היסטוריה בשידור חי

יהודה גולן
2014-02-20 00:00:00
2037-06-08 01:03:00

יורי קגנוביץ', סמנכ"ל ערוץ 9, היה לחוץ מאד השבוע בעבודה. "ביום ראשון אני מכניס לכאן אנשים ואין לי עוד את הדלתות. מתי יגיעו הדלתות?" יורי תקע באדריכלית אסתריה שולדנפריי מבט. אסתריה הבטיחה שעד יום חמישי הדלתות יגיעו ורק אז יורי נרגע.

מהומת אלוהים, אבל איכשהו בתוך כל המהומה יש גם סדר והגיון. עשרות עובדים, קבלני משנה, פועלים, מתרוצצים כבר מספר חודשים בבניין החדש שבפארק הטכנולוגי, בניין אליו ייכנס ערוץ 9 – "הערוץ הישראלי ברוסית" – בעוד כשבועיים ימים. אבל מי שלא מורגל בעבודת בניה לא מאמין שעד המועד שנקבע הכל יהיה מסודר.

"האמת שרק בעוד חודש הכל יושלם כאן, אבל חלק גדול מהשטח יהיה מוכן לשידורים כבר בשבוע הבא", הרגיעה אסתריה, שקיפצה בין לוחות הבידוד, ערימות החוטים והכבלים והצנרת שהיתה פזורה בכל השטח. "תיזהר כאן עם הראש", היא מצביעה על מכשול נוסף.

אני רץ אחריה ממסדרון למסדרון, מדלג על עובד שמרכיב לוחות פרקט ברצפה, כשמסביב זימזום של מקדחים, קולות פטישים והרבה עובדים שמתרוצצים אחוזי תזזית ממש. שיורי קגנוביץ', שבטח יקבל כמה שערות לבנות, מנסה להשתלט על כולם. והאמת, די בהצלחה.

"שלוש דקות אני איתך" הבטיח יורי. כשזה הפך לרבע שעה לקחתי את האדריכלית לסיור רגוע, יחסית כמובן באתר הבניה הענק, שהמוח לא תופס כי בעוד מספר ימים ייכנסו לכאן מרואיינים להשיב על שאלות המגישים, באולפן ממוזג ומצוחצח.

איכשהו הצלחתי לארגן לעצמי סיור לא מתוכנן באולפנים הנבנים של הערוץ הרוסי, שעובר למודיעין. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה הקצרה של העיר שערוץ טלוויזיה ארצי, די גדול במונחים ישראליים וגם לא ישראליים, מגיע לעיר.

"כבר כמעט שנה שאנחנו עובדים על הפרויקט הגדול הזה, ולומר את האמת – זה ממש מעט זמן", אומרת אסתריה. "אני גאה מאד שהצלחנו בזמן קצר כל כך להרים פרויקט כזה גדול. התחלנו בפסח שעבר. התיכנון האדריכלי בוצע ולפני כשלושה חודשים נכנסו העובדים לבניין והחלו בעבודות ההתאמה של המבנה. תראה מה הקמנו כאן, אולפן ענק. תראה את גובה התקרה, זה שניים עשר מטרים!!! היא צועקת, כי רעש המכונות מחריש אוזניים.

אני מתרשם ומצלם את התקרה הגבוהה באולפן הענק, ששטחו כמעט אלף מטרים רבועים, בדיוק כשטרקטור גדול מרים לתקרה לוחות בידוד אקוסטיים להרכבת התקרה. למטה מתרוצצים טכנאים ומרכיבים את גופי התאורה ואת בידוד הקירות. אסתריה בודקת שהכל מבוצע על פי התוכניות.

"הנה תראה" – אסתריה לוקחת אותי לקצה האולפן – "תראה את עובי הקירות בגלל הדרישות האקוסטיות הקפדניות. זה יותר מחצי מטר עובי עם שכבת אוויר באמצע. כאן יש בידוד מושלם".

לא מפסיקים לגדול

מפלצת תקשורתית קמה לה בשקט באיזור התעסוקה, שלאט לאט מתחיל להתאייש בבניינים ורוצה להיות "פארק טכנולוגי" אמיתי. 4,600 מטרים רבועים ממתינים לערוץ 9, שעד כה הצטופף בבניין קטן בתל אביב. עד שהגיע אלכסנדר לוין. שועל טלוויזיוני ותיק עוד מרוסיה, שם היה מפיק על ואחראי על ייצור כמה סדרות ותוכניות ריאליטי ששברו שיאים בעולם הדובר רוסית, ומסתבר שזה לא מעט.

מנכ"לית הערוץ היא ויקטוריה גורדין – עורכת דין שהובאה לנהל את הערוץ ועדיין יש לה פרפרים בבטן כי היא נכנסה לעולם שהיה חדש לה בכל פרמטר, מקצועי וניהולי. אחד הדברים שמעסיקים כיום את גורדין הוא חיפוש אחר דירות להשכרה במודיעין. החלטתו של הערוץ להשתקע במודיעין היא אסטרטגית. מטרת החברה היא להעביר למודיעין עובדים רבים, וגם לקלוט ממנה עובדים בעתיד. בינתיים מתמקדים בטווח הקצר וגורדין מבהירה: "זאת בעיה קשה למצוא דירות להשכרה כאן. אנחנו עובדים עם מתווכים בעניין הזה, אבל עוד לא מצאנו דירות לכולם. יש כבר עובדים שחתמו על הסכמי שכירות ואנחנו מסבסדים את שכר הדירה".

פרט למאתיים ויותר עובדי הערוץ שיעברו לעבוד באולפנים החדשים, מנסה גורדין לגייס עוד עשרות בעלי מקצוע בתחום הטלוויזיוני, מקרב תושבי מודיעין: "אנחנו מתרחבים ונזקקים לעוד עובדים מקצועיים, בכל תחומי המדיה, גם במאים, עוזרי במאי, עורכי וידאו, צלמים. כל מקצועות הטלוויזיה למעשה פתוחים עכשיו לתושבי מודיעין", היא מודיעה.

מי שאחראי על ההיסטוריה במודיעין ועל ההיסטריה בבניין הוא אלכס לוין. איש עסקים רוסי שנחשב לאיש מקצוע בעל גב כלכלי חזק. את הערוץ הוא רכש מיד לב לבייב, שהחזיק בו כמעט עשר שנים. ערוץ 9 הוא המותג המרכזי בחבילת הצפיה של יוצאי ברה"מ לשעבר בישראל והוא נצפה גם מחוץ לגבולות, באמצעות לוויין.

אור לא מלאכותי

לצד האולפנים החדשים בקומפלקס הענק הזה ולצידם, מוקמים בבניין גם משרדי הערוץ וכן מטה הנהלת הערוץ, שישוכנו בצמידות לאולפנים וכמובן כל חדרי העריכה, דסק החדשות הגדול. "הכל כאן אופן ספייס", אומרת אסתריה. "אבל עם מתחמים מוגדרים לכל מחלקה כך שיש מעט הרגשה אינטימית".

אני שם לב שהשטח מואר כולו באור שמש למרות היום המעונן יחסית. אסתריה מחייכת: "שמנו כאן דגש על חלוקת אור כדי שכל העובדים יקבלו כמה שיותר. בקיר הפונה לכיוון דרום, תראה כמה חלונות יש כאן, המון!" היא מתלהבת. "מה שעשינו זה שכמעט כל הקיר בנוי מחלונות ומירב האור חודר פנימה ומגיע לכל אזורי העבודה".

עבור  השטח השכור הכולל ישלם אלכסנדר לוין סכום של כמאתיים אלף שקלים לחודש כדמי שכירות, שמחושבים על פי 40 שקלים למ"ר. המעבר עצמו למודיעין יתבצע בתוך כשבועיים כאשר לוין קבע דד-ליין: השידורים יתחילו בשלישי במרץ, בשעה שלוש אחר הצהריים בדיוק. לא משנה באיזה מצב יהיה המבנה.

את המבנה יחלוק ערוץ 9 בקרוב עם מרכזים לוגיסטיים של קוקה קולה ושל חברת הלווין יס. לערוץ יהיו במקום שני אולפנים גדולים. אחד מהם אמור לשבור את שיא גודל האולפן (הפנימי) בישראל, עם 900 מ"ר. לצד האולפנים מוקמות במתחם גם מערכות נלוות נוספות, כולל כמובן חדרי קונטרול, חדרי איפור, חדרי הלבשה, חדרי עריכה וכל מה שנדרש להפעלת אולפנים, כולל אולפנים קטנים יותר שמיועדים להכנת וצילום קטעי  קדימונים ("פרומו") לתוכניות המשודרות.

מאיפה מביאים עובדים?

אחת הבעיות המרכזיות של ראשי הערוץ היא בעיית כח אדם, כיום מרבית עובדי הערוץ מתגוררים בגוש דן ועם המעבר למודיעין חייבים לתכנן גם את נושא מגורי העובדים. המנכ"ל גורדין גילתה כי "החלטנו בערוץ לתת תמריצים לעובדים שיעברו להתגורר במודיעין, כולל סיבסוד שכר דירה, ויש כבר עובדים שחתמו על חוזי מעבר לדירות החדשות במודיעין".

זו פעולה לטווח ארוך?

"כן. אנחנו רוצים מאד להעביר למודיעין את כל עובדי הערוץ ומדובר במאתיים עובדים שכירים ועוד כשבעים עובדים על בסיס פרילאנס. יחד עם זאת כבר עכשיו ברור לנו שנצטרך עוד עובדים בכל מקצועות הטלוויזיה והמדיה. מדובר בעוד עשרות משרות. אני חייבת לציין שקיבלתנו את מלוא הסיוע מראש העיר חיים ביבס ומגורמי העירייה שסייעו לנו במעבר המהיר למודיעין".

אחד השינויים שלוין מתכנן בערוץ הוא להתחיל לשדר גם לקהלי יעד מחוץ לישראל, כלומר למדינות דוברות רוסית ולכן יש צורך בהגדלת מצבת העובדים. גורדין: "כל השידורים שלנו מהאולפנים החדשים במודיעין יהיו באיכות HD . אלה יהיו האולפנים המתקדמים ביותר בישראל, אולפן אחד שישתרע על פני שטח של יותר מ-900 מטרים רבועים יהיה בנוי לארח קהל צופים בסדר גודל של 400 איש והוא מיועד עבור תוכניות בידור שיצולמו בו. האולפן המרכזי של מהדורות החדשות יהיה בשטח של 350 מטרים רבועים ויהיו כמובן עוד אולפנים קטנים יותר. בסך הכל חמישה אולפנים ועוד חדרי קונטרול משוכללים".

"הערוץ פונה גם לקהל הזה. בשידורי החדשות, כשמראיינים דוברי עברית, הכתבים והשדרים שואלים אותם בעברית. דוברי הרוסית שלא מבינים עברית יכולים לקבל דיבוב ברוסית באמצעות השלט".

ערוץ 9: מערוץ נישה למעצמת תקשורת

ערוץ 9 הוחזק בשליטתו של לב לבייב במשך כעשר שנים, מאז הוקם במסגרת החלטת הממשלה להקים מספר ערוצים ייעודיים: ערוץ בשפה הערבית, ערוץ מוזיקה, ערוץ חדשות ייעודי וכן ערוץ רוסי.

בשנים האחרונות החל לבייב לחפש קונה לערוץ. גם מכיוון שהיה עסוק במשבר העמוק בחברת אפריקה ישראל שבשליטתו וגם מכיוון שהבין כי לא יוכל להקדיש זמן רב למדיה הטלוויזיונית. תחום שאיננו בליבת עיסוקו. לפני שנה מצא סוף סוף לבייב את המשקיע שחיפש: מפיק טלויזיה רוסי מצליח בשם אלכסנדר לוין, שברקורד שלו רשומות סדרות טלוויזיה ותוכניות ריאלטי שהכניסו לו רווחים גדולים.

לוין עלה לישראל בשנה שעברה והפך לאזרח ישראלי, זאת כחלק מהתנאי להחזיק בערוץ טלוויזיה בישראל המורשה רק לאזרח ישראל. הוא קנה את חלקו של לבייב בערוץ 9, שעמד על 48%, בסך של שישה מיליון דולאר וחצי, ובחודש יולי האחרון הושלמה העיסקה. 

בתעשיית הטלוויזיה מספרים כי לוין הביא רוח רעננה ושינה את פניו של הערוץ, כולל החלפת מנהלים והגדלת מספר העובדים בכמעט הכפלת מספרם. אחד הצעדים הראשונים היה מינוייה לתפקיד המנכ"ל של גורדין, אותה "שלף" ממשרד עורכי הדין של בועז רווה. הצעדים שנקט לוין הוכיחו לפי שעה את הכדאיות הכלכלית והניהולית, הדבר נתן אותותיו גם בהגדלת הרייטינג בקרב דוברי הרוסית בישראל, כשהערוץ הכפיל את ביצועיו.

חשובה לא פחות היא התעניינותו של לוין ברכישת ערוץ 10 מידי איש העסקים יוסי מימן. על פי הפרסומים, לוין מוכן לקנות את חובותיו של הערוץ, שמגיעים לכ-20 מיליון דולר. מימן, שלמעשה נותר לבדו בקרב על הישרדותו של ערוץ 10, מוכן להעביר את הערוץ לידי לוין ללא תמורה – בתנאי שלוין יקבל עליו את החובות. בנושא ערוץ 10 נערכו כבר פגישות בהשתתפות לוין וראשי הערוץ כעת נבדק הנושא הרגולטורי: האם בעל שליטה בערוץ ייעודי יוכל להחזיק גם ערוץ חדשות.

"העיקר שניפטר מהפקקים של תל אביב"

הכתב הצבאי אנדריי קוז'ינוב עוד לא ביקר באולפנים החדשים, אבל כבר מחכה להגיע לגן העדן המשוכלל והדיגיטלי

"הציפיות שלי מהמעבר למודיעין זה קודם כל לא להיתקע יותר בפקקים של תל אביב בדרך לשידור", אומר הכתב הצבאי של הערוץ אנדריי קוז'ינוב. מאחר וערוץ 9 יושב שנים באזור הקריה בתל אביב במגדל של משרדי הממשלה, לא פעם קורה שבשעות העומס או בדרך לאירוע או בדרך לשידור מהאולפן אנדריי פשוט לא הגיע בזמן: "זה יכול להיות פקק רגיל באיילון וזהו, אתה אבוד. הלך השידור. זה קרה לי כבר, לכן היתרון הגדול במודיעין הוא שלא יהיו לי יותר פקקים".

אנדריי, בן 34, מתגורר כיום בפתח תקווה. מסיבות אישיות הוא אינו מתכוון לעבור למודיעין. הוא בערוץ כבר משנת 2005, עם הפסקה באמצע של שנה וחצי. בצבא היה ראש הדסק רוסית בדובר צה"ל.

כבר היית באולפנים החדשים?

"עוד לא הייתי במקום החדש אבל סיפרו לי אנשי הפקה וכתבים אחרים שבאו להתלמד במקום החדש במודיעין, שזה משהו מעולם אחר. ברמה גבוהה מאד. משוכלל, דיגיטלי ומודרני. כמו שצריך להיות ערוץ טלוויזיה שמכבד את עצמו".

במהלך השנים קוז'ינוב מסקר את התחום הצבאי, אבל לא פעם הוא נדרש גם לסקר נושאים מדיניים או נושאי חוץ. "הייתי עם ביבי בדאבוס שבשוויץ לפני כמה שבועות וזה נושא מדיני לגמרי. לפני שבוע הייתי בקייב. נסעתי לסקר את ההפגנות האלימות שפרצו שם ולהפתעתי אנשים הכירו אותי ככתב טלוויזיה ישראלי מערוץ 9. הערוץ היה בחבילת השידורים שלהם בכבלים. למעשה עד המהומות, כי הם העלו ערוץ אחר, פרו ממשלתי".

אז אתה מתרגש מהמעבר לעירנו…

"מאד ואני מחכה לזה בקוצר רוח. מפתח תקווה למודיעין זה חצי שעה של נסיעה, לכן המרחק לא מפריע לי. אבל אני יודע שהמקום החדש והמתקדם הזה יאפשר לנו להתרחב לעשייה נוספת. גם הבנתי שנשדר בעברית לקהל הישראלי, כי יש לנו ביקוש בדיווחי הרייטינג גם מקרב הישראלים דוברי עברית. תהיה לנו גם מהדורת חדשות מרכזית בשעה שמונה בערב וכך ניישר קו עם הערוצים בעברית. זה עידן חדש עבורי ועבור כולנו ויש ציפיות גדולות מכך".

* * *

האדריכלית אסתריה שולדנפריי היא תושבת מכבים וגם אשתו של יזם הנדל"ן דורון שולדנפריי, מבעלי "ליגד" הפעילה באיזור התעסוקה מיומו הראשון. את הבניין שבו יפעל ערוץ 9 הקים היזם יוסי שיינפלד. את המתחמים הטכניים בקומפלקס תיכנן האדריכל בן בירן.

צילום אינגריד מולר

כתבות נוספות

עוד דירות קטנות במרכז העיר

ועדת המשנה לתכנון ובניה של עיריית מודיעין אישרה להפקדה את התכנית להקמת 42 יחידות דיור חדשות במקום מבנה בזק ההיסטורי, כאשר 60% מהן יהיו בגודל של עד ל-80 מ"ר

עברו למרכז

חברת פירספוט, המספקת סקירות וחוות דעות על מוצרים טכנולוגיים לחברות ענק בעולם, העבירה לאחרונה את משרדיה מהפארק הטכנולוגי לבניין דונה 2 במע"ר

ברחה וניגחה

תושבת רחובות שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קלה באזור מודיעין נמלטה מהמקום, פגעה במספר רכבים, ביניהם גם ניידת משטרה, ונעצרה לבסוף רק בכביש 6

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

עוד דירות קטנות במרכז העיר

ועדת המשנה לתכנון ובניה של עיריית מודיעין אישרה להפקדה את התכנית להקמת 42 יחידות דיור חדשות במקום מבנה בזק ההיסטורי, כאשר 60% מהן יהיו בגודל של עד ל-80 מ"ר

המשך קריאה »

עברו למרכז

חברת פירספוט, המספקת סקירות וחוות דעות על מוצרים טכנולוגיים לחברות ענק בעולם, העבירה לאחרונה את משרדיה מהפארק הטכנולוגי לבניין דונה 2 במע"ר

המשך קריאה »

ברחה וניגחה

תושבת רחובות שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קלה באזור מודיעין נמלטה מהמקום, פגעה במספר רכבים, ביניהם גם ניידת משטרה, ונעצרה לבסוף רק בכביש 6

המשך קריאה »

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

המשך קריאה »