מילכוד 1.6 מיליון

יהודה גולן

בבחירות האחרונות לכנסת נתנה מודיעין את קולה ליאיר לפיד. בגדול. הפרופיל הממוצע של תושבי מודיעין תואם את המצביע הטיפוסי של "יש עתיד": זוג עובדים בני 30 ומעלה, שני ילדים ויותר, משכנתא ורכב ליסינג. לפיד קטף במודיעין את המקום הראשון עם 27 אחוז מהקולות הכשרים. יותר מהליכוד (23 אחוז), יותר מהעבודה (15 אחוז), יותר מהבית היהודי (12 אחוז) ויותר מכל שאר המפלגות שנשארו – ביחד.

שנה לאחר שנכנס לתפקיד ו"למד את השטח" זרק שר האוצר את הפצצה הכי גדולה שלו עד כה: דירות חדשות לזוגות צעירים – ללא מע"מ! אבל כשבודקים את הצעתו לעומק מגלים – למקרא הסייגים והתנאים שלה – כי היא עלולה לדלג מעל השוק המקומי. כולל אלפי הדירות שעומדות להיבנות בעיר בשנים הבאות, ושעליהן הכריז כאן לפיד בגאווה רק לפני מספר שבועות. גם בסוף השבוע הזה אמור להגיע לכאן לפיד, כדי "לפגוש את מצביעיו ואת העם". יש להניח כי הקהל יפנה אליו שאלות קשות בנושא זה בדיוק.

החשש הוא שבמגבלות המחירים שיש בתוכנית – רוב הדירות החדשות לא יעמדו בקריטריונים להוזלה. כלומר – שמראש הן תהיינה יקרות מדי ולכן ההטבה הלאומית תופנה ליישובים אחרים, זולים יותר. החשש העיקרי הוא שהקבלנים עצמם ייקרו את המחירים מראש, כדי להרוויח את ההוזלה או חלק גדול ממנה.

בינתיים – עסקים כרגיל

מתווכים וקבלנים בעיר מדווחים בימים האחרונים כי אין האטה במכירת הדירות וכי פעילות הנדל"ן בעיר לא קפאה, כפי שחששו חלק מהם. המתווך מוטי משעלי אמר לנו השבוע: "בימים האחרונים סגרנו עסקאות מכירה כמו בימים רגילים ואני לא חש בשום שינוי לפי שעה. בטח לא ירידה בהיקף העסקאות. וודאי שלא הקפאת פעילות הנדל"ן בעיר".

משעלי, בעצמו משווק פרויקטים חדשים, מסביר את החשש הגדול: "אני מבין משיחות עם קבלנים שהם שוקלים לייקר את מחירי הדירות כשהחוק ייכנס לתוקפו. קיים חשש שההטבה הזאת לא ממש תרד למטה עד לצרכן".

גם אצל קבלנים אין הקפאה. נראה שאף אחד לא מאמין שמחר, לפתע, ייעלמו 18 אחוזי המע"מ. "אני לא נחה לרגע, ידי עמוסות עבודה", מוסרת מרינה טנטלר, מנהלת המכירות של חברת "האחים אוזן" הבונה בעיר. "אצלנו אין שום האטה, להיפך. בפרוייקט החדש שלנו בשכונת הציפורים יש פעילות ערה של מכירה ומחירי הדירות נעים סביב 1.9 מיליון שקלים".

זאב שומכר, איך זה שהמע"מ יבוטל, אבל לא ירגישו את זה כאן?

"במתכונת הנוכחית החוק מציע שדירות יהיו פטורות ממע"מ רק עד למחיר 1.6 מיליון שקלים. כלומר דירה יקרה יותר לא תיהנה מהזכאות לפטור. במודיעין קבלנים בונים היום בשניים-שלושה אתרים. בשכונת בוכמן, שם אני משווק דירות, המחיר הוא סביב 2.4 מיליון שקלים. כך שברור למדי שאין בבוכמן מה לדבר על רכישת דירה פטורה ממע"מ. גם באתרים אחרים המחירים לא זולים, לכן זה ישפיע רק בשוליים".

בשכונת הציפורים הנבנית מקימים "האחים אוזן" פרויקטים שבהם נמכרת דירה בת חמישה חדרים, בשטח 117 מ"ר ומרפסת בשטח 230 מ"ר במחיר התחלתי של 2.62 מיליון שקל. אבל בשכונה זו יקומו גם פרויקטים שישווקו בשיטת "מחיר למשתכן", שם נקבע מחיר מכסימום לצרכן והקבלן הזוכה הוא זה שמתחייב למכור את הדירות במחיר הנמוך ביותר לצרכן, כשהמדינה מקצצת במחיר המגרשים כדי לאפשר את ההוזלה. במקרה כזה, כאשר יצאו הדירות לשיווק, ייתכן כי חלק מהן יזכו את הרוכשים גם בפטור ממע"מ – אם יהיה כזה.

מילה של בכירים

אורי שני הוא היועץ מקצועי לקבינט הדיור ומי שכיהן כמנכ"ל משרד הבינוי והשיכון שנים רבות. השבוע פירסם כי הוא ממליץ להמתין כמה חודשים עם רכישת דירה. לדבריו, "הליך החקיקה יסתיים בתוך כשלושה חודשים והמחירים יירדו, לכן מי שיכול לחכות עם הרכישה, שיחכה. אלא אם הקבלן מעניק לו כיום הנחה של 25% על מחיר הדירה".

לעומתו, הנגידה קרנית פלוג חוששת מהתפתחות שוק שחור בענף הדיור ובכך שההנחות בגין ביטול המע"מ לא יגיעו בסופו של דבר לצרכן עצמו.

(צילום: דובר העיריה)

2014-03-26 00:00:00
2014-03-26 00:00:00

כתבות נוספות

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

המשך קריאה »

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המשך קריאה »

שדד את ההיסטוריה

תושב מודיעין נעצר בחשד לסחר בלתי חוקי בעתיקות, ובחיפוש בביתו נמצאו 1,800 פריטים היסטוריים, חלקם נדירים • על פי החשד, החשוד רכש את הפריטים מסוחרי עתיקות מהשטחים ומכר אותם ללקוחות בחו"ל

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך