד הביניים ולא חסך מאמצים לקדם תוכניות הוזלה למיניהן. כעת פועלים במודיעין מספר מסלולים כמו "מחיר מטרה" ו"מחיר למשתכן". וכולם עלולים עכשיו ליפול כפרי בשל לידי "מאכערים", שכבר ביצעו את התעלול הזה לפני שלוש שנים בשכונת הכרמים: מימוש "זכויות זכאות" על-ידי חרדים במרכז העיר החילונית, ואת מכירת הדירה ברווח. אם תרצו – ההסכם הקואליציוני של ראש הליכוד עם שותפיו הוא בבחינת "אצבע בעין" של בן טיפוחיו ואיש סודו ממודיעין.

ביבס רתח על מה שהתרחש בשבוע האחרון בחדרי חדרים של המו"מ הקואליציוני, אם כי הוא לא יאמר זאת בפה מלא. מקורב לנתניהו או לא – הוא לא מתכוון לוותר וכבר מכין את המאבק שעתיד אולי להיות  גולת הכותרת של החודשים הקרובים בתחום הדיור בעיר.

הזיכרון הכאוב מ"הכרמים"

עד שנת 2012 קיבלו חרדים ניקוד לזכאות מבלי שנלקח בחשבון השירות הצבאי שלהם וכן מרכיב ההכנסה החודשית משכר עבודה. הקריטריונים המרכזיים עבורם לקבלת ניקוד היה הוותק בנישואין ומספר הילדים. שני סעיפים שבהם יש להם יתרון גדול על החילונים.

כך קרה שבשנת 2012, כשבשכונת הכרמים הושק פרוייקט "מחיר למשתכן", מי שזכה לרכוש שם את הדירות היו חרדים שניצלו את מערכת הקשרים המסועפת ביניהם והעבירו את המידע מפה לאוזן מבלי שהציבור החילוני כמעט שמע או ידע על הפרוייקט.

כתוצאה מכך, אותם "מאעכרים" חרדים שהיו מקורבים לקבלנים הצליחו לשים יד על דירה במחיר אטרקטיבי מאד, ואף לרשום את ילדיהם או קרובי משפחה נוספים, שהחזיקו בתעודות זכאות. אותם חרדים, שרכשו את הדירות במחירי 500-600 אלף שקלים, מיהרו כעבור זמן מה למכור את הדירות במחירי השוק ו"לעשות קופה" של כמה מאות אלפי שקלים. את  התמורה מכספי המכירה מיהרו החרדים להפנות לרכישת דירות בקריית ספר וברמת בית שמש ואפילו להשאיר בכיס עודף כספי נאה.

בעקבות אירועים אלה יצא אז ביבס למאבק והצליח להביא לשינוי הקריטריונים. מאז השינוי נקבע כי יהיו שני מסלולי זכאות : האחד בערים חילוניות ברחבי ישראל שבהן הקריטריונים החשובים הם מיצוי כושר ההשתכרות והשירות הצבאי, והקריטריון השני מיועד לערים חרדיות, שם נותרו הקריטריונים הקודמים של ותק בנישואים ומספר הילדים על כנם.

ביבס, השבוע: "היינו כבר בסרט הזה בשנת 2012 וזה לא יחזור על עצמו. לא יהיה כאן שוב מצב כמו שהיה בשנת 2012. לא אתן לזה לקרות. עצרנו את זה אז ונעצור את זה גם עכשיו!".

אך עם כל הכבוד לנחישות של ביבס, בהסכם הקואליציוני שנחתם בין יהדות התורה והליכוד, בסעיף 84, נכתב כך: "הממשלה תפעל לביטול האפליה בקריטריונים לדיור ותשוב לקריטריונים שהיו נהוגים בשנת 2012 בנושאים אלה".

זהו סעיף קצר לכאורה ודי כללי, אבל כאן טמונה הסכנה, כי סעיפים קצרים וכללים מאפשרים פרשנויות ארוכות ופתלתלות. העמימות משחקת לידי החרדים ואת זה בדיוק מבקש ביבס למנוע כשתתחיל הבניה לדיור בר השגה בשכונות הבאות – גבעת שר ושכונת  P.

מדוע גבעת שר ו-P? כי במע"ר נמצא פרוייקט המיועד להיות משווק בתנאי "מחיר מטרה" ולא במסלול "מחיר למשתכן". ובשכונת הציפורים ("מחיר למשתכן") כבר נקבעו הקבלנים שייבנו ויקיימו את ההגרלות על פי תעודות הזכאות שהונפקו בחודש האחרון ע"י עמידר.

המע"ר כבר מוגן

הזיכרון לגבי מה שקרה בשכונת הכרמים לפני שלוש שנים עדיין טרי והוא מהווה צלקת של ממש בחיי העיר. ב-2012 העירייה לא ערכה כנס זכאים כמו שערכה השנה ולא יידעה את הזוגות הצעירים תושבי העיר באפשרויות להנפיק תעודת זכאות. ה"מאעכרים" החרדים העבירו מידע מפה לאוזן, גייסו כספים וקנו את הדירות.

מר ביבס, ישר ולעניין: מה אתה מתכוון לעשות?

"כשם שהם רוצים לדאוג לאוכלוסיה שלהם כך גם אנחנו רוצים לדאוג לאוכלוסיה החילונית שלנו ואנחנו עומדים על כך. שוחחתי עם שר האוצר המיועד כחלון ועם אנשי שר הבינוי המיועד יואב גלנט, והבהרתי להם שהקריטריונים של העיר מודיעין בקשר עם זכויות הזכאים לדיור יישמרו כאן".

ובזה תסתפק?

"לא. בנוסף אני רוצה להוסיף קריטריון חדש שבעיר מודיעין יוקצו 20% מהדירות לזכאים, לבני העיר ועוד 25% לזוגות צעירים ללא ילדים ועוד 25% מהדירות לזוגות עד שלושה ילדים".

ומה יקרה אם לא ייענו לדרישותיך?

"נעצור את כל הבניה כאן. לא יהיה מצב במודיעין שמישהו יקנה כאן דירה כדי לספסר בה. לכן נעמוד על כך שכל זכאי יהיה חייב להחזיק בדירה חמש שנים. נעמוד על כך שרק זכאים בלבד יקנו את הדירות האלה".

לגבי אלו שכונות אתה מתייחס?

"לגבי המע"ר והציפורים הכל שם כבר סגור. פה מדובר במסלול 'מחיר למשתכן' והפרוייקט הבא המתוכנן הוא בשכונת מורשת, שבה אנחנו עומדים לפני מתן אישור לתיכנון סופי של השכונה. לכן זה הזמן הכי טוב לעמוד על שלנו".

אתה סגור על דרישות המינימום שלך?

"כן. אם נראה שהמדינה הולכת לתנאים שלנו, כלומר הקצאת 20% מהדירות לבני המקום ועוד 25% מהדירות לזוגות צעירים ללא ילדים ועוד 25% לזוגות צעירים עד שלושה ילדים, נקדם בשמחה את התוכנית. כדי ששכונת מורשת תצא לשיווק אני עומד על כך שהקריטריונים שלנו יהיו התנאים, כדי שזה יבטיח בסופו של דבר שהזוגות הצעירים תושבי העיר יקבלו זכות לקנות דירה בעיר ולחיות כאן. זה בעצם הכלי שיש לי ביד".

בתפקידך כיו"ר מרכז השלטון המקומי אתה צריך לדאוג לא רק למודיעין…

"נכון, ואני אומר שצריך לייצר תוכנית לאומית לכל רשות מקומית. רמת בית שמש, אלעד, קריית ספר… שם צריך לתת את האפשרות לציבור החרדי לקנות את הדירות. וגם למגזר הערבי צריך לרענן את תוכניות המתאר ובמרכז השלטון המקומי גיבשנו תוכנית דיור לאומית כזאת".

שר האוצר המיועד כחלון מכיר אותה?

"ודאי שהוא מכיר את התוכנית. דיברתי עם כחלון על הנושא הצגתי לו את התוכנית ובסופו של דבר סיכמנו שבקדנציה הזאת נעשה הכל כדי לסייע לזוגות הצעירים להגיע לדירה. אם באמצעות 'מחיר מטרה' או 'מחיר למשתכן' כמו כאן במודיעין או במקומות אחרים גם באמצעות פרוייקט 'התחדשות עירונית'".

אבל אתה יודע שהסכם קואליציוני הוא הסכם חזק מאד שקשה לשנות…

"אפשר לשנות כל דבר שרוצים. בהסכם הקואליציוני עם יהדות התורה יש סעיף כללי מאד בנושא. במקומות כמו מודיעין ובמקומות שדומים באופי למודיעין נעמוד על כך שיהיו דירות עבור התושבים העתידיים של העיר. מי שירצה לעשות ביזנס שיעשה את זה במקום אחר, לא במודיעין".

"כחלון לא יסכים"

גם אלעד שמעונוביץ, מחזיק תיק הצעירים בעירייה שסיים השבוע לחלק את תעודות הזכאות לזוגות צעירים תושבי העיר מהכנס הגדול לפני חודשיים, הופתע מהמהלך. "אם אכן זה מה שיקרה, זהו שינוי דרמטי בתחום הדיור בר השגה", הוא אומר. "אם נחזור לקריטריונים של שנת 2012 זה יפגע מאוד בסיכויים של זוגות צעירים חילונים לרכוש דיור בר השגה בעיר ובישראל בכלל".

אנחנו מוגנים?

"היום ברור עד כמה משמעותי היה המהלך של ראש העיר חיים ביבס לשינוי הקריטריונים לפני שלוש שנים. הוא הצליח להביא לשינוי ברמה הארצית שעשה לא פחות ממהפכה ולא סתם יש מי שמנסה היום להחזיר  את הגלגל אחורה. העובדה שזה נמצא בהסכם הקואליציוני מדגיש עד כמה הנושא חשוב עבורם".

אתה חושב שמה שכתוב בהסכם הקואליציוני לא יקרה בסוף?

"בהסכם הקואליציוני עם משה כחלון כתוב בדיוק ההיפך. ושם מדובר על הוספת מכרזים ודירות במסגרת דיור בר השגה במסלול 'מחיר למשתכן'. זה מהלך שישפיע גם על מודיעין. קשה לי להאמין שכחלון ייתן  יד ויסכים לשינוי הקריטריונים. אני מאוד מקווה שכחלון יסכים לתת  עדיפות לתושבי אותה העיר בפרויקט. ביבס  כבר העלה בפניו את הנושא וזה ייעשה סדר וצדק בנושא. נצטרך להיות עירנים לגבי הפרויקטים בשכונות העתידיות כמו מורשת ולהבטיח שהם קודם כל נותנים מענה לתושבי העיר שגדלו כאן".

"שרק לא נתחרד"

אבי אלבז, חבר המועצה ויו"ר תנועת 'מודיעין חופשית', אינו מנסה אפילו להסתיר את חששו מפני גלגול הגלגל לאחור. "ביבי לא ניהל משא ומתן קואליציוני אלא מתן ומתן עם החרדים וזאת התוצאה", הוא אומר. "מספיק שכמה עשרות או מאות משפחות חרדיות יחליטו שהם רוצים להקים קרייה חרדית במודיעין, וירכשו מקבץ דירות באחת השכונות, וזה יהיה סוף הרמבלאס הפתוח שבעה ימים בעיר וסוף דרכה של מודיעין כעיר פלורליסטית".

נראה שאתה מעט מגזים…

"בהרבה מקומות זה מתחיל מגרעין של מאה מאתיים משפחות חרדיות שמחליטות להתגורר ביחד. לכן לא רק אני אלא כל תושבי העיר חייבים לדרוש מראש העיר לצאת למאבק נחוש בנושא הזה. המשמעות של שינוי הקריטריונים היא הצפת העיר במשפחות חרדיות. לא כולם ימכרו את הדירות אחר כך כי יש מצוקת דיור גדולה גם ביישובים החרדיים. לכן הסיכוי שחלק מהם יבחר להתגורר כאן, הוא גבוה".

( צילום ארכיון)

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »