פינוי בינוי בשכונת הכרמים

יהודה גולן

כמה עשרות משפחות שרכשו דירות חדשות מחברת י.ח.דמרי בשכונת הכרמים מתעכבות כבר שמונה חודשים בכניסה לדירות. לטענתם – בגלל סחבת מצידה של החברה. בין רוכשי הדירות בפרוייקט גם דמויות מוכרות, בהם גם נבחר ציבור מרכזי, תושב מודיעין ששיפר דיור מדירת ארבעה חדרים לקוטג' בן חמישה חדרים שרכש לפני יותר משנתיים בפרוייקט.

שמונה חודשים לאחר שחלף המועד הנקוב בחוזה לכניסה לדירות, המפתחות טרם נמסרו לדיירים. חלקם גרים כיום בדירות שכורות אותן הם אמורים לפנות בקרוב. חלקם מכרו דירות בבעלותם שגם אותם הם צריכים לפנות והנזקים הכספיים שנגרמו לדיירים מוערכים בידי הדיירים עצמם בהיקף של מאה עד מאתיים אלף שקלים לכל דירה.

חברת י.ח דמרי פירסמה ביוני האחרון מצגת המיועדת למשקיעים. על פי הפירסום, הפרוייקט בשכונת הכרמים במודיעין צפוי להכניס לחברה כ-24 מיליון שקל, המשקפים רווחיות של 27% על ההשקעה בפרוייקט.

אחד ה"מעוכבים" הוא עופר עסיס, שאומר חד וחלק: "הם פשוט מתעלמים מקבוצה גדולה של דיירים. לא עונים לנו. אנחנו שולחים מיילים ואין תשובה. רכשנו את הדירות לפני למעלה משלוש שנים ולפי החזוה היינו צריכים לקבל מפתח בחודש מאי השנה. ראינו עם הזמן שהפרויקט מתנהל בצורה חובבנית וכל חודש אנו מקבלים מכתבים לגבי דחייה של הפרוייקט. החוזה הבטיח לנו פיצוי על איחור וקיבלנו רק על שלושת החודשים הראשונים. אחר כך אמרנו לנו שאין עוד פיצוי, בגלל מבצע צוק איתן".

אבל אנחנו רחוקים מעזה

בשבוע האחרון נערכו שיחות טלפוניות ותכתובות דואר אלקטרוני של רוכשים שונים בפרויקט עם נציגי החברה, בהן נמסר לרוכשים שאין הם זכאים לקבלת פיצוי עבור 42 יום של מבצע צוק איתן. בחברה הבטיחו שישלחו לרוכשים מכתבים רשמיים בנושא. בעקבות זאת שיגרו עשרות רוכשי הדירות מכתב לחברה שבו נאמר בין השאר: "אנו הרוכשים החתומים מטה מעוניינים להבהיר מס' נקודות:

כלל מרחב הבניה במודיעין נמצא מחוץ לטווח 40 הקילומטרים אשר פיקוד העורף הגדיר כאזור מאוים בטילים. אין חשיבות לכך שמשרדי החברה ממוקמים בנתיבות. מרכז הכובד הינו אתר הבניה במודיעין. קונים שונים אשר גרים במודיעין עברו מדי יום בתקופת צוק איתן וראו שהאתר פעיל ושעבודות נעשות בפועל. כמו כן נבקש לקבל מכם נתונים מדויקים לגבי העבודה שהתבצעה בזמן המדובר וכיצד מחושבים כלל 42 הימים. כמו כן, נבקש לראות הוכחות למאמצים אשר נעשו על ידכם כדי לקצר את משך העיכוב. לא קיים נכון לרגע כתיבת שורות אלו שום מסמך/אסמכתא רשמית של משרד או גורם ממשלתי המכיר במבצע צוק איתן כגורם מעכב ומוכר לצורך קיזוז פיצויים. באם לא תחזרו בכם מכוונתכם ותשלמו לנו את המגיע לנו בחוזה ובחוק עד 30.11.14 שהוא המועד הבא לקבלת הפיצויים אנו נראה באי תשלום הפיצויים במלואם הפרת חוזה בוטה וחד-צדדית מצדכם ונשקול את צעדינו מכאן והלאה לרבות צעדים משפטיים".

גם משכנתא וגם שכ"ד

נבחר הציבור שרכש קוטג' בפרוייקט ביקש לשמור על חשאיות, אך סיפר לנו כך: "כמה מהרוכשים נאלצו לשכור דירות חלופיות במקומות מרוחקים. יש לי שכן עתידי ששכר דירה בחולון וכל בוקר מגיעים בני הזוג מחולון למודיעין לשים את הילד בגן, ואז חוזרים לעבודתם בתל אביב. אחר הצהריים הם חוזרים למודיעין לקחת את הילד ושבים לחולון לדירתם השכורה".

מה לגביך?

"הייתי אמור להיכנס לדירה החדשה ב-10 לאוגוסט 2014 ולא קיבלתי שום פיצוי כי תקופת האיחור במסירה נפלה בדיוק על מבצע צוק איתן. הייתי אמור ב-10  לינואר לקבל סוף סוף את המפתח, אבל כבר הודיעו לי שזה יתאחר לסוף פברואר. בינתיים אנחנו גרים בדירה שכורה, שהחוזה שלה הסתיים ובמקום לשלם 4,200 שקלים שכר דירה חודשי, אני אצטרך לשלם קרוב ל-5,000 שקלים בחודש כשבעלת הבית שלי דורשת שאחתום על חוזה שכירות לחצי שנה. אני זורק סתם כסף לפח הזבל. תחשוב שאני משלם למשכנתא ולשכר דירה כעשרת אלפים שקלים בחודש. כל המשכורת של אשתי הולכת על זה".

גם נטע ניסים, אחת הרוכשות, משלמת בחודשים האחרונים 9,000 שקלים לחודש על משכנתא ושכר דירה: "היינו אמורים לקבל את המפתח ב-30 ליוני ומאז דחו אותנו כמה פעמים. קיבלנו תאריך אחרון לכניסה ל-25 לדצמבר, אבל שוב זה נדחה. הם הסבירו לנו שיש בעיה עם טופס 4. הבניין עוד לא גמור בכלל, אז איך הם יקבלו טופס 4? בינתיים עשינו סידורים, הודענו לבעלת הבית שלנו שאנחנו עוזבים, שמחנו והנה נתקענו שוב. אכזבה קשה מאד".

תגובת החברה

התשובה מ"דמרי" הגיעה מעמוס דאבוש, אחד ממנהליה:

"י.ח דמרי רואה באיכות הבנייה ערך עליון. בפרויקט המדובר אכן ישנו עיכוב במסירת הדירות הנובע מסיבות שונות. החברה תפעל על פי חוק ותפצה את דיירי הפרויקט בהתאם להוראותיו. אנו מצרים על העיכוב שנובע מסיבות שונות. כרגע נמצא הפרויקט בשלבי קבלת טופס 4 והחברה עושה כל שביכולתה על מנת לאכלס את הפרויקט בהקדם האפשרי".

בתמונה: נציגי הדיירים לפני אחד הבניינים בפרויקט. מימין: הילה ארג, עופר עסיס ונטע ניסים (צילום פרטי)

2014-12-17 00:00:00
2036-04-12 01:57:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך