תגידו שלום ל"מרכז הקבלנים"

יהודה גולן

לפי עיריית מודיעין, מתחם "מרכז הקבלנים" השוכן מול בניין העירייה אמור להתפנות בסוף שנת 2015. כבר עכשיו מתחיל השטח לרחוש ולגעוש. עשרות עסקים (רובם משרדי מכירות של קבלנים ושל מתווכחים אבל לא רק) אמורים להתפנות מהשטח בחודשים הקרובים, אלא שחלקם – מתברר – לא יודעים כלל על הכוונה לפנות את המתחם.

"מרכז הקבלנים" נמצא במיקומו הנוכחי מאז שנת 2003. ותיקי העיר יכולים לזכור את שורת הקראוונים שעמדה במקור בשדרות החשמונאים (והשריד היחיד לה כיום הוא מתחם הקראוונים הזמני בו נמצאת תחנת המשטרה, לצד מספר מחסני עיריה). כאשר התקדמה הקמת השדרה הוחלט לייעד לנציגי הקבלנים מקום חדש, מתוקף היותה של מודיעין עיר בהקמה, כזו שמדי יום מגיעים אליה עשרות לקוחות פוטנציאלים לקניית דירה.

בשבועות האחרונים החלו התארגנויות של יזמים ומתווכים שמשרדי המכירות שלהם שוכנים במרכז הקבלנים לנסות ולקבל מגרש חלופי גדול ולהעתיק לשם את מרכז הקבלנים החדש. אחד המארגנים הוא שמאי המקרקעין אריאל רחמים מהחברה הקבלנית יהודה רחמים, חברה קבלנית גדולה מירושלים, שיש לה פרוייקט בניה ב"נופים". הוא שיגר דואר אלקטרוני לבעלי עסקים במתחם ובו נכתב בין השאר:

"נודע לנו שמתחם הקבלנים בעיר מיועד לפינוי בקרוב. ראש העיר מתכוון להנחות את הקבלנים למקם את משרדי המכירות כל אחד בתחום המגרש שלו ולדעתנו הדבר אינו נכון. לנו היזמים, וגם לא נוח לקהל המבקרים, שצריכים להתרוצץ עם הילדים ברכב ממקום למקום בתוך עבודות פיתוח עם בוץ בחורף וכו'. זה לא יעיל ולא בטיחותי".

רחמים כבר מציע פתרון: להעתיק את מרכז הקבלנים ממיקומו הנוכחי, שממילא ייאלץ להתפנות עקב עבודות הבניה במע"ר, למגרש מספר 800 שנמצא בתשריט שכונת נופים על כביש 431, בו כרגע אין למגרש ייעוד מסויים וניתן לרכז עליו את משרדי המכירות והתיווך של היזמים הזוכים של השכונה הנבנית. הוא כותב: "כרגע אין למגרש יעוד ולפיכך אינו עתיד להיבנות בשנים הקרובות. המגרש ממוקם בגדה הדרומית לכביש 431 בסמיכות לכניסה הנוכחית לשכונה, הכי נכון היה להקים שם מתחם עם חניה מסודרת ואספלט".

"דברו עם המינהל"

"תאריך היעד לפינוי מרכז הקבלנים הוא סוף 2015", קובע השבוע ראש העיריה חיים ביבס בשיחה עם "מודיעין News". "השטח שייך לרשות מקרקעי ישראל ולכן המשרדים שבמקום הגישו בקשה לרשות מקרקעי ישראל לקבל ארכה של עוד שנה כדי להישאר במתחם ולהמשיך לפעול משם".

ביבס הדגיש כי קצב העבודות במע"ר כמובן ישפיע על לוחות הזמנים לפינוי מרכז הקבלנים: "עבורנו כעירייה, כמה שהם יפנו יותר מהר את מרכז הקבלנים, ככה זה יותר טוב. הכל תלוי בהתקדמות קצב העבודות במע"ר. אם נצטרך להוריד וליישר את השטח כדי לבנות חניה, נוריד ונבנה את החניה. אבל שיהיה ברור שזה לא באחריותנו. השטח שייך לרשות מקרקעי ישראל. אנחנו רק נבצע את צו הפינוי אם נצטרך".

"זה לא יקרה. הכל שטויות"

מי שמפעיל את מרכז הקבלנים הוא איש העסקים יעקב אלאלוף, שזכה במכרז ההפעלה ב-2003 והחל לתפעל אותו ולהשכיר משרדים. השבוע הוא נשמע מופתע מאוד מהבשורה שהצגנו לו: "אינני מאמין שיפנו את המתחם בקרוב, כי המכרז להקמת בנייני משרדים ומסחר שמתוכננים (במקום בו נמצא "מרכז הקבלנים" כעת, י.ג.) לא מספיק אטרקטיבי. בוא נראה קודם אם יזמים יגשו בכלל למכרזים האלה".

בעיריה אומרים שהשטח שייך למינהל ואיתם צריך לדבר…

"יש לנו הסכם תיפעול עד 2019 מול עיריית מודיעין ולא מול רשות מקרקעי ישראל, כך שמבחינתי המתחם עובד עד 2019. ההסכם שלי הוא מול העירייה. הם צריכים לעמוד מול רשות מקרקעי ישראל לא אני".

נטען שמתנהל מו"מ להארכת הסכם השכירות לעוד שנה.

"אין שום מו"מ כזה. הכל שטויות".

השקיעו בשיפוצים. אז מה

מרבית הקבלנים והמתווכחים במתחם לא יודעים שהמקום עומד בפני פינוי. שגיא אורנשטיין, בעל משרד "אור נכסים" שרק לפני כחודשיים העביר את משרדו מירושלים למתחם הקבלנים, הופתע מאד: "לא ידעתי בכלל שיש כוונה לפנות את המתחם כל כך בקרוב".

ומה תעשה אם זה יקרה?

"בחוזה השכירות שלי אין סעיף הקובע שבמקרה פינוי אני מחוייב לעזוב את השטח, בדקתי את ההסכם טוב טוב".

המתחם, אגב, "מפוצץ" לגמרי. אין אפילו חדר פנוי אחד להשכיר ותחת זאת יש רשימת המתנה לשכור מקום. אבל כמה מהשוכרים ה"טריים" שנכנסו לאחרונה השקיעו כסף רב בשיפוצים, ולא בטוח שהיו עושים כך אם היו יודעים מה עומד להתרחש.

גם המתווך זאב שומכר מודאג. בשיחה עם ערן אלאלוף, מנהל המתחם ובנו של היזם יעקב אלאלוף, אמר שומכר: "לומר את האמת, אני קצת מודאג. אני שומע דברים ונצטרך להיערך למצב שבו המתחם יפורק". שומכר, שרק לאחרונה הרחיב את משרדו ושכר עוד חדר צמוד למשרד הקיים, אמר: "פה זה נוח להיות אבל כמשרד תיווך אני לא יכול לדלג לאתרי הבניה כמו שהעירייה מתכננת שיקרה. אני חייב להיות במרכז העיר, כי אצלי רוב העיסקאות הן של יד שניה".

אבי זאבי, נציג מכירות של הקבלן אייל פרץ, הופתע גם הוא: "אף אחד לא אמר לנו כלום בעניין הזה, אבל זה הגיוני כי עבודות המע"ר מתקדמות והכיוון הוא כלפי מעלה למרכז הקבלנים. כשהטרקטורים יגיעו ליישר את השטח יפנו כאן את הסיפור. זה ברור לי. ההפתעה היא שהמועד קרוב כל כך".

ומי שמע בזמן ולא יבוא?

כאמור, יש מספר חברות שהשקיעו לאחרונה כספים רבים בשיפוץ המשרדים ששכרו במתחם. כך למשל חברת "אפריקה ישראל מגורים", שלקחה משרד גדול והשקיעה בו סכום נכבד כדי לשווק את פרוייקט המגורים שזכתה בו במע"ר. גם חברת "וקנין עמרם ובניו", שמשווקת את פרוייקט "טופיה" בציפורים, שכרה לאחרונה משרד בן שני חדרים ושיפצה אותו.

נדב בריח, מנהל השיווק של חברת "ועקנין עמרם ובניו", אמר: "אני יודע שעומדים לפנות את המתחם אבל לא ידעתי שכל כך מוקדם זה עומד להתבצע. אני אבדוק את זה, כי השקענו הרבה במשרד החדש שלנו".

חברת "חנן מור", מחברות הבניה הגדולות בישראל שזכתה במכרז על מגרש שמיועד למגורים במע"ר, חיפשה מקום להשכרה במתחם כדי להקים משרד מכירות. כשנודע על הכוונה לפנות את "מרכז הקבלנים" מיהר חנן מור לשוחח עם חיים ביבס ושמע ממנו על התוכניות, כך שבינתיים חנן מור כנראה לא מתכוון לשכור מקום במתחם.

(צילום ארכיון יהודה גולן)

2015-08-23 01:00:00
2015-08-23 01:00:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך