תרצו להגדיל?

יהודה גולן
2014-06-25 01:00:00
2017-12-05 00:00:00

החל מעוד פחות מחודש וחצי, יוכלו תושבי העיר להוסיף לשטח דירותיהם תוספות בניה משמעותיות של עשרות מטרים רבועים, זאת לאחר שב-1 לאוגוסט ייכנסו לתוקפם השינויים בחוק התיכנון הבניה ובעיקר סעיף 101 לחוק.

עיקרה של הרפורמה בחוק התיכנון והבניה היא בכך שרבות מהסמכויות שהיו בידי הוועדה המחוזית לתיכנון ובניה שיושבת בלוד, יועברו לידיה של הוועדה המקומית לתיכנון ובניה של עיריית מודיעין.

בין הסמכויות העיקריות שמעתה יהיו בידי עיריית מודיעין יהיו הסמכות לאשר תוספות בניה לדירות שנבנו לפני עשר שנים ויותר. אם עד היום תושב שביקש להרחיב את שטח הדירה, נאלץ לגשת לוועדה המחוזית בלוד וגם אם קיבל אישור לתוספת בניה, התוספת היתה מוגבלת עד לשטח כולל ש הדירה שלא יעלה על 120 מטרים רבועים.

השינוי העיקרי הוא שמעתה תהיה הסמכות לאשר תוספת בניה בידי הוועדה המקומית בעירייה וכמו כן הורחבה ההגדלה המכסימלית של שטח הדירה מ- 120 מטרים רבועים ל- 140 מטרים רבועים. השינוי הבולט הנוסף הוא שמעכשיו, כלומר מה-1 לאוגוסט, תהיה הוועדה המקומית לתיכנון ובניה במודיעין רשאית לאשר שינוי בתוכנית בניין ערים (תב"ע) של העיר.

משנתיים ל-90 יום לאישור

מחזיק תיק התיכנון והבניה במודיעין, סגן ראש העיריה מיכאל חרל"פ, הסביר כי הדבר "יקל מאד על התושבים. עד עתה אם תושב ביקש להוסיף שטח בניה אפילו בהיקף של 1 מטר מרובע, הוא היה חייב לקבל אישור לשינוי תב"ע ואת השינוי אישרה רק הועדה המחוזית בלוד. הליך כזה נמשך גם שנתיים ויותר. כאן בוועדה המקומית בעירייה, הליך שינוי תב"ע יימשך במהלך תקופה של 90 יום".

לדברי חרל"פ, "השינוי בסעיף 101 לחוק התיכנון והבניה יהווה הקלה משמעותית לתושבי העיר וימנע חלק מהצורך למעבר לדירות גדולות יותר, שמשמעותן הוצאה כספית גדולה מאד, כי אם משפחה גדלה ונולד ילד והם צריכים חדר נוסף, הרי שמעבר לדירה גדולה יותר היא יקרה הרבה יותר מאשר בניית תוספת של עוד חדר לדירה".

יחד עם זאת חרל"פ הזהיר כי "כל האישורים שוועדת התיכנון והבניה המקומית תעניק, יהיו במסגרת ההיתרים הכללים, והתושב יצטרך לעמוד בקריטריונים המקובלים: "לא נאפשר לתושבים להתפרע בבניה. לא נאשר תוספת בניה שיכערו את הנוף. נקפיד על כך שהתוספת בניה תהיה בהתאם לכל ההנחיות לגבי בניה בעיר".

בינתיים נערכים בעירייה לקראת "ההתנפלות" על הועדה המקומית לתיכנון ובניה ובעיקר על חברי ועדת המשנה לתיכנון ובניה שבה חברים שבעה חברי מועצה שמטפלים בבקשות תושבי העיר.

משרד הפנים יחל בקרוב לקיים סדנאות והשתלמויות בנושא הרפורמה שתיכנס לתוקפה כאמור בעוד ארבעים יום. בסדנאות ישתתפו שבעת חברי ועדת המשנה: יו"ר הוועדה הוא ראש העיריה חיים ביבס, ממלא מקומו הוא סגנו מיכאל חרל"פ ושאר חברי הועדה הם שלמה פסי, אילן בן סעדון, שחר מי-און, מויש לוי וברוך בוחניק ובנוסף להם גם פקידי העירייה בהם אנשי המחלקה המשפטית, מהנדס העיר ועובדי אגף ההנדסה.

(צילום דוברות העיריה)

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »