מחירי הדירות במודיעין עלו מתחילת 2015 ב- 3%

יהודה גולן
2015-05-21 01:00:00
2017-09-07 01:00:00

 

מחירי הדירות במודיעין, כמו בשאר חלקי הארץ, ממשיכים לעלות ללא הפסקה. מהדו"ח התקופתי שפירסם השמאי הממשלתי עולה כי ברבעון הראשון של שנת 2015 עלו מחירי הדירות במודיעין – במהלך שלושה חודשים בלבד – בשיעור חד של 3%. זאת לעומת הממוצע הארצי שעומד על 1% בלבד. עליה של 3% במונחים שנתיים הוא קצב "רצחני" של 12% עליה בשנה.

בהשוואה לרבעון המקביל של שנת 2014 (כלומר מסוף אפריל 2014 ועד סוף אפריל 2015), עלו המחירים בעיר מודיעין בשיעור של 6% – עליה גבוהה יותר מהממוצע הארצי שעומד על  4% בלבד. בסוף הרבעון הראשון של 2015 דירת ארבעה חדרים ממוצעת במודיעין "שווה" 1.67 מיליון שקל.

השמאי הממשלתי מפרסם בדו"ח התקופתי שלו את שיעור העליה ואת מחירי הדירות של דירות ארבעה חדרים בלבד, ברשימה נבחרת של 16 ערים בלבד. זאת משום שאלו הן הדירות הפופולריות ביותר ומהוות כשמונים אחוז מסך הדירות שנמצאות בשוק הדיור בישראל.

ובכל זאת, את מודיעין מקדימה ב"רשימת ה-16" באר שבע, שבה עלו המחירים מתחילת 2015 אף בשיעור גבוה יותר, של 4 אחוז. גם בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד מודיעין נמצאת בצמרת, אך לא בראש הרשימה. בפילוח זה "השיגו" אותנו אשדוד, אשקלון וירושלים, עם התייקרות של 7%. נתניה וחיפה, עם התייקרות של 6%, משתוות למודיעין.

השמאי הממשלתי טל אלדרוטי הסביר כי בשנים האחרונות ניכרת מגמה של התייקרות ממוצעת של אחוז אחד לרבעון במחירי הדירות וזאת הוא מסביר עקב חוסר היצע מה שמביא להמשך מגמת העליות בשוק. אלדרוטי דחה את הטענה כי צריך להכביד יד על המשקיעים בשוק הנדל"ן וציין כי לא שם הבעיה אלא במחסור בהיצע הדירות.

אלעד שמעונוביץ, מחזיק תיק הצעירים בעירייה, יודע שהקפיצה החדה במחירים לא עושה טוב לזוגות הצעירים: "המחירים בעיר ממשיכים להשתולל וככל שהם עולים, כמות הפניות אלינו למרכז הצעירים בנושא דיור בר השגה עולה. אנחנו מרגישים את זה מדי שבוע, כאשר גם הביקוש לדירות בנות שלושה חדרים לשכירות עבור זוגות צעירים גבוה מאוד בתקופה הזו ובהתאם לכך המחירים. הפניות מגיעות בעיקר מקרב אלה שלא עמדו בתנאי הזכאות לדיור למשתכן".

שמעונוביץ מעריך כי הזינוק במחירים נובע גם מלחצי השוק של אלה שלא נכנסו לקריטריונים לזכאות: "ההגבלה של 17 אלף שקל כהכנסה ברוטו לתא משפחתי השאירה בחוץ לא מעט זוגות צעירים, שמרוויחים שתי משכורות ממוצעות ועוברים את הרף הנדרש, אך עדיין אין להם יכולת לגייס הון ראשוני לקניית דירה".

כיום התקווה של צעירי מודיעין, שרואים את העליה במחירים, הם הפרויקטים הבאים של "מחיר מטרה". שמעונוביץ: "לאורך שדרות החשמונאים ייבנו 524 יחידות דיור בר השגה שהמחיר שלהם ינוע סביב 900 אלף שקלים עד מיליון שקלים לדירת שלושה חדרים וסביב 1.2 מיליון שקלים לדירת ארבעה חדרים". כזכור, גם ראש העיריה ביבס הבטיח ש"בכל הפרוייקטים הבאים בעיר נקצה רבע לפחות מכלל הדירות לזכאים".

(צילום ארכיון)

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »