כאן שידורי קול ישראל ממודיעין?

יהודה גולן

בעוד שלושה חודשים (מרץ 2016) תחדל רשות השידור ההיסטורית מלהתקיים. במקומה יקום "תאגיד שידור" חדש, שבראשו יעמוד אלדד קובלנץ (כעת מנכ"ל הטלוויזיה החינוכית). בימים אלה מנהל קובלנץ מו"מ מתקדם עם האוליגרך הרוסי אלכסנדר לוין. המטרה – למקם את התאגיד ואולפניו במתחם של ערוץ 9 במודיעין שלוין הוא בעליו.

לפי כל ההערכות, כאשר רשות השידור תפורק נכנסיה העיקריים יימכרו. בראשם – הבניין המיתולוגי בשכונת רוממה בירושלים, שדמותו הופיעה על המסכים במשך למעלה מארבעים שנה. ה"טלויזיה הישראלית" החדשה תשדר, כך מסתמן, מהפארק הטכנולוגי במודיעין.

פרטי המו"מ טרם נחשפו אך נראה כי בסופו של המו"מ עתיד ערוץ 9 ("הערוץ הרוסי") לפנות את האולפנים החדישים ולחפש לעצמו בית אחר. ויקי גורדין, מנכ"ל הערוץ, לא הסכימה להגיב לדברים אבל גורמים בתחום מוסרים כי רבים הסיכויים שגם ביתו החדש של הערוץ יהיה כאן במודיעין.

מי יקבל קל"ב?

בהתחלה שכנו אולפני ערוץ 9 בבניין בקריה בתל אביב, בשטח קטן. הבעלים אלכסנדר לוין, שהוא שועל טלוויזיוני ותיק עוד מרוסיה (שם היה מפיק על ואחראי על ייצור כמה וכמה סדרות ותכניות ריאליטי ששברו שיאים בעולם הדובר רוסית), החליט שהוא רוצה את הבעלות על ערוץ רוסי בארץ הקודש. לוין השקיע כמה עשרות מיליוני שקלים. גם כדי לרכוש את הערוץ מידיו של לב לבייב (שהחזיק בו כמעט עשר שנים) וגם בהכשרת המבנה במודיעין (שנמצא בבעלות היזם יוסף שיינפלד) והתאמתו לאולפני טלוויזיה.

בדרך להולדתו של תאגיד השידור הציבורי החדש התגברו במשרד ראש הממשלה על כמה מוקשים. בעיקר הסדרה חוקית (ובאישור מיוחד של היועץ המשפטי לממשלה) כי התאגיד יוכל לשדר גם מחוץ לירושלים, לפחות לפרק זמן של שנתיים. הוחלט כי בשנתיים הראשונות יוגדרו שידוריו כ"שידורי ניסיון", במספר שעות מצומצם יותר מהשידורים הנוכחיים של ערוץ 1.

הכוונה היא שבתקופת הנסיון יתמקד התאגיד בעיקר בשידורי חדשות ובשידורים חוזרים של כל החומר שהצטבר בארכיוני רשות השידור (או נכון יותר מה שנשאר ממנו, משום שרבים מהסרטים אבדו בשל טיפול לקוי). המשמעות – בלי הפקות מקור. לפחות לא בשנתיים הראשונות.

גם העובדה שעד כה לא אויישו תפקידים בכירים בתאגיד (למעט המנכ"ל) אינה מפריעה לתוכניות במשרד התקשורת ובמשרד ראש הממשלה להתחיל לפעול כבר במרץ 2016. השיקול של לוחות זמנים צפופים היה גורם מרכזי בהחלטה לנסות ולהיכנס למתחם האולפנים של ערוץ 9 במודיעין. מדובר בקומפלקס גדול, מעודכן טכנולוגית לשנת 2015, הכולל מספר אולפנים מוכנים לשידור ובהם גם אולפן ענק בשטח של כמעט אלף מ"ר. אם השדר יעקב אילון ימצא עצמו בתפקיד המגיש הראשי גם בתאגיד החדש – האולפן הזה לא יהיה זר לו. לפני שהצטרף לערוץ 1 הגיש אילון תוכנית (בעברית) בערוץ 9.

עבור כמה מתושבי מודיעין, המעבר לכאן יכול להיות בשורה טובה. אם כמובן ישרדו את המעבר לתאגיד. כמו הפרשן הצבאי אמיר בר-שלום שמתגורר בכפר האורנים, איתי לנדסברג (מנהל מחלקת הדוקודרמה), הפרשן לענייני ערבים בטלוויזיה עודד גרנות . וגם שני אנשי קול ישראל – אסתי פרז (מגישת התוכנית "בחצי היום") ובני טייטלבאום (מגיש יומני חדשות).

ימי הרדיו

לא ברור עדיין אם רק הטלוויזיה הישראלית תעבור למודיעין במתכונתה החדשה או שגם אולפני הרדיו של קול ישראל. אלה מחזיקים בשני אתרים נדל"ניים עיקריים: המתחם בירושלים (ברחוב הלני המלכה) והמתחם בתל-אביב (בצמוד לשרונה). שני המתחמים שווים סכומים שקשה להעריך, מפאת היותם ממוקמים במרכז ת"א ומרכז ירושלים. אין ספק כי מכירתם מהווה ביצת זהב נדל"נית, שאמורה לספק את תזרים המזומנים לכיסוי חובות רשות השידור ותשלום הפיצויים למאות הפורשים והמפוטרים.

ההחלטה לגבי קול ישראל טרם התקבלה מכיון שהשטח שערוץ 9 יפנה (כ-4,600 מ"ר) לא יספיק גם לאולפני הרדיו וגם לטלוויזיה.

עיסקת חבילה אטרקטיבית

מדי חודש משלם ערוץ 9 לבעל הבניין דמי שכירות בגובה של כמאתיים אלף שקל. הבניין מאכלס גם את המרכז הלוגיסטי של "קוקה קולה" ושל חברת הלווין יס. בשיא התפוקה של הערוץ הרוסי עבדו במתחם למעלה ממאתיים אנשי טלוויזיה במקצועות ההפקה השונים כולל צלמים, תאורנים, אנשי קול, עורכי וידאו, במאים ובנוסף גם עשרות אנשי ניהול ולוגיסטיקה, מזכירות ואנשי הנהלת חשבונות ופירסום.

לערוץ 9 יש במקום שני אולפנים גדולים, אחד מהם הוא האולפן הגדול ביותר בישראל שמשתרע על שטח של יותר מתשע מאות מטרים רבועים והשני בשטח של שלוש מאות וחמישים מטרים. אבל בנוסף לשני האולפנים מוקמות במתחם גם מערכות נלוות נוספות, כולל כמובן חדרי קונטרול, חדרי איפור, חדרי הלבשה, חדרי עריכה וכל מה שנדרש להפעלת אולפנים, כולל אולפנים קטנים יותר שמיועדים להכנת וצילום קטעי  קדימונים ("פרומו") לתוכניות המשודרות.

לתאגיד השידור הציבורי החדש המיקום נוח ביותר כי לצד האולפנים החדשים בקומפלקס הענק יש גם משרדים ששוכנים בצמידות לאולפנים וכמובן חדרי העריכה, דסק החדשות הגדול  ב'אופן ספייס' הענק, אבל עם מתחמים מוגדרים לכל מחלקה כך שיש מעט הרגשה אינטימית.

כל השידורים מהאולפנים החדשים במודיעין הם באיכות HD  ואלה הם האולפנים המתקדמים ביותר בישראל. האולפן הגדול בנוי לארח קהל צופים בסדר גודל של 400 איש והוא מיועד עבור תוכניות בידור. האולפן המרכזי של מהדורות החדשות הוא בשטח של 350 מטרים רבועים.

האדריכלית אסתריה שולדנפריי שתיכננה את מתחם ערוץ 9 היא תושבת מכבים ואשתו של יזם הנדל"ן המקומי דורון שולדנפריי. היא מדגישה שאת המתחמים הטכניים בקומפלקס הענק סיפק האדריכל בן בירן.

לא הולכים בלי קרב

בדרך למודיעין יצטרך אלדד קובלנץ לעבור שתי משוכות קשות: ראש הממשלה ושר התקשורת נתניהו, וכמובן ראש עיריית ירושלים ניר ברקת

עובד בכיר בערוץ 1 מטיל ספק באפשרות שתאגיד השידור החדש יגיע למודיעין, מכיוון שספק אם יוכל לעזוב את ירושלים – למרות אישור היועמ"ש.

"בנימין נתניהו הוא שר התקשורת כיום וממש לא סביר בעיני שהוא יאשר מעבר שכזה", אומר האיש. "גם לתקופה קצרה של שנתיים שבהם ישודרו שידורי הניסיון. אבל המלחמה העיקרית תגיע מצד ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים. הוא לא יסכים לנטישת רשות השידור הממלכתית את עיר הבירה. הוא ינהל על זה מאבק עיקש".

למה אתה כל כך בטוח?

"אני בטוח לגבי הרדיו. גם נתניהו וגם ברקת לא יסכימו שמשפט הפתיחה ההיסטורי של מהדורות החדשות, 'כאן קול ישראל מירושלים', ייעלם ממפת התקשורת".

בכיר אחר ברשות השידור מחזק את הדברים: "יש לרשות השידור 54 נכסי נדל"ן בכל הארץ כולל מתחם שרונה ששווה יותר מחצי מילארד שקלים. כסף לפיצויי פיטורין יש די והותר ולא צריך למכור דווקא את הבניין ברוממה. עוד לא בחרו מנהלים לתאגיד החדש ולא עובדים ואנחנו מפוטרים ב- 31 למרץ. אז מישהו כאן לא מנהל את העניינים בצורה מסודרת".

בהיבט הפוליטי כדאי לזכור כי נתניהו וברקת אינם חברי נפש, בעיקר מהסיבה שברקת רואה עצמו יורש עתידי לכס ראשות הממשלה. לנתניהו יש חבר ליכוד מקורב הרבה יותר ושמו חיים ביבס. אפשר להניח שבחודשים הקרובים, המשולש נתניהו-ביבס-ברקת ילהט סביב הפרשה האמורה.

בתמונה האולפן המרכזי של ערוץ 9 בפארק הטכנולוגי. "מבט" יצולם באולפן הקטן יותר (צילום יח"צ)

2015-12-17 00:00:00
2037-03-17 05:32:00

כתבות נוספות

שעתם הקשה של המנהלים

הגל הנוכחי של הקורונה מעמיד את מנהלי בתי הספר במצב בלתי אפשרי, בו מלבד המאומתים והמבודדים נעדרים מהלימודים גם תלמידים רבים שהוריהם חוששים לשלוח אותם ללימודים • מנהלי בתי הספר במודיעין מספרים איך בכל זאת מצליחים לשמור על שגרת לימודים כאשר רבע מהמורים נעדרים

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

שעתם הקשה של המנהלים

הגל הנוכחי של הקורונה מעמיד את מנהלי בתי הספר במצב בלתי אפשרי, בו מלבד המאומתים והמבודדים נעדרים מהלימודים גם תלמידים רבים שהוריהם חוששים לשלוח אותם ללימודים • מנהלי בתי הספר במודיעין מספרים איך בכל זאת מצליחים לשמור על שגרת לימודים כאשר רבע מהמורים נעדרים

המשך קריאה »

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

המשך קריאה »

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

המשך קריאה »

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך