לראשונה מאז 2003 – שכונה חדשה במודיעין מתחילה להתאכלס

יהודה גולן
2017-05-03 01:00:00
2017-05-03 01:00:00

בעוד מספר שבועות יחלו תושבים ראשונים להיכנס לבתיהם החדשים בשכונת הציפורים ובכך תהפוך השכונה מ"עיר רפאים" (המצב הסמלי בו היתה בשנתיים האחרונות) לשכונה חיה ופעילה, עם אנשים שצועדים ברחובות.

החברה הקבלנית שתחנוך את הציפורים היא "אלמוג", שבנתה בה פרוייקט גדול מאוד. אלמוג קיבלה בשבוע שעבר טופס 4 המאשר למעשה את סיום עבודות הבינוי של הבתים והשטחים הציבוריים, ולמעשה החברה היא החברה הראשונה שיכולה לאכלס את השכונה, שמרביתה עדיין בשלבי בנייה. פרויקט זה, שאושר ראשון לאיכלוס, כולל 56 יחידות דיור בצדו הדרומי של ואדי ענבה.

אלמוג היא אחת משמונה חברות שזכו לבנות בשכונת הציפורים, מהן אגב שלוש הן קבוצות רכישה, את 991 יחידות הדיור המרכיבות את השכונה. אלמוג זכתה בבניית שלושה מתחמים בסך של 121 יחידות דיור (כאשר המתחם הגדול מבין השלושה עם 56 יחידות דיור הוא שקיבל את טופס 4). חברת זילברמינץ בונה 204 יחידות דיור, חברת האחים אוזן בונה 158 יחידות דיור, חברת פרץ בונה הנגב 180 יחידות דיור וחברת דונה 96 יחידות דיור. שלוש קבוצות הרכישה הבונות בציפורים הן "חצרות קדם" הבונה 87 יחידות דיור, "גבעות מודיעין" הבונה 77 יחידות דיור ו"קייזר המאוחדת" הבונה 66 יחידות דיור.

 

בניין של "אלמוג" שקיבל כבר טופס 4 (צילום אלי גל)

מלבד מתחמי המגורים ייבנו בשכונה גם בית ספר יסודי ממלכתי, שייאכלס בשנה הקרובה בית ספר ממלכתי צומח ובית ספר ממלכתי דתי צומח (שמשכן הקבע שלו יהיה בשכונת נופים, הנבנית בסמוך לשכונת הציפורים). כמו כן ייבנו בשכונה שני מרכזים מסחריים, בית כנסת, חמישה קומפלקסים של גני ילדים, מרפאה, טיפת חלב ושטח המיועד לתחום התרבות או הנוער והחינוך הבלתי פורמאלי. בשכונה יהיו שלושה פארקים גדולים: ברחוב עפרוני, ברחוב החסידה וברחוב דוכיפת. הפארק האחרון כבר מוכן ומחכה לתושבי השכונה.

בנוסף, בימים אלה מוקמת על כביש 431, במקביל לשכונה, טיילת עבור התושבים, הטיילת תכלול מדרכה להולכי רגל ומסלול אופניים.

 

* * *

לפני שעיריית מודיעין הסדירה את נושא השמות העבריים לשכונות הקיימות והעתידיות, השכונה נקראה על דפי השרטוט בשם "קייזר דרום". זאת על שם האדריכל דני קייזר שתיכנן אותה (לשעבר מהנדס העיר תל אביב ו"אביה" של שכונת אבני חן, שנקראה בראשיתה פשוט "קייזר" ואף הותירה את השם במרכז המסחרי שבשדרות עמק זבולון). כאשר ועדת השמות העירונית החליטה לקרוא לשכונה בשם הציפורים נקבע גם כי שמות שבעת הרחובות בשכונה יהיו בהתאם: דוכיפת, נחליאלי, סלעית, עפרוני, שלדג, צוקית וחסידה.

 

שכונת הציפורים, שתישאר בשלבי בניה גם לאחר כניסת התושבים הראשונים (צילום: אלי גל)

בצד הצפוני של השכונה, בחיבור עם פארק ענבה, נבנית בימים אלה טיילת לכל אורכה בדומה לטיילת שנבנתה ברחוב שני בשכונת אבני חן, מקבילתה של שכונת הציפורים, הנמצאת מצדו השני של הפארק. במסגרת בניית השכונה הוקם גם גשר המחבר בין שכונת משואה לשכונת הציפורים. גשר זה, שבנייתו הסתיימה, יאפשר מעבר של כלי רכב בין השכונות. הגשר כולל מדרכות משני צדי הכביש למעבר הולכי רגל, תאורה ומעקות. בקצה הגשר יוצב בשבועות הקרובים פסל סביבתי דמוי עץ זית שיצר הפסל ניהאד דביט. זהו פסל ממוחזר העשוי למעשה מברזלים שנותרו מעבודות הבניה בשכונה.

בימים אלה מוקם גשר נוסף, בחלקה המערבי של השכונה, שיעבור מעל כביש 3 העירוני ויקשר בין שכונת הציפורים לשכונת נופים.

 

* * *

 

גם העירייה וגם משרד הבינוי והשיכון, האמונים על הקמת השכונה נערכים לקליטת התושבים בשכונה. כחלק מההיערכות מתקיים מדי חודש מפגש של נציגי העירייה, משרד הבינוי והשיכון עם מנהלי העבודה של החברות הפועלות במקום, כדי לצמצם עד כמה שניתן את הפרעת הבנייה בשכונה שעומדת להתאכלס. בין השאר נקבע כי עם כניסת התושבים החדשים יחולו שינויים בהסדרי התנועה בשכונה כך שמשאיות לא יוכלו לעבור במתחמים המאוכלסים, אלא רק בכבישים ההיקפיים של השכונה. כמו כן תיאסר הצבת פסולת בנייה בשטחים הציבוריים.

 

הקמת הגשר המחבר את הציפורים לשכונת אבני החן (צילום: אלי גל)

לפני כשבוע הותקנו ארבע מערכות רמזורים בשתי הכניסות והיציאות מהשכונה לכביש 431 הקרוי, כמו המשכו, בשם שדרות יצחק רבין: הכניסה המזרחית – רחוב שלדג והכניסה המערבית – רחוב צוקית. מערכות הרמזורים, שכבר הוצבו בצמתים, נמצאות ביציאה מהשכונה וגם בהמשך, על חוצי העמק של השדרה (לבאים ממרכז עינב לכיוון העיר). לפי העיריה, "מטרת הצמתים המרומזרים היא לאפשר גישה בטוחה אל ומחוץ לשכונה, כאשר הפניות ימינה אל השכונה יהיו חופשיות וכך גם היציאות מהשכונה לכיוון מערב. כמו כן, הקמת שני הצמתים המרומזרים תסייע במיתון התנועה בצומת רבין/החשמונאים, הנחשב לצומת מהסואנים בעיר. הצמתים המרומזרים החדשים יאטו למעשה את מהירות הנסיעה של כלי הרכב הנוסעים לכיוון הצומת העמוס, דבר שיתרום למיתון התנועה ואמור לסייע בהפחתת תאונות הדרכים בצומת. בימים אלה צפויים הרמזורים להבהב וקרת תחילת עבודת המערכת כסדרה. מהעירייה נמסר כי במהלך העבודות יתכנו שיבושים בהסדרי התנועה במקום והנהגים מתבקשים לנסוע בזהירות ובהתאם להוראות השילוט והתמרור".

* * * 

איכלוס שכונה חדשה במודיעין, לאחר 14 שנות "בצורת", הביא להתרגשות רבה בבניין העיריה ולהודעה מפורטת של העומד בראשה, חיים ביבס: "שכונת הציפורים היא למעשה תחילתו של החלק האחרון בבניית שלב א' של העיר, יחד עם המע"ר ושכונת נופים שכבר בתהליכי בנייה, שכונת מורשת, שלאחרונה פורסמו החברות שנבחרו לבנות בה ושכונת גבעת שר שבימים אלה אנחנו נמצאים בתהליכי התכנון שלה.

"הדיירים הראשונים של שכונת הציפורים נכנסים לשכונה שנמצאת בבנייה אולם כבר עכשיו אנחנו מבצעים מספר  פעולות על מנת לצמצם כמה שיותר את הפגיעה באיכות החיים שלהם. אני סמוך ובטוח שגם שכונת הציפורים תהיה בדומה ליתר שכונות העיר תהיה שכונה איכותית עם תושבים ובני נוער שיוסיפו להצעיד את העיר קדימה בכל התחומים".

 


אל תישארו מחוץ לכיתה

בספטמבר הקרוב כבר יהיו בשכונה החדשה ילדים שיצעדו לגנים ולבתי ספר. האתגר הגדול של העיריה הוא להצליח לרשום את כולם כבר עכשיו, כאשר הוריהם מתגוררים במקומות אחרים . התושבים העתידיים כבר הקימו שתי קבוצות פייסבוק לצורך הנושא . העיריה מפרסמת כאן קריאה לתושבים להסדיר את הרישום כבר עכשיו

אחת הבעיות המורכבות המצריכות טיפול יסודי בעת איכלוס שכונה חדשה היא כמובן מערכת החינוך. העירייה כבר ערוכה ומוכנה לבוא התושבים הראשונים ובכדי להשלים את ההכנות לבואם, ולהתאים את מוסדות החינוך לילדי השכונה, על התושבים שילדיהם בגן או בבית ספר יסודי, בין אם הם חדשים בעיר ובין אם ותיקים, להירשם במינהל החינוך.

לפי התכנון יהיו בשכונה בית ספר יסודי ממלכתי עם 18 כיתות לימוד ותשעה מבני גני ילדים. במקביל, ובהתאם לנתוני הרישום, יתכן שייפתח במבנה זה באופן זמני גם בית יסודי ממלכתי דתי, שמבנה הקבע שלו יהיה בשכונת נופים.

במינהל החינוך נערכים לפתיחת כלל שכבות הלימוד בשנת הלימודים תשע"ח החל מגיל שלוש ומעלה הן במגזר הממלכתי והן המגזר הממלכתי דתי. יחד עם זאת, החלטה סופית בדבר פתיחת כיתות בשלבי הגיל השונים תלויה בנתוני הרישום.

לפיכך, מינהל החינוך קורא לכל ההורים שיודעים על המעבר הצפוי לשכונת הציפורים להגיע למינהל החינוך ללא דיחוי ולהירשם. ניתן להגיע למרכז הרישום בעירייה בשעות קבלת הקהל: ימי ראשון וחמישי בשעות 10:00-08:00 ובימים שני ורביעי בשעות 15:30-13:30 (ביום שלישי אין קבלת קהל).

תלמידי ז'-י"א בחינוך הממלכתי שיגיעו לשכונה ילמדו בשלב הראשון בבית הספר העל יסודי עירוני ה׳ שבשכונת אבני חן. בהמשך הם ינותבו לבית הספר העל יסודי שיוקם בשכונת נופים, אשר יכיל את תלמידי שתי השכונות. תלמידים משכבת י"ב ישובצו באופן פרטני באחד מבתי הספר העל יסודיים האחרים שבעיר. תלמידי ז'-י"ב מהחינוך הממלכתי דתי ישובצו בבתי הספר העל יסודיים הממלכתיים דתיים הקיימים בעיר. תלמידים תושבי העיר ותיקים שיעברו לשכונת הציפורים יוכלו להמשיך ללמוד בבית הספר בו הם לומדים כיום.

מידע מפורט בנושא רישום תושבי שכונת הציפורים, חדשים בעיר וותיקים, ניתן למצוא באתר העירייה בלשונית "חינוך והשכלה". השיבוץ הסופי למוסדות החינוך יימסר גם הוא דרך האתר במחצית חודש יוני. בעירייה הדגישו כי כמו בכל שנה, ייעשו מירב המאמצים לשבץ כל ילד בהתאם לבקשותיו. עם זאת, מטבע הדברים, לא כל הילדים יקבלו את בקשתם.

בינתיים עוד בטרם התאכלסה המשפחה הראשונה בקבוצה כבר הוקמו שתי קבוצות פייסבוק של תושבי השכונה העתידיים שבהם מועבר מידע לתושבים. בעיקר לגבי שתי בעיות שמדאיגות את התושבים והן: האם יהיו קווי אוטובוס מהשכונה ואליה פרט לקו האוטובוס המרכזי שיסע מהשכונה למרכז העיר וחזרה, והאם משפחות שתיכנסנה לדירותיהן במהלך 2018 (כלומר לאחר תחילת שנת הלימודים) יהיו חייבות לרשום את ילדיהם לבתי הספר כבר מתחילת השנה.

 צילום אלי גל

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »