סחיטה בקבלנות

יהודה גולן ,צילום אינגריד מ

בעברית יומיומית קוראים לזה 'פרוטקשן'. מעשית, באתרי בנייה בחלקה המערבי של העיר מודיעין חשפה לאחרונה המשטרה שני מקרים לפחות שבהם קבלנים נסחטו על-ידי עבריינים באיומים ושילמו להם 'דמי הגנה' בהיקף של אלפי שקלים.

הקבלנים נאלצו לשכור את שירותיהם של העבריינים, שהודיעו להם כי מעכשיו הם אלה שמאבטחים ושומרים על מתחמי הבנייה, כמובן תמורת סכום כסף לא קטן שהקבלנים נאלצו לשלם.

מקרי הסחיטה באיומים שהתגלו במודיעין נחשפו לאחר שהמשטרה השלימה חקירה מסועפת הנוגעת לארגון פשיעה גדול שבשליטת מג'די בן עוואד אבו- מור, בן 40 מרחובות, שפעל במשך שבע שנים מאז שנת 2006 ועמד בראש ארגון פשיעה מסועף שהשתלט על שמירת אתרי בנייה תמורת גביית דמי חסות באתרים רבים ברחבי הארץ.

תשעה מחברי ארגון הפשיעה, בהם מג'די אבו-מור עצמו, נעצרו ב-16 ביוני השנה בפשיטה נרחבת של המשטרה, לאחר חקירה שנמשכה מספר חודשים. אבו מור ועוד שמונה מבכירי ארגונו, מרביתם קרובי משפחתו, נעצרו והוגש נגדם כתב אישום בבית המשפט המחוזי בלוד, כשבעת המעצר החרימה המשטרה כלי רכב מפוארים, בהם ג'יפים מסוג 'ב.מ.וו', כסף מזומן בהיקף כמה מיליוני שקלים, ורכוש רב אחר.

פעילות עבריינית חמורה ומסוכנת

"מטבע הדברים וכדי שלא לפגוע בתיק אני לא יכול למסור פרטים מעבר למה שמופיע בכתב האישום. אני יכול לאשר שאכן שני ראשי משפחות פשע היו מעורבים בעבירות כלפי הקבלנים באתרי בנייה במערב העיר מודיעין, יותר מזה אינני יכול לפרט בשלב זה", אמר השבוע ל'מודיעיןNews' סגן-ניצב אמיר קליין, מפקד משטרת מודיעין.

מעיון בכתב האישום המפורט ניתן לעקוב ולהבין כיצד פעל ארגון הפשיעה באזור מודיעין, ועד כמה היו חבריו מעורבים בנעשה בשטח כשמתחת לאפם של תושבי העיר התבצעה פעילות עבריינית חמורה ומסוכנת.

סעיפי כתב האישום הנוגעים לאחד המקרים של הסחיטה באיומים באזור מודיעין מיוחס לזאיד אל-בחאבסה, פעיל שטח מרכזי בארגון, שעבד תחת פיקוחו ואחריותו של אחיו, סאלים אל-בחאבסה, שהוא ה'ראיס' האחראי מטעם הארגון על פעילות הפשיעה באזור מודיעין.

ה'ראיס' סאלים, על פי רישומי מסמכים שנתפסו בעת פשיטת המשטרה על בתי העצורים, היה אחראי על אזור מודיעין, ותחת 'אחריותו' היו רשומים לא פחות מעשרים אתרי בנייה באזור בהם סיפק הארגון שירותי שמירה ואבטחה כפויים.

במהלך העברות הכספים לסאלים בשנים האחרונות הוא קיבל הכנסות שהסתכמו ביותר ממיליון שקלים וחצי, כמובן בלא ששולם בגין כספים אלה מס הכנסה, ביטוח לאומי או מע"מ.

כתב האישום מייחס לאדם נוסף, זאיד, סעיפי אישום בגין סחיטה ואיומים. זאיד  הינו פעיל שטח מרכזי, והוא מקבל הוראות לא רק מה'ראיס' סאלים, אלא גם ישירות ממנהלי הארגון, כלומר ממג'די אבו-מור בעצמו. בין היתר נשלח זאיד על-ידי אבו-מור לאסוף המחאות של לקוחות ולקדם עניינים שונים של הארגון באזור מודיעין.

הצעות שאי אפשר לסרב להן

אח נוסף של זאיד וסאלים שפעל לצד זאיד בתחום השמירה והסחיטה באיומים הוא ואליד א-פיניש, והשלושה פעלו וסחטו בין היתר את  י', קבלן עפר, שבמהלך חודש נובמבר 2011 שימש קבלן-משנה המבצע עבודות עפר עבור חברת בנייה המכונה בכתב האישום 'כ.כ', שעסקה בעבודות במודיעין.

י' רצה לעבוד באזור מודיעין, אזור אותו מנהלי הארגון הקצו לסאלים ולזאיד כתחום אחריותם. בעקבות זאת היה זה אך טבעי שחברי ארגון אבו מור יגיעו אליו ויציעו לו הצעה שלא יוכל לסרב לה. כך למעשה נסחט י.י. באיומים על-ידי זאיד ו-וואליד.

בחודש נובמבר 2011 הרשיע בית משפט השלום ברמלה את זאיד ו-וואליד בביצוען בצוותא של עבירות סחיטה באיומים, וזאת בהתאם לעובדות שהביאה פרקליטות מחוז מרכז בפני בית המשפט.

הפרקליטות תיארה עוד כי במועד שאינו ידוע במדוייק, בסמוך לחודש מאי 2011, הגיע זאיד לאתר הבנייה ברכב מסוג 'מזדה 6' וביקש לשוחח עם י' ביחידות.

באותה פגישה דרש זאיד מהקבלן שישלם לו סך של 1,200 שקל ואיים עליו כי במידה ולא ישלם יעלימו לו כלי עבודה כבד מסוג מחפרון, המשמש לביצוע עבודות שטח באתר.

י' חשש שאכן זאיד יממש את איומו ולכן שילם לו 1,200 שקל במזומן.

למחרת היום הגיע לאתר הבנייה ואליד וביקש גם הוא לשוחח עם י' ביחידות, ובשיחה שוב חזרה על עצמה שיטת הסחיטה: ואליד א-פיניש הודיע לקבלן כי עליו לשלם לו ולזאיד אל-בחאבסה 1,000 שקלים נוספים, ובמידה ולא יעשה כן יגרום לו ואליד נזקים ויגנוב לו כלי עבודה. הדברים נאמרו בצורה ישירה וגלויה. בסיום השיחה הוסיף ואליד ואמר לקבלן י' כי "לא מעניין אותי הסכום ששילמת אתמול לזאיד".

סיוט שלא נגמר

י' הבין כי נקלע לצרה ומספר ימים לאחר מכן, בעקבות חששו מאיומיו של ואליד, שילם עוד 1,000 שקל במזומן. אבל זה לא הספיק: הקבלן חשש כי 'החבר'ה הטובים' של ואליד וזאיד יממשו את איומיהם ויגנבו את הטרקטור וכלי עבודה. כדי למנוע זאת נאלץ י' להרחיק את הטרקטור שהיה בשימושו באתר הבנייה לאזור הצפון, ובמקומו שכר טרקטור חלופי לביצוע העבודות באתר.

כעבור שבוע, כש-י' חשב שהעניינים נרגעו הוא החזיר את הטרקטור לאתר הבנייה, אבל לא חלף עוד שבוע ובתחילת חודש יולי 2011 שב זאיד לאתר, נפגש שוב עם י', והודיע לו שעליו לשלם לו 1,200 שקלים נוספים. י' ביקש את דחיית התשלום על-מנת לארגן את הכספים.

בתאריך 17.7.11 הגיע זאיד אל-בחאבסה לאתר הבנייה, ומשהבין כי י' איננו נמצא במקום פנה אל אחד מעובדיו של הקבלן ואיים עליו כי אם י' לא ישלם את החוב לא יישאר להם דבר באתר.

לאחר אירוע זה נגנבו ל- י' מספר כלי עבודה מאתר הבנייה, אבל בכך לא תמה הפרשה: ב- 20.7.11, בשעה 17:04, התקשר ואליד א-פיניש אל הקבלן ודרש ממנו להגיע מייד לאתר. כשהגיע הקבלן לאתר הבנייה ביקש מואליד שיחזיר לו כלי עבודה שנגנבו לו, ובתגובה איים ואליד כי במידה ולא ישלם לו סכומי כסף כפי שדרש "יסבול כמה שיותר".

בזמן הפגישה באתר התקשר ואליד אל זאיד, שביקש לשוחח עם י'. במהלך השיחה דרש זאיד מ-י' לשלם לו עד למחרת סכומי כסף, "אחרת לא יהיה לך טוב".

זמן קצר לאחר המפגש התקשר ואליד שוב אל הקבלן ואיים עליו כי אם לא ייענה לדרישותיו "אנחנו יודעים מה לעשות". למחרת, ב-21.7.11 בשעות הבוקר, משהגיע י' לאתר הבנייה במודיעין, גילה כי על שמשת חלון הטרקטור נכתב שמו של י' והמילה "תיזהר", ומתחת היה חתום שמו הפרטי של ואליד.

חלף שבוע וזאיד הגיע שוב לאתר הבנייה, ושב ודרש מ-י' סכומי כסף והודיע לו כי סכום החוב עלה כבר ל-2,000 שקל ואיים עליו כי במידה שלא ישלם "אתה תראה".

הקבלן חשש לשלומו ומסר לידי זאיד שיק על סך 1,000 שקלים מחשבונו, ללא רישום מוטב וללא תאריך. בכתב האישום נקבע כי "במעשים האמורים איימו זאיד ו-וואליד בפגיעה שלא כדין בחירותו, פרנסתו ורכושו של י' בצוותא ולחוד, וזאת כדי להניעו לשלם להם סכומי כסף שונים".

עבירות בהיקף 102 מיליון שקל

בתחילת כתב האישום מפרטת הפרקליטות את צורת עבודתו של ארגון הפשע ואת מבנה הארגון שחלש, כאמור, בין היתר גם על העיר מודיעין. עורכי הדין אורלי בן ארי-גינזבורג, איתן פינקלשטיין ופאדי אסאד מפרקליטות מחוז המרכז כותבים במסמך כי "מאמצע שנת 2006 ביצע הארגון עבירות חמורות, בתבנית מאורגנת, הייררכית ושיטתית ומתמשכת, בעיקר בשלושה תחומים: עבירות כלכליות, עבירות הונאה ועבירות של סחיטה ואיומים".

השיטה פעלה כך, לדבריהם: "ראש הארגון, במקרה זה מג'די אבו-מור, חילק את אזור השפלה לאזורי משנה, כשלכל אזור מונה מנהל אזור ('ראיס') שפעל בשטח כמארגן שמירה לא מורשה. כדי להתחמק מתשלום מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי, ביצעו מנהלי הארגון ומנהלי האזורים עבירות מס חמורות ועבירות של הלבנת הון, בהיקף של 60 מיליון שקלים".

כתב האישום מפרט כיצד הוצאו חשבוניות פיקטיביות, כיצד ההכנסות מפעולות הסחיטה והשמירה הלא חוקית הומרו לכסף מזומן באמצעות מעטפות כסף שחורות, שהועברו ל'ראיסים' בכל אזור.

לדברי כתב האישום ארגון הפשיעה של האחים אבו-מור פעל בלמעלה מ-500 אתרים ברחבי המדינה, וייצר הכנסות כוללות בסך 102 מיליון שקלים במהלך שבע שנות פעילותו.

לגבי העיר מודיעין בשני מקרים פעלו חברי הארגון בתחום השיפוט העירוני, הפעילו סחיטה ואיומים על קבלנים באמצעות גניבות באתרי הבנייה וגרימת נזקים חמורים לציוד ולכלים שונים, "זאת במטרה לכפות על הקבלנים לשכור את שירותי השמירה שלהם".

ראשי המשפחות סולקו, הפעילות נמשכת

אט-אט הצטברו במשטרה תלונות מצד קבלנים על איומים ומעשי הסחיטה וכך נכנסו צוותי החקירה לתמונה. במשך חודשים רבים נוהלה חקירה סמויה נגד חברי הארגון, עד לשלב המעצרים הגלוי, שהסתיים, כאמור, בהגשת כתבי אישום.

סגן-ניצב אמיר קליין הוסיף וציין כי "ראשי שתי המשפחות שביצעו את עבירות הסחיטה באיומים בתחומי העיר מודיעין כבר לא נמצאים כאן".

בהקשר זה, לפני שבועיים לכדה משטרת מודיעין שני בני חמולות בדואיות מאזור רהט שהשתתפו בתגרה (עליה דווח ב'מודיעיןNews') שפרצה ב-29 בחודש יולי באזור התעשייה 'ליגד', סמוך לתחנת הדלק. התגרה פרצה בין בני שתי החמולות השומרים באתרי הבנייה במודיעין.

במהלך הקטטה נשלפו סכינים, אדם אחד נדקר באופן בינוני ועוד שניים נפצעו מחבלות. הניצים, שהיו חמושים במוטות, ברזלים ומקלות, הכו נמרצות אלה את אלה, ככל הנראה כחלק ממאבקי שליטה בשטחי הבנייה. כוחות משטרה גדולים הוזעקו למקום, אולם חלק מהמשתתפים בתגרה נמלטו מהמקום והמשטרה חיפשה אותם מאז.

"איתרנו את כל השבעה שהיו מעורבים בקטטה, והם נעצרו. חמישה מהם שהיו מעורבים בפלילים נעצרו, ושניים אחרים הורחקו מהעיר מודיעין לאזור הנגב", מסר מפקד משטרת מודיעין.

הוא הוסיף כי השניים שנעצרו נלכדו בסיוע תחנת המשטרה ברהט, שאיתרה אותם בנגב ולכדה אותם למרות ניסיונם לברוח בעת ביצוע המעצרים.

2013-10-15 01:00:00
2035-04-23 04:16:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך